Podstawowe informacje o owczarku kaukaskim

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła > Sekcja 2.2 - Molosy typu górskiego
67 - 70 cm
45 - 50 kg
72 - 75 cm
50 - 55 kg
10 - 12 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 400 zł
Imiona dla owczarka kaukaskiego:
Ares, Szejk, Kafel, Baflo, Desna, Kora, Tenzin, Ajvar, Wirus, Peru, Nina, Hrabia, Kulka

Owczarek kaukaski - historia rasy, opis, zdjęcia, wymagania

Charakterystyka owczarka kaukaskiego określa go jako psa niezależnego, trudnego do szkolenia i skłonnego do agresji. Zdecydowanie nie jest to mały, potulny piesek kanapowy, lecz ogromny pies pasterski, nad którym zapanować może tylko doświadczony opiekun. Wyjaśnimy jak prowadzić tego psa, aby nie ujawniła się agresja. Opiszemy pochodzenie tego psa i przestawimy ciekawe zdjęcia. Wyjaśnimy czy istnieje kaukaz biały i czarny. Doradzimy dla jakiej osoby pies ten będzie dobrym towarzyszem.

Owczarek kaukaski - pochodzenie, opis rasy i piękne zdjęcia

Pochodzenie tej rasy nie jest do końca znane. Kaukaz syberyjski uchodzi za najstarszą rasę świata. Psy te pochodzą prawdopodobnie z Azji Centralnej od mastifa tybetańskiego. Prawdopodobnie znano je już w starożytnej Mezopotamii. Od wieków hodowano je w górskich wioskach na Uralu i Kaukazie, gdzie wykorzystywane były do pilnowania stad. Aż do XX wieku psy te były praktycznie nieznane poza byłym Związkiem Radzieckim.

Kaukaz przybył na tereny Wschodnich Niemiec wraz z armią radziecką i był wykorzystywany jako pies stróżujący i obronny. Po zburzeniu muru berlińskiego tysiące tych psów, znalazło domy w Niemczech i w Polsce. Wzorzec rasy zatwierdzono w 1984 roku. W klasyfikacji FCI Kaukaz należy do grupy II pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła oraz do sekcji 2.2 psy górskie.

Opis rasy i zdjęcia

Opis tej rasy należy zacząć od tego, że jest to duży, masywny pies o mocnej budowie ciała, przypominający niemal niedźwiedzia. Suki są znacznie mniejsze od psów. Podczas gdy pies osiąga wysokość 75 cm, to suki mają tylko 64 cm wysokości.

Sierść kaukaza jest obfita, gruba i prosta. Owczarek kaukaski może być krótkowłosy, długowłosy lub półdługowłosy. Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie, jak: biały, piaskowy, łaciaty, rudy, wilczasty czy pręgowany. Kolor czarny, wątrobiany i niebieski nie są dopuszczalne. Biały czy rudy owczarek kaukaski występuje rzadziej. Najczęściej występujące umaszczenie to wilczasty. Pielęgnacja sierści nie jest skomplikowana, wystarczy czesać go raz w tygodniu.

Szczeniak owczarka kaukaskiego z rodowodem kosztuje około 2500 do 4000 zł.

Charakter owczarka kaukaskiego

Kaukaz syberyjski to pies przyjazny, przywiązany do opiekuna, spokojny, cierpliwy i niehałaśliwy. Dlaczego więc psy te znalazły się na liście psów niebezpiecznych? Charakterystyka tej rasy łączy się z niezależnością i silnym instynktem terytorialnym. Przez wieki psy te pracowały przy pilnowaniu stad i musiały radzić sobie samodzielnie. Dlatego też wykształcił się u nich niezależny charakter i psy te nigdy nie są do końca posłuszne ludziom. Wymagają doświadczonego opiekuna, który jest w stanie zapanować nad psem w sposób taki, że pies uzna człowieka za przywódcę stada.

Mimo nieco powściągliwego charakteru psy te potrzebują kontaktu z człowiekiem. Przywiązują się do rodziny i bez wahania stają w jej obronie. Pies ten lubi zabawę i chętnie bierze w niej udział. Pamiętaj jednak, że nie jest to mały piesek i może niechcący przewrócić lub zranić dziecko.

Kaukaz syberyjski powinien mieć kojec, w którym czuje się bezpiecznie. Ponadto jego grube futro sprawia, że lepiej czuje się na dworze. Nie należy jednak zostawiać go samego, gdyż osłabia się więź z człowiekiem wówczas pies może stać się trudny do opanowania. Psy te świetnie sprawdzają się w roli psa stróżującego. Jednak nie ograniczają się do odstraszania intruza i mogą zaatakować człowieka, który wejdzie na ich terytorium. Dlatego też szkolenie nie powinno wzmacniać agresji.

Szkolenie owczarka kaukaskiego

Kaukazy uchodzą za psy trudne do szkolenia. Już od szczeniaka należy je socjalizować, aby czuły więź z człowiekiem, czuły się kochane i otoczone troską. Szkolenie musi być tak prowadzone, aby u psa nie została rozbudzona agresja.

Szkolenie trzeba zacząć, gdy pies jest mały i prowadzić w sposób konsekwentny, stanowczy i regularny. Należy posługiwać się metodami pozytywnymi, gdyż rasa ta nie zniesie żadnej przemocy. Bardzo ważna jest wczesna socjalizacja psa i przyzwyczajenie go do obcych ludzi i innych zwierząt.

Czy ten duży pies pasterski jest dla każdego?

W Polsce hodowla i posiadanie owczarka kaukaskiego wymaga pozwolenia, gdyż rasa ta znajduje się na liście psów niebezpiecznych. Zdecydowanie ten duży pies pasterski wymaga doświadczonego opiekuna, który jest w stanie tak prowadzić psa, że zostanie przez niego uznany za przewodnika stada. Opiekun musi sprawić, że pies będzie czuł się pewnie i bezpiecznie, gdyż u kaukaza agresja pojawia się w wyniku braku pewności siebie.

Utrzymanie tego psa nie jest drogie. Jest to rasa wytrzymała i zdrowa. Jednak nie jest to pies mały i raczej nie nadaje się do życia w blokach. Musi mieć przestrzeń, aby mógł zachować kondycję. Kaukaz może mieszkać w kojcu w ogrodzie, szczególnie że dobrze znosi niskie temperatury i różne warunki pogodowe. Jednak konieczny jest stały kontakt z człowiekiem, aby nie rozwinęła się agresja i nieufność wobec ludzi.

Kaukaz potrzebuje dużo ruchu. Lubi patrolować teren, jednak nawet największy ogród nie zastąpi spacerów z opiekunem.

Owczarek kaukaski będzie idealnym towarzyszem dla opiekuna zdecydowanego i doświadczonego, który potrafi radzić sobie z niezależnym psem ze skłonnością do dominacji i instynktem terytorialnym. Opiekun kaukaza musi zapewnić mu dużą dawkę ruchu i poświęcić psu dużo czasu. Generalnie przystosuje się do każdej rodziny, zarówno do singla jak i do rodziny z dziećmi. Odradza się jednak zakup lub adopcję owczarka kaukaskiego przez osoby niedoświadczone.

Owczarek kaukaski należy do jednej z największych i najbardziej wymagających pod względem szkolenia ras świata. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki owej rasy. Omówimy charakter, najważniejsze cechy, opinie oraz warunki prawidłowego szkolenia pasterskich owczarków z Kaukazu.

Co warto wiedzieć przed zakupem rasy owczarek kaukaski?

Wygląd i masa ciała owczarka kaukaskiego

Pasterski owczarek kaukaski to pies, obok którego trudno przejść obojętnie. Wyróżnia go majestatyczny wygląd, a także wyjątkowo duża waga. Wszystkie informacje na temat eksterieru owych psów odnajdziemy we wzorcu rasy FCI numer 328.

Kaukaz to pies o niemałych rozmiarach. Rozpoznamy go po silnie umięśnionej sylwetce, zwartej budowie ciała oraz bardzo gęstym, prostym i puchatym futrze. Charakterystyczną, rzucającą się na pierwszy rzut oka cechą rasy jest też ich rozmiar. Dorosły, prawidłowo zbudowany owczarek kaukaski waży około 50 – 90 kg, jednak zdarzają się także osobniki, które ważą ponad 100 kg. Wzorcowa wysokość w kłębie wynosi od 72 do 75 cm. Suka może być nieco drobniejsza od psów, a jej minimalną wagę oszacowano na 45 kg. Pożądany wzrost w kłębie wynosi około 67 do 70 cm.

Jak widać, pies rasy owczarek kaukaski należy do rodziny molosowatych. Ciekawostką jest także jego bogate umaszczenie. U psów syberyjskich występują różne odcienie sierści od piaskowej, rudej, przez kolor biały aż po odcienie wilczastej pręgowanej. Zarówno mały szczeniak, jak i dorosły pies rasy owczarek kaukaski nie powinien posiadać umaszczenia wątrobianego, jednolicie czarnego bądź błękitnego. Jest to jedyne ograniczenie we wzorcu rasy, stanowiące o dyskwalifikacji z możliwości brania udziału w wystawach.

W wielu hodowlach znajdziemy pieski pasterskie o trzech rodzajach szaty. Wzorzec Kaukazów wskazuje na obecność psów długowłosych, krótkowłosych i szaty pośredniej. Pies długowłosy posiada charakterystyczną kryzę, frędzle oraz portki. Z kolei pies krótkowłosy posiada bardzo gęstą, dość krótką sierść, która nie powinna mieć mniej niż 5 cm długości. Typ pośredni to pies długowłosy pozbawiony kryzy frędzli oraz portek. Omawiane trzy odmiany sierści różnią się od siebie pod względem wizualnym, o czym przekonamy się porównując zdjęcia poszczególnych psów.

Charakterystyka usposobienia psa rasy owczarek kaukaski

Omawiając charakter psów, warto rozpocząć od nieco krzywdzącej opinii o tym, iż są to pupile o małym ilorazie inteligencji. Nie jest to prawda, bowiem pasterski owczarek kaukaski w rzeczywistości jest bardzo pojętny, jednak niechętny do szkolenia. Z pewnością nigdy nie będzie tak nastawiony na współpracę z człowiekiem jak owczarek szkocki collie, jednak nie jest to wynik braku intelektu, a specyficznego usposobienia. Wśród rasy dominuje duża niezależność, a niekiedy także niechęć do współpracy. Dlatego psy rasy syberyjskiej nie są typami pupili, od których możemy wymagać bezwarunkowego posłuszeństwa.

Biały czy rudy owczarek kaukaski to także pies o nieustraszonej osobowości. Nawet młody szczeniak z chęcią broni swojego terenu i wykazuje przy tym silny instynkt obronny. Duży pies będzie zatem dobrym, czujnym stróżem naszej posesji. Niemałym problemem może okazać się agresja, która w zestawieniu z rozmiarami psa, może przysparzać dużych trudności. Teren na którym pozostaje biały czy czarny pies pasterki, powinien być dobrze zabezpieczony przed możliwą ucieczką. Owczarek kaukaski jest psem wpisanym do rejestru raz uznanych za agresywne. Co prawda prawidłowo szkolony może być dość posłuszny i lojalny, jednak wrodzona agresja, silny instynkt terytorialny i nieufność w stosunku do obcych są czynnikami, wymagającymi od właściciela dużej rozwagi.

Charakterystyka zachowań rasy syberyjskiej jest w dużym stopniu uwarunkowana jej historią. Owczarek kaukaski należał do psów pasterskich, których zadaniem była obrona stada przed drapieżnikami. Pies musiał być niezależny, odważny i potrafiący samodzielnie podejmować decyzje. Owe cechy charakteru pozostały do dziś, czyniąc z rasy dobrego obrońcę.

Oglądając zdjęcia psów, nietrudno zauważyć, że wyglądają jak niewielkie niedźwiedzie. Pomimo dużych gabarytów i nieufności w stosunku do obcych, charakter kaukaza nieco przypomina usposobienie krótkowłosego wyżła niemieckiego. Obie rasy przywiązują się do właściciela i są wobec niego bardzo lojalne. Nasz biały czy czarny owczarek kaukaski wykazuje przy tym dużą pewność siebie, odwagę i opanowanie. Z pewnością nie jest to typ szczekacza, atakującego każdego przechodnia. Pasterski pies syberyjski będzie bacznie i w ciszy obserwował intruza, jednak zaatakuje go dopiero w ostateczności.

Owczarek kaukaski - opinie o rasie

Czarny czy biały owczarek kaukaski uchodzi za psa agresywnego i niebezpiecznego. Jest w tym sporo prawdy, jednak odpowiednio prowadzony szczeniak może wyrosnąć na zrównoważonego i posłusznego towarzysza.

Opisując opinie o rasie rosyjskich owczarków, nie sposób pominąć kwestii ich czujności oraz odwagi. Kaukaz to z pewnością typ psa, który idealnie odnajduje się w roli stróża. Już same gabaryty i wygląd psa sprawiają, że odstrasza on potencjalnych intruzów. Dzięki temu owczarek kaukaski posiada opinie idealnego opiekuna posesji.

Warto zauważyć, że rasa jest dość zdrowa i rzadko przydarzają jej się choroby genetyczne. Co prawda istnieją takie choroby jak dysplazja stawów biodrowych, jednak jest to cecha typowa dla wszystkich ras o większych rozmiarach ciała. Dzięki odporności na choroby oraz świetnej odporności na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, rosyjski pies pasterski zdobywa opinie rasy mało wymagającej.

Kolejnym docenianym atutem jest stosunkowo niewielka potrzeba ruchu. Psa rasy kaukaskiej zadowoli duże podwórko i jeden, dłuższy spacer w ciągu dnia. Przeglądając zdjęcia pupili, często zauważymy psa w statecznej pozycji. Owczarek kaukaski nie jest nadmiernie ruchliwy, lubi swobodny wypoczynek i powolne spacery. Często odpowiadają mu wspólne zadania z właścicielem, jednak nie muszą być tak intensywne.

Wymagania szkoleniowe oraz cena zakupu młodego psa

Owczarek kaukaski - prawidłowe szkolenie psa rasy pasterskiej

Wszystkie aktywne rasy psów pasterskich wymagają specyficznego szkolenia. Owczarek szkocki collie jest podatny na tresurę, jednak należy zapewnić mu dużo zajęć fizycznych i intelektualnych. Z kolei owczarek kaukaski nie wymaga tyle ruchu i nie jest tak chętny do współpracy, a zadaniem właściciela jest głównie właściwa socjalizacja oraz nauczenie podstawowych komend posłuszeństwa.

Nasz biały czy czarny owczarek kaukaski nauczy się zasad panujących w rodzinie, o ile zostanie do tego odpowiednio zachęcony. Dużym ułatwieniem będzie wczesna socjalizacja, która obejmuje zapoznanie z jak największą ilością dźwięków, zapachów i sytuacji. Zadaniem właściciela będzie również konsekwentne wymaganie respektowania zasad oraz łagodne, a jednocześnie stanowcze szkolenie.

Chętne do współpracy usposobienie krótkowłosego wyżła niemieckiego czy border collie stanowi duże ułatwienie szkoleniowe. W przypadku owczarków kaukaskich możemy natrafić na pewien opór i niechęć we współpracy. Pies docenia swoją niezależność, nie nauczymy go wymyślnych sztuczek, jednak możemy oczekiwać respektowania podstawowych komend posłuszeństwa. Wymaga to dużej cierpliwości oraz doświadczenia ze strony szkoleniowca. Owczarek kaukaski to nie rasa psa, którą można byłoby polecić osobie z małym doświadczeniem.

Ile kosztuje szczeniak owczarka kaukaskiego? Opis dobrej hodowli

Nasz dużych rozmiarów, biały czy płowy owczarek kaukaski znajduje się w ofertach wielu polskich hodowli. Rasa jest co prawda wpisana na listę psów agresywnych, jednak dzięki swojej odwadze i umiejętności stróżowania, zdobyła uznanie wśród wielu miłośników czworonogów. Cena zakupu szczeniaka będzie w dużej mierze uzależniona od wyboru hodowli. Owczarek pasterski z hodowli zarejestrowanej w mało znanym stowarzyszeniu może kosztować około 1000 zł.

Cena owczarka kaukaskiego z dobrej hodowli zarejestrowanej w ZKwP to przynajmniej 2000 zł. Niektóre stawki za szczeniaki pochodzące z dobrych skojarzeń mogą wynosić niekiedy ponad 3000 zł. Górna granica cenowa okazuje się trudna do jednoznacznego oszacowania.

Wybierając hodowlę, warto zapoznać się z jej osiągnięciami oraz opiniami. Nie bez znaczenia pozostają warunki, w jakich żyją psy hodowlane. Z pewnością powinien być to jeden z głównych parametrów, na które zwracamy uwagę podczas zakupu szczeniaka.

Pamiętajmy także, że rodzice szczeniąt powinny posiadać aktualne badania w kierunku dysplazji. Co prawda nie jest to wymagane przez regulamin, jednak okazuje się dobrą praktyką hodowlaną. Dzięki zakupowi szczeniaka pochodzącego od zdrowych i przebadanych rodziców, minimalizujemy ryzyko pojawienia się chorób u swojego pupila. Niektóre problemy zdrowotne mogą pojawiać się już we wczesnym okresie życia, dlatego wybór sprawdzonej hodowli jest dość istotny.

Podczas zakupu szczeniaka pamiętajmy także o dopełnieniu podstawowych formalności. Szczeniak może być sprzedany jedynie z rodowodem lub metryką. Podczas odbioru powinniśmy także podpisać umowę kupna sprzedaży, otrzymać książeczkę zdrowia oraz uzyskać przydatne porady hodowlane.

Zalety i wady owczarka kaukaskiego

Zalety
  • dobry stróż
Owczarek kaukaski to pies, który doskonale pilnuje terenu.
Wady
  • skłonność do dominacji u samców
  • instynkt terytorialny
  • niezależność
Owczarek kaukaski jest nieufny wobec obcych. Jest niezależny i dośc trudny podczas szkolenia. Nie nadaje się do życia ani w mieszkaniu, ani w domu w mieście. Potrzebuje dużo czasu na zewnątrz i sporo terenu do aktywności.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • mocne i zdrowe uzębienie,
  • nos czarny,
  • średniej wielkości uszy,
  • wysoko osadzony ogon,
  • duży nos,
  • owalne oczy,
  • szeroka kufa,
  • mocny grzbiet
Owczarek kaukaski to pies o harmonijnej budowie ciała. Ma mocny kościec i jest dobrze umięśniony. Samiec owczarka ma wyraźnie zaznaczony kłąb i większą głowę, niż suka.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • pręgowane,
  • łaciate,
  • rude,
  • wilczaste
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Owczarek kaukaski

Charakter owczarka kaukaskiego

Charakter:
  • odważny,
  • niezależny,
  • nieufny wobec obcych
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
umiarkowany
Owczarek kaukaski potrafi być "trudnym" psem. Brak prawidłowej socjalizacji i szkolenia może skutkować zachowaniem agresywnym (szczególnie wobec obcych).
Skłonność do ucieczek:
niska
Owczarek kaukaski pilnuje swojego terytorium, ale nie czuje się zbyt dobrze poza tym obszarem.
Użytkowanie:
Owczarek kaukaski jest psem o silnym instynkcie obronnym. W górach Kaukazu hodowany był do pilnowania owiec przed wilkami.
Poddawany próbom pracy:
nie

Owczarek kaukaski - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Owczarek kaukaski jest niezależny, samodzielny i bywa trudny podczas szkolenia. Nie jest to pies dla każdego opiekuna. Należy zwrócić szczególną uwagę na socjalizację szczeniaka i konsekwencje w postępowaniu z dorosłym psem.
Dla kogo się nadaje:
Owczarek kaukaski to pies dla osób konsekwentnych i mających doświadczenie w obchodzeniu się z psami.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Nie
Owczarek kaukaski nie jest raczej psem rodzinnym. Potrzebuje przestrzeni dla siebie i jest niezależny.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Owczarek kaukaski jest samodzielny i potrzebuje własnej przestrzeni. Nie ma zatem problemów z zostawaniem bez opiekuna.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Owczarek kaukaski to pies raczej trudny w szkoleniu. Literatura skłania się ku stwierdzeniu, że nigdy nie jest on w pełni "podporządkowany" opiekunowi. To pies o silnym charakterze.

Pielęgnacja owczarka kaukaskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja owczarka kaukaskiego wygląda tak jak u innych psów. Mowa o dbaniu o higienę jamy ustnej poprzez mycie zębów oraz stosowanie gryzaków stomatologicznych, a także o skracaniu pazurów, szczotkowaniu sierści, kąpielach, czy czyszczeniu uszu w przypadku takiej konieczności.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras dużych,
  • karma wspierająca stawy
Owczarek kaukaski może jeść posiłki gotowe jak karma mokra, czy sucha. Wybierając tego typu produkty warto szukać tych o wysokiej jakości, wzbogaconych m.in. o składniki wspierające stawy psów jak glukozamina oraz siarczan chondroityny. Opiekun może również zdecydować się na posiłki domowe lub dietę surową BARF. Ważne by takie posiłki były odpowiednio zbilansowane i wzbogacone o niezbędne suplementy.
Podatność na choroby:
U dużych psów jak owczarek kaukaski ważnym problemem są choroby związane ze stawami. Mowa głównie o dysplazji stawu biodrowego. Oprócz tego u owczarków kaukaskich zdarza się np. skręt żołądka. Ważne, by pies nie ćwiczył zaraz po posiłku.
ikona podziel się Przekaż dalej