Imię i przydomek hodowlany jako identyfikatory psa

„Nazwisko” psa rasowego – przydomek hodowlany

Członek Związku Kynologicznego w Polsce, chcąc rozpocząć hodowlę, zobowiązany jest ją zarejestrować. Służy do tego przydomek hodowlany. Jest to unikatowa nazwa, pozostająca pod ochroną i wpisywana do repertorium przydomków FCI. Po zatwierdzeniu tej nazwy przez Zarząd Główny ZKwP nazwa ta będzie dodawana do indywidualnego imienia każdego szczenięcia, które się u tego hodowcy urodzi, bez względu na rasę.

Starania o zatwierdzenie przydomka należy rozpocząć dużo wcześniej niż po pokryciu suki. Czas oczekiwania na zatwierdzenie wynosi około 3 miesięcy. Wybrana nazwa podlega sprawdzeniu, czy nie figuruje już identyczna lub bardzo podobna w repertorium ZKwP i FCI. Dlatego we wniosku o nadanie przydomka hodowlanego najlepiej podać kilka propozycji. Jest to czynność odpłatna, więc jeżeli poda się jedną propozycję i zostanie ona odrzucona, trzeba złożyć ponownie wniosek i ponownie go opłacić. Podając kilka propozycji unika się zbędnych kosztów.

Przydomek hodowlany powinien wyróżniać się następującymi cechami:

  • Prostota. Przydomek musi być łatwy do zapisania i wymówienia w różnych językach. Niewykluczone, że szczenięta będą trafiać do zagranicznych właścicieli. Jeżeli nasza hodowla będzie się nazywać „Z Nadrzecznych Chaszczy” (nazwa fikcyjna), a szczeniak trafi np. do Niemiec, właściciel nie będzie mieć łatwego życia… Natomiast funkcjonuje w Polsce hodowla o nazwie Albus (łac. biały), w której niegdyś dominowały samojedy. Znakomity przydomek dla rasy, do tego krótki i prosty
  • Umiarkowana długość. Dobry przydomek jest dwu – czterosylabowy, jednowyrazowy, w ostateczności dwuwyrazowy. Zbyt długi przydomek jest trudniejszy do zapamiętania i zapisania
  • Brak polskich znaków i dwuznaków. Przydomek nie powinien zawierać polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ń, ó, ł, ż, ź) oraz dwuznaków charakterystycznych dla polszczyzny (ch, rz, sz, cz, dz, dż, dź). Są one trudne do wymówienia w językach obcych i przez cudzoziemców.

Według obecnego Regulaminu Hodowli Psów Rasowych przydomek hodowlany musi być zarejestrowany w języku polskim, łacińskim lub innym nowożytnym, może też być kompilacją różnych słów. Dobrze jest, jeżeli przydomek hodowlany odpowiada charakterowi hodowanej rasy, np. jest jakimś słowem z gwary łowieckiej dla wyżłów, spanieli czy jamników. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także artykuł TOP 10 najlepszych imiona dla psa samca.

Zasady nadawania imion szczeniętom rasowym

Jeszcze w trakcie rejestracji przydomka hodowca powinien zadeklarować, czy będzie on pisany przed imieniem psa czy po jego imieniu. Dla niektórych ma to znaczenie prestiżowe. W Polsce jednak na ogół najpierw pisze się imię psa (wielkimi literami), a potem przydomek, np. KOBRA Tetris, choć zdarza się i odwrotnie, np. Sagittarius NAURI. Tę ostatnią metodę preferują głównie hodowle zagraniczne.

Wszystkie szczenięta urodzone w jednym miocie otrzymują imiona na tę samą literę. Nie ma obowiązku zachowania kolejności alfabetycznej i nadania pierwszemu miotowi imion na A, choć większość hodowców „chrzci” swoje pierwsze szczenięta właśnie imionami na A. Imiona mogą się zaczynać na dowolną literę, co więcej, imiona w następnych miotach mogą również zaczynać się na tę samą literę, co w pierwszym. W pewnej znanej hodowli jamników imiona szczeniąt ze wszystkich miotów zaczynały się od słów JEGO DŁUGOŚĆ (JEJ DŁUGOŚĆ), po czym następował trzeci człon zaczynający się na różne litery, np. JEGO DŁUGOŚĆ REX lub JEJ DŁUGOŚĆ TINA. Zasada, że imiona zaczynają się na tę samą literę, była jednak zachowana – na literę J.

