Papuga falista – opis usposobienia i najważniejsze wymagania

Usposobienie i oswajanie papugi falistej. Przydatne informacje

Papużki faliste to bardzo przyjazne zwierzątka, które szybko przyzwyczajają się do nowych warunkach życia. Są łagodne i pozytywnie nastawione do człowieka, dzięki czemu ich oswajanie nie powinno sprawiać większych problemów. Jak wszystkie inne ptaki ozdobne, papużki są wyjątkowo atrakcyjne wizualnie. Już samo ich zachowanie i radosne odgłosy mogą być dla właściciela dużą satysfakcją. Warto także dodać, że dzięki właściwej opiece i cierpliwości właściciela, papuga falista staje się przyjazna i można bezpiecznie wypuszczać ją z klatki.

Co ważne, papużki faliste żyją w większych stadach. W naturalnym środowisku stado może rozrosnąć się do dużej liczby osobników. Niestety w warunkach domowych przeważnie nie mamy możliwości hodowania wielu papug. Mimo wszystko, za absolutne minimum uznaje się dwa osobniki. Papuga falista nie radzi sobie z osamotnieniem, dlatego nie jest stworzeniem, które może przebywać bez kontaktu z drugim osobnikiem tego samego gatunku.

Po zakupie papużki falistej, warto zwrócić uwagę na jej prawidłowe oswojenie. Dzięki odpowiedniej trosce i delikatności, zwierzak szybko przystosuje się do nowych warunków życia i nowego właściciela. W pierwszych dniach od nabycia papużki falistej zapewnijmy jej pełen spokój. Jest to czas, w którym nasza zielona czy niebieska przyjaciółka będzie oswajała się z nową klatką i nieznanym dotąd otoczeniem.

Papużka oswaja się z nowym otoczeniem przez kilka dni, jednak w niektórych przypadkach proces może być nieco dłuższy. Dlatego warto obserwować reakcje ptaka i sprawdzać reakcje na naszą obecność. Jeśli upewnimy się, że papużki faliste dobrze czują się w nowym otoczeniu, możemy oswajać je z kontaktem z człowiekiem.

Pierwszym krokiem może okazać się podanie papużce ulubionych przysmaków. W kolejnych delikatny kontakt z ludzką ręką. Oswojone papużki faliste chętnie siadają na ręku, jedzą z niej przysmaki i nie wykazują przy tym żadnych oznak niepokoju. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rozmnażaniu papug falistych?

Analizując informacje o nowym towarzyszu zauważymy, że papużki faliste to zwierzątka, które lubą większą dawkę ruchu. Każda papużka powinna być wypuszczana z klatki, aby zapewnić jej możliwość swobodnego latania. Wypuszczanie można rozpocząć dopiero wtedy, gdy zwierzak jest już w pełni przystosowany do nowych warunków i obecności właściciela.

Wypuszczone z klatki papużki faliste wydają radosne odgłosy i chętnie latają po mieszkaniu. Warto zapewnić im pełne bezpieczeństwo. Podstawą będzie pozamykanie okien i zabezpieczenie innych zwierząt domowych. Nasza czerwona, zielona czy niebieska papużka po pewnym czasie sama wróci do klatki. Możemy też zwabić ją do klatki przy pomocy ulubionych przysmaków.

Co jedzą papużki faliste? Przydatne informacje o żywieniu

Żyjąca w środowisku naturalnym papużka falista jest ptakiem, który żeruje na ziemi. Jej głównym pożywieniem stają się zatem różne rodzaje ziaren. W hodowlach nie mamy dostępu do tych samych ziaren, jednak dieta pupila powinna jak najmocniej przypominać tą, która odpowiada ptakom w naturalnym środowisku.

W ofertach sklepów zoologicznych znajdziemy gotowe mieszanki dla papug falistych. Warto czytać informacje o produkcie oraz zwrócić uwagę na opis składu. Papużki faliste bardzo chętnie zjadają kanar, owies oraz proso. W gotowych mieszankach znajdują się także dodatkowe suplementy witaminowe, które zapewniają właściwe odżywienie.

Opisując żywienie papug w hodowlach, warto także wspomnieć o dodatkowych możliwościach. Są nimi sezonowe warzywa (np. marchewka) i nasiona roślin oleistych (np. pestki słonecznika). Tego typu pokarmy mogą stanowić urozmaicenie codziennej diety, jednak nie powinny stawać się głównym składnikiem żywieniowym. Szczególną uwagę zwracamy tu na nasiona oleiste, które są wysokokaloryczne i nie mogą być podawane w nadmiarze. Karma dla ptaków papużek falistych powinna być starannie dobrana.

Domowa hodowla papużki falistej - przydatne informacje

Średnia długość życia papużki falistej i jej rozmnażanie

Ptaki ozdobne często cieszą się długim i w pełni zdrowym życiem. Na średnią długość życia bez wątpienia wpływają warunki w hodowlach, właściwe żywienie oraz pochodzenie. Rozmnażanie blisko spokrewnionych ze sobą osobników mocno ogranicza średnią długość życia potomstwa. To samo dotyczy złych warunków czy braku możliwości latania po pomieszczeniu.

