Owczarek belgijski – jak wygląda pies?

Opis historii owczarka belgijskiego

Owczarek belgijski malinois to pies pasterski, który wywodzi się z epoki brązu, z okolic Środkowej Europy. Oczywiście, teorii na temat pochodzenia psów jest o wiele więcej, a to wyłącznie jedna z nich. Niektórzy sądzą bowiem, że owczarki belgijskie pochodzą od dawnego mastifa belgijskiego oraz szkockiego charta rasy deerhound. Najbardziej popularne owczarki belgijskie to malinois – pochodzą one prawdopodobnie z okolic miasta Malines (stąd nazwa). Niegdyś zresztą wokół miasta krążyło mnóstwo krótkowłosych owczarków, które z czasem stały się towarzyszami pasterzy. Później psy te łączono ze sobą – czarny z mahoniowym, krótkowłosy i długowłosy czy też pręgowany z płowym. Dawniej nie przywiązywano wagi do wyglądu zwierzaków, co oczywiście zmieniło się na przestrzeni lat.

Nad wyglądem współczesnego owczarka belgijskiego pracował profesor Adolf Reul z Cureghem, zakładając Klub Owczarka Belgijskiego w 1891 roku. Z czasem powstała też pierwsza hodowla, a później podjęto pierwsze prace nad ujednoliceniem wyglądu owczarków belgijskim i ustaleniem wzorca rasy. Ostatecznie, pieski podzielono na 3 grupy, pod względem rodzaju sierści:

 • długowłosy
 • krótkowłosy (malinois)
 • szorstkowłosy

Wilczur belgijski i jego wygląd – zdjęcia

Psy pod względem wielkości należą średnich – samiec mierzy ok. 62 cm, zaś suka ok. 58 cm. Jeżeli chodzi o wagę, samiec osiąga zazwyczaj ok. 25-30 kg, a suka 20-25 kg. Jak już wspominaliśmy, owczarek belgijski może mieć aż 3 typy okrywy włosowej – długowłosą, krótkowłosą albo szorstkowłosą. Każda z nich jest gęsta i zwarta. Owczarki te najczęściej mają brązowe oczy, które są średniej wielkości. Sylwetka owczarków belgijskich jest wyważona, a jej proporcje są harmonijne. Owczarek belgijski jest nieco wyższy niż wyżeł fryzyjski.

Głowa wilczurów belgijskich jest dobrze wymodelowana, a czoło płaskie i z umiarkowanym stopem. Kufa rasy również jest dobrze wymodelowana, a grzbiet prosty. Psy mają trójkątne uszy, które są dość wysoko osadzone. Pieski mają mocno umięśnioną szyję. Ogon owczarków belgijskich jest średniej wielkości, będąc uniesiony w ruchu. Odmiany, które są oficjalnie zatwierdzone przez FCI to:

Szczeniak dożywa zazwyczaj do 12-stu, a maksymalnie do 15-stu lat. Oczywiście, wiele zależeć będzie od tego, jak dużo aktywności będzie uprawiał owczarek oraz jak będziesz go karmił i pielęgnował – o czym pomówimy sobie później. Cena za psa z rodowodem to zazwyczaj między 3000, a 7000 zł (czyli podobnie, jak wyżeł fryzyjski) aktualizacja cen: czerwiec 2021. Oczywiście, ostateczna cena zależeć będzie od tego, ile „zażyczy” sobie hodowla. Na koszt psa wpływ ma m.in.:

 • pochodzenie,
 • wiek,
 • odmiana,
 • płeć psa.

Czasem cena psa z rodowodem może być o wiele wyższa, bo sięga nawet… 8000 złotych. Zwłaszcza, kiedy chcesz kupić pierwszego szczeniaka z miotu, przeznaczonego do pracy. Opinie właścicieli owczarków belgijskich wskazują również, że miesięcznie utrzymanie pieska kosztuje ich między 200 a 350 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opisem i charakterem owczarka australijskiego?

Zdrowie owczarków belgijskich

Generalnie, owczarek belgijski należy do bardzo odpornej rasy. Niestety, jednak nawet jemu zdarza się chorować – ale tego nie uniknie chyba żadne zwierzę. Tak więc, owczarki belgijskie mogą mieć skłonności do:

 • postępującego zaniku siatkówki,
 • padaczki,
 • niedoczynności tarczycy,
 • nadwrażliwości na narkozę,
 • kłopotów z aparatem słuchowym,
 • dysplazji stawów biodrowych (w tym przypadku zaleca się, by hodowca przedstawił przed oddaniem pieska badania pod kątem dysplazji u rodziców szczeniaka).

Co jeszcze warto wiedzieć o rasie owczarek belgijski?

Charakterystyka owczarka belgijskiego

Oprócz nietypowego wyglądu, owczarki belgijskie mają również dość specyficzny charakter. Może się wydawać, że pieski nie znają granicy w przypadku zabaw. Ich energia niemal nigdy się nie kończy, więc bardzo ciężko jest wymęczyć psa jakąkolwiek aktywnością. Owczarek belgijski ma bardzo wyrazisty temperament oraz silną osobowość, jednak jego psychika jest bardzo delikatna. Tresura pieska jest niezwykle ważną sprawą, ponieważ pies ma niespożyte pokłady energii. Im więcej więc będziesz dawał swojemu psu zadań, tym bardziej stanie się on posłuszny. Jeżeli zaniedbasz tę część życia psa, z całą pewnością zwierzę będzie sprawiało problemy wychowawcze. Dobrze będzie łączyć elementy zabawy zarówno fizycznej, jak i pobudzającej psa do myślenia – to pozwoli pupilowi zmęczyć się „na każdym froncie”.

