Owczarek australijski - charakterystyka, cechy szczególne, opinie

Owczarek australijski aussie to wyjątkowo wytrzymały i energiczny pies pracujący. Obecnie jest to rasa najchętniej wybierana przez osoby, które interesują się psimi sportami. Poniżej podpowiemy, czym wyróżniają się psy aussie, omówimy ich charakter, wzorcowy wygląd, umaszczenie i wymagania. Omówimy też najczęstsze opinie o rasie, a także wskażemy, kto może być idealnym właścicielem australijczyka.

Jaki jest i jak wygląda pies aussie?

Owczarek australijski – wygląd i wielkość

Psy rasy owczarek australijski były pierwotnie wykorzystywane do pomocy przy zaganianiu stad owiec. Jak każda rasa pracująca, są to zwierzęta o nieco umięśnionej, atletycznej sylwetce, która umożliwia wielogodzinną aktywność fizyczną. Opisując wygląd rasy, warto dodać, iż są to psy o lekkich, bardzo zwinnych ruchach, co stanowi ich charakterystyczną cechę.

Wzorcowa wielkość i wygląd aussie zostały spisane we wzorcu FCI numer 342. Co ciekawe, we wzorcu odnajdziemy opis sugerujący, że krajem patronackim rasy są Stany Zjednoczone. W dokumentacji znajduje się także opis rozmiarów dorosłego, poprawnie zbudowanego aussie. Wzorcowa waga dorosłych psów wynosi 20 do 30 kg. Suczka może być nieco drobniejsza i ważyć 15 do 25 kg. Ponadto dorosłe psy osiągają wielkość w kłębie 51 do 58 cm, z kolei idealnie zbudowane suczki 46 do 53 cm. We wzorcu nie znajdziemy żadnych informacji o miniaturkach rasy.

Pies rasy aussie może posiadać różnorodne umaszczenie. Dużą popularnością cieszy się szata w kolorze czarnym, niebiesko marmurkowym (tak zwanym blue merle), czekoladowym, a także czekoladowo marmurkowym (tak zwane red merle). Każde umaszczenie może być lekko podpalane i występuje z domieszką w kolorze białym, co daje szatę tricolor.

Opisując umaszczenie, należy także wspomnieć o charakterystycznym wyglądzie futra. Psy rasy aussie posiadają półdługą, dwuwarstwową sierść. Pierwsza warstwa to podszerstek, który zapewnia naszym czarnym czy czekoladowym aussie zabezpieczenie przed warunkami pogodowymi. Ilość podszerstka jest ściśle uzależniona od regionu, który zamieszkują psy aussie. Druga warstwa to prosty lub bardzo delikatnie falisty włos właściwy o średnio twardej strukturze.

Linie hodowlane - charakterystyka

Co ciekawe, w ofertach ogłoszeń piesków na sprzedaż znajdziemy czasem typ amerykański. W rzeczywistości może to niekiedy oznaczać owczarka kelpie, który stanowi odrębną rasę. Owczarek australijski może natomiast występować w dwóch liniach hodowlanych.

Pierwsza linia to pracujący owczarek australijski. Psy z owych linii są skoncentrowane na pracy, a do hodowli wybiera się jedynie osobniki z najlepszymi predyspozycjami fizycznymi i intelektualnymi. Nasz czarny aussie (podobnie jak border collie) będzie psem silnie skoncentrowanym na różnego typu zajęcia fizyczne. Aussie z linii pracujących mogą być idealnymi pomocnikami w zaganianiu stad owiec, czy uczestniczyć w psich zawodach sportowych. Obecnie linia pracująca aussie cieszy się dużą popularnością ze względu na wyjątkowe predyspozycje rasy. Jeśli planujesz zakup psa tej rasy, sprawdź także ten artykuł z opisem charakteru owczarka australijskiego.

Linia wystawowa, czyli aussie o bardzo bujnym, imponującym umaszczeniu. Jak sama nazwa wskazuje, psy z linii wystawowych są przeznaczone na wystawy. Tego typu czarny czy czekoladowy pies wyróżnia się idealną sylwetką, a czasem także nieco spokojniejszym temperamentem. Nie oznacza to oczywiście, że charakter rasy pracoholika został tu zatarty. Psy z linii wystawowych nadal wymagają bardzo dużej dawki ruchu oraz atrakcyjnych zajęć na świeżym powietrzu. Warto także wskazać, że szczeniaki owczarka australijskiego z linii wystawowych są przeważnie dość drogie w zakupie. Dotyczy to w szczególności miniaturowych pupili, które posiadają ciekawy eksterier i wysokie rokowania wystawowe. Ich cena często bywa ustalana indywidualnie z hodowcą.

