Jak wygląda owczarek kraski? Opis i najważniejsze informacje o psie z Bałkanów

Rasa owczarek kraski została uznana przez FCI, a jej standard odnajdziemy pod numerem 278. Jest to dokumentacja, która opisuje idealny wygląd oraz pożądane cechy charakteru rasy. Z dokumentacji dowiadujemy się, że kraški ovčar jest psem o średniej wielkości. Posiada harmonijną, krzepką sylwetkę oraz bardzo obfitą sierść.

Opis ze wzorca rasy opisuje idealną wielkość oraz wzrost psa. Dorosły, prawidłowo zbudowany pasterski owczarek kraski powinien osiągnąć około 30 do 42 kg. Z kolei za pożądaną wysokość w kłębie uważa się przedział pomiędzy 57 do 63 cm (idealnie 60 cm). Rasa charakteryzuje się zaakcentowanym dymorfizmem płciowym, a suczki są na ogół widocznie drobniejsze. Za idealną wagę dorosłej suczki przyjmuje się przedział 25 do 37 kg. Z kolei pożądana wysokość w kłębie suczki powinna mieścić się w zakresie 54 do 60 cm (idealna 57 cm).

Dość charakterystyczną cechą wyglądu owczarków kraskich jest też żelazisto szare umaszczenie. Rasa posiada bardzo gęstą, dwuwarstwową okrywę włosową. Włos właściwy jest długi i przylegający do ciała. Podszerstek nieco krótszy, bardzo obfity i stanowiący dobrą izolację.

Jaki charakter posiada pasterski owczarek kraski z Bałkanów? Opis zachowań

Pochodzący z Bałkanów, pasterki owczarek kraski to rasa pewna siebie i zrównoważona. Nie przejawia nadmiernej agresji, jednak w stosunku do obcych pozostaje mocno zdystansowana. Informacje o charakterze pozwalają stwierdzić, ze owczarek kraski (podobnie jak podengo portugalski czy duńsko-szwedzki pies wiejski) silnie przywiązuje się do swoich właścicieli. Rasa jest łagodna w obyciu, o ile zostanie objęta przemyślanym szkoleniem.

Zarówno owczarek kraski, podengo portugalski czy duńsko-szwedzki pies wiejski okazują łagodne zachowanie w kontaktach z dziećmi, jednak wspólne kontakty wymagają stałej kontroli ze strony osoby dorosłej. Owczarek kraski czy podengo portugalski mogą okazać się dobrymi towarzyszami dla starszych dzieci. Zawdzięczają to swojej inteligencji oraz dużej potrzebie aktywności.

Owczarek kraski to rasa, która nie lubi się nudzić. Wymaga doświadczonego, a jednocześnie konsekwentnego przewodnika, który wzbudzi w niej autorytet. Podstawą jest socjalizacja szczeniaków, a także wprowadzenie podstawowych komend posłuszeństwa. Odpowiednio zadbany owczarek kraski może stać się nie tylko dobrym stróżem posesji, ale i przyjaznym, wyjątkowo oddanym towarzyszem dla całej rodziny.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Opisując charakter owczarka kraskiego, nie sposób pominąć kwestii jego samodzielności. Rasa nie należy do tych, które zawsze karnie wykonują wszelkie polecenia. Niektóre owczarki kraskie bywają nieco uparte, co utrudnia szkolenie posłuszeństwa. Na szczęście konsekwentne, ale i łagodne szkolenie pozwala na zbudowanie silnej więzi z przewodnikiem. Jeśli zajęcia będą wystarczająco atrakcyjne dla pupila, szybko nauczy się wielu przydatnych poleceń. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat owczarka kaukaskiego.

Owczarek kraski w hodowlach. Jaka jest cena za szczeniaki?

Rasa pochodząca z Bałkanów jest bardzo mało znana w naszym kraju. Chcąc nabyć szczeniaki z dobrym pochodzeniem, przeważnie musimy zwrócić się do hodowli zagranicznych. Cena za szczeniaki może okazać się tutaj mocno zróżnicowana.

Cena za szczeniaki z pochodzeniem FCI może rozpoczynać się od kwoty około 800 euro. W podobnych cenach znajdziemy szczeniaki takich ras jak podengo portugalski czy duńsko-szwedzki pies wiejski. Hodowla może prowadzić rezerwacje na szczeniaki, które dopiero znajdują się w planach.

Pies rasy owczarek kraski na łonie natury, a także jego charakter, hodowla, wychowanie i cena za szczeniaki
Jaki charakter ma pies rasy owczarek kraski, czyli opis, informacje, wychowanie i hodowla

Aby zapoznać się z cenami zakupu szczeniaków, warto zaznajomić się z ofertą konkretnych hodowców. Rozbieżności w cenach za szczeniaki okazują się dość znaczące. Dlatego warto uzyskać informacje o renomie danej hodowli, poznać opis jej osiągnięć i wybrać sprawdzone, stanowiące gwarancje udanego zakupu miejsce.

Owczarek kraski – najważniejsze wymagania i opinie o rasie

Pasterski owczarek kraski wymaga regularnej pielęgnacji. Jest to rasa z długą, bardzo gęstą okrywą włosową. Dlatego w hodowlach zaleca się regularne szczotkowanie. Pielęgnacje rozpoczynamy już w pierwszych miesiącach życia szczeniaka, aby przyuczyć go do wszystkich czynności. Zaleca się szczotkowanie futra raz w tygodniu, a w okresie intensywnego linienia nieco częściej.

Warunkiem prawidłowej pielęgnacji jest także dbałość o uszy naszego pupila. Owczarek kraski posiada zwisające uszy, co sprzyja zapaleniom i rozwojowi bakterii. Dlatego warto regularnie kontrolować stan małżowin usznych, czyścić je w razie potrzeby i szybko ingerować w przypadku pojawienia się problemów.

W hodowlach rekomenduje się także przemyślane żywienie. Pies nie jest szczególnie wymagający pod względem kulinarnym, jednak warto zapewnić mu dobrej jakości pokarm. Może to być karma gotowa lub posiłki przygotowane przez właściciela. W obydwu przypadkach warto rozłożyć dzienną rację żywieniową na przynajmniej dwie porcje. Spacery i zabawy planujemy przed jedzeniem, tak aby po spożywaniu zapewnić psu dużo spokoju. Taka praktyka zminimalizuje ryzyko wystąpienia skrętu żołądka, który może pojawiać się u większości psów o średniej lub dużej masie ciała.

Zarówno pasterski owczarek kraski jak i duńsko-szwedzki pies wiejski wymagają też przemyślanego szkolenia. Socjalizacja rozpoczyna się już od pierwszych tygodni życia szczeniaka. W dalszym etapie warto nauczyć psa przynajmniej podstawowych komend posłuszeństwa i przystosować do życia w różnych warunkach. Odpowiednie szkolenie oraz zapewnienie dużej dawki ruchu sprawia, że owczarek kraski staje się bezproblemowym, kochającym rodzinę towarzyszem.

ikona podziel się Przekaż dalej