Papuga nimfa - opis, zdjęcia, żywienie, rozmnażanie, porady

Każdy chyba kojarzy papugę z charakterystycznym czubkiem z tyłu głowy. Papuga nimfa jest jednym z gatunków papug, które można z łatwością hodować w domu. Łatwo się oswajają, są towarzyskie i niekłopotliwe, zaś ich cena jest niewygórowana. Ptaki te potrzebują jednak dużej klatki, możliwości latania i częstego kontaktu z opiekunem. Przedstawiamy opis tych ciekawych ptaków i doradzamy jak je żywić, oswoić i jak się nimi opiekować.

Papuga nimfa - informacje i opis gatunku

Informacje o gatunku papużki nimfy

Papużka nimfa pochodzi z Australii, zaś w Europie pierwsze informacje o tym ptaku pojawiły się pod koniec XVIII wieku. W naturalnych warunkach papuga ta żyje na otwartych i rzadko zalesionych terenach blisko wody. Gniazduje w dziuplach drzew. Papugi te żyją w stadach, prowadząc koczowniczy tryb życia. Razem się pożywiają i oczyszczają sobie pióra. Są dość płochliwe i ostrożne. Niestety w Australii nimfy zasiedliły również tereny uprawne, gdzie są tępione przez rolników, którzy uważają je za szkodniki.

Hodowla tych ptaków jest tak popularna, że papugę można nabyć bez trudu. Dlatego też cena tych papug jest dość niska. Cena ptaka, a nawet parki, wynosi od 30 do 70 zł. Wybierając papugi należy się liczyć jednak z kosztami klatki i wyposażenia.

Jak hodować papużki nimfy

Papuga nimfa - opis

Charakterystyczną cechą tego ptaka jest czubek na głowie, tak że trudno ją pomylić z innymi gatunkami papug. Upierzenie nimfy występuje w kolorach białym, kremowym lub w odcieniach szarości z elementami żółci i pomarańczu na główce. Samiec i samica różni się nieco ubarwieniem. W naturze papugi te są szare. Upierzenie białe lub w różnych odcieniach szarości jest wynikiem mutacji hodowlanych.

Podstawowe informacje:

  • długość ciała: 28 - 31 cm,
  • waga: 80 - 100 g,
  • najczęściej występujące barwy: szary, biały z żółtymi i pomarańczowymi elementami na głowie,
  • długość życia w niewoli: 20 - 30 lat, długość życia w naturze: 10 - 15 lat,
  • minimalna długość klatki: 120 cm.

Długość życia nimfy w niewoli zależy do warunków w jakich żyje, jakości karmy, pielęgnacji klatki i higieny. Sprzątanie klatki i higiena jest ważna, gdyż bakterie i pasożyty są zagrożeniem dla zdrowia ptaka. W dobrych warunkach ptak żyje do około 25 lat, zaś rekordziści dożywają do 30 lat.

Papużka nimfa - czy warto ją hodować w domu

Niektóre gatunki papug wymagają doświadczonego opiekuna i znacznych nakładów. Natomiast hodowla papużki nimfy należy do tych łatwiejszych. Warto jednak wiedzieć, że ptak ten ma nie małe potrzeby towarzyskie. Dobrym rozwiązaniem jest hodowla pary. Jeśli papuga musi być jedna, należy poświęcić jej dużo czasu. W przeciwnym razie papuga będzie natarczywie domagała się uwagi. Samica pozostawiona sama sobie będzie apatyczna i zrezygnowana, zaś samiec może być agresywny. Prócz towarzystwa człowieka i innych ptaków, nimfa potrzebuje także mnóstwa zabawek i rzeczy do dziobania.

Hodowla tych papug w domu cieszy się dużym powodzeniem również z uwagi na ich przyjemny głos. Wszystkie gatunki papug są dość głośne, a większość ma nieprzyjemny, skrzeczący głos. Nimfy należą do wyjątków, gdyż raczej gwiżdżą i śpiewają. Śpiewa głównie samiec, który ma bardziej donośny głos. Ptaki te mogą wydawać różne rodzaje dźwięków od pięknych pieśni do mniej przyjemnych krzyków.

Ptaki te są bardzo towarzyskie i łatwo nawiązują kontakt z człowiekiem. Nie są konfliktowe i hałaśliwe. Są ciekawskie i lubią jak coś się dzieje, dlatego też należy nawiązywać z nimi kontakt, bawić się, trzymać na ramieniu lub dać gałązki do dziobania. Nimfy oczywiście należy wypuszczać z klatki, aby mogły latać po mieszkaniu. Potrzebują one dużej klatki, gdyż w naturze nimfy dużo latają pokonując duże przestrzenie. Papużka nimfa nie lubi samotności, dlatego nie jest to odpowiedni ptak dla osób, które nie mają czasu dla pupila.

Papuga nimfa - żywienie, oswajanie, klatka

Ptak ten żywi się głównie ziarnem i ma podobne wymagania żywieniowe jak inne rodzaje papug. Mieszanki powinny zawierać głównie proso i kanar. Dla urozmaicenia możemy dodać także marchewkę i jabłka oraz zielone rośliny jak na przykład babka lancetowata. Ptaki muszą dostać również świeże gałązki do obgryzania.

Nową papugę oswajamy stopniowo. Przez pierwsze dni należy ją zostawić w spokoju, nie dotykać, nie zagadywać. Następnie zaczynamy podchodzić podając różne rodzaje smakołyków. Po trochu próbujemy papugę dotykać, karmić z ręki, a następnie brać na rękę. Należy być cierpliwym i przyzwyczajać papugę powoli.

Papużka nimfa potrzebuje dużej klatki o wysokości co najmniej 80 cm i długości co najmniej 120 cm. Klatka musi stać daleko od okna, gdyż ptak ten nie lubi wystawiania na światło. Ważne jest, aby klatka stała daleko od grzejnika, kuchni oraz od urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne jak komputery czy telewizory.

W naturze ptaki te pokonują duże odległości i dużo latają. Dlatego też papugę, po oswojeniu, należy wypuszczać z klatki, aby mogła latać. Oczywiście należy zamknąć okna. Okna należy również zasłonić, gdyż ptak instynktownie leci w kierunku światła i może rozbić się na szybie, której nie widzi.

Papużka nimfa - rozmnażanie

Rozmnażanie nimf w niewoli nie jest trudne. Jednak ptaki te nie zawsze łatwo dobierają się w pary. Dlatego też najlepiej zakupić osobną parę do rozmnażania. Dokupienie nowej papugi i wpuszczenie jest do klatki, gdzie żyje nasza pierwsza papuga, jest złym pomysłem. Przybysz zostanie potraktowany jak intruz i przepędzony. Może dojść do konfliktu. Należy umieścić nową papugę w osobnej klatce i ustawić obok i czekać aż ptaki się sobą zainteresują. Jeśli ptaki się sobą nie zainteresują, lub będą przejawiały wrogość, nie nadają się na parę.

W klatce musi znaleźć się budka lęgowa. Należy też zapewnić parze ptaków odpowiedni pokarm i światło. Samica znosi 4 - 6 jaj, zaś wysiadywanie trwa 21 dni. Małe przebywają w gnieździe 4 - 5 tygodni. Młode papugi bardzo łatwo jest oswoić.