Podobnie jak w przypadku przydomka hodowlanego, można nadawać imiona związane z hodowaną rasą. Wiele lat temu znana była jamniczka o imieniu FLINTA, jest też jamnik noszący imię NOREK. Nie jest to jednak obowiązkowe. Wielu hodowców nadaje bardzo oryginalne imiona dla psów, często nietypowe, angielskie, niekiedy dość dziwne (GĘSI PIPEK, BUŁKA Z MASŁEM, itp.). Imiona te zwykle jednak pozostają jedynie w dokumentach na potrzeby wystawowe i hodowlane, natomiast na użytek domowy są to popularne Aresy lub Maksy.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Oryginalne imiona dla psów, pasujące do rasy, psie imiona na użytek domowy

Jak hodowcy nazywają szczenięta

Kreatywność hodowców wydaje się nie mieć granic. Niektórzy z nich uczynili sobie wręcz zabawę z nadawania imion, które potrafią być zupełnie nietypowe jak dla zwierząt (np. imiona ludzkie), dziwne (żeby nie powiedzieć dziwaczne), ba, niekiedy nawet… wulgarne. W tej kwestii panuje jednak całkowita dowolność. Dlatego wiele osób, które po raz pierwszy są na wystawie i mają w ręku katalog, szeroko otwiera oczy ze zdumienia czytając np. ENERGICZNY DZIELNICOWY Cud Nad Wisłą. Początkowo takie imiona w zestawieniu z przydomkami budzą śmiech, ale z upływem czasu przestają robić wrażenie.

Mały pies stojący na tylnych łapach w domu, a także fajne i oryginalne imiona dla psów
Jakie oryginalne imiona dla psów i dla psa warto wybrać, czyli inspiracje

Inni hodowcy tworzą własną tradycję, np. wszystkim urodzonym w hodowli szczeniętom nadają imiona, będące jednocześnie nazwami z innej dziedziny, np. geografii, kosmosu, flory i fauny. Np. ciekawie brzmią nazwy innych gatunków zwierząt jako ładne psie imiona: KULIK, KAJMAN, KOLIBER, lub nazwy geograficzne: URAL, USSURI czy UTAH. Pewien hodowca jamników długowłosych króliczych, zapalony miłośnik motoryzacji, obrał tę tematykę w swojej hodowli i nazwał dwa piękne pieski w miocie BENTLEY i BUGATTI.

Jednak najwięcej hodowców, zwłaszcza początkujących, nadaje szczeniętom imiona proste, popularne i w sumie mało oryginalne, którymi następnie posługują się nowi właściciele piesków: ATOS, ARES, ARGO, APIS. Oczywiście nie ma przeszkód, aby na użytek domowy zaniechać imienia ATOS na rzecz np. Gucia, oryginalne imię pozostaje w dokumentach psa.

Czym się kierować, poszukując imienia dla psa

Wybierając oryginalne imiona dla psów na użytek domowy warto zastanowić się nad niektórymi zagadnieniami. Przede wszystkim należy pamiętać, że szczeniak dorośnie i imię, które otrzyma jako maluch, może być fajne, natomiast później może do niego słabo pasować. Zatem jak nazwać psa?

  • Jeżeli sprawiamy sobie bernardyna, nie nazywajmy go Kajtek, bo kiedy będzie on ważył kilkadziesiąt kilogramów, imię to będzie brzmieć dość groteskowo. Odwrotnie – jeżeli kupujemy małego pieska, nie nazywajmy go Lord, bo zarówno np. szczeniak maltańczyka, jak i dorosły maltańczyk o tym imieniu mogą wzbudzić śmiech. Inne imiona pasują dla małych piesków, inne dla dużych psów
  • Nie ma nic niewłaściwego w nadawaniu psom imion ludzkich, o ile nie brzmią one w tej sytuacji pretensjonalnie. Np. dość dziwne dla samca będzie psie imię Władysław, podczas gdy Filip brzmi całkiem sympatycznie. Analogicznie dla suczek słabą propozycją jest np. Krystyna, podczas gdy krótkie imię Andzia jest całkiem ładne
  • Spróbujmy dopasować imię do rasy. Bardzo piękne imię dla białego psa Śnieżek może nosić szczeniak maltańczyka. Niektóre zagraniczne hodowle nazywają swoje szczeniaki wyłącznie na zasadzie dopasowania do rasy, np. pewien hodowca yorków nazwał małego szczeniaka MICE HUNTER (łowca myszy), aczkolwiek współczesne yorki od dawna na myszy nie polują
  • Można też dopasować imię do charakteru psa. Jeżeli jest on raczej powolny, niechętny do większego wysiłku lub długich spacerów, będzie do niego pasować imię LAZY (angielskie leniwy, czyt. lejzi). Z kolei pieska (samca), którego rozpiera energia, nazwijmy np. Pracusiem – takie fajne imię pasuje do border collie. Dla suczek odpowiednie będzie tu imię Iskierka
  • Dopasowanie do umaszczenia jest również popularne. Psa z ciemną łatą wokół jednego oka śmiało można nazwać Piratem. Dość często, zwłaszcza na wsi, czarny pies zostaje Murzynem a rudy Liskiem. Wiele lat temu w ZKwP zarejestrowany był amstaff, który na domowy użytek został nazwany Panem Krówką. Właściciele wiedzieli, jak nazwać psa białego w brązowe łaty…

Wybór odpowiedniego imienia dla psa wydaje się być sprawą łatwą, jednak wcale tak nie jest. Dlatego warto wcześniej zasięgnąć szerszych informacji o cechach charakterystycznych danej rasy. Z pewnością będą one przydatne. Generalnie imię powinno odpowiadać wielkości (inne dla dużych ras, np. bernardyna, inne dla małych – yorków, maltańczyków), dobrze też jest, jeżeli jest krótkie i łatwe do wymówienia.

ikona podziel się Przekaż dalej