Owczarek szwajcarski – wygląd i charakter

Jak wygląda owczarek szwajcarski?

Owczarek szwajcarski występuje jedynie w białym umaszczeniu i jest bliskim kuzynem owczarka niemieckiego. Obie rasy wykazują podobne cechy budowy ciała i ogólnego wrażenia. Wilczur posiada nieco inne umaszczenie, jednak jego proporcje oraz waga okazują się bardzo zbliżone.

Dorosły, prawidłowo zbudowany owczarek szwajcarski to pies o średniej wielkości. Jego waga wynosi około 30 – 40 kg, a wysokość w kłębie 58 – 66 cm. Suka posiada drobniejszą budowę, a jej waga powinna mieścić się w granicach 25 – 35 kg. Wysokość w kłębie dorosłej, prawidłowo zbudowanej suczki to około 53 do 61 cm.

Wzorzec rasy określa też typ szaty. Nasz biały owczarek szwajcarski może posiadać dwa typu sierści.

  • Pies krótkowłosy – posiada gęstą, przylegającą do ciała sierść oraz obfity podszerstek. Owczarek krótkowłosy może okazać się nieco łatwiejszy w pielęgnacji.
  • Pies długowłosy – wyróżnia się nieco dłuższą, lekko falującą sierścią o białym kolorze. Pies długowłosy (owczarek niemiecki czy szwajcarski) posiada obfity podszerstek oraz wyrazistą grzywę w obrębie szyi.

Nasz śnieżnobiały owczarek szwajcarski posiada także masywną sylwetkę, nieco wydłużoną kufę oraz szpiczaste uszy (podobnie jak owczarek niemiecki). Charakterystyczną cechą rasy są również lekko skośne oczy, które tworzą ciekawy efekt wizualny. Jak już wiemy, budowa owczarka szwajcarskiego mocno przypomina budowę owczarków niemieckich. Jednak nasz biały pupil nie posiada tak silnie obniżonej linii grzbietu. Dzięki temu przedstawiciele tej rasy nie są tak narażeni na dysplazję stawu biodrowego.

Prawdziwy charakter białych owczarków szwajcarskich

Opisując charakter owczarka szwajcarskiego, warto rozpocząć od jego pierwotnego przeznaczenia. Pies tej rasy wywodzi się od owczarków niemieckich, jednak od początku posiadał zupełnie inne przeznaczenie. Nasz krótkowłosy czy długowłosy bohater nie miał być psem obronnym, a rodzinnym. Dzięki temu w hodowlach dopuszczano do rozrodu jedynie bardziej delikatne i zrównoważone osobniki. Dzisiejszy, biały owczarek austryjacki posiada wiele cech owczarka niemieckiego, jednak jest od niego znacznie bardziej uległy i pozbawiony tendencji do dominacji.

Owczarek amerykański, kanadyjski czy niemiecki wyróżniają się dużą inteligencją i podatnością na szkolenie. Są to psy lubiące pracę z człowiekiem, otwarte na nowe wyzwania, a jednocześnie bardzo zwinne. Nie pokonają tak długich dystansów jak wyżeł fryzyjski, jednak mogą okazać się niestrudzonymi towarzyszami do pieszych wędrówek.

Przyjazny charakter i chęć do współpracy z człowiekiem, czyni z białych owczarków austryjackich świetnych towarzyszy dla całej rodziny. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosły pies mogą okazać się nieco szczekliwe. Owczarek kanadyjski, amerykański czy szwajcarski są też nieufne w stosunku do obcych i mogą głośno oznajmiać o ich obecności. Na szczęście uległy charakter sprawia, że łatwo będzie nauczyć je pożądanych zachowań. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, czy istnieje czarny owczarek szwajcarski.

Owczarek szwajcarski - najważniejsze wady i zalety rasy – sprawdzamy opinie o rasie

Pełna charakterystyka owczarków szwajcarskich powinna posiadać opinie o rasie oraz jej najważniejsze wady i zalety. Nasz długowłosy owczarek szwajcarski czy krótkowłosy owczarek kanadyjski cieszą się dobrą sławą. Większość osób docenia ich oddanie rodzinie, czujność oraz podatność na tresurę.

Do największych atutów szwajcarów należy chęć współpracy z człowiekiem. Jest to pies, który silnie przywiązuje się do ludzi i lubi spędzać z nimi każdą chwilę. Opis zachowań wskazuje na to, że owczarki szwajcarskie mogą niekiedy cierpieć na lęk separacyjny, dlatego wymagają odpowiedniego szkolenia.

Opisując zalety rasy, warto podkreślić, że świetnie dogaduje się ze znanymi sobie dziećmi. Owczarek australijski, chin japoński czy wyżeł fryzyjski są lojalne w stosunku do własnej rodziny, delikatne dla najmłodszych, a jednocześnie nie wykazują zachowań dominujących.

Niestety szczeniaki i dorosłe owczarki posiadają także pewne wady. Jedną z nich okazuje się silne linienie oraz nadmierna wrażliwość. Długowłosy owczarek szwajcarski nie posiada tak silnej psychiki jak czarny czy podpalany, krótkowłosy owczarek niemiecki. Psy źle radzą sobie z nieuzasadnioną agresją właściciela. Otoczone niewłaściwą opieką mogą stać się zamknięte w sobie i nadmiernie lękliwe.

Dodatkowym mankamentem może okazać się cena zakupu szczeniaka. Niektóre mało znane rasy psów pasterskich, ozdobny chin japoński czy owczarek szwajcarski mogą być niekiedy dość drogie w zakupie. Cena młodego osobnika będzie wyższa w porównaniu z cenami szczeniaków bardziej popularnych ras.

Nieco wyższa cena zakupu może być poniekąd zrekompensowana przez zdrowie rasy. Owczarek szwajcarski rzadko cierpi na dysplazję stawu biodrowego czy łokciowego i rzadziej dotykają go choroby o podłożu genetycznym. Wśród częściej występującej choroby wyróżnia się jedynie problemy żołądkowe i mutację genu MDR1, która powoduje nadwrażliwość na niektóre leki.

Z uwagi na możliwość występowania dysplazji stawu biodrowego, zaleca się zakup szczeniąt po odpowiednio przebadanych, zdrowych rodzicach. Dysplazja ma pochodzenie genetyczne, a badania w jej kierunku są dobrą praktyką w hodowlach.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Owczarek szwajcarski - wymagania rasy i cena zakupu szczeniaka z rodowodem

Prawidłowe szkolenie owczarka

Zarówno owczarki szwajcarskie, jak i pasterski border collie to psy łatwe w ułożeniu, o ile poświęcimy im odpowiednio dużo czasu oraz uwagi. Podstawą okazuje się właściwa socjalizacja z otoczeniem. Rozpoczynamy ją już od pierwszych dni po zakupie szczeniaka. W młodym wieku pies powinien poznać jak najwięcej nowych dźwięków, sytuacji, osób, innych zwierząt czy zapachów. Dzięki temu nie będzie nadmiernie lękliwy ani agresywny.

Prawidłowe szkolenie długowłosych owczarków szwajcarskich czy krótkowłosych, czarnych wilczurów powinno obejmować przynajmniej podstawowe komendy posłuszeństwa. Szczeniaki okazują się wyjątkowo pojętne, dzięki czemu ich szkolenie nie będzie nadmiernie skomplikowane.

Pies rasy owczarek szwajcarski leżący na podłodze, a także jego opis i charakter
Jaki charakter ma pies rasy owczarek szwajcarski, a także jego hodowla i opis

Nasz owczarek będzie też wymagał odpowiedniej dawki ruchu. Świetnie poradzi sobie z ćwiczeniami posłuszeństwa, zawodami sportowymi czy długimi spacerami. Zapewnienie aktywności fizycznej jest jednym z kluczowych elementów szkolenia. Owczarek szwajcarski nie jest typem pracoholika, jednak pozbawiony dostatecznej dawki ruchu może okazać się psem problematycznym.

Pielęgnacja oraz prawidłowe żywienie – charakterystyka wymagań

Psy rasy szwajcarskiej nie są trudne w pielęgnacji. Do podstawowych zadań właściciela (szczególnie odmian długowłosych) należy regularne szczotkowanie sierści pupila. Dzięki temu okrywa włosowa nie będzie podatna na kołtunienie, a jej wygląd utrzyma się w nienagannej kondycji.

Biały odcień szaty nie oznacza konieczności częstych kąpieli. Sierść łatwo się suszy, a większość zabrudzeń sama odpada po pewnym czasie. Dzięki temu w zupełności wystarczy do kilku kąpieli w ciągu roku.

Kolejną wartą uwagi kwestią jest odpowiednie żywienie, które powinno być dopasowane do wieku, stanu zdrowia oraz trybu życia pupila. Szczeniaki powinny zjadać karmy z większą zawartością białka, które umożliwi im prawidłowy rozwój. Dorosłe, bardziej aktywne psy również posiadają zwiększone zapotrzebowanie na białko. Ciekawym rozwiązaniem są gotowe karmy klasy premium. Wybierając konkretny produkt, zwróćmy uwagę na skład. Dobrej jakości karma nie powinna posiadać dużej zawartości zbóż ani innych wypełniaczy. Pies to urodzony mięsożerca, który najlepiej radzi sobie ze spożywaniem karm typu grain free lub samodzielnie skomponowanych przez właściciela, odpowiednio skomponowanych posiłków.

Cena zakupu owczarków długowłosych i krótkowłosych

Cena za szczenięta z rodowodem jest ściśle uzależniona od wybranej rasy. Szczeniaki owczarka niemieckiego są bardzo popularne, dzięki czemu znajdziemy wiele hodowli. Większa liczba hodowli to z reguły atrakcyjniejsza cena zakupu małego pieska. W przypadku białych owczarków szwajcarskich nie możemy mówić o tak dużej popularności, a tym bardziej o dużej liczbie hodowli. Ze względu na powyższe, cena zakup psa w dobrej, renomowanej hodowli może okazać się nieco wyższa.

Cena za owczarki szwajcarskie z metryką ZKwP przeważnie rozpoczyna się od kwoty 5 000 Stawka za szczenięta pochodzące od utytułowanych rodziców jest z reguły jeszcze wyższa. Cena w przedziale 5500 – 7000 zł nie powinna być żadnym powodem do zaskoczenia. (aktualizacja cen: czerwiec 2021 r.).

Nasz długowłosy czy krótkowłosy owczarek powinien pochodzić z hodowli, która dopuszcza do rozrodu jedynie przebadane osobniki. Ważne jest również zapewnienie odpowiednich warunków do życia, a także prawidłowa socjalizacja, która rozpoczyna się już od pierwszych tygodni życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny