Papuga falista - informacje, zdjęcia, choroby, oswajanie

Niebieska lub zielona papużka falista w domu oznacza możliwość podziwiania życia ptaków oraz kontakt z tymi wesołymi i gadatliwymi ptakami. Papużki faliste to jedne z najczęściej hodowanych ptaków w Polsce. Hodowla ich nie sprawia trudności, jednak ptaszki te mają kilka wad. Przedstawiamy opis tych ciekawych ptaków oraz wyjaśniamy jak kupić papużki, jak rozpoznać ich wiek i płeć.

Papuga falista - hodowla

Skąd pochodzą papużki faliste

Papużki faliste to jedne z najbardziej popularnych ptaków chętnie hodowanych w domach. W naturze papużki te zamieszkują interior Australii. Żyją one w dużych stadach i skupiają się przy brzegach rzek, w regionach trawiastych i na terenach rolniczych. Żerują na ziemi żywiąc się ziarnem. Wydają odgłosy, które przypominają melodyjną i wielosylabową pieśń trwającą kilka minut. Śpiewają głównie samce. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.

Papużki gniazdują w dziuplach drzew lub na ziemi. Rozmnażanie odbywa się w ten sposób, że samica znosi 4 - 8 jaj, które wysiaduje 18 dni karmiona przez samca. Po 5 tygodniach młode są w pełni upierzone, zaś w wieku około 4 miesięcy osiągają dorosłe upierzenie.

Papużka falista - informacje i opis

W naturze papużka falista jest zielona. Okolice głowy są żółte, zaś na głowie znajdują się czarne prążki. Wśród papużek domowych wyhodowano ponad 30 odmian barwnych. Najbardziej popularna jest papużka niebieska. Charakterystyczną cechą są czarne prążki na głowie. Natomiast papużka całkiem czarna nie występuje.

Podstawowe informacje:

  • długość ciała około 20 cm,
  • waga 25 - 30 g,
  • najczęściej występujące barwy: zielona, niebieska, papużka jednolicie czarna nie występuje.
  • długość życia w niewoli: 15 - 20 lat, długość życia na wolności: 7 - 8 lat,
  • minimalna długość klatki 70-80 cm.

Hodowla papugi falistej na świecie i w Polsce

Papużki po raz pierwszy opisano dopiero na początku XIX wieku, zaś pod koniec tego wieku zostały sprowadzone do Anglii. Wkrótce stały się bardzo popularnymi ptakami domowymi chętnie hodowanymi w całej Europie. Do ich popularności przyczynił się fakt, że ptaki te łatwo się oswajają i pozwalają opiekunom na głaskanie.

Z uwagi na popularność cena papugi falistej nie jest wysoka. Jedną papużką można nabyć już za 20 - 30 zł, zaś za 30 - 50 zł można kupić parkę. Większy wydatek może stanowić klatka z wyposażeniem. Minimalna klatka powinna mieć długość 70-80 cm, tak aby papużki mogły latać. Im większa klatka tym lepiej. Klatka powinna mieć poziome pręty, rozmieszczone nie więcej niż 1 – 1,2 cm od siebie, tak aby ptak nie przesadził przez nie główki. Klatka musi stać w miejscu zacisznym, lecz w tym pokoju, gdzie przebywamy najczęściej. Nie należy jednak stawiać klatki w kuchni czy łazience, ani też blisko grzejnika czy okna.

Jeśli kupujemy papużkę do stada lub dla towarzystwa dla innej, jej wiek nie ma znaczenia. Jeśli chcemy papużkę oswoić, najlepiej kupić młodą, już samodzielną, papugę w wieku od 6 tygodni do 2 miesięcy. Niestety wiek papużki bardzo trudno jest rozpoznać, gdy osiągnie ona dojrzałość. Natomiast doświadczony opiekun umie rozpoznać młode papużki po falach na głowie, kolorze woskówki, oczach, ciemnej plamce na dziobie i małych perełkach.

Domowa papuga falista - wady i zalety

Hodowla papużki w domu - czy warto

Zielona, niebieska czy żółta papużka domowa uchodzi za ptaka łatwego do oswojenia, który pozwala się głaskać. Jednak opiekunowie papużek spierają się co do tego czy papuga falista jest łatwa czy trudna do hodowli. Mieszkanie z papużkami bywa mocno uciążliwe. Są to ptaki, które mocno brudzą w domu. Mają zwyczaj rozsypywać pokarm wokół klatki. Wypuszczone niszczą meble i ściany w mieszkaniu. Odgłosy jakie wydają mogą być uciążliwe dla domowników i sąsiadów.

Wszystkie papugi mają donośny głos. Niektórzy uważają, że odgłosy wydawane przez papużki faliste są nieprzyjemne. Niestety bałaganiarstwo i gadatliwość stanowią naturę papużek falistych. Są to ptaki aktywne i wesołe, niektóre potrafią naśladować ludzki głos. Gadatliwość papużek świadczy o tym, że ptaki są zdrowe i dobrze się czują.

Papużki są ptakami towarzyskimi, dlatego należy je trzymać przynajmniej w parach lub w grupie. Trzymane samotnie popadają w apatię lub stają się agresywne wobec opiekuna. Jeśli z jakichś powodów chcesz mieć tylko jednego ptaka, lepiej zdecydować się na inny gatunek, lub poświęcić papużce dużo czasu, aby zastąpić jej towarzysza. Idealnym rozwiązaniem jest duża woliera, gdzie możemy trzymać grupę papużek i obserwować ich życie społeczne.

Niektórzy wielbiciele ptaków mają duże woliery z różnymi gatunkami ptaków. Papużki faliste można trzymać z innymi ptakami, ale tylko takimi samymi lub większymi. Mniejsze ptaszki jak kanarki, zeberki czy papużki nierozłączki nie nadają się. Dobrym towarzystwem są przepiórki, nimfy czy łąkówki. Trzeba jednak obserwować stado i przenieść do innej klatki ptaka, który utrudnia życie pozostałym lub sam jest dyskryminowany.

Opis opieki nad papużkami

W naturze papużki żywią się głównie ziarnem. Natomiast papugi w domu zwykle żywimy gotowymi mieszankami kupionymi w sklepie. Warto przy tym uważać, gdyż gotowe mieszanki mogą zawierać nadmierną ilość tłustych ziaren. Dlatego też lepiej samemu skomponować miszankę dla papużki. Mieszanka powinna zawierać takie ziarna jak: proso, kanar, proso senegalskie, proso japońskie, owies i niewielką ilość nasion oleistych. Ponadto papużki muszą codziennie dostawać warzywa i owoce. Lubią też rośliny zielone jak gwiazdnica, mniszek lekarski, babka lancetowata, gałęzie brzozy i wierzby wraz z liśćmi.

Ufne i przyjazne usposobienie sprawia, że ptaki te łatwo jest oswoić. Oswojone pozwalają się dotykać i głaskać. Aby oswoić papużki należy jednak postępować łagodnie i uzbroić się w cierpliwość. Po przyniesieniu ptaka do domu należy zostawić go w spokoju na parę dni, aby przyzwyczaił się do nowego miejsca. Potem zbliżamy się do ptaka z przysmakiem w ręku. Stopniowo papużka przyzwyczai się do opiekuna, zaczyna siadać na jego ręku, pozwala się dotykać i karmić z ręki.

Przynajmniej co kilka dni należy oswojone papużki wypuścić z klatki, aby polatały po mieszkaniu. Przedtem należy starannie przygotować mieszkanie: zamknąć okna, przysłonić je zasłoną, zamknąć drzwi do kuchni. Papużki rozwijają w locie dużą szybkość i mają skłonność do lotu w kierunku światła. Przysłonięcie okien zapobiega rozbiciu się ptaka o niewidzialną szybę w oknie. Nie wpuszczamy ptaków do kuchni, gdzie czyha na nie sporo niebezpieczeństw.

Papużka falista - rozmnażanie w domu

Jeśli nie decydujemy się na rozmnażanie papużek, można zakupić ptaki tej samej płci. Aby rozpoznać płeć papużki musimy odnaleźć woskówkę, czyli narośl znajdującą się nad dziobem. U samca woskówka jest różowa, z wiekiem ciemnieje, staje się fioletowa, a następnie ciemnoniebieska. Płeć samiczki również rozpoznajemy po kolorze woskówki, który początkowo jest różowy jak u samca, po czym przechodzi w beżowy, a następnie brązowy.

Rozmnażanie papużek falistych w niewoli nie jest trudne. Należy się jednak do tego przygotować. Ważne jest, aby zakupić odpowiednią parkę ptaków. Umieszczamy je w osobnej klatce, gdzie ustawimy budkę lęgową. Ważna jest też stała temperatura i wilgotność powietrza oraz światło zbliżone do naturalnego.