Nowofundland - charakterystyka, zdjęcia, porady, opinie

Każdemu kojarzy się duży, czarny pies w typie molosa, o długiej sierści. Ta rasa to nowofundland, znana również pod nazwą wodołaz lub owczarek nowofundlandzki, chociaż psy te nigdy nie pilnowały stad, lecz pomagały rybakom w arktycznym klimacie. Najczęściej powtarzane opinie o tej rasie mówią, że jest to pies do ratowania tonących i jeden z najbardziej przyjacielskich psów na świecie. Wyjaśniamy dla kogo ta rasa będzie najlepszym przyjacielem i co należy wiedzieć, zanim szczeniak tej rasy zagości w twoim domu.

Nowofundland - opis rasy, zdjęcia, pochodzenie

Nowofundland, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Nowej Fundlandii w Kanadzie. Rasa powstała w wyniku krzyżówek psów miejscowych Indian z psami do polowań na niedźwiedzie, które w średniowieczu przywieźli na te tereny Wikingowie. Prawdopodobnie rasa ma również domieszkę psów przywiezionych z Europy. Protoplasta nowofundlanda to rasa obecnie wymarła. Istnieją również opinie, że rasa ta wywodzi się z mastifa tybetańskiego. Opinie kynologów zgadzają się co do tego, że rasa ukształtowała się w średniowieczu i od mniej więcej 1600 roku pozostaje niezmieniona.

Początkowo nowofundland występował w dwóch rodzajach umaszczenia: jednolitym i łaciatym. Obecnie organizacje kynologiczne ustaliły rodzaj umaszczenia nowofundlanda jako jednolity lub biało-czarny nowofundland. Z łaciatego nowofundlanda powstał biało-czarny landseer, który przez niektóre organizacje kynologiczne uważany jest za odmianę nowofundlanda, zaś przez inne za odrębną rasę.

Opis rasy nowofundland

Potoczna nazwa nowofundlanda to wodołaz. Czasem używa się nazwy owczarek nowofundlandzki, chociaż psy te nie pracowały nigdy przy zaganianiu stad. Hodowla tego psa na rodzimej wyspie miała na celu stworzenie rasy, która będzie dobrze znosić ciężkie warunki pogodowe i jest w stanie pracować w wodzie. Z powodu wpływów arktycznych, klimat na wyspie jest trudny, a nawet ekstremalny. Wodołaz doskonale pływa, zaś jego sierść jest odporna na przemoczeni i wilgoć. Pierwotnie pomagały rybakom z Nowej Fundlandii wyciągać sieci i ciągnąć łodzie. Duży nowofundland pracował jako pies pociągowy, pies do towarzystwa czy też ratownik.

Obecnie nowofundland służy jako pies ratownik w ratownictwie wodnym. Ten duży pies jest w stanie przyciągnąć do brzegu łódź o wadze 2 ton. Potrafi skoczyć do wody z helikoptera lub z wysokiego mostu. Jego palce są wyposażone w błonę pławną, która ułatwia pływanie, zaś silny ogon służy jako sterownik. Jego tłusta sierść jest nieprzemakalna.

Szczeniak nowofundlanda z pochodzeniem FCI kosztuje średnio od 5000 do 7500 zł. Górna granica cenowa wybranych osobników jest trudna do ustalenia i może nawet przekraczać 8 500 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021). Rozważając zakup tej rasy warto wiedzieć, że cena szczeniaka to nie wszystko. Koszty utrzymania tego psa są dość wysokie i osiągają nawet 450-650 zł miesięcznie i obejmują nie tylko karmę, lecz także pielęgnację sierści psa.

Nowofundland jest psem zasadniczo zdrowym i odpornym na choroby. Jak wszystkie duże psy może cierpieć na dysplazję stawu biodrowego czy choroby nerek. Przy zakupie szczeniaka ważna jest profesjonalna hodowla, gdyż tylko taka gwarantuje, że szczeniak będzie przebadany pod kątem chorób genetycznych.

Jak wygląda nowofundland

Wodołaz to pies naprawdę duży, masywny i muskularny. Pies osiąga wzrost do 73 cm, zaś suka do 69 cm. Pies może ważyć do 70 kg, zaś suka do 60 kg.

Sierść nowofundlanda składa się ze średnio długiego włosa okrywowego oraz gęstego podszerstka. Zgodne z wzorcem rasy FCI wodołaz może być:

  • czarny,
  • brązowy, czekoladowy,
  • biało-czarny, który jest w większości biały i ma czarną głowę, grzbiet i wierzch ogona.

Umaszczenie niebieskie, biało brązowe czy dropiate występuje, lecz nie jest uznawane przez FCI.

Nie występuje wodołaz całkowicie biały. Bardzo podobną, często myloną z wodołazem, rasą jest landseer, w większości biały z czarną głową i czarnymi łatami. Landseer jest szczuplejszy, wyższy i ma białą strzałkę na głowie. Rasa ta powstała jako odmiana nowofundlanda.

Pielęgnacja nowofundlanda

Obfita i gęsta sierść nowofundlanda wymaga starannej pielęgnacji, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Włosy psa można rozczesywać szczotką pudlówką, szczotką rzadką lub metalowym grzebieniem o rzadkich zębach. Poza okresem linienie psa szczotkujemy dwa razy w tygodniu. Należy regularnie wycinać włosy między palcami.

Nowofundlanda kąpiemy co 2 miesiące używając szamponu dla psów długowłosych. Jeśli pies często pływa, należy pamiętać o osuszaniu wnętrza uszu, aby zapobiec infekcjom.

Dla kogo nowofunland?

Wodołaz to pies prawie dla każdego, nawet początkującego opiekuna. Są to psy towarzyskie, przyjazne i przywiązane do opiekuna. Psy te zaskarbiły sobie dobrą opinię, jako opiekunowie dzieci.

Mimo przyjacielskiego charakteru, braku agresji i przywiązania do człowieka, opiekun nowofundlanda musi spełniać pewne warunki. Przede wszystkim nie może to być osoba słaba fizycznie, ani nie mająca czasu dla psa. Należy również liczyć się z kosztami, gdyż utrzymanie tego psa nie jest tanie. Jest to idealny przyjaciel osób starszych, pod warunkiem że są silne fizycznie i zapewnią mu dużo spacerów.

Hodowla wodołaza wymaga starannego szkolenia. Nowofundland uczy się szybko i jest chętny do szkolenia, pod warunkiem że nie jest ono nudne. Szkolenie musi opierać się na metodach pozytywnych. Nawet jeśli pies nie będzie ratownikiem, warto aby szczeniak przeszedł szkolenie wodne, które nauczy go nurkowania, skoków do wody i wyławiania przedmiotów i ludzi.

Wodołaz jest psem spokojnym, który sporo czasu spędza na swoim posłaniu. Dlatego też z powodzeniem może mieszkać w bloku. Nie jest to jednak dla niego optymalne środowisko. Najszczęśliwszy będzie na wsi, blisko akwenów wodnych. Pies ten nie lubi samotności, ale pozostawiony sam w domu nie będzie niszczył.