Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa rasowego?

Według FCI na świecie istnieje ponad 350 ras psów, które różnią się nie tylko wyglądem, ale również charakterem, umiejętnościami i wymaganiami. Zanim więc przyjmiesz pod swój dach nowego czworonożnego przyjaciela, powinieneś dobrze przemyśleć, czy będziesz w stanie zaspokoić jego potrzeby. Pies musi pasować do Ciebie pod względem temperamentu i stylu życia.

Psy rasowe na sprzedaż mają różne wymagania dotyczące przestrzeni i aktywności. Pies myśliwski z pewnością nie będzie czuł się dobrze w małym mieszkaniu, u boku osoby preferującej leniwy wypoczynek, za to typowy kanapowiec może nie być najlepszym towarzyszem dla zapalonego sportowca. Zastanów się zatem, czy będziesz w stanie zapewnić przyszłemu pupilowi optymalną dawkę aktywności fizycznej oraz stymulacji intelektualnej. 

Powinieneś pamiętać także o potrzebach pielęgnacyjnych Twojego przyszłego pupila. Psy długowłose wymagają częstego wyczesywania oraz systematycznych kąpieli. Z kolei w przypadku ras szorstkowłosych niezbędne będzie regularne trymowanie. Pielęgnacja ras krótkowłosych na ogół nie jest wymagająca. Jednak czworonogi z obfitym podszerstkiem intensywnie linieją, co może stanowić problem dla alergików i osób ceniących porządek. 

Na koniec przemyśl, czy masz wystarczająco dużo czasu na opiekę nad zwierzakiem oraz jesteś przygotowany na wydatki związane z jego utrzymaniem. Pamiętaj — zakup psa to odpowiedzialność na co najmniej kilkanaście lat. Nie podejmuj więc decyzji pochopnie. Poszukaj wiarygodnych informacji o różnych rasach oraz zapoznaj się z doświadczeniami hodowców i opiekunów czworonogów. 

Gdzie znaleźć psy rasowe na sprzedaż?

Zakup psa ze sprawdzonej hodowli to inwestycja w przyszłość czworonoga. Jeśli chcesz mieć pewność co do pochodzenia swojego pupila, powinieneś zdecydować się na zakup psa w hodowli zarejestrowanej w międzynarodowej organizacji kynologicznej FCI. Zrzesza ona krajowe organizacje hodowlane, takie jak ZKwP. 

Psy rasowe na sprzedaż pochodzące z hodowli zarejestrowanych w FCI (ZKwP) muszą spełniać standardy określone dla rasy. Dodatkowo ZKwP decyduje o przyznawaniu uprawnień hodowlanych, dokonuje przeglądu miotów, kontroluje warunki prowadzenia hodowli i rozrodu zwierząt oraz wydaje metryki urodzenia i rodowody szczeniąt. Dzięki temu kupując psa rasowego w hodowli należącej do ZKwP, masz pewność, że nie jest on obciążony poważnymi chorobami oraz ma zrównoważony temperament. Możesz też poznać przodków swojego przyszłego pupila i ich osiągnięcia wystawowe. Warunki zakupu psa dokładnie reguluje umowa, którą powinien zawrzeć z Tobą hodowca. Psy rasowe na sprzedaż ze sprawdzonych hodowli FCI (ZKwP) znajdziesz na platformie E-Rasowy.pl

Jak przygotować się do zakupu psa?

Zanim kupisz psa, powinieneś odwiedzić hodowlę. Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć psy rasowe na sprzedaż w ich naturalnym środowisku oraz sprawdzić warunki, w jakich przebywają na co dzień. Wizyta w hodowli to również dobra okazja do zapytania hodowcy o socjalizację i żywienie czworonożnych maluchów oraz przeprowadzone u nich zabiegi profilaktyczne (np. odrobaczanie, szczepienia). Psy rasowe na sprzedaż powinny trafić do nowego domu nie wcześniej niż po ukończeniu 7. tygodnia życia. 

Przed zakupem czworonoga warto skompletować dla niego wyprawkę. Powinny się w niej znaleźć: miski na pokarm i wodę, karma i przysmaki, zabawki, gryzaki, akcesoria do pielęgnacji, kosmetyki, legowiska, smycz, obroża/szelki i transporter.

Pierwsze dni w nowym domu mogą być dla psa stresujące — zapewnij mu więc ciszę i spokój, by szybciej przyzwyczaił się do nowego otoczenia.

ikona podziel się Przekaż dalej