Informacje zebrane w hodowlach pozwoliły określić, że średnia długość życia papużki falistej wynosi 5 do 10 lat. Żyjące w bardzo dobrych warunkach ptaki ozdobne mogą dożywać także do 15 roku życia. Jest to także poniekąd związane z dostępnością dobrej jakości pokarmu, opieką weterynaryjną oraz prawidłowymi warunkami w hodowlach.

Ważne informacje o papużkach falistych dotyczą także takich kwestii jak rozmnażanie. Do hodowli potrzebujemy dwóch osobników odmiennej płci. Papuga falista nie posiada silnego dymorfizmu płciowego, dlatego niekiedy można pomylić jej płeć. Podstawowym kryterium rozpoznawania płci okazuje się kolor woskówki, która u samca przeważnie jest intensywnie niebieska. Woskówka u samiczki jest przeważnie biała lub beżowa, znacznie rzadziej jasno niebieska. Płeć osobnika możemy też rozpoznać po zachowaniu (np. samiec chętnie powtarza odgłosy) czy rozstawieniu kości miednicy. Jednak taka ocena okazuje się znacznie trudniejsza.

Polecane produkty dla papug

Podstawą rozmnażania jest także posiadanie odpowiedniej budki lęgowej. Bez tego nasza niebieska, czerwona czy zielona papużka nie złoży jaj, a co za tym idzie, rozród będzie niemożliwy. Odpowiednio dobrana budka lęgowa powinna znajdować się w górnej części klatki. Możemy wsypać do niej odrobinę wiórów, jednak samiczka i tak usunie je z gniazda. Jest to prawidłowe zachowanie, którym nie warto się przejmować. Jeśli wszystko idzie po naszej myśli, papużka zaczyna interesować się budką i spędza w niej coraz więcej czasu. Po 10 do 14 dni w budce pojawia się pierwsze jajeczko, a następne w odstępie kilku dni. Papużka zazwyczaj składa od 4 do 7 jajeczek i skrupulatnie je ogrzewa. Po około 18 dniach od złożenia jajeczek następuje wylęg. Warto tutaj pamiętać o odstępie czasowym podczas składania jaj. Młode papużki wykluwają się w bardzo podobnych odstępach. Następnie spędzają pierwszy miesiąc życia w budce.

Papużka falista o niebieskim upierzeniu, a także opis charakteru i usposobienia, wymagania, wygląd oraz pielęgnacja

Opisując zachowanie papug w hodowlach, warto zaznaczyć, że młodymi osobnikami opiekuje się zarówno samiec, jak i samiczka. Rodzice regularnie dostarczają do budki pożywienie, a młode papużki intensywnie rosną. Po około miesiącu uczą się latać i zaczynają wychodzić z gniazda lęgowego.

Jaka klatka dla papużki falistej? Przydatne informacje i opis idealnego wyposażenia

Domowa papuga falista wymaga zapewnienia odpowiednich warunków bytowych. Co prawda musimy wypuszczać ją z klatki, jednak nie oznacza to, że jej wnętrze może być ciasne i niewygodne. Przy dwóch papugach warto pomyśleć o odpowiedniej długości klatki. Minimalna, umożliwiająca przelatywanie pomiędzy żerdzie długość to 70 cm. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje klatek, niektóre z nich posiadają jeszcze większe wymiary. Dlatego warto sugerować się, że im większa klatka, tym lepiej dla papug.

Istotną kwestią jest także jakość wykonania klatki oraz szerokość pomiędzy prętami. Dobrej jakości klatka z kilkoma drzwiczkami będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości. Co więcej, zyskamy możliwość swobodnego podawania pokarmu i wypuszczania towarzysza. Warto tutaj zwrócić uwagę na szerokość pomiędzy prętami. Przy małych papugach falistych rekomenduje się odległość prętów nie większą niż 1,2 cm.

Radosny głos, żywiołowe usposobienie i najróżniejsze rodzaje zachowań sprawia, że oglądanie papug okazuje się bardzo widowiskowe. Dlatego warto umieścić klatkę w salonie czy innym, często użytkowanym pomieszczeniu. Pamiętajmy przy tym, że przestrzeń znajdująca się bezpośrednio przy papugach może niekiedy ulegać zabrudzeniu.

Nasza czerwona czy niebieska, wydająca radosne odgłosy papuga najlepiej poradzi sobie na stanowisku osłoniętym przed intensywnym działaniem promieni słonecznych. Klatka powinna być też ulokowana w miejscu zabezpieczonym przed przeciągami czy atakami ze strony innych zwierzaków domowych. Warto zwrócić na to szczególną uwagę bowiem to właśnie odpowiednia lokalizacja klatki sprawia, że papuga falista szybciej oswaja się z nowymi warunkami, a w późniejszym etapie może egzystować w najbardziej sprzyjających warunkach domowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny