Opinie o shih tzu - zobacz zalety i wady tego pieska
Z natury inteligentny i niezależny shih tzu często wzbudza wiele kontrowersji. Bez wątpienia jest to rasa, która posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dlatego poniżej omówimy najczęstsze opinie o shih tzu, a jednocześnie wyróżnimy najistotniejsze zalety oraz wady piesków tej rasy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o shih tzu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najczęstsze opinie o shih tzu
Podstawowe informacje o rasie
Wszystkie informacje o wyglądzie psa rasy shih tzu odnajdziemy we wzorcu FCI numer 208. Wiemy z niego, iż są to małe pieski, których waga wynosi 4,5 do 8 kg. Waga idealna, do której dążą hodowcy i większość właścicieli rasy to 4,5-7,5 kg. Zatem możemy przyjąć, iż jest to pies o niewielkich rozmiarach ciała.
Kolejna istotna kwestia to wygląd radosnych shih tzu. Małe, rasowe pupile posiadają gęsty podszerstek oraz miękką okrywę właściwą. Zdjęcia psów wystawowych prezentują bogate, sięgające do ziemi umaszczenie. Warto pamiętać, że pieski wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego opinie o shih tzu często dotyczą ich specyficznych wymagań. Opis codziennego czesania wskazuje na to, iż nie jest to najlepsza rasa psa dla osób zapracowanych.
Usposobienie shih tzu – przydatne informacje od właścicieli
Bardziej przychylne opinie o shih tzu wiążą się z ich charakterem. Rasa jest wyjątkowa pod wieloma względami, dzięki czemu zjednała sobie wielu miłośników. Większość właścicieli ceni w psach towarzyskie usposobienie. Małe, rasowe pieski są wyjątkowo towarzyskie i chętnie wchodzą w relacje z innymi zwierzętami oraz ludźmi. Nie przejawiają przy tym nadmiernej agresji ani skłonności do dominacji.
Informacje dotyczące usposobienia świadczą także o nieco niezależnym nastawieniu. Rasowe pieski shih tzu nie zawsze bezwzględnie słuchają właścicieli. Opis ich zachowań wskazuje na to, że mogą być niekiedy dość uparte. Niezależny, a przy okazji inteligentny dorosły pies wymaga konsekwentnego wychowania, bowiem bez tego może nie słuchać swoich właścicieli.
Przychylne opinie o shih tzu bez wątpienia wiążą się z ich radosnym i inteligentnym usposobieniem. Informacje zebrane od właścicieli i opis rasy wskazują na to, że małe pieski o niezależnym usposobieniu nie niszczą przedmiotów domowych. Co więcej, towarzyski i niezależny charakter psa sprawia, że łatwo dopasowuje się do trybu życia domowników. Nasza miniaturka będzie gotowa na spacery, wspólny wypoczynek z właścicielem, a także na długą zabawę. Jej przyjazne i towarzyskie usposobienie świetnie sprawdzi się w rodzinach ze starszymi dziećmi. Sprawdź także ten artykuł o usposobieniu i charakterze shih tzu.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Miniaturka psa shih tzu – przydatne informacje
Najgorsze opinie o shih tzu dotyczą tak zwanych miniaturek. Są to małe pieski o wadze poniżej wzorca. Warto pamiętać, że miniaturka nie figuruje jako żadna odrębna rasa, nie jest też uznawana przez FCI. Pies miniaturka może być bardziej chorowity, a niedostateczna waga prowadzi do licznych problemów. Z uwagi na powyższe, pies miniaturka posiada złe opinie wśród miłośników czworonogów.
Przypomnijmy, że towarzyski, inteligentny, radosny i niezależny shih tzu powinien ważyć w wieku dorosłym przynajmniej 4,5 kg. Jest to minimalna waga dla psa tej rasy. Miniaturka shih tzu jest jedynie wymysłem pseudohodowców, którzy upatrują możliwości zarobku w chwilowej modzie na miniaturyzację ras długowłosych.
Najważniejsze plusy i minusy rasowego psa shih tzu
Najczęściej wymieniane atuty wśród właścicieli shih tzu
Omawiając zalety przypisywane rasie shih tzu, warto rozpocząć od kwestii żywotności. Średnia długość życia psa o umaszczeniu tricolor, dwubarwnym czy jednobarwnym wynosi aż 20 lat. Jest to bardzo dobry wynik, który przeważnie towarzyszy jedynie rasie miniaturowej (np. chihuahua). Dla porównania, średnia długość życia maltańczyka czy yorka wynosi do 15 lat, a zatem żywotność shih tzu stanowi jedną z dużych zalet.
Kolejne atuty to charakter drzemiący w psach. Zarówno dorosły, jak i młody shih tzu posiada radosne i pełne optymizmu usposobienie. Ich przyjacielski charakter oraz bezproblemowe podejście do innych zwierząt sprawdza się w wielu rodzinach. W psach nie znajdziemy nadmiernej agresji ani tendencji do dominacji. Lojalny i radosny charakter jest zatem szczególnie dużym atutem dla rodzin z dziećmi.
Nasz towarzysz w o umaszczeniu tricolor posiada nie tylko przyjazny charakter, ale i duże możliwości dopasowania. Dzięki temu często natrafimy na zdjęcia pupili wypoczywających u boku właściciela czy biorących udział w zajęciach sportowych. Radosny i towarzyski charakter sprawia, że shih tzu idealnie dopasowuje się do trybu życia niemal każdej rodziny.
Minusy podnoszone przez przeciwników rasy shih tzu
Każdej rasie psa towarzyszą pewne mankamenty, których opis wywołuje negatywne opinie wśród miłośników czworonogów. Tak jest również w przypadku shih tzu. Co prawda większa długość życia i przyjazne usposobienie stanowią duży atut, jednak dorosły shih tzu wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Jest to minus dla myślących o psach, zapracowanych osób. Zdjęcia pupili wystawowych sugerują nam, jak wiele pracy trzeba włożyć w pielęgnację włosa. Pamiętajmy też, że dorosły pies tricolor wymaga większej dawki ruchu, co zajmie dodatkowy czas.
Do największych, towarzyszących rasie mankamentów należą kwestie zdrowotne. Większa długość życia nie oznacza, że pieski tej rasy nie są chorowite. Wręcz przeciwnie, shih tzu może towarzyszyć rozszczep podniebienia, wypadanie gałki ocznej czy zespół oddechów psów krótkoczaszkowych. Zdjęcia chorych pupili skutecznie odstraszają wielu potencjalnych nabywców tej rasy.
Dodatkowym mankamentem może okazać się cena zakupu. Shih tzu z rodowodem ZKWP mogą okazać się dość kosztowne. Cena za szczeniaka przeznaczonego na kolanka to przynajmniej 4500 zł. Z kolei cena psa tricolor z uprawnieniami wystawowymi będzie wyższa o minimum 3000 zł. Pupile pochodzące ze znanych, renomowanych hodowli są często jeszcze droższe. Górna cena za zakup szczeniaka bywa trudna do jednoznacznego określenia i okazuje się jednym z mankamentów rasy.