Pies rasy owczarek belgijski na białym tle, a także jego usposobienie, opis, cena i charakter
Jaki charakter ma pies rasy owczarek belgijski, czyli usposobienie, opis i cena

Owczarek belgijski mimo, iż jest trochę łobuzem, mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Będzie mu bezgranicznie oddany i wierny, okazując swoją miłość i przywiązanie niemal na każdym kroku. Właśnie przez to czasem bywa również zaborczy. Mimo, że owczarki belgijskie są wulkanem energii, potrafią jednak zachowywać spokój. Warto wiedzieć również o tym, że owczarki belgijskie posiadają mnóstwo talentów – mogą być stróżem, obrońcą, psem do towarzystwa, a nawet psem policyjnym! Musisz też uważać na jego naturę – jak wiele innych ras, owczarek belgijski może złapać trop np. zająca i rzucić się za nim w pogoń. Mimo, że nie wykazuje on specjalnych predyspozycji łowieckich, należy brać takie możliwości pod uwagę.

Charakterystyka piesków wskazuje również, że są one bardzo nieufne wobec obcych. Aby się do nieznanej osoby przyzwyczaić, trzeba dać psu więcej czasu. Powinien on na spokojnie ocenić sytuację czy też ewentualne zagrożenie. Tak, owczarek belgijski nie jest zbyt ufną rasą. Jednak, jeżeli odpowiednio przedstawisz mu nową osobę, czworonóg na pewno stanie się przyjacielski wobec obcego.

Jak karmić owczarka belgijskiego?

Owczarki belgijskie posiadają atletyczną sylwetkę, zatem należy je odpowiednio żywić, żeby właśnie taką sylwetkę zachowały. Rasa zjada dziennie ok. 300 g suchej karmy, a mokrej nawet 1,5 l każdego dnia – niezależnie od tego, czy jest ona kupna czy też domowa. Najlepiej będzie zapewnić swojemu pupilowi dwa albo trzy posiłki dziennie, zależnie od trybu życia czy osobistych potrzeb pieska.

Nie można też zapewniać psu swobodnego dostępu do jedzenia, a także dokarmiać go między posiłkami – inaczej możesz przyczynić się do psich problemów w postaci chociażby torsji, bywających bardzo niebezpiecznymi dla owczarków belgijskich. Koniecznie kupuj produkty jak najmniej przetworzone, wysokiej jakości. Zawsze dostosowuj też posiłki do masy oraz wieku psa, a także jego aktywności fizycznej.

Co warto wiedzieć o pielęgnacji belgijskich wilczurów?

Jeżeli chodzi o najbardziej popularne owczarki belgijskie, czyli malinois, posiadają one krótką sierść i wełniany podszerstek. Włosy, które znajdują się na ogonie czy wokół masywnej szyi, są zaś grubsze. Pieski nie wymagają więc specjalnej pielęgnacji – oprócz tego, że wypadałoby je wyszczotkować chociaż raz w tygodniu. Szczotkowania raz na tydzień wymaga również owczarek szorstkowłosy.

Owczarek belgijski nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Nieco bardziej trzeba jednak przyłożyć się do szczotkowania owczarków długowłosych, których regularna pielęgnacja jest już koniecznością. Dzięki temu uchronisz pupila od pojawiania się na sierści tzw. słupów, które plączą się i ciężko je później rozczesać. Drugą sprawą jest zaś okres linienia, kiedy to powinno się psy czesać intensywniej i częściej – dzięki temu możesz pomóc czworonogowi w szybszej wymianie sierści na nową i pozbyciu się tej wypadającej.

Dla kogo owczarek belgijski będzie najlepszym psem?

Jak można opisać owczarka belgijskiego? Otóż, to wrażliwa dusza zamknięta w wulkanie energii! Jeżeli dokładnie nie poznasz specyfiki owej rasy, możesz mieć problem z wychowaniem pieska. Ciężko jest sobie wyobrazić owczarka belgijskiego pozostawionego samego ze sobą – a więc, tresura i zapoznanie się z rasą to podstawa! Należy nauczyć się kontrolować psa, a do tego potrzeba osoby o równie silnym charakterze. Jeżeli nie będziesz potrafił nauczyć swojego psa posłuszeństwa, stanie się on nadpobudliwy i może zacząć dominować nad opiekunem.

Właśnie dlatego owczarek belgijski będzie dobrym psem dla kogoś, kto już albo ma doświadczenie w wychowywaniu psów podobnej rasy, albo poświęci naprawdę wiele czasu na jego tresurę. Szkolenia należy przeprowadzać wyłącznie pozytywnymi metodami, bez agresji i pospieszania psa – inaczej możesz mu zepsuć psychikę i sprawić, że pupil przestanie być ufny. Tylko dobrze socjalizowany pies będzie doskonałym towarzyszem życia, który nie będzie odstępował swojego właściciela i stanie się najlepszym jego przyjacielem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny