Owczarek belgijski tervueren – opis i zdjęcia

Pochodzenie oraz wygląd owczarków belgijskich tervueren


Owczarek belgijski pojawia się w aż czterech odmianach, które uznane zostały przez FCI. Są to więc owczarki belgijskie:

 • tervueren
 • laekenois
 • malinois
 • groenendael

Skąd takie nazwy psów? Otóż, pochodzą one od regionów Belgii, gdzie powstała ich hodowla. Miłośnicy psów uważają, że belgijski tervueren długowłosy to „krzyżówka” groenendaela z pozostałymi dwoma (malinois i laekenois). Tervueren został zakwalifikowany przez FCI do grupy 1, sekcji 1. Pieski są nieco wyższe niż pasterski pies entlebucher. Psy osiągają wzrost ok. 62 cm, zaś suczki ok. 58 cm (+ / - 4 cm).

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Warto opowiedzieć jeszcze o szacie i umaszczeniu piesków. Belgijski tervueren ma krótkie włosy na głowie, a także na dole łapek i na zewnątrz uszu. Dłuższe włosy znajdują się zaś na tylnej części przedramion, tworząc tam frędzle. Oprócz tych miejsc, włosy psa są długie i gładkie. Kolor psów to płowy, przy czym kolor ten może mieć czarny nalot (najbardziej pożądana maść wg. wzorca FCI). Czarny kolor powinien mieć również pyszczek psa, a dokładniej dolne i górne wargi, uszy i powieki. Ich wygląd najlepiej zobrazują zdjęcia.

Owczarek belgijski tervueren swoją dojrzałość psychiczną osiąga w wieku ok. 3-4 lat. Podobnie, jak szczenięta owczarka podhalańskiego, tervuereny są odporne na zmienne warunki pogodowe. Psy żyją ok. 15 lat – czyli podobnie, jak owczarek szkocki collie. Szczeniaki z rodowodem kosztują średnio między 2500, a 3000 zł. Cena zależeć będzie oczywiście od wielu różnych czynników, m.in., od wieku, płci, genów i zbliżenia psa do wzorca rad FCI. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł TOP 10 ras dużych psów.

Charakter owczarków belgijskich tervueren

Psy są energiczne i żywiołowe, a przy tym inteligentne i pełne życia. Z tego też względu, że uwielbiają sport, mogą uprawiać różne „psie dyscypliny”, jak agility. Jako że pieski wykazują tendencje dominacyjne, należy przeprowadzić im odpowiednie szkolenie i wcześnie rozpocząć proces socjalizacji. W przeciwnym wypadku, psy mogą zacząć dokazywać podobnie, jak mają to w zwyczaju szczenięta owczarka podhalańskiego lub owczarek szkocki collie. Jeżeli zadbasz o trening swojego psa i złagodzisz jego nieco wybuchowy temperament, będziesz mógł pozwolić mu startować w konkursach agility.

Pies rasy owczarek belgijski tervueren stojący na białym tle, a także cechy rasy
Jaki charakter ma pies rasy owczarek belgijski tervueren, a także jego hodowla

Podobnie, jak entlebucher, pieski są lojalne oraz mocno przywiązują się do swojej rodziny. Nie przepadają za kontaktowaniem się z nieznajomymi osobami, a także nie lubią zmian. Szukając szczeniaka zwróć uwagę na to, by hodowla była zarejestrowana i posiadała dobre opinie. Jeżeli weźmiesz bowiem szczeniaka z niesprawdzonego źródła, pies może sprawiać wiele problemów i ciężko będzie go ułożyć. Nie zapominaj, że wygląd owczarka belgijskiego tervueren to nie wszystko – wzorcowy powinien być również ich specyficzny charakter.

Informacje na temat owczarków belgijskich tervueren

W jaki sposób żywić i pielęgnować belgijskiego tarveurena?

Owczarki belgijskie tervueren należą do ruchliwych i żywiołowych psiaków. Dzięki temu, że wiele czasu poświęcają na sport, mają świetną przemianę materii. Aby zapewnić mu zdrowe i szczęśliwe życie, należy podawać psu wysokoenergetyczne i zbilansowane posiłki, ze wskazaniem na średni wzrost i masę ciała psów. Samodzielnie przygotowywane posiłki należy uzupełniać o witaminy, a trenującym czworonogom podawać specjalne preparaty chroniące stawy.

To, jak często będziesz czesał swojego psa, zależeć będzie od jego linienia – suczki zmieniają szatę bowiem aż dwa razy w roku, a samce dla przykładu tracą jedynie podszerstek. Mimo, że sierść wypada w dużej ilości, nie ma problemów z jej usuwaniem z podłóg czy dywanów – jest miękka. Pupila powinno się szczotkować metalowym grzebieniem, a do gęstszych fragmentów włosia używać metalowej szczotki. Ważne będzie też obcinanie pazurków i regularne kontrolowanie stanu uszu psiaka.

Zdrowie i choroby owczarków belgijskich tervueren

Psy żyją długo i są odporne na zmieniające się warunki pogodowe – a więc, wysoka czy niska temperatura nie będą im specjalnie przeszkadzać. Bardzo rzadko chorują, jednak też nie są całkowicie wolne od schorzeń. Problemem może być u tej rasy:

 • padaczka – aby zminimalizować ryzyko, podczas kupowania szczeniaka, dowiedz się, w jakim stopniu padaczka dotyczyła przodków owczarka
 • dysplazja stawów łokciowych i biodrowych
 • osteochondroza (OCD)
 • aseptyczna martwica główki kości udowej
 • wady serca
 • choroby oczu (m.in. postępujący zanik siatkówki i zaćma)
 • alergie pokarmowe
 • kamień nazębny
 • nadwrażliwość na narkozę
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny