Podstawowe informacje o niemieckim terierze myśliwskim

Popularne nazwy:
Bayerischer Terrier, Deutscher Jagdterrier, German Hunting Terrier (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 3 - Teriery > Sekcja 1 - Teriery duże i średnie
33 - 40 cm
7 - 8 kg
33 - 40 cm
9 - 10 kg
14 - 16 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 4000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla niemieckiego teriera myśliwskiego:
Kokos, Ajvar, Chicago, Rudy, Mały, Hrabia, Nori, Kleks, Pirat, Kajko, Dzikus

Jagdterier czy innymi słowy niemiecki terier myśliwski to wyjątkowo zwinny i żywiołowy pies o ciekawym usposobieniu. Przedstawiciele tej rasy nie są zbyt znani w naszym kraju, dlatego poniżej dokonamy ich ogólnej charakterystyki. Opiszemy usposobienie jagdteriera, jego wzorcowy wygląd, opinie. Wskażemy też praktyczne porady z zakresu szkolenia i pielęgnacji.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrierach.

Niemiecki terier myśliwski. Wzorcowy wygląd, zdjęcia rasy

Jagdterier to pies o niewielkich wymiarach oraz zwartej i proporcjonalnej budowie ciała. Dokładny opis wyglądu rasy odnajdziemy we wzorcu FCI numer 103. Niemiecki terrier myśliwski został zaklasyfikowany do grupy terierów.

Wzorcowy opis jagdteriera informuje, że dorosły pies powinien osiągnąć 9 – 10 kg, a jego wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 33 do 40 cm. Suczka może być drobniejsza, a jej idealna waga została opisana na 7,5 do 8,5 kg. Co ciekawe, pożądana wysokość w kłębie suczki będzie taka sama, jak w przypadku psów.

Przeglądając zdjęcie jagdterierów, zauważymy kilka rodzajów szaty. Niemiecki terier myśliwski to pies krótkowłosy. Rasowy pies może być gładkowłosy lub szorstkowłosy, co będzie uzależnione od konkretnej linii hodowlanej. Wzorcowy opis rasy dopuszcza umaszczenie czarne, ciemnobrązowe bądź szaroczarne. Wymagane są znaczenia w nad oczami, na kufie, klatce piersiowej, kończynach i wokół odbytu. Przeglądając zdjęcia rasy, zauważymy także ciemną lub jasną maskę, która jest pożądana w hodowlach.

Charakter posokowca bawarskiego i jagdteriera. Podobieństwa i różnice

Gładkowłosy czy szorstkowłosy niemiecki terrier myśliwski to pies pewny siebie, aktywny i nieco uparty. Jego usposobienie w wielu kwestiach przypomina charakter posokowca bawarskiego. Obie rasy słyną z dużej inteligencji, zwinności oraz chęci do współpracy z człowiekiem.

Niewielkich rozmiarów, krótkowłosy jagdterier to pies ze skłonnościami do dominacji. Nawet dobrze przeprowadzone szkolenie nie zmienia faktu, że rasa nie jest najlepszym kandydatem na psa żyjącego w dużym stadzie. Niemiecki terier myśliwski nienajlepiej dogaduje się z pobratymcami, może wzbudzać konflikty, co jest szczególnie częste u osobników tej samej płci.

Charakter posokowca bawarskiego i gładkowłosych lub szorstkowłosych jagdterierów jest też pełen energii. Jako pies myśliwski, terier z Niemiec posiada silny instynkt gonienia szybko poruszających się przedmiotów czy zwierząt. Nawet młody szczeniak może oddać się pogoni za kotem z sąsiedztwa czy drobniejszymi pieskami.

Opisując charakter posokowca bawarskiego i krótkowłosych jagdterierów, warto także wspomnieć o silnym przywiązaniu do człowieka. Psy tej rasy posiadają opinie skoncentrowanych na właścicielu i wchodzących w silne relacje. Niekiedy wiąże się to z możliwością pojawienia się lęku separacyjnego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o terierze tybetańskim?

Niemiecki terier myśliwski - szkolenie szczeniaka rasy myśliwskiej

Szczeniak jagdteriera czy szczeniaki setera irlandzkiego wymagają wczesnej socjalizacji, która rozpoczyna się już w hodowlach. Wstępne wychowanie polega na zaznajomieniu piesków z możliwie jak najbardziej różnorodnymi sytuacjami, wieloma osobami i innymi zwierzętami. Dzięki temu nasz gładkowłosy czy krótkowłosy szczeniak będzie lepiej przygotowany do dorosłego życia.

Wychowanie i tresura obejmuje także naukę podstawowych komend posłuszeństwa. Na szczęście szczeniak jagdteriera czy szczeniaki setera irlandzkiego okazują się bardzo pojętnymi uczniami. Obie rasy posiadają opinie inteligentnych i nastawionych na współpracę z człowiekiem. Ich tresura powinna być konsekwentna, ale i nastawiona na wzmocnienia pozytywne.

Tresura i wychowanie rasy myśliwskiej powinno współgrać z aktywnością fizyczną. Gładkowłosy niemiecki terier myśliwski czy szczeniaki setera irlandzkiego są psami pełnymi energii. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej dawki ruchu, szkolenie czy wychowanie będzie znacznie utrudnione. Niewybiegany szczeniak będzie kapryśny, nadpobudliwy i zdekoncentrowany. Dlatego najlepsze efekty uzyskamy poprzez szkolenie połączone z aktywnością fizyczną.

Szczeniaki setera irlandzkiego czy gładkowłosych jagdterierów nie są najlepszym wyborem dla osób początkujących. Pomimo dużej inteligencji i chęci do współpracy, rasy posiadają opinie trudnych w szkoleniu. Ich tresura odniesie pożądany skutek, jeśli szkoleniowiec będzie dysponował podstawową wiedzą, dużą ilością wolnego czasu i cierpliwością. Wychowanie szczeniaków nie należy do najłatwiejszych, jednak potrafi przynieść zadziwiająco dobre efekty.

Cena szczeniaka w hodowlach i najważniejsze wymagania pielęgnacyjne

Psy rasy jagdterier znajdują się w nielicznych, krajowych hodowlach. Jednak co ciekawe, cena zakupu szczeniaka z dobrym pochodzeniem nie jest nadmiernie wygórowana. W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle zarejestrowane w ZKwP. Jest to jedyny polski związek, który należy do międzynarodowej federacji FCI. Cena za szczeniaki szorstkowłosych terierów przeważnie rozpoczyna się od kwoty 1500 zł.

Cena za szczeniaki w bardziej znanych hodowlach może wynosić od 2000 w górę. Dla porównania, cena za popularne szpice miniaturowe osiąga minimum 4500 zł. Dobry hodowca pokaże realne zdjęcia szczeniąt i zdjęcia ich rodziców, a we właściwym czasie umożliwi odwiedzenie hodowli na żywo. Podczas zakupu podpisuje się umowę, a hodowca przekazuje pełną dokumentację szczeniaka. Jest to gwarancja udanego zakupu i zabezpieczenie strony kupującej.

Kolejną ważną poruszenia kwestią jest pielęgnacja. Psy rasy niemiecki terier myśliwski nie wymagają czasochłonnej opieki. W zupełności wystarczy szczotkowanie, które wykonujemy raz na kilka tygodni. Niektóre psy mogą też wymagać trymowania. Do pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych należy kontrola stanu oczu i uszu. Jagdterier jest bardzo ruchliwy, jednak ze względu na niewielką masę ciała, nie zawsze ściera pazury. Dotyczy to głównie osobników, które poruszają się po miękkim terenie. Dlatego warto regularnie kontrolować stan pazurów i przycinać w razie potrzeby.

Zalety i wady niemieckiego teriera myśliwskiego

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • inteligentny
  • długowieczny
  • dobry stróż
Niemiecki terier myśliwski jest bystrym psiakiem, który jest dobrym stróżem i psem myśliwskim. Pod okiem doświadczonego opiekuna chętnie pracuje i jest posłuszny.
Wady
  • tendencja do szczekania
  • wymaga dużo uwagi
  • niezależność
Niemiecki terier myśliwski może sporo szczekać i wymaga uwagi związanej z jego szkoleniem oraz aktywnością.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • nos czarny,
  • mocna szyja,
  • wysoko osadzone uszy,
  • mocna kufa,
  • wydłużona czaszka,
  • małe oczy,
  • przylegające wargi,
  • wyraźnie zaznaczony kłąb
Pies o proporcjonalnej budowie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • czarne,
  • czekoladowe,
  • szaro-czarne
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Niemiecki terier myśliwski

Charakter niemieckiego teriera myśliwskiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Niemiecki terier myśliwski nie powinien być agresywny. Jest jednak świetnym stróżem i może zaatakować intruza.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Niemiecki terier myśliwski jest psem myśliwskim i może być skłonny do ucieczek ze względu na instynkt łowiecki.
Użytkowanie:
pies myśliwski
Niemiecki terier myśliwski to pies myśliwski.
Poddawany próbom pracy:
tak

Niemiecki terier myśliwski - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Niemiecki terier myśliwski to pies, który ma silny charakter. Jest psem głównie dla myśliwych.
Dla kogo się nadaje:
Niemiecki terier myśliwski to pies dla osób aktywnych i myśliwych. Nie nadaje się raczej dla rodzin z małymi dziećmi.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Niemiecki terier myśliwski nie jest typowym psem rodzinnym. Psy tej rasy nie nadają się raczej do domów z małymi dziećmi.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Niemiecki terier myśliwski poradzi sobie bez opiekuna, o ile jego potrzeby związane z ruchem zostaną prawidłowo zaspokojone.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Niemiecki terier myśliwski pod okiem doświadczonego opiekuna będzie posłuszny i chętny do pracy. Początkujący opiekun może mieć jednak trudności z jego prowadzeniem.

Pielęgnacja niemieckiego teriera myśliwskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Niemiecki terier myśliwski nie jest trudny pod kątem pielęgnacji. Wystarczy wyczesywanie psa co kilka dni. Wyjątkiem jest odmiana szorstkowłosa, która wymaga trymowania. Opiekun powinien skracać pazury psa, dbać o higienę jamy ustnej pupila i kąpać go w przypadku takiej konieczności.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Niemiecki terier myśliwski może jeść gotowe karmy pełnoporcjowe. Na rynku dostępne są karmy mokre i suche dla różnych grup wiekowych, psów o odmiennej aktywności oraz o różnym składzie. Umożliwia to dopasowanie produktu do potrzeb każdego czworonoga. Opiekun może także przygotowywać posiłki samodzienie w wersji surowej lub gotowanej. Ważne jest wtedy prawidłowe bilansowanie przepisów i dodawanie suplementów do psiego menu.
Podatność na choroby:
  • alergie pokarmowe,
  • urazy kończyn
Niemiecki terier myśliwski ze względu na swoją aktywność oraz pracę myśliwską może cierpieć z powodu urazów i kontuzji. U rasy zdarzają się również alergie oraz problemy okulistyczne.
ikona podziel się Przekaż dalej