Otyłość u psa i kota – statystyki

Nadwaga oraz otyłość u zwierząt to coraz częstszy temat badań naukowych oraz artykułów przeznaczonych dla praktykujących lekarzy weterynarii. Problemy zdrowotne, które powoduje nadmiar kilogramów u psów i kotów stają się bowiem coraz istotniejszym elementem codziennej pracy specjalistów.

W jednym z badań klinicznych przeprowadzonym w 2018 aż 55,8% psów i 59,5% kotów zostało sklasyfikowanych jako zwierzęta z nadwagą lub otyłością. Oznacza to, że 50 milionów psów i 56 milionów przekracza swoją prawidłową masę ciała.

Otyłość to zatem choroba cywilizacyjna występująca nie tylko u ludzi. Problem dotyczy zwykle psów w wieku 5-11 lat. O profilaktykę nadwagi warto jednak zadbać już u młodszych zwierząt!

Otyłość u psa – wszystko co musisz wiedzieć

Przyczyny i skutki nadwagi u zwierząt

Otyłość u psa polega na nagromadzeniu nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej. Może do niej predysponować wiele czynników, jak:

  • genetyka,
  • ilość wysiłku fizycznego,
  • zawartość energii w diecie.

Przyczyny otyłości u zwierząt domowych to najczęściej ich przekarmianie lub niewłaściwe żywienie. Opiekunowie mają skłonność do podawania zbyt dużej ilości przekąsek, których nie uwzględniają w dawce pokarmowej. Pamiętaj, że przekąski powinny stanowić maksymalnie 10-15%, a ich podawanie wymaga zmniejszenia ilości kalorii, które pochodzą z suchej lub mokrej karmy.

Przyjęło się uważać, że pies lub suczka tyje po sterylizacji lub w wyniku kastracji. Twój pies nie jest na to skazany! Porozmawiaj z lekarzem weterynarii i dobierz nową karmę przeznaczoną specjalnie dla zwierząt po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Możesz także zmniejszyć dawkę pokarmową, uwzględniając spadek zapotrzebowania kalorycznego.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Przyczyną otyłości jest także brak wiedzy dotyczącej żywienia zwierząt domowych. Wielu opiekunów nie wie, czy pies może jeść ziemniaki albo jaki procent mięsa powinien znajdować się w karmie komercyjnej. Jak czytać etykiety na karmie dla psa i kota, by umieć wybrać zdrowe produkty? Na froncie opakowania znajduje się jedynie nazwa karmy, logo oraz waga. Najważniejsze informacje znajdują się z tyłu. Jest tam lista składników oraz analiza chemiczna. Na pierwszym miejscu wśród składników powinno znajdować się mięso. Uważaj jednak na mięso świeże w składzie suchych produktów. Po obróbce termicznej jego rzeczywista ilość jest mniejsza, dlatego porównaj listę składników z analizą chemiczną, w której podane są procentowe zawartości białka surowego, tłuszczu surowego, związków mineralnych oraz włókna surowego. Skład karmy decyduje o tym, czy jest ona ekonomiczna lub należy do klasy premium, czy super premium. Nie kieruj się jednak samą deklaracją producenta i zawsze, przynajmniej pobieżnie, przeanalizuj skład.

Otyłość powoduje liczne problemy zdrowotne. Skutki nadmiernej wagi to:

  • choroby stawów,
  • cukrzyca,
  • choroby układu krążenia,
  • zaburzenia pracy układu moczowego,
  • problemy rozrodcze,
  • nowotwory,
  • choroby dermatologiczne,
  • powikłania związane ze znieczuleniem.

Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odchudzić psa.

Jak diagnozowana jest nadwaga u psów i kotów?

W weterynaryjnej diagnostyce otyłości najpowszechniej stosowane procedury ilościowe to pomiar masy ciała i morfometria.

Najczęściej wykorzystywana jest skala BCS (Body Condition Score). BCS to sposób na wizualną ocenę składu ciała psa i ocenę numeryczną. Istnieją dwie skale, których można użyć - jedna, która ocenia psy w przedziale od 1 do 5, a druga, która ocenia psy w przedziale od 1 do 9. W obu skalach 1 oznacza bardzo chudego psa. W 5-stopniowej skali 3 jest idealna, a 5 oznacza otyłość. W 9-stopniowej skali od 4 do 5 to idealna masa ciała, a 9 oznacza znaczną otyłość. Pomimo pozornie subiektywnego charakteru BCS, badania wykazały, że jest powiązana z procentową zawartością tkanki tłuszczowej. W idealnym BCS zawartość tłuszczu w organizmie wynosi od 15 do 25%. Ocena 7 wskazuje na około 30 procent lub więcej tkanki tłuszczowej.

Badania wykazały, że psy są mniej podatne na problemy ze stawami ze starzeniem, jeśli utrzymują BCS od 4 do 5/9. Psy, które mają BCS poza normalnym zakresem, powinny zostać ocenione przez lekarza weterynarii w celu ustalenia prawidłowych zmian w diecie i planu ćwiczeń, aby osiągnąć idealną wagę

Jak odchudzić czworonoga?

Jak karmić psa z nadwagą?

Odchudzanie psów nie jest proste i choć doświadczalnie możliwa jest szybka utraty wagi (1,3-2,6% masy ciała na tydzień) to niedawne badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Liverpoolu wykazały, że w praktyce nie jest to łatwe! Stwierdzono, że nawet udzielone wsparcie w postaci odpowiednio dobranej diety powodowało znacznie wolniejsze tempo utraty wagi (około 0,35-1,56% masy ciała na tydzień). Oznacza to, że opiekunowie muszą być przygotowani i zaakceptować fakt, że zmiany nie będą widoczne szybko. Niestety, spora liczba właścicieli nie stosuje przepisanej diety.

Otyły pies leżący na podłodze, a także otyłość u psów krok po kroku, przyczyny, leczenie, skutki, dieta i zapobieganie
Otyłość u psa krok po kroku, czyli skutki i przyczyny, dieta, leczenie, najważniejsze informacje dla hodowców i zapobiegnie otyłości

Programy odchudzania to indywidualna kwestia każdego pacjenta. Otyły pies musi otrzymywać dobrej jakości karmę przeznaczoną dla psów z nadwagą. Pamiętaj, by stosować się do porcji określonych przez producenta. Ogólnie, zaleca się stosowanie specjalnych komercyjnych diet dla otyłych psów,które mają ograniczoną zawartość tłuszczu i energii, a jednocześnie są bogate w białko i mikroelementy. Zawartość białka jest ważna, by zminimalizować utratę masy mięśniowej podczas spadku wagi. Niektóre badania wskazują, że diety wzbogacone zarówno w białko, jak i błonnik mają najlepszy efekt sycący.

Podczas odchudzania ważne jest zachowanie czworonoga. Wielu opiekunów ulega żebraniu psów, które odczuwają głód związany z obniżeniem dawki pokarmowej. W czasie diety można wprowadzać pewne modyfikacje w codziennym życiu. Spróbuj karmić psa w innym pomieszczeniu, wyklucz go z obszarów, w których przygotowywana jest żywność dla ludzi, nie dawaj mu przekąsek bez wyraźnej przyczyny. Nawet niskokaloryczna nagroda może stanowić wzmocnienie dla zachowania żebraczego, co przedłuży problem. Jeśli pies wyraźnie prosi o jedzenie, warto zrobić z nim coś innego i przyjemnego. Może to obejmować takie pozytywne nagrody, jak:

  • pielęgnacja,
  • spacer,
  • sesja zabawy.

Otyły pies a ćwiczenia

Początek procesu odchudzania może być trudny. Nie wymagaj od swojego psa zbyt dużo! Otyły pies nie ma zwykle ochoty na ruch. Zacznij od trochę dłuższych spacerów i kilku minut zabaw. Upewnij się, że go nie przemęczasz, zwłaszcza jeśli ma dodatkowe schorzenia, i uważaj na oznaki udaru cieplnego.

Psy uwielbiają spacerować, biegać, pływać lub wędrować z opiekunem. W przypadku otyłego psa lepiej jednak zabrać najpierw psa do weterynarza i wspólnie z nim (lub zoofizjoterapeutą) omówić odpowiedni program ćwiczeń.

Bieganie to zwykle dobra opcja na wspólne ćwiczenia, ale konieczne jest wzięcie pod uwagę wieku psa. Młode zwierzęta mogą uszkodzić stawy, biegając regularnie po twardych powierzchniach, takich jak beton lub asfalt. Zaleca się zatem unikanie tego typu aktywności, dopóki pies nie osiągnie co najmniej 12, a najlepiej 18 miesięcy. Jeżeli możesz, do zabaw z psem wybieraj trawę lub inne miękkie powierzchnie.

Zawsze zwalniaj lub zatrzymuj się, jeśli zwierzę nadmiernie dyszy lub wykazuje inne cechy osłabienia! Znajdź wtedy chłodne lub zacienione miejsce na odpoczynek. Uważaj na aktywności w upalne dni. Wybieraj wtedy zabawę w domu lub trenuj z psem wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Nie czekaj na problemy zdrowotne! Już dzisiaj umów się na wizytę u lekarza weterynarii specjalizującego się dietetyce zwierząt domowych.

ikona podziel się Przekaż dalej