Opieka nad psem - żywienie, pielęgnacja, szczepienia, leczenie

Przyjęcia psa pod dach przynosi wiele radości, lecz i nowe obowiązki. Rozkład codziennych czynności wymaga ponownego ułożenia. Dlatego, że opieka nad psem to nie tylko krótki spacer i zabawa. Bardzo ważne jest prawidłowe żywienie, pielęgnacja oraz leczenie w razie potrzeby. Tym wszystkim musi zająć się każdy opiekun i opiekunka. Istotne jest to by wiedzieli jak się do tego zabrać. I właśnie o tym opowiadamy poniżej.

Z czego składa się opieka nad pieskiem?

Ważne zadanie, jakim jest opieka nad psem, spoczywa na barkach każdego właściciela czworonoga. Nie chodzi tylko o to by zapewnić zwierzakowi jedzenie i picie. Opieka to przynajmniej kilka różnych czynności. Część z nich trzeba wykonywać każdego dnia. Wymagana, również przez prawo, podstawa to dbanie o zdrowie psa. Dokładne przestrzeganie kalendarza szczepień i odrobaczania jak również kontrolowanie kondycji organizmu. Duże znaczenie ma regularne wyczesywanie, czyszczenie uszu, przycinanie pazurów. Opieka to także prawidłowe karmienie pupila. Podawanie pokarmów zawierających wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Co zrobić z psem w wakacje, gdy cała rodzina wyjeżdża, ale nie może go zabrać ze sobą? Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie zwierzęcia u zaufanego członka rodziny lub przyjaciół. Kogoś, kogo pies zna i dobrze czuje się w jego towarzystwie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem staje się hotel dla zwierząt. Dostępna jest tam całodobowa opieka, której cena nie jest wygórowana. Podobne usługi oferuje profesjonalna opiekunka lub opiekun. W obu przypadkach należy wybierać doświadczonych i renomowanych specjalistów.

Opieka nad pupilem – wychowanie i żywienie

Domowa opieka nad zwierzakiem składa się z wielu elementów. Wszystko zaczyna się od wychowania. Wpojenia psu prawidłowych odruchów i wyeliminowania niewłaściwych. Wyznaczenia wyraźnych granic i przestrzegania ich. Nauka powinna opierać się na systemie nagród i odbywać w przyjaznej atmosferze. Już w okresie szczenięctwa należy nauczyć psa podstawowych komend. Należy do nich „siad”, „zostań”, „chodź”, „zostaw”. Niezależnie czy chodzi o opiekę nad małym czy dużym czworonogiem, trzeba go wychować. Dzięki temu będzie szczęśliwy i bezpieczny.

Zajmowanie się pieskiem to w zasadzie całodobowa praca, dająca jednak dużo radości. Kolejnym ważnym elementem jest prawidłowe żywienie. Psia dieta powinna składać się w około 70% z mięsa, 25% stanowią warzywa i owoce a 5% to zboża. Dostarczany pokarm musi zawierać białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i mikroelementy. Psy można żywić na trzy sposoby. Pierwszy to podawanie gotowej, suchej bądź mokrej karmy. Kolejne dwa to samodzielne gotowanie posiłków lub dieta BARF. Opierająca się na surowym mięsie i podrobach. Ilość jedzenia musi być dopasowana do wielkości i wieku psa.

Opieka nad psami to także codzienna lub okresowa pielęgnacja. Każdy czworonóg potrzebuje regularnego wyczesywania. Częstotliwość zabiegu zależy od rasy. Psiaki krótkowłose czesze się średnio dwa razy w tygodniu. Odmiany długowłose potrzebują codziennego szczotkowania. Tymczasem rasy niegubiące sierści należy, co jakiś czas strzyc. Jeśli chodzi o kąpiele to wykonuje się je tylko w razie potrzeby. Domowa pielęgnacja polega również na przycinaniu pazurów, jeśli same się nie ścierają, oraz czyszczeniu uszu. Wszystkie tematy poruszone w tym akapicie rozwijamy w artykułach zamieszczonych na naszej stronie.

Kwestie zdrowotne związane ze zwierzakiem

I z małym i z dużym psem trzeba od czasu do czasu udać się do weterynarza. Oczywiście wtedy, gdy opiekun zauważy, że coś dolega zwierzakowi. Szybkie podjęcie leczenia to większa szansa powrotu do zdrowia. Równie ważne jest zapobieganie chorobom. Jednym ze sposobów jest regularne odrobaczanie. Pierwsze przeprowadza się już w drugim tygodniu życia szczeniaka. Następne są powtarzane, co dwa tygodnie aż do rozpoczęcia szczepień. Po zaaplikowaniu wszystkich szczepionek psa odrobacza się, co cztery tygodnie aż do 12 miesiąca życia.

Z dorosłymi psami jest nieco inaczej w temacie odrobaczania. Częstotliwość zależy od trybu życia. Zwierzaki wychodzące na dwór pod stałą opieką właściciela odrobacza się dwa razy do roku. Z pupilem trzeba udać się do weterynarza na wspomniane już szczepienie. Pierwsze wykonuje się w 6-7 tygodniu życia szczeniaka. Dawkę przypominająca podaje się w 9-10 tygodniu. Kolejne szczepienia są wykonywane w 12-13 i 13-15 tygodniu. Warto pamiętać, że szczepienia na wściekliznę powtarza się, co rok przez całe życie psa.

Dorosłe czworonogi w wieku od 15 miesiąca do 3 lat, co rok muszą dostawać pięcioskładnikową szczepionkę. Chroni przed różnymi chorobami. Natomiast zwierzaki żyjące dłużej niż 3 lata szczepi się, co 2-3 lata. Cena opisanych zabiegów nie jest wcale wygórowana. Zagadnienia związane z opisanymi zabiegami a także z leczeniem dokładniej opisujemy na naszej stronie. Na koniec trzeba dodać, że opieka nad psem to także poświęcanie mu uwagi, codzienne spacery i zabawy. W wakacje, ferie, weekendy i wszystkie inne dni. Zdrowy pies czujący miłość właściciela to szczęśliwy pies.