Polski owczarek podhalański – opis rasy

Jak wygląda owczarek podhalański?


Pasterski owczarek podhalański to silnie zbudowany pies o dużych rozmiarach ciała. Waga dorosłego psa tej rasy osiąga średnio około 65 kg, przy wysokości w kłębie 65 do 70 cm. Waga prawidłowo zbudowanej, dorosłej suczki jest nieco mniejsza i waha się pomiędzy 45-55 kg. Suka posiada też nieco mniejszą wysokość w kłębie, która powinna mieścić się w przedziale od 60 do 65 cm.

Charakterystyczną cechą polskiego owczarka jest także czysto biały kolor sierści. Nasz rodzimy pies pasterski występuje jedynie w takim umaszczeniu, dzięki czemu wygląda bardzo charakterystycznie. Małe szczeniaki wyglądają jak duże, pluszowe maskotki, jednak kryją w sobie ogrom energii.

Wzorzec rasy wskazuje na to, że polski owczarek podhalański posiada różne długości sierści. Pierwsza warstwa to gęsty, miękki podszerstek, który jest gubiony głownie w okresie wiosennym i jesiennym. Nasz biały pies posiada także tak zwaną okrywę właściwą, która przybiera różne długości. Najkrótsza sierść występuje na głowie, kufie i wewnętrznej stronie łap. Nieco dłuższa sierść w białym kolorze pokrywa szyje oraz tułów. W tych miejscach sierść może być lekko falista, twarda i bardzo gęsta. Najdłuższa sierść występuje na ogonie, tworząc charakterystyczny pióropusz.

Co ciekawe, charakterystyka umaszczenia owczarka podhalańskiego jest ściśle związana z jego użytkowością. Pies górski pilnował stad owiec przed drapieżnikiem i nie powinien się zbytnio wyróżniać. Dlatego w hodowlach preferowano jedynie osobniki w kolorze białym. Inne psy pasterskie, takie jak border collie pełniły rolę zaganiaczy, a ich umaszczenie powinno odróżniać się od barwy owiec. Dlatego tego typu psy górskie posiadają umaszczenie w odcieniu biało czarnym czy biało, brązowo czarnym, co stanowiło duże ułatwienie dla pasterzy.

Nasz biały pies pasterski jest rasą uznaną przez FCI. Wszystkie informacje o jego wymiarach, prawidłowej budowie i wadach dyskwalifikujących uzyskamy we wzorcu rasy numer 252. Opisując wygląd polskiego owczarka, warto także omówić jego długość życia. Psy o średniej wielkości ciała zazwyczaj żyją krócej niż pies rasy miniaturowej. Średnia długość życia owczarka podhalańskiego wynosi 12 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem wśród ras o masie powyżej 40 kg.

Charakter pasterskiego podhalana

Aby w pełni zrozumieć charakter pasterskiego psa podhalańskiego, warto poznać informacje o jego pierwotnym przeznaczeniu. Kiedyś był to pies, który pilnował stada owiec. Jego rolą nie było zaganianie stada, lecz obrona. Owczarek podhalański był pozostawiany ze stadem i bronił je przed drapieżnikami podczas nieobecności pasterza. Wymagało to dużej samodzielności oraz umiejętności podejmowania decyzji.

Współczesny owczarek podhalański to idealny stróż. Będzie bacznie patrolował swoją posesję i reagował w sytuacji zagrożenia. Nie jest to pies nadmiernie szczekliwy i alarmuje jedynie w razie potrzeby. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosłe psy są przy tym bardzo odważne, przez co nie zawahają się bronić swojego właściciela.

Pies rasy owczarek podhalański na tle białych kwiatów oraz jego hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy owczarek podhalański, czyli pies pasterski

Owczarek podhalański posiada bardzo zrównoważony, spokojny charakter. Charakterystyka rasy wskazuje na to, że nieprawidłowo szkolony pies może być groźny dla nieznanych osób, które wchodzą na jego terytorium. Małe szczeniaki wyglądają co prawda jak mały, biały pluszak, jednak w wieku dorosłym budzą znacznie większy respekt, o czym przekonamy się, oglądając zdjęcia rasy. Sprawdź także ten artykuł z opisem charakteru owczarka podhalańskiego.

Dorosły pies czy suka pasterskiego owczarka podhalańskiego silnie przywiązują się do swoich właścicieli. Czworonogi są przy tym bardzo lojalne, oddane rodzinie i delikatne. W stosunku do obcych podchodzą z pewnym dystansem, jednak zaakceptują ich obecność. Dobrze ułożony pies tej rasy nie jest groźny dla innych czworonogów, nie prowokuje konfliktów na spacerach, jest raczej spokojnym obserwatorem.

Owczarek szwajcarski - biały miłośnik natury

Pies rasy owczarek podhalański chętnie żyje na łonie natury. Jako pupil górski, świetnie radzi sobie w trudnych warunkach terenowych. Charakterystyczną cechą rasy jest także duża wytrzymałość fizyczna oraz upodobanie do długich spacerów.

Nasz krótkowłosy, biały pies pasterski uwielbia krajobraz górski, jednak nie oznacza to, że nie sprawdzi się jako pupil mieszkający w mieście. Wręcz przeciwnie, szczenięta szybko przyzwyczajają się do nowych warunków życia, a odpowiednio zadbane będą świetnymi towarzyszami dla każdej rodziny.

Nasz biały pies polski wymaga dużej dawki ruchu i warto o tym pamiętać przed wyborem rasy. Co prawda pieski posiadają spokojny charakter, jednak pozostawione same na długie godziny, mają wiele pomysłów na urozmaicenie sobie czasu wolnego.

Zarówno owczarek podhalański, jak i wyżeł polski wymagają dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Warto poświęcić czas na dłuższe spacery i zabawy, które zmęczą pupila pod względem fizycznym oraz intelektualnym. Dzięki temu pies nie będzie sprawiał problemów w codziennych relacjach domowych.

Opisując upodobanie owczarka do natury, warto wspomnieć o jego umiejętnościach przeorganizowania terenów zielonych. Pozostawiony sam w ogrodzie biały owczarek podhalański będzie chętnie wykopywał dołki, potrącał donice z kwiatami czy kładł się w rabatach. Pozostanie przy tym bacznym obserwatorem otoczenia, który z radością przywita swojego właściciela.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Wymagania białych owczarków podhalańskich – najważniejsze informacje

Żywienie i możliwe choroby – ogólna charakterystyka

Górski owczarek polski to dość zdrowa rasa, której rzadko zdarzają się choroby przewlekłe. Do najbardziej typowych problemów zdrowotnych należy dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, która dotyka większości dużych ras.

Nasz polski owczarek podhalański może także cierpieć na problemy z oczami, a z uwagi na większą masę ciała, również na skręt żołądka. Dlatego warto zapewnić mu odpowiednie posiłki, które podajemy po spacerze. Bezpośrednio po jedzeniu należy unikać żywiołowych zabaw zapewniając pupilowi spokojny wypoczynek.

Pies rasy owczarek podhalański biały na tle jeziora, a także jego charakter i hodowla
Polski pies pasterski krok po kroku, czyli owczarek podhalański i jego charakter

Nasz polski owczarek wymaga też prawidłowego żywienia, które zapewni mu odpowiednią dawkę składników odżywczych. Popularnym rozwiązaniem okazuje się podawanie dobrej jakości, gotowych karm suchych. Jest to najprostszy model żywienia. Nasz pies górski może także zjadać posiłki przygotowane przez właściciela. Warto zwrócić tutaj uwagę na obecność mięsa, które jest ważnym elementem diety. Im większa aktywność naszego pupila, tym większe zapotrzebowanie na białko pochodzące z mięsa. Przy samodzielnym komponowaniu posiłków zaleca się także dodatkową suplementację preparatami witaminowymi.

Ze względu na predyspozycję do skrętu żołądka, owczarek powinien zjadać kilka posiłków dziennie. Przyjmuje się, że szczeniaki najlepiej radzą sobie z posiłkami podawanymi czterokrotnie w ciągu dnia. Z kolei dorosły pies górski może spożywać dwa, trzy posiłki dziennie. Częstsze podawanie mniejszych ilości pokarmu jest jednym z kluczowych elementów zmniejszenia ryzyka skrętu żołądka.

Owczarek szwajcarski - wymagania pielęgnacyjne

Owczarek podhalański czy krótkowłosy wyżeł polski nie są psami trudnymi w pielęgnacji. Podhalański pies pasterski to pupil użytkowy, który świetnie radzi sobie w różnych warunkach terenowych. Dorosły pupil chętnie żyje w domu, jednak możemy go też pozostawiać na zewnątrz. Gęsty podszerstek zapewnia optymalną ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych.

Biała sierść owczarków podhalańskich nie wymaga częstych kąpieli. Nie jest podatna na kołtunienie, łatwo się suszy i nie wymaga regularnego przycinania. W zupełności wystarczy regularne czesanie pupila, które wykonujemy raz na kilka tygodni. W okresie linienia możemy wykonywać czesanie codziennie, co pozwoli ograniczyć ilość psiego futra, pozostawionego na naszych ubraniach czy łóżkach.

Ze względu na możliwość występowania chorób oczu, warto kontrolować ich stan i reagować w razie potrzeby. Górski owczarek podhalański nie wymaga przycinania pazurów, jednak dobrze jest co pewien czas kontrolować ich długość.

Ile kosztują szczenięta owczarka podhalańskiego?

W naszym kraju działa niejedna hodowla owczarków podhalańskich czy hodowla owczarka środkowoazjatyckiego. Wybór nie zawsze jest taki prosty, bowiem natrafimy na wiele związków oraz stowarzyszeń. W naszym kraju największym uznaniem cieszy się ZKwP, którego rodowody są uznawane na całym świecie. Warto wiedzieć, że hodowla owczarka środkowoazjatyckiego czy podhalańskiego sprzedaje nieco droższe szczeniaki, jednak w zamian otrzymujemy pupila, który jest zgodny ze wzorcem rasy.

Cena za małe owczarki podhalańskie z rodowodem (metryką) ZKwP przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021 rok). Jest to dość niska stawka za małe szczeniaki, które nie będą mogły brać udziału w wystawach. Cena za psy wystawowe (pies lub suka) często okazuje się kilkukrotnie wyższa.

Ostateczna cena zakupu szczeniaka jest ściśle uzależniona od osiągnięć i renomy danej hodowli. Dlatego przed wyborem konkretnego miejsca warto obejrzeć zdjęcia szczeniąt oraz ich rodziców. Podczas wizyty w hodowli należy obejrzeć, jak żyje suka hodowlana i jakie posiada warunki. Niezbędne będzie także przeanalizowanie dokumentacji zdrowotnej szczeniaka oraz jego matki. Podczas zakupu dobrze będzie przeanalizować umowę kupna sprzedaży lub przekazania szczeniaka. Znajdziemy w niej najważniejsze zapisy, które dotyczą zobowiązań hodowcy oraz nabywcy szczenięcia. W przypadku psów nie wystawowych, umowa może przewidywać obowiązek kastracji pupila. Z pewnością jest to jeden z aspektów, który warto ustalić i omówić z hodowcą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny