Papuga falista - informacje, zdjęcia, choroby, oswajanie

Pochodząca z Australii papuga falista jest jednym z najpopularniejszych w naszym kraju ptaków hodowlanych. To wyjątkowo efektownie wyglądający zwierzak, który często staje się ulubionym pupilem rodziny. Z pewnością warto poznać jego ogólny opis, usposobienie i wymagania. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki papużek falistych, a także wskażemy najważniejsze informacje, które mogą przydać się początkującemu hodowcy.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o papugach.

Papuga falista – opis usposobienia i najważniejsze wymagania

Usposobienie i oswajanie papugi falistej. Przydatne informacje

Papużki faliste to bardzo przyjazne zwierzątka, które szybko przyzwyczajają się do nowych warunkach życia. Są łagodne i pozytywnie nastawione do człowieka, dzięki czemu ich oswajanie nie powinno sprawiać większych problemów. Jak wszystkie inne ptaki ozdobne, papużki są wyjątkowo atrakcyjne wizualnie. Już samo ich zachowanie i radosne odgłosy mogą być dla właściciela dużą satysfakcją. Warto także dodać, że dzięki właściwej opiece i cierpliwości właściciela, papuga falista staje się przyjazna i można bezpiecznie wypuszczać ją z klatki.

Co ważne, papużki faliste żyją w większych stadach. W naturalnym środowisku stado może rozrosnąć się do dużej liczby osobników. Niestety w warunkach domowych przeważnie nie mamy możliwości hodowania wielu papug. Mimo wszystko, za absolutne minimum uznaje się dwa osobniki. Papuga falista nie radzi sobie z osamotnieniem, dlatego nie jest stworzeniem, które może przebywać bez kontaktu z drugim osobnikiem tego samego gatunku.

Po zakupie papużki falistej, warto zwrócić uwagę na jej prawidłowe oswojenie. Dzięki odpowiedniej trosce i delikatności, zwierzak szybko przystosuje się do nowych warunków życia i nowego właściciela. W pierwszych dniach od nabycia papużki falistej zapewnijmy jej pełen spokój. Jest to czas, w którym nasza zielona czy niebieska przyjaciółka będzie oswajała się z nową klatką i nieznanym dotąd otoczeniem.

Papużka oswaja się z nowym otoczeniem przez kilka dni, jednak w niektórych przypadkach proces może być nieco dłuższy. Dlatego warto obserwować reakcje ptaka i sprawdzać reakcje na naszą obecność. Jeśli upewnimy się, że papużki faliste dobrze czują się w nowym otoczeniu, możemy oswajać je z kontaktem z człowiekiem.

Pierwszym krokiem może okazać się podanie papużce ulubionych przysmaków. W kolejnych delikatny kontakt z ludzką ręką. Oswojone papużki faliste chętnie siadają na ręku, jedzą z niej przysmaki i nie wykazują przy tym żadnych oznak niepokoju. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rozmnażaniu papug falistych?

Analizując informacje o nowym towarzyszu zauważymy, że papużki faliste to zwierzątka, które lubą większą dawkę ruchu. Każda papużka powinna być wypuszczana z klatki, aby zapewnić jej możliwość swobodnego latania. Wypuszczanie można rozpocząć dopiero wtedy, gdy zwierzak jest już w pełni przystosowany do nowych warunków i obecności właściciela.

Wypuszczone z klatki papużki faliste wydają radosne odgłosy i chętnie latają po mieszkaniu. Warto zapewnić im pełne bezpieczeństwo. Podstawą będzie pozamykanie okien i zabezpieczenie innych zwierząt domowych. Nasza czerwona, zielona czy niebieska papużka po pewnym czasie sama wróci do klatki. Możemy też zwabić ją do klatki przy pomocy ulubionych przysmaków.

Co jedzą papużki faliste? Przydatne informacje o żywieniu

Żyjąca w środowisku naturalnym papużka falista jest ptakiem, który żeruje na ziemi. Jej głównym pożywieniem stają się zatem różne rodzaje ziaren. W hodowlach nie mamy dostępu do tych samych ziaren, jednak dieta pupila powinna jak najmocniej przypominać tą, która odpowiada ptakom w naturalnym środowisku.

W ofertach sklepów zoologicznych znajdziemy gotowe mieszanki dla papug falistych. Warto czytać informacje o produkcie oraz zwrócić uwagę na opis składu. Papużki faliste bardzo chętnie zjadają kanar, owies oraz proso. W gotowych mieszankach znajdują się także dodatkowe suplementy witaminowe, które zapewniają właściwe odżywienie.

Opisując żywienie papug w hodowlach, warto także wspomnieć o dodatkowych możliwościach. Są nimi sezonowe warzywa (np. marchewka) i nasiona roślin oleistych (np. pestki słonecznika). Tego typu pokarmy mogą stanowić urozmaicenie codziennej diety, jednak nie powinny stawać się głównym składnikiem żywieniowym. Szczególną uwagę zwracamy tu na nasiona oleiste, które są wysokokaloryczne i nie mogą być podawane w nadmiarze. Karma dla ptaków papużek falistych powinna być starannie dobrana.

Domowa hodowla papużki falistej - przydatne informacje

Średnia długość życia papużki falistej i jej rozmnażanie

Ptaki ozdobne często cieszą się długim i w pełni zdrowym życiem. Na średnią długość życia bez wątpienia wpływają warunki w hodowlach, właściwe żywienie oraz pochodzenie. Rozmnażanie blisko spokrewnionych ze sobą osobników mocno ogranicza średnią długość życia potomstwa. To samo dotyczy złych warunków czy braku możliwości latania po pomieszczeniu.

Informacje zebrane w hodowlach pozwoliły określić, że średnia długość życia papużki falistej wynosi 5 do 10 lat. Żyjące w bardzo dobrych warunkach ptaki ozdobne mogą dożywać także do 15 roku życia. Jest to także poniekąd związane z dostępnością dobrej jakości pokarmu, opieką weterynaryjną oraz prawidłowymi warunkami w hodowlach.

Ważne informacje o papużkach falistych dotyczą także takich kwestii jak rozmnażanie. Do hodowli potrzebujemy dwóch osobników odmiennej płci. Papuga falista nie posiada silnego dymorfizmu płciowego, dlatego niekiedy można pomylić jej płeć. Podstawowym kryterium rozpoznawania płci okazuje się kolor woskówki, która u samca przeważnie jest intensywnie niebieska. Woskówka u samiczki jest przeważnie biała lub beżowa, znacznie rzadziej jasno niebieska. Płeć osobnika możemy też rozpoznać po zachowaniu (np. samiec chętnie powtarza odgłosy) czy rozstawieniu kości miednicy. Jednak taka ocena okazuje się znacznie trudniejsza.

Podstawą rozmnażania jest także posiadanie odpowiedniej budki lęgowej. Bez tego nasza niebieska, czerwona czy zielona papużka nie złoży jaj, a co za tym idzie, rozród będzie niemożliwy. Odpowiednio dobrana budka lęgowa powinna znajdować się w górnej części klatki. Możemy wsypać do niej odrobinę wiórów, jednak samiczka i tak usunie je z gniazda. Jest to prawidłowe zachowanie, którym nie warto się przejmować. Jeśli wszystko idzie po naszej myśli, papużka zaczyna interesować się budką i spędza w niej coraz więcej czasu. Po 10 do 14 dni w budce pojawia się pierwsze jajeczko, a następne w odstępie kilku dni. Papużka zazwyczaj składa od 4 do 7 jajeczek i skrupulatnie je ogrzewa. Po około 18 dniach od złożenia jajeczek następuje wylęg. Warto tutaj pamiętać o odstępie czasowym podczas składania jaj. Młode papużki wykluwają się w bardzo podobnych odstępach. Następnie spędzają pierwszy miesiąc życia w budce.

Opisując zachowanie papug w hodowlach, warto zaznaczyć, że młodymi osobnikami opiekuje się zarówno samiec, jak i samiczka. Rodzice regularnie dostarczają do budki pożywienie, a młode papużki intensywnie rosną. Po około miesiącu uczą się latać i zaczynają wychodzić z gniazda lęgowego.

Jaka klatka dla papużki falistej? Przydatne informacje i opis idealnego wyposażenia

Domowa papuga falista wymaga zapewnienia odpowiednich warunków bytowych. Co prawda musimy wypuszczać ją z klatki, jednak nie oznacza to, że jej wnętrze może być ciasne i niewygodne. Przy dwóch papugach warto pomyśleć o odpowiedniej długości klatki. Minimalna, umożliwiająca przelatywanie pomiędzy żerdzie długość to 70 cm. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje klatek, niektóre z nich posiadają jeszcze większe wymiary. Dlatego warto sugerować się, że im większa klatka, tym lepiej dla papug.

Istotną kwestią jest także jakość wykonania klatki oraz szerokość pomiędzy prętami. Dobrej jakości klatka z kilkoma drzwiczkami będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości. Co więcej, zyskamy możliwość swobodnego podawania pokarmu i wypuszczania towarzysza. Warto tutaj zwrócić uwagę na szerokość pomiędzy prętami. Przy małych papugach falistych rekomenduje się odległość prętów nie większą niż 1,2 cm.

Radosny głos, żywiołowe usposobienie i najróżniejsze rodzaje zachowań sprawia, że oglądanie papug okazuje się bardzo widowiskowe. Dlatego warto umieścić klatkę w salonie czy innym, często użytkowanym pomieszczeniu. Pamiętajmy przy tym, że przestrzeń znajdująca się bezpośrednio przy papugach może niekiedy ulegać zabrudzeniu.

Nasza czerwona czy niebieska, wydająca radosne odgłosy papuga najlepiej poradzi sobie na stanowisku osłoniętym przed intensywnym działaniem promieni słonecznych. Klatka powinna być też ulokowana w miejscu zabezpieczonym przed przeciągami czy atakami ze strony innych zwierzaków domowych. Warto zwrócić na to szczególną uwagę bowiem to właśnie odpowiednia lokalizacja klatki sprawia, że papuga falista szybciej oswaja się z nowymi warunkami, a w późniejszym etapie może egzystować w najbardziej sprzyjających warunkach domowych.


Niebieska lub zielona papużka falista w domu oznacza możliwość podziwiania życia ptaków oraz kontakt z tymi wesołymi i gadatliwymi ptakami. Papużki faliste to jedne z najczęściej hodowanych ptaków w Polsce. Hodowla ich nie sprawia trudności, jednak ptaszki te mają kilka wad. Przedstawiamy opis tych ciekawych ptaków oraz wyjaśniamy jak kupić papużki, jak rozpoznać ich wiek i płeć.

Papuga falista - hodowla

Skąd pochodzą papużki faliste

Papużki faliste to jedne z najbardziej popularnych ptaków chętnie hodowanych w domach. W naturze papużki te zamieszkują interior Australii. Żyją one w dużych stadach i skupiają się przy brzegach rzek, w regionach trawiastych i na terenach rolniczych. Żerują na ziemi żywiąc się ziarnem. Wydają odgłosy, które przypominają melodyjną i wielosylabową pieśń trwającą kilka minut. Śpiewają głównie samce. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.

Papużki gniazdują w dziuplach drzew lub na ziemi. Rozmnażanie odbywa się w ten sposób, że samica znosi 4 - 8 jaj, które wysiaduje 18 dni karmiona przez samca. Po 5 tygodniach młode są w pełni upierzone, zaś w wieku około 4 miesięcy osiągają dorosłe upierzenie.

Papużka falista - informacje i opis

W naturze papużka falista jest zielona. Okolice głowy są żółte, zaś na głowie znajdują się czarne prążki. Wśród papużek domowych wyhodowano ponad 30 odmian barwnych. Najbardziej popularna jest papużka niebieska. Charakterystyczną cechą są czarne prążki na głowie. Natomiast papużka całkiem czarna nie występuje.

Podstawowe informacje:

  • długość ciała około 20 cm,
  • waga 25 - 30 g,
  • najczęściej występujące barwy: zielona, niebieska, papużka jednolicie czarna nie występuje.
  • długość życia w niewoli: 15 - 20 lat, długość życia na wolności: 7 - 8 lat,
  • minimalna długość klatki 70-80 cm.

Hodowla papugi falistej na świecie i w Polsce

Papużki po raz pierwszy opisano dopiero na początku XIX wieku, zaś pod koniec tego wieku zostały sprowadzone do Anglii. Wkrótce stały się bardzo popularnymi ptakami domowymi chętnie hodowanymi w całej Europie. Do ich popularności przyczynił się fakt, że ptaki te łatwo się oswajają i pozwalają opiekunom na głaskanie.

Z uwagi na popularność cena papugi falistej nie jest wysoka. Jedną papużką można nabyć już za 20 - 30 zł, zaś za 30 - 50 zł można kupić parkę. Większy wydatek może stanowić klatka z wyposażeniem. Minimalna klatka powinna mieć długość 70-80 cm, tak aby papużki mogły latać. Im większa klatka tym lepiej. Klatka powinna mieć poziome pręty, rozmieszczone nie więcej niż 1 – 1,2 cm od siebie, tak aby ptak nie przesadził przez nie główki. Klatka musi stać w miejscu zacisznym, lecz w tym pokoju, gdzie przebywamy najczęściej. Nie należy jednak stawiać klatki w kuchni czy łazience, ani też blisko grzejnika czy okna.

Jeśli kupujemy papużkę do stada lub dla towarzystwa dla innej, jej wiek nie ma znaczenia. Jeśli chcemy papużkę oswoić, najlepiej kupić młodą, już samodzielną, papugę w wieku od 6 tygodni do 2 miesięcy. Niestety wiek papużki bardzo trudno jest rozpoznać, gdy osiągnie ona dojrzałość. Natomiast doświadczony opiekun umie rozpoznać młode papużki po falach na głowie, kolorze woskówki, oczach, ciemnej plamce na dziobie i małych perełkach.

Domowa papuga falista - wady i zalety

Hodowla papużki w domu - czy warto

Zielona, niebieska czy żółta papużka domowa uchodzi za ptaka łatwego do oswojenia, który pozwala się głaskać. Jednak opiekunowie papużek spierają się co do tego czy papuga falista jest łatwa czy trudna do hodowli. Mieszkanie z papużkami bywa mocno uciążliwe. Są to ptaki, które mocno brudzą w domu. Mają zwyczaj rozsypywać pokarm wokół klatki. Wypuszczone niszczą meble i ściany w mieszkaniu. Odgłosy jakie wydają mogą być uciążliwe dla domowników i sąsiadów.

Wszystkie papugi mają donośny głos. Niektórzy uważają, że odgłosy wydawane przez papużki faliste są nieprzyjemne. Niestety bałaganiarstwo i gadatliwość stanowią naturę papużek falistych. Są to ptaki aktywne i wesołe, niektóre potrafią naśladować ludzki głos. Gadatliwość papużek świadczy o tym, że ptaki są zdrowe i dobrze się czują.

Papużki są ptakami towarzyskimi, dlatego należy je trzymać przynajmniej w parach lub w grupie. Trzymane samotnie popadają w apatię lub stają się agresywne wobec opiekuna. Jeśli z jakichś powodów chcesz mieć tylko jednego ptaka, lepiej zdecydować się na inny gatunek, lub poświęcić papużce dużo czasu, aby zastąpić jej towarzysza. Idealnym rozwiązaniem jest duża woliera, gdzie możemy trzymać grupę papużek i obserwować ich życie społeczne.

Niektórzy wielbiciele ptaków mają duże woliery z różnymi gatunkami ptaków. Papużki faliste można trzymać z innymi ptakami, ale tylko takimi samymi lub większymi. Mniejsze ptaszki jak kanarki, zeberki czy papużki nierozłączki nie nadają się. Dobrym towarzystwem są przepiórki, nimfy czy łąkówki. Trzeba jednak obserwować stado i przenieść do innej klatki ptaka, który utrudnia życie pozostałym lub sam jest dyskryminowany.

Opis opieki nad papużkami

W naturze papużki żywią się głównie ziarnem. Natomiast papugi w domu zwykle żywimy gotowymi mieszankami kupionymi w sklepie. Warto przy tym uważać, gdyż gotowe mieszanki mogą zawierać nadmierną ilość tłustych ziaren. Dlatego też lepiej samemu skomponować miszankę dla papużki. Mieszanka powinna zawierać takie ziarna jak: proso, kanar, proso senegalskie, proso japońskie, owies i niewielką ilość nasion oleistych. Ponadto papużki muszą codziennie dostawać warzywa i owoce. Lubią też rośliny zielone jak gwiazdnica, mniszek lekarski, babka lancetowata, gałęzie brzozy i wierzby wraz z liśćmi.

Ufne i przyjazne usposobienie sprawia, że ptaki te łatwo jest oswoić. Oswojone pozwalają się dotykać i głaskać. Aby oswoić papużki należy jednak postępować łagodnie i uzbroić się w cierpliwość. Po przyniesieniu ptaka do domu należy zostawić go w spokoju na parę dni, aby przyzwyczaił się do nowego miejsca. Potem zbliżamy się do ptaka z przysmakiem w ręku. Stopniowo papużka przyzwyczai się do opiekuna, zaczyna siadać na jego ręku, pozwala się dotykać i karmić z ręki.

Przynajmniej co kilka dni należy oswojone papużki wypuścić z klatki, aby polatały po mieszkaniu. Przedtem należy starannie przygotować mieszkanie: zamknąć okna, przysłonić je zasłoną, zamknąć drzwi do kuchni. Papużki rozwijają w locie dużą szybkość i mają skłonność do lotu w kierunku światła. Przysłonięcie okien zapobiega rozbiciu się ptaka o niewidzialną szybę w oknie. Nie wpuszczamy ptaków do kuchni, gdzie czyha na nie sporo niebezpieczeństw.

Papużka falista - rozmnażanie w domu

Jeśli nie decydujemy się na rozmnażanie papużek, można zakupić ptaki tej samej płci. Aby rozpoznać płeć papużki musimy odnaleźć woskówkę, czyli narośl znajdującą się nad dziobem. U samca woskówka jest różowa, z wiekiem ciemnieje, staje się fioletowa, a następnie ciemnoniebieska. Płeć samiczki również rozpoznajemy po kolorze woskówki, który początkowo jest różowy jak u samca, po czym przechodzi w beżowy, a następnie brązowy.

Rozmnażanie papużek falistych w niewoli nie jest trudne. Należy się jednak do tego przygotować. Ważne jest, aby zakupić odpowiednią parkę ptaków. Umieszczamy je w osobnej klatce, gdzie ustawimy budkę lęgową. Ważna jest też stała temperatura i wilgotność powietrza oraz światło zbliżone do naturalnego.