Jaki jest i jak wygląda pies aussie?

Owczarek australijski – wygląd i wielkość


Psy rasy owczarek australijski były pierwotnie wykorzystywane do pomocy przy zaganianiu stad owiec. Jak każda rasa pracująca, są to zwierzęta o nieco umięśnionej, atletycznej sylwetce, która umożliwia wielogodzinną aktywność fizyczną. Opisując wygląd rasy, warto dodać, iż są to psy o lekkich, bardzo zwinnych ruchach, co stanowi ich charakterystyczną cechę.

Wzorcowa wielkość i wygląd aussie zostały spisane we wzorcu FCI numer 342. Co ciekawe, we wzorcu odnajdziemy opis sugerujący, że krajem patronackim rasy są Stany Zjednoczone. W dokumentacji znajduje się także opis rozmiarów dorosłego, poprawnie zbudowanego aussie. Wzorcowa waga dorosłych psów wynosi 20 do 30 kg. Suczka może być nieco drobniejsza i ważyć 15 do 25 kg. Ponadto dorosłe psy osiągają wielkość w kłębie 51 do 58 cm, z kolei idealnie zbudowane suczki 46 do 53 cm. We wzorcu nie znajdziemy żadnych informacji o miniaturkach rasy.

Pies rasy aussie może posiadać różnorodne umaszczenie. Dużą popularnością cieszy się szata w kolorze czarnym, niebiesko marmurkowym (tak zwanym blue merle), czekoladowym, a także czekoladowo marmurkowym (tak zwane red merle). Każde umaszczenie może być lekko podpalane i występuje z domieszką w kolorze białym, co daje szatę tricolor.

Opisując umaszczenie, należy także wspomnieć o charakterystycznym wyglądzie futra. Psy rasy aussie posiadają półdługą, dwuwarstwową sierść. Pierwsza warstwa to podszerstek, który zapewnia naszym czarnym czy czekoladowym aussie zabezpieczenie przed warunkami pogodowymi. Ilość podszerstka jest ściśle uzależniona od regionu, który zamieszkują psy aussie. Druga warstwa to prosty lub bardzo delikatnie falisty włos właściwy o średnio twardej strukturze.

Linie hodowlane - charakterystyka

Co ciekawe, w ofertach ogłoszeń piesków na sprzedaż znajdziemy czasem typ amerykański. W rzeczywistości może to niekiedy oznaczać owczarka kelpie, który stanowi odrębną rasę. Owczarek australijski może natomiast występować w dwóch liniach hodowlanych.

Pierwsza linia to pracujący owczarek australijski. Psy z owych linii są skoncentrowane na pracy, a do hodowli wybiera się jedynie osobniki z najlepszymi predyspozycjami fizycznymi i intelektualnymi. Nasz czarny aussie (podobnie jak border collie) będzie psem silnie skoncentrowanym na różnego typu zajęcia fizyczne. Aussie z linii pracujących mogą być idealnymi pomocnikami w zaganianiu stad owiec, czy uczestniczyć w psich zawodach sportowych. Obecnie linia pracująca aussie cieszy się dużą popularnością ze względu na wyjątkowe predyspozycje rasy. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł z opisem charakteru owczarka australijskiego.

Linia wystawowa, czyli aussie o bardzo bujnym, imponującym umaszczeniu. Jak sama nazwa wskazuje, psy z linii wystawowych są przeznaczone na wystawy. Tego typu czarny czy czekoladowy pies wyróżnia się idealną sylwetką, a czasem także nieco spokojniejszym temperamentem. Nie oznacza to oczywiście, że charakter rasy pracoholika został tu zatarty. Psy z linii wystawowych nadal wymagają bardzo dużej dawki ruchu oraz atrakcyjnych zajęć na świeżym powietrzu. Warto także wskazać, że szczeniaki owczarka australijskiego z linii wystawowych są przeważnie dość drogie w zakupie. Dotyczy to w szczególności miniaturowych pupili, które posiadają ciekawy eksterier i wysokie rokowania wystawowe. Ich cena często bywa ustalana indywidualnie z hodowcą.

Owczarek australijski i jego żywiołowy charakter

Czarny czy czekoladowy pies rasy aussie posiada wyjątkowo aktywne usposobienie. Jest to najważniejsza cecha charakteru, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Pies wymaga aktywności fizycznej, a także zajęć intelektualnych, które rozładują zgromadzone w nim napięcie.

Nieco pracoholiczny charakter czarnych czy blue merle owczarków może sprawiać niekiedy pewne problemy. Aussie jest psem gotowym do pracy i skoncentrowanym na człowieku. Silnie przywiązuje się do swojego właściciela, co nie oznacza, że jest w pełni posłuszny. Niekiedy pies może wykazywać dużą dozę niezależności, bywa uparty, a przy nieodpowiednim prowadzeniu także szczekliwy.

Już małych rozmiarów szczeniak wymaga bardzo dużej dawki ruchu u boku swojego właściciela. Pomimo miniaturowych rozmiarów, młody pies okazuje się nad wyraz wytrzymały. Co ciekawe, szczeniaki owczarka australijskiego chętnie podejmują się nowych wyzwań i są dość odważne. Niekiedy nieufne wobec obcych, jednak nieprzejawiające nadmiernej agresji aussie mogą okazać się świetnymi towarzyszami dla starszych dzieci.

