Owczarek szkocki - historia rasy, zdjęcia, wychowanie, opinie

Wielu osobom kojarzy się piękny, długowłosy pies znany z wzruszającego filmu “Lassie wróć”. Jest to owczarek szkocki collie. Mało kto wie, że istnieje również krótkowłosa odmiana tego psa. Owczarek szkocki długowłosy był kiedyś popularnym psem w Polsce. Ostatnio widuje się go rzadko. A jest to idealny pies rodzinny. Przedstawimy opis psa tej rasy oraz charakter owczarka szkockiego, dzięki czemu zdecydujesz czy jest to rasa dla ciebie.

Owczarek szkocki - pochodzenie i opis rasy

Owczarek szkocki, zwany też collie, stał się popularny dzięki znanemu filmowi “Lassie wróć”. W tych czasach była to rasa bardzo popularna w Polsce, choć pierwsze psy tej rasy pojawiły się w naszym kraju już w 1924 roku. Obecnie widuje się collie dość rzadko, może dlatego, że jego sierść wymaga pracochłonnej pielęgnacji.

Collie pochodzi ze Szkocji, gdzie pies ten został wyhodowany w celu pilnowania stad owiec. W zimnym klimacie górskim upowszechnił się collie długowłosy, zaś na nizinach w łagodniejszym klimacie owiec pilnował collie krótkowłosy. Obie te odmiany mają podobny charakter. Różnią się tylko długością futra. Cena owczarka długowłosego z rodowodem ZKwP/FCI wynosi około 3000 zł. Cena zależy od pochodzenia psa i hodowli. Z kolei cena collie krótkowłosego nie jest do końca ustalona, gdyż nie jest to rasa popularna w Polsce i hodowli jest niewiele. Najczęściej szczeniaki tej rasy trzeba sprowadzać z zagranicy.

Owczarek szkocki jest prawdopodobnie krzyżówką charta rosyjskiego borzoja i setera irlandzkiego. W Anglii rasa ta upowszechniła się w XIX wieku. Miłośniczką tych psów była królowa Wiktoria. Collie po raz pierwszy pokazano na wystawie psów w 1860 roku.

W klasyfikacji FCI owczarek szkocki znajduje się w grupie 1 owczarki i psy pasterskie i w sekcji 1 owczarki.

Zdrowie owczarka szkockiego

Owczarek szkocki jest psem wytrzymałym, jednak dość chorowitym. Dobrze znosi zimno i złą pogodę, jest jednak wrażliwy na upały. Najczęściej występujące choroby to problemy z oczami, zapalenia skórno-mięśniowe oraz nadwrażliwość na leki. Film Lassie spowodował rozrost pseudohodowli, co spowodowało u tej rasy wady osobowości.

Biorąc pod uwagę dużą ilość schorzeń, na jakie może cierpieć owczarek szkocki, należy starannie wybierać hodowlę. Szczenięta powinny pochodzić z dobrego źródła i hodowli, która zapewnia badania, szczepienia, socjalizację i odpowiednie dokumenty zaświadczające rasę. Zbyt niska cena szczeniaków powinna stanowić ostrzeżenie.

Jak wygląda owczarek szkocki - umaszczenie i wygląd

Rasa ta posiada dwie odmiany: owczarek długowłosy i krótkowłosy, które różnią się tylko długością włosa. Zarówno collie długowłosy i krótkowłosy występuje w 3 rodzajach umaszczenia:

  • śniade czyli od jasnozłotego do mahoniowego koloru z białą grzywą,
  • tricolor czyli czarny z białą grzywą, czarny podpalany z białym,
  • blue merle czyli marmurkowy.

Najczęściej spotykane umaszczenie collie, znane z filmu Lassie wróć to pies tricolor: biało rudo czarny.

Niedopuszczalny według wzorca rasy FCI jest kolor całkowicie biały oraz marmurkowo śniady. Białe szczeniaki rodzą się ze skrzyżowania psów marmurkowych i często są ślepe i głuche,dlatego takie krzyżówki są zabronione. Tylko amerykańskie kluby collie uznają kolor biały u tej rasy.

Owczarek szkocki ma brązowe oczy, lecz psy o umaszczeniu marmurkowym mogą mieć jedno lub oboje oczu niebieskich.

Owczarek szkocki to pies średniej wielkości. Nie istnieje miniatura tej rasy. Bardzo podobne i często mylone są owczarki szetlandzkie, tak zwane sheltie. Owczarek szetlandzki to zupełnie inna rasa, której hodowla szła jednak w kierunku upodobnienia go do większego owczarka szkockiego.

Owczarek szkocki - sierść i pielęgnacja

Owczarek długowłosy ma włos gęsty, prosty i twardy w dotyku oraz bardzo gęsty podszerstek. Zaś owczarek krótkowłosy ma przylegający i szorstki włos okrywowy oraz gęsty podszerstek.

Pielęgnacja sierści nie jest może trudna, za to pracochłonna. Czesanie i szczotkowanie sierści zajmuje sporo czasu. Należy szczególnie zadbać, aby nie robiły się kołtuny i wyczesać sierść za uszami i na nogach. Dobra wiadomość jest taka, że należy to robić nie częściej niż co 2 tygodnie. Zbyt częste szczotkowanie może pozbawić psa cennego podszerstka.

Jaki charakter ma owczarek szkocki? Czy to pies rodzinny?

Opis charakteru collie można zacząć od tego, że jest to idealny pies rodzinny: przyjacielski, spokojny, lubiący dzieci i zawsze skory do zabawy. Rasa ta sprawdzi się zarówno dla osób aktywnych jak i domatorów. Będzie towarzyszył opiekunowi w długich wycieczkach lub w zabawach na kanapie. Jest to rasa wytrzymała, która świetnie nadaje się dla amatorów psich sportów.

Owczarek szkocki mocno przywiązuje się do opiekuna. Nie ma skłonności do ucieczek. Pies ten uwielbia zabawy i świetnie dogaduje się z dziećmi. Może być również dobrym towarzyszem dla aktywnych osób starszych.

Owczarek szkocki w mieszkaniu i w domu

Rasa ta nadaje się do życia w mieszkaniu w blokach, jeśli tylko opiekun zapewni mu odpowiednią ilość ruchu i spacery. W domu toleruje zarówno koty, króliki jak i inne psy.

Owczarek szkocki nie ma instynktu łowieckiego, za to świetnie sprawdza się jako pies stróżujący. Jest czujny i dobrze ostrzega przed niebezpieczeństwem. Nie nadaje się do stróżowania samotnego dużych posiadłości, gdyż wymaga stałego kontaktu z człowiekiem.

Rasa ta nie znosi samotności, dlatego też nie należy zostawiać go na długo samego w domu. Generalnie rasa ta nie ma skłonności do niszczenia, jednak pozostawiony długo sam w domu może demolować sprzęty w mieszkaniu. Zaletą jest fakt, że nie jest to rasa szczekliwa. Pies ten potrzebuje regularnych kontaktów z człowiekiem. Jednak od szczeniaka należy go socjalizować z ludźmi, gdyż może wyrosnąć na psa lękliwego.