Jak wygląda owczarek szkocki collie?


Długowłosy owczarek szkocki collie to dość charakterystyczny pies, którego trudno pomylić z inną rasą. Opis wyglądu warto rozpocząć od faktu, iż collie zyskały dużą popularność dzięki filmowi Lessie. Filmowy pies posiadał charakterystyczne dla rasy cechy i sprawił, że collie stały się dobrze rozpoznawalne.

Rodowodowe pieski lessie posiadają długie, bardzo gęste futro, które składa się z dwóch warstw. Pierwsza warstwa to nieco krótszy, gubiony dwa razy do roku podszerstek. Druga warstwa to tak zwany włos właściwy. Owczarek szkocki collie to pies długowłosy, posiadający miękką, przyjemną w dotyku okrywę włosową. Bujne futro sprawia, że psy wydają się większe niż są w rzeczywistości (podobnie jak owczarek kaukaski).

Opisując wygląd rasy, warto także wskazać jej proporcje. Wzorcowo zbudowany, dorosły pies powinien ważyć między 20, a 28 kg. Wzorzec rasy określa także optymalną wysokość w kłębie, która powinna mieścić się w przedziale 56 do 61 cm. Suczki tej rasy są drobniejszej budowy, a ich wzorcowa waga została określona na 17 do 26 kg. Z kolei idealny wzrost dorosłej suczki powinien wynosić od 51 do 56 cm w kłębie.

Nasz pies pasterski występuje w kilku odmianach umaszczenia. Co ciekawe, niektóre psy w umaszczeniu blue merle mogą posiadać bardzo charakterystyczne oczy. U owej odmiany zdarza się, że psy posiadają jedno oko niebieskie, a drugie brązowe. Zmienny kolor oczu tworzy ciekawe wrażenie wizualne, o czym przekonamy się oglądając zdjęcia rasy.

Jak już wspomnieliśmy, psy rasy owczarek szkocki collie występują w kilku odmianach umaszczenia. Dużą popularnością cieszy się umaszczenie blue merle, czyli odmiana niebiesko marmurkowa. Nasz długowłosy lessie posiada umaszczenie z tłem srebrzysto szarym i czarnymi plamkami. W niektórych obrębach ciała występują także znaczenia w kolorze białym. Zdjęcia umaszczenia blue merle pokazują, że owczarek szkocki collie może wyglądać wyjątkowo atrakcyjnie.

Odmiana umaszczenia blue merle nie kończy jeszcze możliwości umaszczenia rasy. Rodowodowe psy mogą posiadać umaszczenie typu sable white, zwane także śniadym z białym. Długowłosy owczarek pasterski posiada tu duże znaczenia w odcieniu białym, znajdującym się na kołnierzu, skarpetkach i końcówce ogona. Znaczenia o białym odcieniu wyróżniają się na jasnozłotym lub mahoniowym tle. Przeglądając zdjęcia tej odmiany umaszczenia, zauważymy wiele różnic z blue merle. A może zainteresuje cię także ten artykuł o owczarku szkockim krótkowłosym?

Kolejna odmiana umaszczenia to tak zwane tricolor. Odmiana tricolor posiada kolor czarny podpalany na kończynach. Z kolei w obrębie całego ciała występują liczne znaczenia w kolorze białym (kołnierz, skarpety, strzałka na głowie i biały koniec ogona). Czarny odcień może znajdować się również na głowie odmiany tricolor.

Rodowodowe psy mogą także posiadać umaszczenie o czysto białym odcieniu. Co prawda nie jest to odmiana preferowana przez FCI, jednak znajdziemy ją we wzorcu rasy AKC. Warto także zauważyć, że długowłosy pies lessie zawsze wyróżnia się majestatycznym wyglądem, lekkim chodem oraz efektownymi, żywymi oczami.

Owczarek szkocki - charakter i długość życia pasterskich lessie

Charakter to jeden z czynników, który wpłynął na dużą popularność rasy. Wszystkie owczarki w umaszczeniu tricolor blue merle czy sable white są równie odważne co owczarek kaukaski i inteligentne jak entlebucher. Jednocześnie pozostają znacznie łatwiejsze w szkoleniu oraz skłonne do współpracy z człowiekiem.

Owczarek szkocki collie posiada dość łagodny i zrównoważony charakter. Rodowodowe szczeniaki są nieustannie gotowe do zabawy z człowiekiem, uwielbiają dzieci i dobrze dogadują się z innymi rasami. Pies tej rasy bywa niekiedy powściągliwy w kontaktach z innymi zwierzętami, jednak szybko się do nich przyzwyczaja.

Pies rasy owczarek szkocki collie na tle zieleni oraz jego usposobienie i cena
Jaki charakter ma pies rasy owczarek szkocki collie oraz jego hodowla i cena

Przeglądając zdjęcia młodych piesków, zauważymy lessie w ciągłym ruchu. Towarzyski charakter oraz chęć do wspólnego spędzania czasu z człowiekiem sprawiają, że pies pasterski jest idealnym towarzyszem do długich wędrówek. Co ciekawie, opis rasy wskazuje także na to, że towarzyszy im większa długość życia. Średnia długość życia owczarka szkockiego to 11 – 13 lat, co jest dobrym wynikiem dla psów o takich gabarytach. Dla porównania, średnia długość entlebuchera wynosi 11 do 15 lat, z kolei owczarek kaukaski posiada średnią długość życia w przedziale 10 – 12 lat.

Cena owczarka szkockiego

Opisując psy pasterskie, warto wyszczególnić koszty zakupu szczeniaka. Owczarek w kolorze czarnym cz tricolor nie jest najtańszy w zakupie. Cena owczarka szkockiego z dobrej hodowli zazwyczaj wynosi przynajmniej 3000 zł. Młody owczarek kaukaski będzie do nabycia w podobnych kosztach.

Cena owczarka szkockiego może także wynosić 4000 – 6000 zł, a górna granica jest trudna do jednoznacznego ustalenia. Przed zakupem szczeniaka warto zapoznać się z opisem hodowli, przejrzeć zdjęcia i wybrać sprawdzoną hodowlę. Cena owczarka szkockiego odgrywa drugorzędną rolę. Znacznie istotniejsze jest to aby nasz pies pasterski, entlebucher czy owczarek kaukaski nie posiadał wad genetycznych i był zdrowym przedstawicielem swojej rasy.

Najważniejsze wymagania długowłosych owczarków szkockich

Rasa uchodzi za łatwą w pielęgnacji i wystarczy regularne szczotkowanie, które zapobiega kołtunieniu i filcowaniu się sierści. Codzienne czesanie nie jest konieczne, w zupełności wystarczy przeprowadzać tą czynność raz na dwa tygodnie, a w okresie najbardziej intensywnego linienia nieco częściej.

Pamiętajmy też, że owczarek szkocki czy entlebucher powinny mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Wskazane są spacery w nowych terenach i ćwiczenia, które zmęczą psa pod kątem fizycznym oraz intelektualnym. Owczarek szkocki świetnie sprawdza się także w różnych dyscyplinach sportowych.

Opisując wymagania rasy, warto także podkreślić ich delikatną psychikę. Lessie jest typem wrażliwca, który źle radzi sobie z agresją. Wymagane jest zatem konsekwentne, ale bardzo łagodne szkolenie.

Ważnym wymaganiem okazuje się także kontakt z ludźmi. Owczarek szkocki jest psem rodzinnym, źle reaguje na długotrwałą samotność. Zdecydowanie bardziej odpowiada mu przebywanie u boku człowieka, a najlepiej całej rodziny. Wskazana jest też właściwa socjalizacja szczeniaka i nauka zostawania samemu w domu. Owczarek szkocki jest spokojny i pewny siebie, jednak nieprzyzwyczajony do samotności może cierpieć na lęk separacyjny.

Jak każdy aktywny pies, owczarek szkocki wymaga odpowiedniego żywienia, które zapewni większą dawkę białka zwierzęcego. Zaleca się podawanie dobrej jakości karm, najlepiej typu grain free. Właściciele owczarków szkockich coraz częściej przechodzą także na żywienie psów dietą barf. Polega ona na samodzielnym komponowaniu posiłków dla pupila. W diecie stosuje się surowe mięso, kości, podroby oraz niewielkie ilości warzyw i suplementów. Według wielu ekspertów, dieta barf najlepiej odwzorowuje pierwotne żywienie wilków i może zapewnić pupilom wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny