Owczarek border collie – informacje o rasie

Jak wygląda pasterski pies border collie? Zdjęcia

Nazwa border collie wywodzi się z miejsca, w którym narodziła się rasa – mianowicie, pomiędzy Anglią a Szkocją. Psy te jako jedyne uznane zostały nie na podstawie kryteriów dotyczących wyglądu, a powiązanych z prowadzeniem stada. Border collie jest to pies długowłosy, który posiada bardzo charakterystyczne, piękne umaszczenie. Podobnie, jak chin japoński, jest to zwierzak o indywidualnym nie tylko charakterze, ale też wyglądzie. Szatę border collie najlepiej odzwierciedlają zdjęcia. Jest ona bowiem różnorodna – choć w większej części dominować powinien kolor biały. Dopuszcza się też jednak np. kolor niebieski, zmieszany z bielą.

Owczarek border collie dorasta zazwyczaj do ok. 58 cm – jednak tylko w przypadku samców. Suczki dorastają do ok. 50 cm. Waga psów waha się między 15-20 kg, przy czym suki są nieco niższe. Średnia cena za psa to ok. 4500-6000 zł (podobnie kosztuje chin japoński lub inne odmiany psów). Koszt border collie może się jednak nieco zwiększyć, jeżeli czworonóg będzie pochodził po uznanych rodzicach. Miesięczna kwota utrzymania psa to ok. 200-400 zł.

Charakter owczarka border collie. Dokładny opis

Owczarek border collie ma łagodne usposobienie i dużo energii. To inteligentne psy, które w naturze swoje umiejętności przekładają na kierowanie stadem. Zresztą, border collie znany jest jako jeden z najlepszych psów pasterskich na całym świecie. Niebieski border dobrze wie, jak wymusić na innych zwierzakach posłuszeństwo. Należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie rasy, ponieważ bywa ono uciążliwe z tego względu, że pies lubi rządzić. Opis właścicieli wskazuje na to, że border collie często wymuszają pewne rzeczy na swoich opiekunach. Poświęć psu jak najwięcej czasu i zajmij się jego szkoleniem już od najwcześniejszych miesięcy, by pies był posłuszny i nie sprawiał większych problemów.

Hodowla owczarka szwajcarskiego sugeruje, by jak najwięcej czasu spędzać z psem na powietrzu. To samo sugerują hodowcy border collie. Dlaczego? Dzięki spacerom pies zużyje nadmiar energii, więc nie będzie sprawiał kłopotów. Rasa jest nieco nadpobudliwa, więc potrzebuje stałych bodźców do działania. Długowłosy border bywa uparciuchem, wykazując się przy tym ogromnym sprytem. Usposobienie psa jest charakterystyczne, a pies bywa władczy. Należy więc wiedzieć, w jaki sposób wychować psa pozytywnymi metodami – pamiętaj, że agresja wzbudzi u psa lęk. Sprawdź także ten artykuł na temat szczeniaków border collie.

Co warto wiedzieć o owczarku border collie?

Pielęgnacja i żywienie owczarków border collie

Psy są generalnie odporne na warunki pogodowe. Nie są również trudne, jeżeli chodzi o pielęgnację. Minusem może być niestety sierść psów, która często się plącze i filcuje. Żeby takie problemy się nie pojawiały, warto będzie systematycznie szczotkować pieska, przynajmniej 2 razy w tygodniu. W okresie linienia psa, najlepiej będzie szczotkować jego sierść każdego dnia. Żeby pies nie sprawiał kłopotów w trakcie szczotkowania, przyzwyczaj go do tego procesu od najwcześniejszych miesięcy.

Pies rasy owczarek border collie na portrecie w domu, a także informacje o rasie
Jaki charakter ma pies rasy owczarek border collie, czyli co warto wiedzieć

Nie zapominaj o tym, że owczarki border collie są psami pracującymi, a więc mają duże pokłady energii. Hodowla owczarka szwajcarskiego tak samo, jak hodowla border collie uważa, że psom potrzebna jest przede wszystkim wysokojakościowa i dobrze zbilansowana karma. Może być ona zarówno sucha i mokra, jak przygotowywana samodzielnie w domu. Postaraj się dopasować ilość podawanych posiłków według tego, jak duży jest piesek oraz jak bardzo jest on aktywny.

Zdrowie i choroby psów border collie

Psy należą do długo żyjących, ponieważ średnio jest to między 13 a nawet 16 lat. Dzięki temu wydaje się, że pies jest wytrzymały na wszelkie zmiany atmosferyczne. Niestety, w rzeczywistości jest nieco inaczej. Pies ma liczne wady genetyczne, co wpływa na jego kłopoty zdrowotne. I tak, border collie wytrzyma upalne lato, jednak należy mu zapewnić dużo cienia i dostęp do świeżej wody. Zdecydowanie lepiej rasa poradzi sobie zimą – głównie dzięki miękkiemu i grubemu podszerstkowi, który chroni go przed np. niską temperaturą i wilgocią. W przeciwieństwie do niektórych ras, owczarki border collie nie mają tendencji do nadwagi. Trzeba jednak pamiętać o tym, by pies był aktywny.

W przypadku psów collie, zawsze zaleca się badać je pod kątem obecności genu MDR1. Jeżeli bowiem pies będzie posiadał taki gen, może on być uczulony na niektóre leki, np. na pchły albo preparaty odrobaczające. Poza tym, do najczęściej dotykających psa chorób zalicza się:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny