Owczarek szwajcarski - opis, usposobienie, zdjęcia, porady

Piękny, biały wilczur, wyglądający zupełnie jak owczarek niemiecki - czy jest to odrębna rasa czy odmiana owczarka niemieckiego? Pies ten ma przyjacielski charakter i lubi współpracę z człowiekiem, podobnie jak owczarek niemiecki. Od owczarka niemieckiego różni się wyglądem - jest biały. Przedstawiamy pochodzenie i opis tej ciekawej rasy i wyjaśniamy czy istnieje owczarek czarny. Doradzimy jak szkolić i pielęgnować tego psa.

Owczarek szwajcarski - charakterystyka rasy i pochodzenie

W związku z pochodzeniem tej rasy doszło do sporego zamieszania. Generalnie uważa się, że jest to biała odmiana owczarka niemieckiego. W miotach owczarka niemieckiego zdarzają się białe szczeniaki. Początkowo biały kolor uznawany był za wadę, gdyż uważano, że psy te są albinosami i że nie nadają się do pilnowania owiec. Wzorzec rasowy owczarka niemieckiego nie dopuszcza białego koloru i hodowcy pozbywają się szczeniąt w tym kolorze.

Jednak białe owczarki znalazły swoich amatorów za oceanem, gdzie powstały kluby tej rasy i nie jedna hodowla. W USA rasa ta nosi nazwę “biały owczarek niemiecki”. Dopiero w XX wieku psy te znalazły uznanie w Europie. Szwajcaria wystąpiła o uznanie tej rasy w FCI, dlatego też rasa nosi nazwę owczarek szwajcarski. Wbrew obawom okazuje się, że biały owczarek niemiecki czy też szwajcarski nie jest albinosem i nie ma wad z tym związanych.

W Polsce szczeniaki tej rasy z rodowodem kosztują około 6000 zł. Jest to cena szczeniaków z hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Cena w serwisach internetowych waha się od 3500 do 7000 zł. Kupując psa, warto zwrócić uwagę, czy jest to hodowla zarejestrowanej w ZKwP i czy pies otrzyma metrykę i rodowód zaświadczający, że jest na pewno rasowy. Lepiej być ostrożnym, jeśli cena jest podejrzanie niska.

Jak wygląda owczarek szwajcarski - opis rasy

Owczarek szwajcarski wygląda podobnie jak owczarek niemiecki. Jest psem średniej wielkości osiągającym wysokość około 60 cm i wagę około 35 kg.

Sierść owczarka szwajcarskiego jest wyłącznie biała lub kremowa w kolorze kości słoniowej. Nie istnieje owczarek szwajcarski czarny czy w innym kolorze. Szata jest dwuwarstwowa składająca się z grubego podszerstka i włosa okrywowego. Występuje owczarek długowłosy i krótkowłosy.

Pielęgnacja sierści nie jest skomplikowana. Psy te nie wymagają kąpieli, chyba że się ubrudzą lub ubłocą w czasie spaceru. Raz w tygodniu należy psa wyczesać, aby usunąć martwy podszerstek. Owczarek długowłosy wymaga starannego wyczesania sierści za uszami, gdzie mogą tworzyć się kołtuny. Zarówno owczarek długowłosy jak i krótkowłosy intensywnie linieje dwa razy do roku.

Biały wilczur - charakter owczarka szwajcarskiego

Charakter owczarka szwajcarskiego przypomina nieco jego przodka owczarka niemieckiego. Jest to pies inteligentny, który łatwo się uczy i jest chętny do współpracy z człowiekiem. Przeważają opinie, że pies ten jest bardziej spokojny i łagodny niż owczarek niemiecki i lepiej sprawdza się jako pies rodzinny.

Owczarki szwajcarskie mocno przywiązują się do opiekuna i jego rodziny. Mogą mieszkać w rodzinie z dziećmi oraz z innymi zwierzętami. Tolerują inne psy. Bywają jednak nieufne wobec obcych.

Opis tej rasy nie może się obyć bez informacji, że jest to pies żywiołowy, aktywny i skory do zabawy. Szczególnie młode psy są wesołe i chętne do zabawy, podczas której może rozładować nagromadzoną energię. Są bardzo ruchliwe i domagają się uwagi opiekunów. Z wiekiem jednak stają się bardziej spokojne.

Owczarek szwajcarski - umiejętności i szkolenie

Biały wilczur jest psem wszechstronnym, podobnie jak owczarek niemiecki. Dobrze sprawdza się we wszystkich psich sportach. Zdobywa również świetne opinie jako pies ratowniczy czy też przewodnik niewidomych.

Owczarek szybko się uczy. Należy jednak stosować wyłącznie pozytywne metody, jak nagrody i pochwały, gdyż pies ten źle reaguje na bodźce negatywne jak przymus czy krzyk. Wśród tej rasy zdarzają się osobniki nieufne, dlatego też szczeniaki tej rasy należy socjalizować od małego, aby były zaznajomione z różnymi sytuacjami, ludźmi i zwierzętami i nie wykazywały reakcji lękowych.

Opinie o owczarku szwajcarskim - dla kogo ta rasa

Owczarek szwajcarski ma wiele zalet i nie wymaga doświadczonego opiekuna. Jednak opiekun tego psa powinien być osobą spokojną i stanowczą. Osoby, dla których jest to pierwszy pies, mogą popełniać błąd polegający na wzmacnianiu predyspozycji do nadmiernego przywiązania do opiekuna. Dlatego też osoby niedoświadczone powinny zasięgnąć porady behawiorysty, który doradzi co robić a czego unikać w kontakcie z psem tej rasy.

Pies ten sprawdzi się zarówno w rodzinie z dziećmi jak i u osoby samotnej. Nie jest hałaśliwy i nie ma skłonności do ucieczek. Toleruje psy i koty. Dobrze dogaduje się z dziećmi.

Owczarek szwajcarski ma również wady. Pies ten źle znosi samotność i zostawanie w domu. Wymaga sporo uwagi ze strony opiekuna. Dlatego też należy uczyć go zostawania w domu. Lęk separacyjny może spowodować, że pozostawiony samotnie pies będzie niszczył rzeczy w domu, szczególnie te przesiąknięte zapachem opiekuna.

Rasa ta świetnie sprawdzi się jako towarzysz emerytów, którzy są cały czas w domu. Warto jednak pamiętać, że te psy wymagają sporo ruchu, regularnych spacerów i dużej aktywności fizycznej. W młodości pies ten jest bardzo energiczny, ruchliwy i absorbujący uwagę opiekuna, dlatego też nie jest dobrym wyborem dla osób lubiących spokój.