Owczarek szkocki długowłosy – ogólna charakterystyka piesków collie

Jak wyglądają psy lessie?

Owczarek szkocki długowłosy jest często określany mianem lessie. To dobrze znana postać filmowa, która w dużym stopniu wpłynęła na rozpoznawalność rasy. Lessie, a właściwie owczarek szkocki collie to pies o średniej wielkości ciała. Wszelkie informacje na temat jego wyglądu i gabarytów odnajdziemy we wzorcu rasy FCI numer 156.

Dorosły pies collie waży około 20 do 28 kg, a jego wzorcowa wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 56 – 61 cm. Suczka jest zazwyczaj nieco drobniejsza, a jej wzorcowa waga wynosi 17 do 26 kg, przy wysokości w kłębie 51 – 56 cm.

Owczarek szkocki collie to pies wyróżniający się długim, a jednocześnie gęstym futrem. Posiada dość lekką, umięśnioną budowę ciała, która zapewnia mu dużą zwinność. Pies chodzi lekko i z dużą gracją, a jego bystre oczy zwracają na siebie uwagę. Co ciekawe, psy lessie mogą posiadać oczy w kolorze ciemno brązowym, a odmiana blue merle może mieć jedno oko brązowe, a drugie niebieskie.

Szata i umaszczenie collie

Nasz długowłosy owczarek szkocki wyróżnia się imponującą okrywą włosową. Psy tej rasy posiadają gęsty, wełniasty podszerstek, który zapewnia im dobrą izolację i ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Włos właściwy jest długi, miękki i jedwabisty. Dzięki gęstości szaty, psy tej rasy zyskują dużą objętość i wizualnie wydają się znacznie większe niż są w rzeczywistości.

Owczarek szkocki długowłosy może intensywnie gubić podszerstek w okresie jesiennym i wiosennym. W tym czasie należy dokładnie wyczesywać szatę, co pozwoli na ograniczenie sierści na naszych ubraniach, podłogach lub kanapach. Warto także wiedzieć, iż psy lessie występują w trzech popularnych typach umaszczenia. Jest to:

  • Umaszczenie blue merle – jedna z najpopularniejszych konfiguracji umaszczenia, zwana niekiedy niebiesko marmurkową. Umaszczenie obejmuje barwę srebrzystoszare tło z widocznymi plamkami w kolorze czarnym. Co ciekawe, pies w odcieniu blue merle posiada także większe znaczenia, które przeważnie przybierają kolor biały.
  • Umaszczenie tricolor – owczarek szkocki długowłosy może posiadać umaszczenie tricolor, czyli trójbarwne. Opis ze wzorca rasy wskazuje na odcień czarny podpalany, znajdujący się na kończynach. Barwa w odcieniu czarnym może znajdować się także w obrębie głowy. W umaszczeniu występują również rozległe, białe znaczenia, a także dość charakterystyczny, biały kołnierz. Umaszczenie tricolor obejmuje również biały kolor końcówki ogona, białą strzałkę na głowie oraz skarpetki w białym kolorze.
  • Umaszczenie sable white – czyli owczarek szkocki długowłosy w odcieniu śniadym z białym. Wzorcowy opis owego umaszczenia wskazuje na występowanie różnych odcieni od jasnozłotego po mahoniowy. Pies posiada także duże znaczenia w kolorze białym, najbardziej pożądany okazuje się tu biały kołnierz, skarpetki i biały kolor na końcówce ogona.

Psy rasy owczarek szkocki długowłosy mogą także posiadać umaszczenie w kolorze czysto białym. Nie jest to umaszczenie uznane przez FCI, jednak odnajdziemy je we wzorcu American Kennel Club. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach szkockich.

Charakter, możliwe choroby i najważniejsze wymagania owczarków collie

Prawdziwy charakter lessie

Filmowy pies lessie zasłynął ogromnym oddaniem i inteligencją. W rzeczywistości również odnajdziemy wiele analogii do cech filmowego bohatera. Nasz długowłosy pies owczarek szkocki to pupil zrównoważony i obdarzony dużą dawką intelektu.

Jako pies pasterski, collie lubi aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Jest przy tym mocno nastawiony na współpracę z człowiekiem. Towarzyski i radosny charakter rasy sprawia, że świetnie sprawdzi się w kontaktach z całą rodziną.

Opisując charakter piesków pasterskich, warto także wspomnieć o ogromnym przywiązaniu do człowieka. Nasz owczarek lessie to pies, który kocha kontakt ze swoim właścicielem, jest nastawiony na współpracę, a czasem źle znosi samotność. To także typ pieszczocha, który lubi głaskanie i wspólny wypoczynek w gronie domowników.

Zarówno usposobienie owczarka szkockiego, jak i charakter owczarka środkowoazjatyckiego mogą wyróżniać się dużym opanowanie, a także pewnością siebie. Niestety charakter owczarka środkowoazjatyckiego może być też nieco bardziej niezależny, przez co rasa będzie trudniejsza w szkoleniu.

Warto także dodać, że długowłosy collie to pies o dużej wrażliwości. Nie przejawia skłonności do agresji czy nadmiernej dominacji, jest typem psa delikatnego i radośnie usposobionego. Rasa może niekiedy wykazywać nieufność wobec obcych, jednak nie będzie wobec nich agresywna. Collie jest co prawda czujnym, odważnym obserwatorem i nie zawaha się bronić swojej rodziny, jednak jego powściągliwość i brak skłonności do agresji czynią z niego słabego stróża posesji.

Czy owczarek szkocki collie to rasa chorowita?

Długowłosy owczarek tricolor czy blue merle nie jest nadmiernie chorowity, a cała rasa jest powszechnie uznawana za dość zdrową. Mimo wszystko psu mogą towarzyszyć pewne choroby. U owczarków szkockich występuje mutacja genu MDR1, która odpowiada za nadwrażliwość na niektóre leki czy narkozę.

Nasz czarny czy brązowy lessie może także cierpieć na tak zwaną anomalie oka collie. Jest to kolejna choroba genetyczna, która towarzyszy rasie. Niektóre osobniki mogą także cierpieć na dysplazję stawu biodrowego, epilepsję czy różnego rodzaju alergie. Wszystkie te choroby często przenoszą się z pokolenia na pokolenie, dlatego tak ważny jest wybór dobrej hodowli.

Mimo predyspozycji do niektórych chorób, owczarkowi szkockiemu towarzyszy całkiem spora długość życia. Przyjmuje się, że średnia długość życia psów tej rasy to około 11 – 13 lat, co jest dobrym wynikiem dla ras o takich gabarytach ciała.

Pies rasy owczarek szkocki na tle zieleni oraz jego usposobienie i cena
Jaki charakter ma pies rasy owczarek szkocki oraz jego hodowla i cena

Najważniejsze wymagania rasy owczarek szkocki

Zarówno młode szczeniaki, jak i dorosłe owczarki szkockie to psy, które lubią aktywność fizyczną. Z pewnością nie jest to typ psa, któremu wystarczy samotny pobyt na przestronnym podwórku. Rasa wymaga nowych bodźców i ćwiczeń intelektualnych, dlatego najlepiej sprawdzi się w rodzinach, które poświecą im większą ilość czasu.

Opis charakteru wskazuje na to, że collie to pies bardzo rodzinny. Chętnie spędza czas z domownikami i słabo znosi długotrwałą samotność. Silnie przywiązany i wrażliwy może niekiedy cierpieć na lęk separacyjny, dlatego warto uczyć go zostawania samemu w domu.

Nasz owczarek tricolor czy czarny powinien być regularnie czesany, co zapobiegnie kołtunieniu się długiego futra. Warto zapewnić mu też odpowiedniej jakości karmę, która zaspokoi potrzeby organizmu. Karma powinna być dopasowana do wieku, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej pupila. Przed zakupem należy przejrzeć zdjęcia składu karmy i wybrać produkt z większą zawartością mięsa.

Opinie o rasie i cena zakupu szczeniaka

Owczarki szkockie mają opinie bardzo bystrych i przywiązanych do człowieka pupili. Z pewnością jest to rasa, która przyciąga uwagę zarówno swoim zachowaniem, jak i efektownym wyglądem. Psy są powszechnie uważane za idealnych towarzyszy dla nieco starszych dzieci. Wiele osób widzi w nich także dobrego pupila dla całej rodziny.

Collie zyskały popularność na całym świecie i okazują się bardzo lubianą rasą. Za jedyne wady uważa się dość wysokie ceny zakupu szczeniaka oraz intensywne gubienie futra w okresie wiosennym i jesiennym. Niektórzy podkreślają także, że rasa wymaga dużej ilości ruchu, a przez to nie sprawdzi się dla osób zapracowanych lub stroniących od aktywności fizycznej.

Na popularność wielu ras często wpływa także cena ich zakupu. Niestety cena dalmatyńczyka czy owczarka lessie nie należy do najniższych. Miniaturka dorosłego psa z pochodzeniem ZKwP może kosztować około 3000 zł. Niekiedy cena za szczeniaki okazuje się znacznie wyższa. Pochodząca z wybitnego skojarzenia miniaturka dorosłego collie może kosztować około 4000 – 6000 zł.

Przed zakupem konkretnego szczeniaka, warto obejrzeć zdjęcia z ogłoszenia i porównać je ze stanem faktycznym. Dobrym pomysłem okazuje się osobista wizyta w hodowli, która umożliwi dokonanie najlepszego wyboru. Nie każda hodowla owczarka szkockiego zapewnia odpowiednie warunki i dopuszcza do rozrodu przebadane, zdrowe osobniki. Dlatego dobrym pomysłem jest rozmowa z hodowcą, analiza dokumentacji oraz wybór szczeniaka, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania.

Owczarek szkocki jest bardziej popularny w innych krajach, dlatego niektóre osoby decydują się na zakup pupila zza granicy. Jest to dobry pomysł, jeśli zależy nam na wybitnym pochodzeniu bądź konkretnym eksterierze. Niekiedy natrafimy na problemy w transporcie. Pies w samolocie musi posiadać pełną dokumentację oraz aktualne szczepienie na wściekliznę. Młode osobniki mogą podróżować wraz ze swoim właścicielem, jednak warunki transportu są uregulowane przez przepisy konkretnych linii lotniczych. Pies w samolocie może także podróżować w luku bagażowym, co jest typowym rozwiązaniem dla większych ras. Niestety tego typu transport wiąże się z dużym stresem pupila, a co za tym idzie, nie każdy właściciel decyduje się na takie rozwiązanie. Dodatkowym mankamentem zakupu owczarka zza granicy jest fakt, że cena zakupu szczeniaka może okazać się dość wysoka. Niektóre zagraniczne hodowle mogą posiadać nawet kilkukrotnie wyższe ceny niż hodowle działające w naszym kraju.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny