Owczarek rumuński Mioritic – co powinieneś o nich wiedzieć?

Jak wygląda rasa? Opis i zdjęcia owczarków rumuńskich Mioritic

Szczeniaki, podobnie jak Romanian Raven Shepherd Dog, pochodzą z Rumunii. Podobnie też, jak Romanian Raven Shepherd Dog, Welsh Corgi Pembroke bądź owczarek południoworosyjski Jużak, to psy pasterskie, a więc zaganiające stado. W naszym kraju bardzo ciężko jest kupić owczarka rumuńskiego Mioritic, ponieważ pies najczęściej występuje w swoim rodzimym państwie. Pies jest mało popularny w Polsce tak samo, jak np. owczarek azjatycki.

Według klasyfikacji FCI, owczarki te zalicza się do grupy 1, sekcji 1. Hodowla opisuje owczarki rumuńskie Mioritic jako psy z długą sierścią, porastającą całe ciało. Wzrost owczarków Mioritic podobny do tego, jaki ma owczarek azjatycki – suki mierzą ok. 65-70 cm, a samce 70-75 cm. Pieski są znacznie cięższe, niż np. pies pasterski Welsh Corgi Pembroke – ważą bowiem średnio między 50, a nawet 65 kg (przy czym suczki są lżejsze).

Umaszczenie psów zazwyczaj jest łaciate, jednak bazowym kolorem zawsze jest biel. Łaty powinny być wyraźnie oddzielone, o barwie szarej lub czarnej. Jeżeli szczeniaki urodzą się w jednolitym kolorze, powinien on być biały bądź szary. Sylwetka psów zbliżona jest do prostokąta, a czaszka jest średniej wielkości. Piesek wyróżnia się mocną szczęką, słabo zaznaczonymi policzkami, średniej wielkości oczami (zazwyczaj ciemnobrązowe lub orzechowe), umięśnionym zadem, a także wysoko osadzonym, owłosionym ogonem. Owczarek rumuński Mioritic ma owalne łapki, mocne kończyny tylne, a także bardzo grubą skórę, która mocno przylega. Wygląd psów najlepiej odzwierciedlą zdjęcia.

Cena za psa najczęściej wyznaczana jest przez hodowców. Jako że w Polsce ciężko jest z dostępnością psa, cena na pewno będzie wyższa, niż popularniejszych w naszym kraju, innych owczarków. Wiele zależeć będzie od płci, wieku, ilości szczeniąt w miocie czy renomy hodowli. Każda hodowla wycenia psa indywidualnie. Im bliżej będzie psu do wzorca ras FCI, tym droższy będzie.

Charakter owczarków rumuńskich Mioritic

Owczarki Mioritic są psami z reguły spokojnymi, o silnie rozwiniętym instynkcie obronnym. Są przyjacielskie i obdarzają swojego właściciela dużym uczuciem oraz zaufaniem. W obronie swojego opiekuna będą stawać zawsze zwarte i gotowe. Psy chętnie uczestniczą w różnych zabawach, więc to dobre czworonogi do rodziny z dziećmi. Owczarki rumuńskie są świetnymi obrońcami, ale też stróżami domu. Jeżeli zapewnisz psu dom z podwórkiem, którego będzie mógł pilnować, z całą pewnością uczynisz swojego pupila najszczęśliwszym na świecie.

Pies rasy owczarek rumuński Mioritic, Romanian Raven Shepherd Dog na tle drzew,a także jego usposobienie, cena, hodowla i opinie
Jaki charakter ma pies rasy owczarek rumuński Mioritic, Romanian Raven Shepherd Dog, a także jego hodowla, wychowanie i cena

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jeżeli chodzi o zaufanie do obcych, owczarki Mioritic raczej go nie posiadają. Jeżeli jednak dobrze wyszkolisz psa, nie powinien on przejawiać wobec intruzów agresji. Owczarek jest dobrym stróżem, jednak nie zaatakuje bez powodu. Pamiętaj o tym, by zapewnić swojemu psu możliwie jak największą dawkę ruchu. Pies dużo szczeka, więc najlepiej będzie, by większość czasu spędzał na podwórku. Jeżeli wolisz cichego czworonoga, zdecyduj się na inną rasę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o owczarku karpackim?

Opis owczarków rumuńskich Mioritic

Pielęgnacja owczarków Mioritic

Pieski te żyją zazwyczaj ok. 12-14 lat. Nie są podatne na typowe, psie choroby. To jednak duże psy, więc – jak bywa w przypadku większości dużych ras – wraz z wiekiem owczarki mogą mieć problemy z dysplazją stawów biodrowych lub łokciowych.

Pielęgnacja psów nie należy do najtrudniejszych. Należy pamiętać o czesaniu sierści pupila raz w tygodniu, najlepiej zgrzebłem. Sierści nie trzeba przycinać, jednak powinieneś skupić się na kilku partiach owczarka Mioritic, by pies był w jak najlepszej kondycji zdrowotnej:

  • systematycznie kontroluj oklapnięte uszy swojego czworonoga, myjąc je specjalnym płynem i delikatnie czyszcząc,
  • regularnie usuwaj śpioszki z kącików oczy owczarka Mioritic zwłaszcza, że jego oczy są owalne.

Czym karmić owczarka Mioritic?

Żywienie owczarków Mioritic powinno się opierać na wysokojakościowej karmie, dopasowanej do etapów rozwojowych psa. Nie powinno się karmić owczarka resztkami ze stołu! Dobrym rozwiązaniem zawsze jest karma sucha bądź mokra, jednak musi zawierać cenne składniki odżywcze, zaspokajające dzienne zapotrzebowanie psa. Najlepszą decyzją będzie dieta BARF, czyli samodzielne przygotowywanie psu posiłków. Oczywiście, musisz mieć na to wystarczająco dużo czasu. Owczarek Mioritic z racji, że jest mięsożercą, powinien jeść:

  • surowe mięso,
  • podroby,
  • kości mięsne.

Zaletą diety BARF jest to, iż wiesz co znajduje się w pożywieniu psiaka. Jeżeli sam będziesz przyrządzał posiłki dla owczarka, jego dieta będzie zdrowa i odpowiednio zbilansowana. W miseczce powinny znaleźć się również (oprócz mięsa) owoce i warzywa – jednak w mniejszej ilości.

ikona podziel się Przekaż dalej