Owczarek australijski - charakterystyka, cechy szczególne, opinie

Opis owczarka australijskiego można zacząć od ciekawego umaszczenia jak marmurkowy blue merle, brązowy czy czarny, w wielu kombinacjach barwnych. Aussie to średni pies pasterski o niespożytym temperamencie. Stał się popularny dzięki filmom i pokazom rodeo. Ale czy ten piękny pies jest dla ciebie? Opiszemy wygląd i charakter tego psa, jego wady i zalety, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję o zakupie szczeniaka.

Owczarek australijski typu amerykańskiego - pochodzenie i opis rasy

Owczarek australijski (Australian shepherd) należy do grupy 1 i sekcji 1 w klasyfikacji FCI. Jest to owczarek typu amerykańskiego, który nie ma nic wspólnego z owczarkiem australijskim kelpie. Z kolei owczarek australijski miniaturowy, czyli mini aussie, pochodzi co prawda od swojej większej wersji, jednak został uznany za odrębną rasę.

Rasa ta stała się popularna dopiero w XX wieku dzięki popularności pokazów jazdy westernowej, w których brały udział psy pasterskie. Na pokazach rodeo psy pasterskie potrafiły skakać przez skakankę i wspinać się po drabinach i wykazywały wiele ciekawych umiejętności. Zagrały również w kilku filmach. Potem powstały kluby tej rasy, które uzyskały wpisanie jej do klasyfikacji FCI.

Owczarek australijski, zwany potocznie aussie, nie pochodzi z Australii. Pochodzenie tej rasy nie jest do końca znane. Jedna z teorii mówi, że przywędrowała ona do USA w XIX wieku wraz z baskijskimi pasterzami. Baskowie emigrujący do Australii zabrali ze sobą owczarka pirenejskiego. W XIX wieku do USA sprowadzono stada merynosów, a wraz z nimi przywędrowali baskijscy pasterze z Australii ze swymi psami pasterskimi.

Pierwsza suczka przyjechała do Polski w 1995 roku. Od tej pory rasa ta jest coraz bardziej popularna, szczególnie u osób zaangażowanych w psie sporty.

Cena szczeniaka aussie z rodowodem to 3 - 4 tysiące zł. Szczeniak powinien być nabywany u profesjonalnego hodowcy, który zadba o testy i badania. Cena szczeniaka pochodzącego z chowu kontrolowanego będzie znacznie wyższa, lecz istnieje mniejsze ryzyko chorób genetycznych. W skutek popularności tej rasy pojawiło się wiele pseudohodowli nastawionych na zysk i hodowlę masową. W skutek tego rasa ta coraz częściej cierpi na choroby genetyczne jak dysplazje stawu biodrowego i łokciowego, choroby oczu jak katarakta czy postępujący zanik siatkówki, epilepsja oraz wady zgryzu. Cena szczeniaka u pseudohodowcy będzie znacznie niższa, lecz ryzyko większe.

Owczarek australijski typu amerykańskiego - opis rasy, wygląd i umaszczenie

Aussie zaliczany jest do psów średnich o proporcjonalnej, muskularnej sylwetce. Istnieje również miniaturowy owczarek australijski, jednak jest on uważany za odrębną rasę. Owczarek miniaturowy pochodzi od owczarka australijskiego i został wyhodowany, aby bardziej nadawał się do trzymania w mieszkaniu.

Niektóre szczeniaki aussie rodzą się ze szczątkowym ogonem, który może mieć różną długość. Dlatego też w krajach, gdzie jest to dozwolone, ogon jest kopiowany, aby ujednolicić rasę.

Sierść aussie jest średniej długości, gładka lub falista. Pielęgnacja sierści owczarka australijskiego nie jest trudna, gdyż wystarczy wyczesać go raz w tygodniu. Nie wymaga kąpieli, gdyż futro nie zbiera brudu.

Szczególnie ciekawe jest umaszczenie aussie, a właściwie bogactwo kolorów. Dopuszczalne są 4 barwy podstawowe oraz 16 kombinacji barwnych. Podstawowe kolory aussie to:

  • czarny,
  • wątrobiany,
  • blue-merle,
  • red-merle.

Owczarek australijski (Australian shepherd) - charakter

Aussie to przede wszystkim pies pracujący, który z zaangażowaniem oddaje się zdaniom, jest przy tym inteligentny i szybko się uczy. Ma ogromny temperament, dużą wytrzymałość i zmysł obronny. Nawet jako pies rodzinny, aussie nie traci swego pasterskiego charakteru. Chętnie wykonuje polecenia, a w trudnych sytuacjach potrafi radzić sobie sam.

Owczarek australijski typu amerykańskiego to pies przyjazny, chętnie współpracujący z człowiekiem. Wymaga jednak doświadczonego opiekuna, który będzie go prowadził rozważnie, cierpliwie i z empatią. Szczególnie ważna jest konsekwencja i klarowność zasad. Niedoświadczony opiekun może zepsuć charakter psa, gdyż aussie szybko wyczuwają słabe punkty opiekuna i wykorzystują je nabierając złych nawyków.

Aussie ma pogodny i przyjazny charakter wobec obcych, dzieci i zwierząt. Jednak szybko poruszający się ludzie, zwierzęta a nawet samochody mogą aktywować u psa instynkt zaganiający i pościg. Dlatego też aussie wymagają starannego szkolenia, wyznaczenia zasad i jasno postawionych granic.

Czy aussie to pies dla ciebie?

Rasa ta nie jest polecana początkującym miłośnikom psów. Nieodpowiednio prowadzony aussie będzie sprawiał kłopoty w mieszkaniu i na spacerze. Ponadto aussie wymaga dużo ruchu oraz stymulacji psychiki. Nie są to psy w typie kanapowca. Brak ruchu i zadań do wykonania może spowodować agresję lub próby zaganiania dzieci, biegaczy czy nawet samochodów.

Szczeniak aussie musi być odpowiednio socjalizowany i szkolony przy pomocy pozytywnych metod. Aby pies miał zajęcie warto zapisać go na regularne treningi psich sportów. Owczarek australijski nie jest zalecany dla osób starszych oraz ludzi zapracowanych, którzy nie mają czasu na regularne zajęcia z psem.

Niestety rasa ta ma sporo wad, które ujawniają się wskutek nieodpowiedniego szkolenia. Aussie lubi taplać się w wodzie i gonić za rowerami czy biegaczami. Jest to pies hałaśliwy, szczekający, co w bloku jest kłopotliwe. Aussie mocno absorbuje sobą opiekuna, który musi poświęcić mu wiele czasu. Zdarza się też, że wybrany szczeniak nie lubi psich sportów i nie jest zainteresowany współpracą. Dlatego też ważne jest, aby kupować szczeniaka w profesjonalnej hodowli, gdzie można dowiedzieć się o cechy jego rodziców.