Nowy pies w rodzinie – co zrobić po przygarnięciu lub zakupie psa?
Opieka nad czworonogiem to nie tylko radość i spełnienie marzeń, ale również duża odpowiedzialność i szereg obowiązków. Twoja rodzina nagle powiększa się o nowego członka, który ma swoje potrzeby i wymagania, i którym należy się dodatkowo opiekować. W jaki sposób przygotować się na zmiany związane z zakupem czy przygarnięciem psa, jakie formalności się z tym wiążą i jak zadbać o to, by nowy domownik towarzyszył Ci przez wiele lat w dobrym zdrowiu?
Przygotowanie domu na przybycie psa
Przed pierwszą wizytą psa w Twoim mieszkaniu albo domu musisz odpowiednio przygotować wnętrze na przybycie nowego domownika. W praktyce oznacza to przede wszystkim konieczność zadbania o to, by nowe środowisko życia czworonoga było dla niego przyjazne i bezpieczne.
Dostosowanie wnętrza do potrzeb psa
Podstawową sprawą jest schowanie wszystkich rzeczy, które mogą zostać przez psa potraktowane jako zabawka (np. buty, ubrania i wszystkie przedmioty, które normalnie leżą na podłodze albo są umieszczone na półkach nisko nad podłogą). To samo dotyczy wszelkiej domowej chemii, detergentów, leków, żywności, a także luźno leżących kabli i przewodów (np. przedłużaczy). Wszystkie tego typu przedmioty muszą zostać schowane albo w odpowiedni sposób zabezpieczone przed Twoim nowym domownikiem. To szczególnie ważne, jeśli Twój nowy pies jest jeszcze szczenięciem albo jest bardzo młody – w tym wieku psy uczą się rozpoznawać świat dookoła siebie właśnie przy pomocy swoich zębów.
Zupełnie normalną sprawą jest, że nawet dorosły pies w nowym miejscu będzie się czuł nieswojo, będzie niepewny i zagubiony, dlatego bezwzględnie musisz przygotować dla zwierzęcia kojec, legowisko albo miejsce do spania. Pies musi też mieć jasno wyznaczoną przestrzeń na miski z jedzeniem i wodą oraz oddzielną przestrzeń na zabawki.
Spotkanie z psem wewnątrz domu lub mieszkania
Pozwól psu rozejrzeć się swobodnie po Twoim mieszkaniu czy domu, ale od razu pozwalaj mu wchodzić wyłącznie do tych pomieszczeń i miejsc, do których zwierzę rzeczywiście ma mieć później dostęp. Zabraniaj również psu wchodzić tam, gdzie nie chcesz, aby przebywał. A co najważniejsze: zasady, jakie obowiązują w Twoim domu, muszą być przestrzegane i egzekwowane od psa w taki sam sposób przez Ciebie, jak i wszystkich pozostałych domowników.
Zakup psa – niezbędne formalności
Procedury i formalności związane z zakupem psa są regulowane przez ustawę o ochronie zwierząt oraz prawo konsumenckie. W przypadku kupna psa podstawowym dokumentem jest umowa kupna/sprzedaży. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa w takiej umowie muszą zostać zawarte dane nabywcy i sprzedającego, należy w niej również wyszczególnić stan zdrowia psa oraz określić cenę. Jeżeli transakcja dotyczy psa rasowego rodowodowego, niezbędne jest dodanie do umowy wymaganych dokumentów w postaci metryki czworonoga i książeczki zdrowia. Obowiązkowo każdy sprzedawany w legalnej hodowli pies rasowy musi także być zachipowany, a numer chipu wpisany w odpowiednie miejsce na umowie.
Pies w domu – i co dalej?
Po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności w miejscu chowu lub hodowli, warto zadbać o zdrowie psa. Oznacza to, że pies powinien zostać zachipowany (jeśli jeszcze nie jest) oraz przebadany przez specjalistę-weterynarza. Jeśli chcesz dodatkowo otrzymać wsparcie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, rozważ ubezpieczenie psa. Ofert tego typu nie ma zbyt wiele na rynku, ale na uwagę zasługuje Generali – dedykowane, szyte na miarę ubezpieczenie kosztów leczenia, które możesz rozbudować dodatkowo o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla właściciela psa.
Chipowanie psa
Zabieg chipowania psa jest prostą procedurą, jednak musi zostać wykonany przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii prowadzącego praktykę zawodową. Chipowanie psa odbywa się w gabinecie weterynaryjnym, gdzie za pomocą specjalnej strzykawki wszczepia się pod skórę psa chip – zwykle po lewej stronie karku zwierzęcia, choć czasem weterynarz decyduje o wszczepieniu chipa pomiędzy łopatkami.
Chipowanie jest bezwzględnym wymogiem w przypadku, gdy kupiony przez Ciebie pies jest zwierzęciem rasowym. Zgodnie z regulaminem Związku Kynologicznego każdy rodowodowy pies musi być odpowiednio oznakowany, co w praktyce niemal zawsze oznacza chipowanie psa (alternatywą jest wykonanie bolesnego tatuażu).
Twój pies musi być zachipowany, jeśli zamierzasz podróżować ze swoim czworonogiem poza granicami kraju. Dotyczy to zarówno obszaru Unii Europejskiej, jak i krajów pozaunijnych.
Chip jest też konieczny, jeżeli chcesz ubezpieczyć swojego ulubieńca – nie będziesz w stanie wykupić dedykowanego ubezpieczenia dla psa, jeśli zwierzę nie będzie zachipowane.
Ile kosztuje chip dla psa?
W Polsce nie obowiązuje odgórna, ustawowa cena chipowania psa. Zamiast tego każdy weterynarz określa koszt samodzielnie, trudno więc podać konkretną kwotę. Niemniej jednak musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 50-150 złotych*, zależnie od województwa, w którym mieszkasz oraz od cen chipowania w poszczególnych miastach w danym regionie.
Gdzie i jak zarejestrować chip psa?
Rejestracja chipa psa to prosta procedura, którą możesz przeprowadzić osobiście albo powierzyć weterynarzowi wszczepiającemu chip. W pierwszym przypadku rejestracja polega na wprowadzeniu danych identyfikacyjnych Twojego psa do dowolnie wybranych przez Ciebie baz chipów. Musisz to zrobić samodzielnie, z reguły tworząc konto na danej platformie i wprowadzając 15-znakowy kod identyfikacyjny.
W przypadku, gdy to lekarz weterynarii dokonuje wpisu do bazy chipów, musisz wypełnić odpowiedni formularz, po czym dane te są umieszczane w wybranej przez weterynarza bazie lokalnej bądź ogólnopolskiej.
Jak wygląda chip dla psa?
Chip dla psa to niewielkich rozmiarów urządzenie zamknięte w podłużnej, hermetycznej "kapsułce" o długości kilku milimetrów. Chipy nie wymagają żadnego zasilania i są w pełni bezpieczne dla psa, ponieważ wykonuje się je z materiałów całkowicie obojętnych biologicznie. A jeśli zastanawiasz się, czy istnieje chip dla psa z GPS pod skórę, to niestety nie – standardowy chip nie jest lokalizatorem Twojego pupila.
Sprawdź poradnik dotyczący chipowania psów: https://www.generali.pl/chipowanie-psa
Szczepienia psa
Profilaktyczne szczepienia psów wykonuje się po to, aby zapewnić skuteczną, długotrwałą ochronę przed najgroźniejszymi chorobami zagrażającymi ich zdrowiu oraz życiu. W niektórych przypadkach szczepienie chroni także i Twoje zdrowie: np. wścieklizna czy nosówka to niebezpieczne zoonozy (choroby odzwierzęce), które są groźne także i dla człowieka.
Ile kosztuje szczepienie psa?
W Polsce nie obowiązują odgórnie ustalone ceny szczepień psów, co oznacza, że koszt tego samego szczepienia może być inny w różnych gabinetach weterynaryjnych. Nigdy jednak nie są to kwoty bardzo wygórowane, zwłaszcza jeśli porównasz je do kosztów leczenia psa, które bardzo często oznaczają wydatek wielu tysięcy złotych na terapię, leki oraz wizyty u weterynarza.
Kalendarz szczepień psa – szczepienia zalecane
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa jedyne obowiązkowe szczepienie to szczepionka przeciw wściekliźnie, którą należy wykonać w okresie do 30 dni od ukończenia przez psa 3. miesiąca życia (pierwsza dawka) i później powtarzać co 12 miesięcy. Jednak oprócz niej w naszym kraju dostępne są również szczepienia dla psów, czyli szczepionki przeciwko parwowirozie, nosówce i chorobie Rubartha.
Kalendarz szczepień dla wszystkich tych chorób jest identyczny i wygląda następująco:
- pierwsza dawka: 6.-8. tydzień życia psa
- druga dawka: 9.-11. tydzień życia
- trzecia dawka: 12.-15. tydzień życia psa
- dawka przypominająca: po 1. roku od daty trzeciej dawki
- kolejne dawki: co 3 lata
Oprócz nich są jeszcze dostępne szczepienia zalecane, czyli szczepionki przeciwko boreliozie, kaszlowi kenelowemu i leptospirozie.
Kalendarz szczepień przeciwko boreliozie:
- pierwsza dawka: od 12. tygodnia życia psa
- druga dawka: 2-4 tygodnie po pierwszej dawce
- dawka przypominająca: co 1 rok
Kalendarz szczepień na kaszel kenelowy:
- pierwsza dawka: od 3. tygodnia życia psa
- dawka przypominająca: co 1 rok, zaczynając od daty pierwszej dawki
Kalendarz szczepień na leptospirozę:
- pierwsza dawka: od 8.-9. tygodnia życia psa
- druga dawka: 2-4 tygodnie po pierwszej dawce
- dawka przypominająca: co 1 rok
Szczepienie na wściekliznę – dlaczego jest takie ważne?
Szczepienie na wściekliznę jest w Polsce obowiązkowe przede wszystkim ze względu na to, że choroba ta atakuje również ludzi, a nieleczona bardzo często kończy się śmiercią zakażonej osoby. Skutecznego leku na wściekliznę nadal nie opracowano, a w terapii chorych ludzi wykorzystuje się właśnie szczepionki i surowicę. Obowiązkowa szczepionka przeciwko wściekliźnie stanowi jedno z podstawowych działań prewencyjnych i profilaktycznych w walce z tą niezwykle groźną chorobą, a niedopełnienie obowiązku szczepienia skutkuje grzywną w wysokości do 5000 złotych***.
Dowiedz się więcej o szczepieniach dla psów
Ubezpieczenie psa
Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto zdecydować się na ubezpieczenie psa, jest zapewnienie mu właściwej opieki w sytuacji, gdy jego zdrowie lub życie będzie zagrożone, a Ty będziesz potrzebować środków na jego ratowanie. Leczenie i operacje psów potrafią być bardzo kosztowne, a dzięki indywidualnie dobranemu ubezpieczeniu nie będziesz się martwić o to, czy wystarczy Ci pieniędzy na ratowanie Twojego czworonożnego przyjaciela.
Ile kosztuje ubezpieczenie psa?
Dostępne w Generali ubezpieczenie psa nie ma z góry określonych stawek, ponieważ składka zależy od wielu czynników i w każdym przypadku jest obliczana indywidualnie. Na finalny koszt ubezpieczenia wpływa m.in. rasa psa, zakres ochrony, wiek zwierzęcia, a nawet sposób regulacji płatności. Z tego względu najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z przedstawicielem Generali, który nie tylko dokładnie obliczy koszt ubezpieczenia psa, ale również pomoże Ci dobrać poszczególne parametry polisy tak, aby optymalnie spełniała Twoje potrzeby i oczekiwania.
Oferta Generali – ubezpieczenie psa z dedykowanym zakresem ochrony
Dostępna w Generali polisa ubezpieczeniowa "Generali, z myślą o Twoim psie Bezpieczny.pl" to unikalne na polskim rynku dedykowane ubezpieczenie przeznaczone dla tych właścicieli psów, którzy chcą zapewnić sobie wsparcie finansowe na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, jakie mogą spotkać ich czworonogi. Podstawowy zakres ochrony to ubezpieczenie kosztów leczenia psa, dzięki któremu nie będziesz martwić się o wydatki na terapię oraz wizyty w przychodni weterynaryjnej, jeśli Twój pies ulegnie wypadkowi albo zachoruje.
Opcjonalnie można wykupić także dwa dodatkowe ubezpieczenia. Pierwsze z nich to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez psa, pozwalające Ci zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami szkód, jakie Twój pies spowoduje (np. w wyniku pogryzienia czy zniszczenia mienia). Drugie opcjonalne ubezpieczenie to ubezpieczenie śmierci psa, w ramach którego możesz uzyskać środki pozwalające Ci nie uszczuplać domowego budżetu albo oszczędności, gdy zajdzie konieczność ostatniego pożegnania z Twoim psem.
*Źródło danych: https://kb.pl/cenniki/chipowanie-zwierzat/ Dane z 06.2022 (aktualizacja artykułu z dn. 24.10.2022)
**Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. 2004 nr 69 poz. 625)
***Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń Art. 24 § 1. (Dz.U. 1971 Nr 12 poz. 114)
artykuł sponsorowany