Owczarek australijski i jego żywiołowy charakter

Czarny czy czekoladowy pies rasy aussie posiada wyjątkowo aktywne usposobienie. Jest to najważniejsza cecha charakteru, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Pies wymaga aktywności fizycznej, a także zajęć intelektualnych, które rozładują zgromadzone w nim napięcie.

Nieco pracoholiczny charakter czarnych czy blue merle owczarków może sprawiać niekiedy pewne problemy. Aussie jest psem gotowym do pracy i skoncentrowanym na człowieku. Silnie przywiązuje się do swojego właściciela, co nie oznacza, że jest w pełni posłuszny. Niekiedy pies może wykazywać dużą dozę niezależności, bywa uparty, a przy nieodpowiednim prowadzeniu także szczekliwy.

Już małych rozmiarów szczeniak wymaga bardzo dużej dawki ruchu u boku swojego właściciela. Pomimo miniaturowych rozmiarów, młody pies okazuje się nad wyraz wytrzymały. Co ciekawe, szczeniaki owczarka australijskiego chętnie podejmują się nowych wyzwań i są dość odważne. Niekiedy nieufne wobec obcych, jednak nieprzejawiające nadmiernej agresji aussie mogą okazać się świetnymi towarzyszami dla starszych dzieci.

Żywiołowy charakter sprawia, że pies rasy owczarek australijski nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osoby początkującej. Nasz pięknie wyglądający czarny szczeniak aussie czy border collie nie będą też najlepszą opcją dla osób nadmiernie zapracowanych. Nawet miniaturowy szczeniak wymaga bowiem sporo czasu na zabawy i aktywność, której nie wykona samodzielnie.

Owczarek niemiecki - wymagania żywieniowe

Każda aktywna rasa psa wymaga odpowiedniego żywienia, które zaspokoi zwiększone wymagania organizmu. Psy to urodzeni mięsożercy, dlatego żywienie powinno bazować na dobrej jakości mięsie. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru gotowej karmy. W jej składzie powinno znajdować się przynajmniej 70 procent produktów mięsnych. Pozostałymi składnikami mogą być warzywa, które uzupełnią dietę o niezbędne witaminy.

Niestety na rynku istnieje wiele karm, które posiadają w swoim składzie zboża. Jest to tani zapychacz, który nie jest polecany psom pracującym. Dlatego warto zainteresować się składem i omijać tanie karmy, które nie będą w stanie zaspokoić wymagań żywieniowych aussie.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się samodzielne komponowanie posiłków. Wśród miłośników owczarków australijskich coraz większą popularnością cieszy się dieta BARF, która opiera się na naturalnym żywieniu. W owej diecie podajemy surowe mięso oraz niewielki dodatek warzyw i suplementów. Wiele osób twierdzi, że jest to najzdrowszy model żywienia, odpowiadający zwiększonym wymaganiom psów aktywnych.

Opinie o rasie i cena za szczeniaki owczarka australijskiego

Jakie opinie posiadają aussie?

Pies rasy owczarek australijski wyróżnia się pod względem wyglądu. Miniaturowych rozmiarów szczeniak tricolor czy czarny przyciąga uwagę na spacerach. Co więcej pupile z umaszczeniem blue merle i białymi fragmentami umaszczenia często wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie. Dzięki ciekawemu wyglądowi, pies rasy aussie posiada przychylne opinie nawet wśród osób, które nie znają wymagań rasy.

Bardziej doświadczeni miłośnicy czworonogów doceniają w aussie pożądane cechy charakteru. Nawet młoda miniaturka dorosłego psa jest nieustannie gotowa do zabawy, a także do nowych wyzwań. Wiele osób uważa, że są to psy niemal stworzone do sportu i mogą osiągać wysokie noty na zawodach.

Dobrze prowadzony i odpowiednio socjalizowany pies może stać się idealnym towarzyszem dla całej rodziny. Nie jest to pupil nadmiernie problematyczny czy agresywny, silnie przywiązuje się do ludzi i może okazać się lojalnym towarzyszem. Dzięki temu pies aussie zdobył popularność na całym świecie.

Nieco mniej optymistyczne opinie dotyczą negatywnych cech charakteru. Jak już wspomnieliśmy, owczarek australijski nie jest psem dla każdego. Brak socjalizacji czy odpowiedniej dawki ruchu może sprawić, że pupil będzie bardzo problematyczny.

Sprawdzona hodowla owczarka australijskiego, ile kosztuje szczeniak aussie?

Wybierając szczeniaki owczarka australijskiego, stajemy przed wieloma decyzjami. Jedną z nich okazuje się wybór odpowiedniej hodowli. Wybrana przez nas hodowla owczarka australijskiego może specjalizować się w linii wystawowej lub pracującej. Wybór zależy od naszych indywidualnych oczekiwań oraz możliwości.

Cena szczeniaka pochodzącego od wybitnych, utytułowanych rodziców z pewnością nie będzie bardzo niska. Cena za szczeniaka z dobrego, sprawdzonego źródła to przynajmniej 4500 zł. Hodowla owczarka australijskiego może też sprzedawać pupila, który kosztuje 3500-7000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Górna granica związana z cenami zakupu psów wystawowych jest trudna do jednoznacznego określenia.

Przed wyborem konkretnego szczeniaka warto porozmawiać z hodowcą. Doświadczony hodowca będzie w stanie dobrać pupila do naszych oczekiwań czy możliwości. Pieski pochodzące z tego samego miotu mogą posiadać inne predyspozycje, dlatego rozmowa z hodowcą może być dla przyszłego właściciela bardzo cenną dawką wiedzy. Podczas rozmowy warto dopytać także o choroby genetyczne, które mogą przytrafić się aussie. Wśród rasy występuje dysplazja stawu biodrowego oraz zaćma. Hodowca powinien przedstawić aktualne badanie RTG suki hodowlanej i upewnić nas, że dopuszczone do hodowli psy nie posiadają wad genetycznych.

Dobrą praktyką jest również zobaczenie matki szczeniąt, a jeśli to możliwe, także psa reproduktora. Możemy dowiedzieć się o osiągnięciach pupili z danej hodowli, co pomoże w wyborze idealnego, zdrowego towarzysza.

Opis owczarka australijskiego można zacząć od ciekawego umaszczenia jak marmurkowy blue merle, brązowy czy czarny, w wielu kombinacjach barwnych. Aussie to średni pies pasterski o niespożytym temperamencie. Stał się popularny dzięki filmom i pokazom rodeo. Ale czy ten piękny pies jest dla ciebie? Opiszemy wygląd i charakter tego psa, jego wady i zalety, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję o zakupie szczeniaka.

Owczarek australijski typu amerykańskiego - pochodzenie i opis rasy

Owczarek australijski (Australian shepherd) należy do grupy 1 i sekcji 1 w klasyfikacji FCI. Jest to owczarek typu amerykańskiego, który nie ma nic wspólnego z owczarkiem australijskim kelpie. Z kolei owczarek australijski miniaturowy, czyli mini aussie, pochodzi co prawda od swojej większej wersji, jednak został uznany za odrębną rasę.

Rasa ta stała się popularna dopiero w XX wieku dzięki popularności pokazów jazdy westernowej, w których brały udział psy pasterskie. Na pokazach rodeo psy pasterskie potrafiły skakać przez skakankę i wspinać się po drabinach i wykazywały wiele ciekawych umiejętności. Zagrały również w kilku filmach. Potem powstały kluby tej rasy, które uzyskały wpisanie jej do klasyfikacji FCI.

Owczarek australijski, zwany potocznie aussie, nie pochodzi z Australii. Pochodzenie tej rasy nie jest do końca znane. Jedna z teorii mówi, że przywędrowała ona do USA w XIX wieku wraz z baskijskimi pasterzami. Baskowie emigrujący do Australii zabrali ze sobą owczarka pirenejskiego. W XIX wieku do USA sprowadzono stada merynosów, a wraz z nimi przywędrowali baskijscy pasterze z Australii ze swymi psami pasterskimi.

Pierwsza suczka przyjechała do Polski w 1995 roku. Od tej pory rasa ta jest coraz bardziej popularna, szczególnie u osób zaangażowanych w psie sporty.

Cena szczeniaka aussie z rodowodem to 3 - 4 tysiące zł. Szczeniak powinien być nabywany u profesjonalnego hodowcy, który zadba o testy i badania. Cena szczeniaka pochodzącego z chowu kontrolowanego będzie znacznie wyższa, lecz istnieje mniejsze ryzyko chorób genetycznych. W skutek popularności tej rasy pojawiło się wiele pseudohodowli nastawionych na zysk i hodowlę masową. W skutek tego rasa ta coraz częściej cierpi na choroby genetyczne jak dysplazje stawu biodrowego i łokciowego, choroby oczu jak katarakta czy postępujący zanik siatkówki, epilepsja oraz wady zgryzu. Cena szczeniaka u pseudohodowcy będzie znacznie niższa, lecz ryzyko większe.

Owczarek australijski typu amerykańskiego - opis rasy, wygląd i umaszczenie

Aussie zaliczany jest do psów średnich o proporcjonalnej, muskularnej sylwetce. Istnieje również miniaturowy owczarek australijski, jednak jest on uważany za odrębną rasę. Owczarek miniaturowy pochodzi od owczarka australijskiego i został wyhodowany, aby bardziej nadawał się do trzymania w mieszkaniu.

Niektóre szczeniaki aussie rodzą się ze szczątkowym ogonem, który może mieć różną długość. Dlatego też w krajach, gdzie jest to dozwolone, ogon jest kopiowany, aby ujednolicić rasę.

Sierść aussie jest średniej długości, gładka lub falista. Pielęgnacja sierści owczarka australijskiego nie jest trudna, gdyż wystarczy wyczesać go raz w tygodniu. Nie wymaga kąpieli, gdyż futro nie zbiera brudu.

Szczególnie ciekawe jest umaszczenie aussie, a właściwie bogactwo kolorów. Dopuszczalne są 4 barwy podstawowe oraz 16 kombinacji barwnych. Podstawowe kolory aussie to:

  • czarny,
  • wątrobiany,
  • blue-merle,
  • red-merle.

Owczarek australijski (Australian shepherd) - charakter

Aussie to przede wszystkim pies pracujący, który z zaangażowaniem oddaje się zdaniom, jest przy tym inteligentny i szybko się uczy. Ma ogromny temperament, dużą wytrzymałość i zmysł obronny. Nawet jako pies rodzinny, aussie nie traci swego pasterskiego charakteru. Chętnie wykonuje polecenia, a w trudnych sytuacjach potrafi radzić sobie sam.

Owczarek australijski typu amerykańskiego to pies przyjazny, chętnie współpracujący z człowiekiem. Wymaga jednak doświadczonego opiekuna, który będzie go prowadził rozważnie, cierpliwie i z empatią. Szczególnie ważna jest konsekwencja i klarowność zasad. Niedoświadczony opiekun może zepsuć charakter psa, gdyż aussie szybko wyczuwają słabe punkty opiekuna i wykorzystują je nabierając złych nawyków.

Aussie ma pogodny i przyjazny charakter wobec obcych, dzieci i zwierząt. Jednak szybko poruszający się ludzie, zwierzęta a nawet samochody mogą aktywować u psa instynkt zaganiający i pościg. Dlatego też aussie wymagają starannego szkolenia, wyznaczenia zasad i jasno postawionych granic.

Czy aussie to pies dla ciebie?

Rasa ta nie jest polecana początkującym miłośnikom psów. Nieodpowiednio prowadzony aussie będzie sprawiał kłopoty w mieszkaniu i na spacerze. Ponadto aussie wymaga dużo ruchu oraz stymulacji psychiki. Nie są to psy w typie kanapowca. Brak ruchu i zadań do wykonania może spowodować agresję lub próby zaganiania dzieci, biegaczy czy nawet samochodów.

Szczeniak aussie musi być odpowiednio socjalizowany i szkolony przy pomocy pozytywnych metod. Aby pies miał zajęcie warto zapisać go na regularne treningi psich sportów. Owczarek australijski nie jest zalecany dla osób starszych oraz ludzi zapracowanych, którzy nie mają czasu na regularne zajęcia z psem.

Niestety rasa ta ma sporo wad, które ujawniają się wskutek nieodpowiedniego szkolenia. Aussie lubi taplać się w wodzie i gonić za rowerami czy biegaczami. Jest to pies hałaśliwy, szczekający, co w bloku jest kłopotliwe. Aussie mocno absorbuje sobą opiekuna, który musi poświęcić mu wiele czasu. Zdarza się też, że wybrany szczeniak nie lubi psich sportów i nie jest zainteresowany współpracą. Dlatego też ważne jest, aby kupować szczeniaka w profesjonalnej hodowli, gdzie można dowiedzieć się o cechy jego rodziców.