Nimfa białogłowa – wszystko, co powinieneś wiedzieć o papudze

Nimfa białogłowa – pochodzenie i opis papugi

Papuga nimfa białogłowa wyhodowana została stosunkowo niedawno, bo w 1978 roku w Niemczech. Mutacja jest pochodną niebieskich papug, będących w naturze zielonymi. Za niebieską i białogłową nimfę odpowiedzialne są identyczne geny niebieskie, eliminujące psittacinę (żółta barwa). Jako że żółta barwa jest zlikwidowana z zielonego ptaka, wychodzi kolor niebieski, ale też szaro-biały. Samica i samiec są łatwi do rozróżnienia. Samica ma szarą główkę, zaś głowa samca jest biała. Samica ma wzór na spodzie ogona, a samiec już nie. Jednak, przy nimfach białogłowych czasem może pojawić się kłopot z poprawnym zweryfikowaniem płci.

Nimfa białogłowa to odmiana recesywna, a więc oboje rodziców muszą posiadać minimum jeden gen papugi białogłowej, by uzyskać również białogłowe potomstwo. Białogłową mutację można jednak poznać u pisklaków – nie mają żółtego puchu, a biały właśnie. Można łączyć tę odmianę z każdą inną, dlatego powstaje mnóstwo odmian nimf białogłowych. Zestawiając ze sobą papugę białogłową i lutino, można wyhodować np. nimfy albinosy.

Charakter nimf białogłowych

Białogłowe nimfy są bardzo przyjaźnie nastawione do człowieka czy innych zwierząt. Są towarzyskie i łatwo jest je socjalizować. Oczywiście, każda socjalizacja wymaga poświęcenia czasu i uwagi swojemu zwierzakowi. Nie inaczej, ma się to z papugą białogłową. Nimfa jest bardzo ciekawskim ptakiem, zatem powinieneś zadbać o różne zajęcia dla niej. Dzięki temu, ptak będzie zawsze w dobrym humorze. Zapewnij również nie tylko zajęcie dla dzioba, ale i odpowiednie miejsce w klatce dla papugi. Za dnia, często drzemią i czyszczą w niej bowiem swoje piękne pióra.

Bardzo ważną kwestią jest, by nigdy nie kupować jednej nimfy. Decydując się na tę odmianę, zapamiętaj sobie– nimfy są zwierzętami stadnymi. Najlepiej będą się czuły, gdy zamieszka z nimi np. taki sam ptak. Papugi wybierają sobie często partnera na całe życie, przywiązując się do niego. Samotna papuga partnera znajdzie sobie w człowieku, co bywa fascynujące dla właściciela. Jednak, papuga pod każdą nieobecność opiekuna będzie… cierpieć. Aby uniknąć psucia w ten sposób jej humoru i zdrowia, od razu zdecyduj się na parkę. Wówczas zyskasz pewność, że ptaki będą szczęśliwe i wesołe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach dla ptaków.

Nimfa białogłowa – żywienie i rozmnażanie

Czym karmić nimfę białogłową?

Przede wszystkim, najważniejsze będzie pożywienie w postaci dobrych mieszanek suchych dla papug. Powinno się w nich znajdować proso różnego rodzaju, a także kanar. Możesz do niej dodać np. ziarna słonecznika (nieobranego). Sucha karma powinna być wysokiej jakości. Możesz ją uzupełniać także o niektóre owoce i warzywa, a także dziką zieleninę (sezonowo). Papugi lubią też skiełkowane nasiona. Pod żadnym pozorem nie podawaj jednak swojej nimfie:

  • owoców i warzyw niewiadomego pochodzenia (rabarbar i awokado są trujące!),
  • słodyczy,
  • solonych przysmaków,
  • wędlin,
  • mleka,
  • przypraw,
  • kofeiny,
  • alkoholu.

Możesz podawać papudze od czasu do czasu odrobinę gotowanego mięsa, makaronu, ziemniaków, ryżu, pieczywa, jajka czy białego sera. Nimfa białogłowa powinna mieć również cały czas zapewnioną pitną, świeżą wodę. Poidełko przymocuj do klatki w ten sposób, by papuga nie miała szansy go przewrócić.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Rozmnażanie nimf białogłowych

Nimfy nie są aż tak trudne do rozmnożenia pod warunkiem, że potrafi się rozróżnić samca od samicy. Do rozmnożenia przydadzą się budki lęgowe. Jednak przed ich powieszeniem, należy wzbogacić ptasią dietę o np. mieszankę jajeczną i kiełki – to pobudza ptaki do lęgu. Kiedy wprowadzisz im bogatszą dietę, możesz powiesić budki lęgowe (25 x 25 x 40 cm + otwór ok. 8 cm średnicy). Ptaki powinny się nimi zaciekawić zaledwie po kilku dniach. Samiec po jakimś czasie zacznie gwizdaniem wabić tam samice. Samica będzie w budce spędzać coraz więcej czasu, by przygotować się do lęgu. Jednak, problemem może okazać się zaparcie jaj. Jeżeli ptaki są „wylatane” i mają przestronną klatkę, nie powinno być jednak takiego kłopotu. Ważne jest więc w przypadku chęci rozmnożenia papug, by mogły one również swobodnie latać po mieszkaniu.

Starsze samice potrafią złożyć nawet do 9 jaj. Po 18 dniach inkubacji, następuje wykluwanie się pierwszych papug. Białogłowe nimfy są bardzo troskliwe i świetnie się opiekują swoimi maluchami. Podczas okresu lęgowego, postaraj się podawać im gotowane jajo kurze, gotowany ryż i kaszę kukurydzianą, a także jabłko i marchewkę.  Podawaj pokarm jajeczny 2 razy dziennie, wraz ze skiełkowaną pszenicą i owsem. Budki lęgowe zawsze trzeba sprzątać i wymieniać w nich ściółkę – w momencie, gdy większa ilość młodych będzie już w gnieździe.

ikona podziel się Przekaż dalej