Oświetlenie do akwarium - rodzaje, montaż, ceny, porady
Pielęgnica zebra nie potrzebuje lampy led do akwarium. Wystarczą zwykłe żarówki lub najtańsze świetlówki. Dobra jakość oświetlenia jest niezbędna dla roślin. To dla nich powstają najlepsze diody, lampy i pokrywy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akwarystyce.
Z tego artykułu dowiesz się:
Historia i nowoczesność oświetlenia
Oświetlenie do akwarium - zmierzch świetlówki
Przez wiele lat jedynym oświetleniem stosowanym w akwariach roślinnych były świetlówki. Ten rodzaj oświetlenia dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Grubsze rury o nazwie T8 i cieńsze o nazwie T5. Ich działanie jest identyczne różnica polega wyłącznie na szerokości. Można je stosować nadal w profesjonalnej akwarystyce.
Świetlówka jest dobrym rozwiązaniem przy akwarium roślinnym, ponieważ jedna rura może obsługiwać szerokie spektrum światła. Możemy więc mieć świetlówkę jasną do akwarium roślinnego i do akwarium ogólnego. Świetlówki akwarystyczne w zbiornikach roślinnych najczęściej emitują światło zabarwione na czerwono. Świetlówki do akwarium morskiego są niebieskawe, a te do imitacji światła dziennego, mają białą zimną barwę.
Łączenie różnych rodzajów oświetlenia do akwarium, dawało możliwość stworzenia zbiornika zarówno jasnego, jak i dopasowanego do procesu fotosyntezy u roślin. Przez wiele lat było to najlepsze rozwiązanie dla akwarystyki i ogólnie uprawy roślin.
Oświetlenie do akwarium - lampy akwarystyczne
Standardowe lampki oświetleniowe (lub żarówka) używane do pomieszczeń, nie są odpowiednie dla akwarystyki. Niezależnie od tego, czy są to świetlówki, czy lampa led do akwarium, która jest w formie rurki (lub taśmy). Nie należy się kierować barwą światła, ponieważ my nie widzimy spektrum odpowiadającego roślinom.
W starszych modelach pokryw akwariowych przy mniejszych litrażach, były stosowane żarówki, które nie dawały dobrego oświetlenia dla roślin. Aktualnie najczęściej zamienia się tego typu oświetlenie na ledowe lub montuje dodatkową listwę diod LED. Nie oznacza to, że w takim akwarium nic nie urośnie, ale możemy mieć problem z utrzymaniem bardziej wymagających i czerwonych roślin. Mała lampka (żarówka) nie zda tu egzaminu.
Takie oświetlenie może być stosowane do akwarium towarzyskiego lub biotopowego. Nie jest polecane do akwariów roślinnych ze względu na niską jasność światła i nieodpowiednie spektrum. Żaden sklep nie sprzedaje już tego typu oświetlenia, ale lampy (żarówka) nadal funkcjonują w starszych pokrywach. Rozwiązaniem niegdyś bardzo popularnym, a aktualnie mało spotykanym, były żarniki HQI. Te lampy miały ogromną moc, ale ceny i częstotliwość wymiany żarników zniechęciły akwarystów do tego typu oświetlenia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oświetleniu akwariowym.
Lampa LED do akwarium
Akwariowe oświetlenie LED jest współcześnie najbardziej popularnym rozwiązaniem w akwarystyce ogólnej jak i roślinnej. Początkowo diody wykorzystywane w tej technologii były różnokolorowe, ponieważ jedna dioda nie obsługiwała pełnego spektrum światła. Wiązało się to z koniecznością montażu różnych diod na jednej belce oświetleniowej, w zależności od tego do czego było przeznaczone oświetlenie.
Aktualnie nie ma potrzeby stosowania kolorowych diod. Oświetlenie full spectrum umożliwia korzystanie z jednej barwy światła, kiedy chcemy, aby nasze rośliny rosły. Także czerwone wybarwienie roślin może być podkreślone nawet przy zimnym białym świetle.
Powszechność i popularność tego typu oświetlenia powoduje, że ceny mocno spadają w związku z coraz większą dostępnością technologii. Tacy producenci jak Aquael, Juwel, Oase także zaczęli produkować zestawy, gdzie występuje lampa LED do akwarium. Standardowe modele umożliwiają utrzymanie roślin o podstawowych wymaganiach, a modele dla bardziej wymagających nadają się do prowadzenia akwarystyki roślinnej.
Pokrywa i lampa LED do akwarium
Oświetlenie do akwarium może być w dwóch podstawowych rodzajach. Pierwszym z nich jest belka oświetleniowa, a drugim pełna pokrywa zasłaniająca całą taflę wody. Różnica istnieje wyłącznie w aspektach estetycznych. Możliwości techniczne umożliwiają montaż oświetlenia świetlówkowego i ledowego zarówno w pokrywach, jak i na belkach.
Problemem, który dotyczy zarówno belek oświetleniowych, jak pokryw akwarystycznych, jest nagrzewanie się źródeł światła. Emisja ciepła w oświetleniu jest tym większa, im większa jest moc diody. Dlatego belki oświetleniowe, tak jak pokrywy akwariowe muszą być wykonane z dobrej jakości materiałów, które nie są tak wrażliwe na działanie ciepła.
Im dłużej technologia LED działa w akwarystyce, tym lepszej jakości diody są używane. Niezawodne i nie przepalające się diody, będą zawsze miały wyższe ceny, niż te słabej jakości osadzone jako pasek ledowy lub lampka.
Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!
Różnorodność lamp akwariowych
Oświetlenie akwarystyczne roślinne
W akwariach roślinnych można wykorzystywać taki system, jak lampa LED do akwarium a także świetlówki akwarystyczne. Dioda LED przy dużej mocy będzie się jednak mocno grzała. Warto bardziej zastanowić się nad belką niż nad pokrywą akwariową. Świetlówki także mocno się nagrzewają, ale nie muszą być zamocowane bezpośrednio na pokrywie, dlatego ciepło nie będzie miało tak dużego wpływu na materiały konstrukcyjne pokrywy.
Aktualnie technika LED oferuje na tyle dobre rozwiązania, że praktycznie nie ma różnicy pomiędzy oświetleniem świetlówkowym, a ledowym. Należy jednak liczyć się z tym, że oświetlenie ledowe będzie znacznie droższym rozwiązaniem, niż montaż świetlówek. Ta sama moc i barwa światła może być nawet 4 razy tańsza w realizacji jako oświetlenie świetlówkowe, niż ledowe.
Jeżeli chcemy założyć zbiornik nowoczesny i estetyczny, to oświetlenie ledowe będzie bardzo dobrym wyborem. Gdy mamy tam utrzymywać rośliny wymagające, jednocześnie nie inwestując większych kwot w oświetlenie do akwarium, to świetlówki będą zdecydowanie lepsze. Ich dostępność jest aktualnie jeszcze dobra w każdym sklepie akwarystycznym. W przypadku rozwiązania świetlówkowego lepsze będą pokrywy niż belki.
Światło a pielęgnica zebra
W przypadku akwariów, w których największe znaczenie ma to, jakie ryby je zamieszkują, rodzaj i moc światła nie ma większego znaczenia. Przeważnie w tego typu zbiornikach uprawiamy roślinność, która ma mniejsze wymagania, niż w przypadku akwariów roślinnych. Ryba taka jak pielęgnica zebra i tak będzie je podkopywać i podskubywać.
Mieszkańcy akwariów biotopowych wolą cień niż dużą ilość światła. W akwariach o biotopie rzecznym, gdzie można zastosować więcej światła, ryba i tak będzie wolała większą przestrzeń do pływania, niż gąszcz roślin. Z korzeniami i kamieniami nawet mała lampka wystarczy, kiedy w naszym akwarium pływa pielęgnica zebra.
Dla biotopowego akwarium najlepiej zastosować oświetlenie, które będzie wspomagało wzrost mało wymagających roślin, ale niekoniecznie musi być ono jasne. Ma to też swoje zalety, ponieważ zmniejsza intensywność światła powoduje, że nie jest duży rozrost glonów.
Lampka w akwarium towarzyskim
W zbiorniku towarzyskim należy montować oświetlenie do akwarium, które będzie dużej jasności. Najlepiej, aby wybarwiało ryby na intensywne kolory, natomiast najczęściej w akwariach ogólnych są rośliny mało wymagające, ale szybko rosnące. Takie rośliny najbardziej potrzebują nawozów i intensywność światła w standardowej pokrywie w zupełności im wystarczy. Nie należy dawać oświetlenia o dużej intensywności, ponieważ związki fosforu i azotu niewykorzystane przez rośliny mogą powodować większy rozrost glonów.
Ze światłem przy dużej ilości ryb (np. pielęgnica zebra), zawsze należy uważać. Warto pilnować nieustająco związków azotu i zapobiegać rozwojowi glonów, ponieważ przy tego typu akwariach bardzo trudno wyjść nawet z drobnych problemów.
Jakość urządzeń elektronicznych stosowanych w akwarystyce jest na tyle wysoka, że bez problemu można nawet za małe kwoty kupić bardzo dobrej jakości sprzęt. Zawsze należy zwracać uwagę na to, co jest elementem informacji marketingowej, a co konkretną wiedzą na temat produktu akwarystycznego. Tego typu wiedza nie jest oczywista. Niezależnie, czy będziemy mieli światło na zamówienie, czy sklep zaoferuje gotowe rozwiązanie, zawsze weryfikujmy otrzymane informacje.