Pasta do zębów dla psa - rodzaje, ceny, opinie, porady
Wyobraź sobie, że twój pies nie chce jeść, a ty czujesz nieprzyjemny zapach z jego pyska, gdy podbiega do ciebie, chcąc się przywitać! Takie objawy mogłyby oznaczać kamień nazębny! Co zrobić, żeby uchronić przed nim swojego yorka lub labradora? Wyrób sobie nawyk mycia psich zębów!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Kamień nazębny u psa
Kamień nazębny u psa odkłada się, gdy tworząca się codziennie płytka nazębna nie zostaje usunięta w sposób mechaniczny. Cząsteczki jedzenia i bakterie gromadzą się bowiem każdego dnia wzdłuż linii psich dziąseł i razem tworzą wspomnianą płytkę nazębną. Z czasem ulega ona mineralizacji.
Na skutek braku higieny jamy ustnej dochodzi do rozwoju chorób przyzębia, które mają wpływ nie tylko na jamę ustną, ale cały organizm czworonoga. Bakterie mogą przenosić się do krwiobiegu i w konsekwencji doprowadzać nawet do uszkodzenia serca i nerek! Pies, u którego doszło do powstania stanu zapalnego dziąseł, nie chce jeść, a jego opiekun może wyczuwać bardzo nieprzyjemny zapach z jego pyska.
Odkładaniu się kamienia sprzyja domowa, miękka dieta, ale problem pojawia się w każdym modelu żywienia psa, o ile opiekun nie podejmuje się regularnego mycia zębów swojego zwierzęcia.
Domowe sposoby na usunięcie kamienia nie istnieją! W zaawansowanej chorobie dziąseł konieczne jest wykonanie sanacji jamy ustnej, czyli profesjonalnego usunięcia kamienia nazębnego w gabinecie weterynaryjnym. Pies musi wtedy zostać poddany znieczuleniu, ale wcześniej powinien mieć wykonane przynajmniej podstawowe badania krwi pozwalające określić jego ogólny stan zdrowia.
Pasta do zębów dla psa
Jaka pasta jest najlepsza?
Pasta do zębów dla psa powinna być...dla psa! Najważniejszą zasadą podczas mycia zębów czworonoga, jest bowiem to, że nie wolno stosować u niego ludzkiej pasty do zębów. Może ona zawierać m.in. ksylitol, który jest toksyczny dla psów i może powodować uszkodzenie wątroby.
Wśród past do zębów dla psów znajdują się produkty określone jako enzymatyczne. Tego rodzaju pasty zawierają enzymy pomagające zmniejszyć ilość bakterii, co w konsekwencji zmniejsza odkładanie się kamienia nazębnego i wpływa na poprawę zapachu z jamy ustnej czworonoga.
Pasta do zębów dla psa może mieć smak kurczaka, wołowiny lub banana. Producenci prześcigają się w oferowaniu produktów, które powinny odpowiadać psom smakowo. Odpowiedni posmak ma skłonić je do większej tolerancji zabiegu. Należy się jednak przygotować na to, że trzeba będzie wypróbować nawet kilka różnych produktów, by znaleźć ten, który przypadnie psu do gustu.
Pastę można także zrobić samodzielnie. Domowa pasta składać się może z kurkumy, natki pietruszki, oleju kokosowego, cynamonu oraz wielu innych, naturalnych składników. W sieci dostępnych jest wiele różnych przepisów wykorzystujących powyższe składniki w odpowiednio zmieszanych proporcjach.
Najlepsza szczoteczka - jak wybrać?
Do wielu produktów (past do zębów) dołączona jest już jakaś szczoteczka. Opiekunowie mogą pokusić się jednak o samodzielny wybór najlepszego produktu. Szczoteczki dla psów występują w różnych formach, wyróżnia się m.in.:
- szczoteczki z kątowymi uchwytami,
- szczoteczki z kilkoma głowami (jednocześnie oczyszczające kilka powierzchni zębów),
- szczoteczki z różnej długości prostymi uchwytami,
- szczoteczki do zębów na palec.
Rodzaj szczoteczki, którą powinniśmy wybrać, zależy głównie od dwóch czynników: wielkości psa i wygody opiekuna. Wielu osobom na początku bardzo odpowiadają szczoteczki nakładane na palec. Lekarze często polecają także modele z krótszymi rączkami, gdyż zwykle łatwiej jest nimi manewrować. Bez względu na model konieczne jest, by była ona łatwa w obsłudze dla człowieka oraz wygodna dla psa.
Zawsze należy być delikatnym i ostrożnym. Zbyt silne szczotkowanie może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł i ich krwawienia. W trakcie mycia nie należy się także spieszyć. Pies może się niecierpliwić i ruszać, ale warto zadbać o to, by umyć każdą stronę jego zębów. Zalecana jest także ciągła ostrożność! Niestety, niektóre psy mają tendencję do gryzienia szczoteczki i mogą przypadkowo zranić opiekuna.
Na rynku zoologicznym dostępna jest już m.in. szczoteczka soniczna. Taka szczotka wykonuje kilkadziesiąt obrotów na minutę i wydaje się być bardzo skuteczna w usuwaniu płytki nazębnej! Modele dla psów są ciche i często mają dwie głowice. Można je jednak stosować, dopiero gdy pies przyzwyczajony jest już do mycia manualnego! Sprawdź także ten artykuł na temat kamienia nazębnego u psa.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Bez szczotkowania - inne preparaty do higieny jamy ustnej psów
Przegląd preparatów do mycia psich zębów bez szczotkowania
Niektóre psy wykazują znaczącą awersję do szczotkowania zębów. Próby mycia zębów mogą zakończyć się nawet ugryzieniem! U takich czworonogów można jednak poradzić sobie bez szczotkowania!
Na rynku dostępne są bowiem różnego rodzaju chusteczki do mycia zębów dla psów oraz proszki i płyny, które można dodawać do wody. Każdy z produktów ma swoje wady i zalety.
- Proszki - proszki dosypuje się do wody lub jedzenia psa. Mają one działanie głównie profilaktyczne i należy podawać je codziennie w określonej przez producenta ilości.
- Płyny - zwykle oparte są na wyciągach roślinnych! Ich dodawanie do wody powoduje ograniczenie odkładania się kamienia nazębnego oraz odświeżenie psiego oddechu. W celu uzyskania najlepszego efektu płyny muszą być podawane codziennie.
- Chusteczki - chusteczki ściągają płytkę nazębną, ale podobnie jak pasta na szczoteczce muszą być wprowadzone do jamy ustnej psa. Pocieranie zębów chusteczką owiniętą wokół palca eliminuje problem wyboru szczoteczki, ale nie jest dobrym rozwiązaniem u psów reagujących agresją na próby szczotkowania.
- Aerozole - spray do jamy ustnej dla psa głównie odświeża jego oddech. Producenci deklarują jednak, że składniki preparatu ograniczają także odkładanie kamienia nazębnego.
Opinie o produktach do higieny jamy ustnej
Jak w przypadku każdej dziedziny opinie o produktach są różne. Dużą popularnością cieszą się pasty/żele enzymatyczne oraz preparaty profilaktyczne. Należy jednak pamiętać, że te drugie nie usuwają już istniejącej płytki czy kamienia nazębnego. Mają one na celu jedynie ograniczenie ich odkładania.
Dużą popularnością cieszy się także m.in. Dentisept, czyli adhezyjna pasta do zębów dla psów i kotów. Według opinii opiekunów psy dobrze tolerują Dentisept, a regularne stosowanie przynosi dobre efekty.
Ceny poszczególnych produktów różnią się, ale za dobrej jakości pastę dla psa zapłacić trzeba około 40-50 złotych. W podobnych cenach kupić można także proszki i płyny profilaktyczne. Wyższy koszt to natomiast szczoteczka soniczna, która kosztuje około 900 złotych.
To, jaka pasta i szczoteczka okaże się najlepsza, zależy jednak przede wszystkim od psa! Być może trzeba będzie wypróbować wiele produktów, ale warto się postarać i uchronić czworonoga przed bolesnymi chorobami jamy ustnej.