Ogar polski – jak wygląda i zachowuje się rasa psów myśliwskich?

Wzorcowy wygląd myśliwskiego ogara

Rasa ogar polski została uznana przez FCI, a jej wzorzec odnajdziemy pod numerem 52. Psy zostały zaklasyfikowane do grupy gończych i ras pokrewnych. Jak nietrudno się domyślić, rasa pochodzi z Polski, a pierwsze wzmianki o jej występowaniu na terenie naszego kraju pochodzą z XIV wieku.

Psy rasy ogar polski posiadają średnie wymiary ciała, są ciężkie, muskularne i proporcjonalnie zbudowane. Większa muskularność zapewnia im dużą wytrzymałość, ale nie szybkość. We wzorcu rasy znajdziemy opis idealnej wysokości w kłębie. Dorosłe psy rasy ogar polski osiągają około 56 do 65 cm wysokości. Rasowe suczki gończe mogą być drobniejsze, a ich idealna wysokość w kłębie mieści się w granicach 55 – 60 cm. Wzorcowa waga psów nie została sprecyzowana we wzorcu, jednak przyjmuje się, że masa ciała powinna być proporcjonalna do wzrostu i budowy ciała.

Opisując wzorcowy wygląd psów rasy ogar polski, warto wymienić preferowane umaszczenie, które jest bardzo dokładnie sprecyzowane we wzorcu. Rasa posiada krótki i gładki włos na głowie, uszach, kufie i nogach. Pozostałe fragmenty ciała psa są pokryte grubą, a jednocześnie twardą okrywą o średniej długości. Pod włosem okrywowym powinien znajdować się bardzo gęsty, miękki podszerstek.

Rasa posiada umaszczenie czaprakowe. Sierść w czarnym odcieniu okrywa kark, zachodząc delikatnie na tył głowy, cały grzbiet, boki tułowia i wierzch ogona. Na pozostałych fragmentach ciała występuje widoczne umaszczenie podpalane. Wzorzec dopuszcza tu odcienie od ciemnożółtego, aż do mahoniowego. Co ciekawe, ogar polski posiada ciemniej zabarwione uszy, co jest charakterystyczna cechą tej rasy. Wśród rasy występuje też czarny kolor opuszek łap i grube pazury, również w kolorze czarnym.

Usposobienie gończego ogara polskiego

Ogar polski to rasa psów, która łatwo przystosowuje się do nowych warunków i świetnie odnajduje się w roli rodzinnego pupila domowego. Nasz pies z czarnym grzbietem jest wyjątkowo oddany i lojalny wobec wszystkich członków rodziny. Co więcej, przedstawiciele tej rasy posiadają opinie idealnych towarzyszy dla dzieci. Zarówno młode szczeniaki, jak i dorosłe psy ogara polskiego są bardzo delikatne, a jednocześnie wyrozumiałe wobec młodszych członków rodziny. Wystarczy nauczyć dziecko odpowiedniego podchodzenia do psów i nawiązywania pozytywnych relacji.

Gończe ogary to rasa, która uwielbia pieszczoty i przebywanie u boku właściciela. Z pewnością nie są to psy mogące samotnie mieszkać na podwórku. Pozostawiony sam sobie pies myśliwski może uciekać czy stawać się niesforny. Na szczęście otoczone właściwą opieką ogary są nie szczekliwe i raczej nie sprawiają problemów w domu.

Co ciekawe, ogar polski należy do rasy, która wyróżnia się nieufnością w stosunku do obcych. Dzięki temu dobrze odnajdzie się w roli pupila stróżującego. Rasa głośno zaalarmuje o przybyciu intruza, jednak nie będzie atakować. Agresja nie leży w ich naturze, dlatego psy nie nadają się na obrońców. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polskim spanielu myśliwskim?

Gończe ogary, owczarki niemieckie, bolończyki czy teriery niemieckie dobrze radzą sobie z towarzystwem innych zwierząt. Wymagają jedynie odpowiedniej socjalizacji oraz umiejętnego wprowadzenia nowego członka rodziny. Psy myśliwskie mają silny instynkt łowiecki, który niekiedy skłania je do pogoni za obcymi, drobnymi zwierzętami. Jednak odpowiednio wyszkolone, nie stanowią zagrożenia dla znanych sobie kotów czy innych psów.

Myśliwski ogar polski posiada opinie rasy, która wymaga dużej dawki ruchu. Jest w tym dużo prawdy, bowiem psy gończe uwielbiają spędzać czas na otwartych przestrzeniach. Są znacznie bardziej energiczne niż bolończyk, a ich chęć do nauki może dorównywać owczarkom niemieckim. Oglądając zdjęcia psów gończych, zauważymy pupile w ruchu. Zarówno młode szczeniaki, jak i dorosłe psy ogara polskiego wymagają kilku dłuższych spacerów w ciągu dnia. Warto połączyć je z zabawami na węszenie czy szkoleniem posłuszeństwa. Niestety pozbawiony odpowiedniej dawki ruchu pies, może okazać się bardzo problematyczny.

Prawidłowe szkolenie, wybór dobrej hodowli i cena za szczeniaki. Praktyczne porady

Tresura ogara polskiego

Szkolenie ogara polskiego czy niemieckiego teriera nie jest szczególnie skomplikowane. Są to rasy inteligentne i chętne do nauki. Wystarczy zadbać o atrakcyjność zadań oraz zbudować pozytywne relacje z pupilem.  Nasz ogar z czarnym grzbietem i czarnymi pazurami nie jest typem pupila, który ślepo wykonuje wszystkie komendy. Towarzyszy mu pewna doza niezależności, wymagająca doświadczenia i pomysłowości ze strony właściciela.

Szczeniaki i dorosłe ogary szybko nudzą się powtarzanymi monotonnie ćwiczeniami. Dlatego warto zorganizować im szkolenie w atrakcyjnych warunkach terenowych i zadbać o możliwie jak największą różnorodność ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z pomocy innego, wyszkolonego już pupila. Ogary świetnie radzą sobie z nauką przez naśladownictwo. Można to wykorzystać podczas szkolenia posłuszeństwa.

Warto także pamiętać, że szczeniaki wymagają odpowiedniej socjalizacji. To, jak przygotujemy je do dorosłego życia, może mieć wpływ na ich zachowanie. Młode szczeniaki muszą poznać nowe otoczenie, ludzi, inne zwierzęta i nowe sytuacje. Właściwa socjalizacja to coraz częściej doceniany aspekt wczesnego szkolenia psów dowolnej rasy.

Ogar polski - dobra hodowla i cena zakupu rasowego szczeniaka

Wybierając hodowle psów rasowych, nie należy sugerować się wyłącznie cenami zakupu szczeniaka. Równie ważny, o ile nie ważniejszy będzie wybór hodowcy, który zapewnia optymalne warunki rozwoju szczeniaków i dopuszcza do rozrodu jedynie w pełni zdrowe, pozbawione wad genetycznych psy hodowlane.

Pies rasy ogar polski stojący na trawie, a także jego usposobienie i wychowanie
Jaki charakter ma pies rasy ogar polski, czyli wszystko, co warto wiedzieć

W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Cena za szczeniaki bolończyka czy ogara polskiego w owych hodowlach może być nieco wyższa, jednak do dobry wydatek. Rasowe psy uzyskują uprawniania hodowlane przez udział w wystawach. Sędziowie biorą pod uwagę ich wygląd, a także usposobienie. Dzięki temu zyskujemy pewność, że szczeniaki pochodzą od wzorcowych rodziców i są prawdziwymi reprezentantami danej rasy.

Dobra hodowla hawańczyka czy hodowla ogara polskiego pokaże zdjęcia psa reproduktora, pokaże sukę hodowlaną, szczenięta oraz warunki w jakich żyją. Podczas zakupu opisze predyspozycje konkretnego miotu, a także wskaże najważniejsze aspekty związane z pielęgnacją, szkoleniem i wymaganiami rasy. Podczas zakupu otrzymujemy pełną dokumentację szczeniaka, a jednocześnie podpisujemy stosowną umowę. Renomowana hodowla hawańczyka czy hodowla ogara polskiego zazwyczaj wydaje także wyprawki dla szczeniąt.

Cena za szczeniaki z dobrym pochodzeniem może okazać się mocno zróżnicowana. Ogar polski nie cieszy się w naszym kraju powszechnym zainteresowaniem, a szczeniaki tej rasy odnajdziemy w niewielu hodowlach. Cena za młodego pupila z czarnym grzbietem na ogół rozpoczyna się od kwoty 2500 zł. Stawka za szczeniaki w znanych, renomowanych hodowlach przeważnie mieści się w przedziale 2500 – 3500 zł.

Prawidłowe żywienie oraz pielęgnacja rasy

Większość aktywnych psów nie ma tendencji do otyłości i niedobrze toleruje większość rodzajów karm. Nie oznacza to jednak, że możemy żywić je najtańszymi karmami marketowymi o słabym składzie. Ogar polski to pies bardzo aktywny i z uwagi na to powinien zjadać dobrej jakości, wysokobiałkowe posiłki. Możemy samodzielnie komponować dietę lub podawać psu karmę suchą.

Do pierwszego roku życia najlepiej podawać karmy dedykowane dla szczeniąt. Po zakończeniu wzrostu można stopniowo przechodzić na posiłki typu adult. Warto tutaj podkreślić, że nawet dorosły ogar polski wymaga posiłków, które odpowiadają potrzebom aktywnego organizmu i zapewnią wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

W kwestii pielęgnacji ogar polski nie stwarza problemów. W zupełności wystarczy delikatne czesanie futra, co pozwoli utrzymać je w idealnej kondycji. Czesanie wykonujemy raz w tygodniu, a w czasie linienia nieco częściej. Możemy do tego użyć specjalnej rękawicy lub dobrej jakości szczotki. Szata nie ma tendencji do kołtunienia się i nie łapie zabrudzeń. Dzięki temu kąpiele wykonujemy jedynie w razie wystąpienia doraźnej potrzeby. Suszenie nie jest wymagane, bowiem krótki włos okrywowy sam wysuszy się w bardzo szybkim czasie. W kwestii pielęgnacji warto także pamiętać o działaniach profilaktycznych. W tym celu regularnie kontrolujemy stan oczu, uszu, zębów i pazurów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny