Opinie o cane corso. Zobaczcie, co mówią właściciele i hodowcy
Cane corso ma ciekawy charakter, ale zanim zdecydujesz się na niego, upewnij się, że jest to pies dla ciebie. Co warto wiedzieć o tej rasie? Czy ten włoski pies obronny nadaje się dla dzieci? Czy usposobienie cane corso jest spokojne? Jaka jest średnia długość życia tego psa? Ile kosztuje szczeniak? Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie są opinie o cane corso italiano.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cane corso.
Jak wygląda ten włoski pies obronny?
Cane corso to duże stworzenie. Pies mierzy 64-68 cm (dopuszczalne 62-70 cm), a suka osiąga wysokość w kłębie z przedziału 60-64 cm (dopuszczalne 58-66 cm). Jest to także ciężki pies. Samiec powinien ważyć od 45 do 50 kg, a suka od 40 do 45 kg.
Sierść tego psa jest lśniąca i krótka, a do tego bardzo gęsta. Posiada lekki podszerstek. Cane corso występuje w kilku odmianach kolorystycznych. Umaszczenie tego psa może być: czarne, ołowiane, jasnoszare, jasnopłowe, łupkowe, czerwono jelenie, pręgowane. Tolerowana jest mała biała plamka na klatce piersiowej, a także dopuszczalne jest, aby pies miał nieco białych włosów na grzbiecie nosa i na końcach palców. Maska nie może sięgać powyżej linii oczu u psów o umaszczeniu pręgowanym i płowym.
Ten pies nie jest trudny w pielęgnacji. Cane corso kąpie się tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba (należy wtedy stosować specjalny szampon dla psów krótkowłosych). Zazwyczaj jednak wystarczy raz dziennie go wyczesać. Może to być nieco bardziej czasochłonne w okresie linienia. Warto jednak poświęcić temu czas, bo ta twarda sierść jest trudna do usunięcia m.in. z ubrań.
Jakie jest usposobienie cane corso italiano?
Przede wszystkim jest to pies zrównoważony. Nie rzuca się na wszystkich bez wyraźnego powodu. Z natury nie jest agresywny, ale nie wpuszcza intruzów na terytorium, które ma pod swoją opieką. Nie ufa obcym. Jest mocno przywiązany do opiekuna, więc gdy wyczuje, że ktoś mu grozi, nie zawaha się stanąć w jego obronie.
Cane corso zazwyczaj jest psem jednego pana, ale jest też czuły wobec całej rodziny. Uwielbia przebywać z ludźmi i nie ma nic przeciwko wspólnemu wylegiwaniu się na kanapie. Na ogół lubi dzieci i dobrze się z nimi dogaduje, ale ich wspólne zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osób dorosłych. Cane corso jest duży i nieświadomie może zrobić im krzywdę.
Jest to inteligentny pies, który jest podatny na szkolenie, ale bywa uparty. Musi widzieć jakiś cel w tym, żeby wykonał daną komendę. Wtedy chętnie współpracuje z człowiekiem. Dlatego powinien być nagradzany smakołykami i zabawą za dobrze wykonane polecenie. Nawet kiedy nie będzie chciał się słuchać, to nie można odnosić się do tego psa agresywnie. Źle poprowadzony cane corso stanie się niebezpieczny nie tylko dla opiekuna, ale dla wszystkich z jego otoczenia.
Jego szkolenie należy rozpocząć już od pierwszego dnia w nowym domu, choć tak naprawdę powinno zacząć się już w hodowli. I zazwyczaj tak jest, ale szczeniak będzie badał, na co możesz sobie pozwolić u nowego opiekuna. Dlatego należy zachować konsekwencje i być stanowczym. Każda wypowiedziana komenda musi być przez psa wykonana (np. jeśli nie będzie chciał zejść z kanapy, powinieneś go z niej ściągnąć). Na początek warto zacząć zabrać go do psiego przedszkola, gdzie będzie miał okazję obcować z rówieśnikami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o molosach.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Jaka jest cena za rasowe szczeniaki cane corso?
Cane corso italiano można zazwyczaj kupić za 2500 – 4000 zł. Ostateczna cena zależy od tego, w jakim stopniu szczeniak wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czyje geny przekazuje. Droższe są pieski, które są po wybitnym psie lub psach. Cena rośnie w górę też wtedy, gdy rodzice szczeniaka mają wysokie ociągnięcia na psich wystawach. Znaczenie ma renoma hodowli. Początkujący hodowcy mogą sprzedać pierwszy miot taniej. Jeśli pies jest sprowadzany zza granicy, trzeba liczyć nie tylko z inną stawką za psa, ale też z kosztami za transport, dodatkowymi szczepienia czy dłuższym pobyt psa z hodowli.
Hodowcy zamieszczają ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl). Przeglądając je, zwróć uwagę nie na zdjęcia, ale na opis. Zdjęcia mogą być ładne, ale wcale nie muszą ukazywać prawdy (psy tak naprawdę mogą żyć w okropnych warunkach etc.). W opisie ogłoszenia powinieneś znaleźć dokładny opis szczeniaka (data urodzenia, charakter, rodzice, umaszczenie; czasami umieszczone są też informacje o samej rasie) i stowarzyszenie, do którego przynależy hodowla. Gdy rasa jest uznana przez FCI, to w Polsce rasowe pieski znajdziesz w hodowlach przynależących do ZKwP. Opinie o cane corso i danej hodowli możesz znaleźć na grupie miłośników rasy na Facebooku.
Średnia długość życia tych psów to ok. 10-12 lat. Opinie o cane corso italiano jednoznacznie wskazują na to, że nie jest to pies dla każdego. Nie nadaje się dla początkującego psiarza. Jego właściciel musi znać się na zasadach szkolenia i zachowywać się konsekwentnie. Źle wyszkolony cane corso będzie stanowić duże zagrożenie. Psy tej rasy nadają się dla osób, które są aktywne i mogą spędzać z psem dużo czasu.