Żywiołowy charakter sprawia, że pies rasy owczarek australijski nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osoby początkującej. Nasz pięknie wyglądający czarny szczeniak aussie czy border collie nie będą też najlepszą opcją dla osób nadmiernie zapracowanych. Nawet miniaturowy szczeniak wymaga bowiem sporo czasu na zabawy i aktywność, której nie wykona samodzielnie.

Owczarek niemiecki - wymagania żywieniowe

Każda aktywna rasa psa wymaga odpowiedniego żywienia, które zaspokoi zwiększone wymagania organizmu. Psy to urodzeni mięsożercy, dlatego żywienie powinno bazować na dobrej jakości mięsie. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru gotowej karmy. W jej składzie powinno znajdować się przynajmniej 70 procent produktów mięsnych. Pozostałymi składnikami mogą być warzywa, które uzupełnią dietę o niezbędne witaminy.

Niestety na rynku istnieje wiele karm, które posiadają w swoim składzie zboża. Jest to tani zapychacz, który nie jest polecany psom pracującym. Dlatego warto zainteresować się składem i omijać tanie karmy, które nie będą w stanie zaspokoić wymagań żywieniowych aussie.

Pies rasy owczarek australijski podczas spaceru, a także psy aussie i ich charakter
Jaki charakter ma pies rasy owczarek australijski, czyli ich usposobienie

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się samodzielne komponowanie posiłków. Wśród miłośników owczarków australijskich coraz większą popularnością cieszy się dieta BARF, która opiera się na naturalnym żywieniu. W owej diecie podajemy surowe mięso oraz niewielki dodatek warzyw i suplementów. Wiele osób twierdzi, że jest to najzdrowszy model żywienia, odpowiadający zwiększonym wymaganiom psów aktywnych.

Opinie o rasie i cena za szczeniaki owczarka australijskiego

Jakie opinie posiadają aussie?

Pies rasy owczarek australijski wyróżnia się pod względem wyglądu. Miniaturowych rozmiarów szczeniak tricolor czy czarny przyciąga uwagę na spacerach. Co więcej pupile z umaszczeniem blue merle i białymi fragmentami umaszczenia często wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie. Dzięki ciekawemu wyglądowi, pies rasy aussie posiada przychylne opinie nawet wśród osób, które nie znają wymagań rasy.

Bardziej doświadczeni miłośnicy czworonogów doceniają w aussie pożądane cechy charakteru. Nawet młoda miniaturka dorosłego psa jest nieustannie gotowa do zabawy, a także do nowych wyzwań. Wiele osób uważa, że są to psy niemal stworzone do sportu i mogą osiągać wysokie noty na zawodach.

Dobrze prowadzony i odpowiednio socjalizowany pies może stać się idealnym towarzyszem dla całej rodziny. Nie jest to pupil nadmiernie problematyczny czy agresywny, silnie przywiązuje się do ludzi i może okazać się lojalnym towarzyszem. Dzięki temu pies aussie zdobył popularność na całym świecie.

Nieco mniej optymistyczne opinie dotyczą negatywnych cech charakteru. Jak już wspomnieliśmy, owczarek australijski nie jest psem dla każdego. Brak socjalizacji czy odpowiedniej dawki ruchu może sprawić, że pupil będzie bardzo problematyczny.

Sprawdzona hodowla owczarka australijskiego, ile kosztuje szczeniak aussie?

Wybierając szczeniaki owczarka australijskiego, stajemy przed wieloma decyzjami. Jedną z nich okazuje się wybór odpowiedniej hodowli. Wybrana przez nas hodowla owczarka australijskiego może specjalizować się w linii wystawowej lub pracującej. Wybór zależy od naszych indywidualnych oczekiwań oraz możliwości.

Cena szczeniaka pochodzącego od wybitnych, utytułowanych rodziców z pewnością nie będzie bardzo niska. Cena za szczeniaka z dobrego, sprawdzonego źródła to przynajmniej 4500 zł. Hodowla owczarka australijskiego może też sprzedawać pupila, który kosztuje 3500-7000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Górna granica związana z cenami zakupu psów wystawowych jest trudna do jednoznacznego określenia.

Przed wyborem konkretnego szczeniaka warto porozmawiać z hodowcą. Doświadczony hodowca będzie w stanie dobrać pupila do naszych oczekiwań czy możliwości. Pieski pochodzące z tego samego miotu mogą posiadać inne predyspozycje, dlatego rozmowa z hodowcą może być dla przyszłego właściciela bardzo cenną dawką wiedzy. Podczas rozmowy warto dopytać także o choroby genetyczne, które mogą przytrafić się aussie. Wśród rasy występuje dysplazja stawu biodrowego oraz zaćma. Hodowca powinien przedstawić aktualne badanie RTG suki hodowlanej i upewnić nas, że dopuszczone do hodowli psy nie posiadają wad genetycznych.

Dobrą praktyką jest również zobaczenie matki szczeniąt, a jeśli to możliwe, także psa reproduktora. Możemy dowiedzieć się o osiągnięciach pupili z danej hodowli, co pomoże w wyborze idealnego, zdrowego towarzysza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny