Buldożek francuski – umaszczenie, charakter, najczęstsze choroby

Niebieski buldog francuski, czy umaszczenie blue jest preferowane przez hodowców?

Błękitny pies budziłby zainteresowanie na ulicach i nie ma w tym nic dziwnego. Niebieski buldog francuski wzbudza zainteresowanie wielu potencjalnych, przyszłych nabywców. Dlatego w tym miejscu warto zadać sobie pytanie, czym właściwie jest buldog francuski z niebieskim genem?

Na wstępie warto określić, że wzorzec rasy stworzony przez FCI (międzynarodową federację kynologiczną) określa dopuszczalne umaszczenia dla psów rasy dog francuski (french bulldog).  Buldożek francuski może mieć umaszczenie płowe pręgowane lub nie (dopuszczalny kolor biały), umaszczenie płowe pręgowane lub nie (przeważający kolor biały lub średni), odcienie barwy płowej (barwy od czerwonego, aż do jasnobrązowego). Akceptowalny jest zatem pies czarny, biały, szary czy brązowy. Umaszczenie blue (podobnie jak niebieskie oczy) jest uznawane za odstępstwo od wzorca.

Dopuszczalna pigmentacja dla psów tej rasy jest czarna i ruda. Co więcej, niebieski buldog francuski posiada tak naprawdę szare umaszczenie, które przed depigmentację delikatnie wpada w odcień blue. Depigmentacja czy innymi słowy degeneracja pigmentu niesie ze sobą możliwość pojawienia się chorób genetycznych, dlatego szczeniaki błękitne nie są pożądane w hodowlach FCI. Niebieski buldog francuski pojawia się w ofertach innych związków kynologicznych.

Jaki charakter posiada buldożek francuski?

Dog francuski to miniaturka wśród ras molosowatych. Jest typowym zwierzęciem do towarzystwa, który świetnie poradzi się spędzając czas na spacerach, a także odpoczywając z właścicielem na kanapie. Jego niecodzienny wygląd i radosne spojrzenie sprawiają, że szybko zjednuje sobie fanów wśród domowników.

Małe buldogi bardzo szybko się uczą i posiadają wysoki stopień posłuszeństwa. Zazwyczaj są psami otwartymi i zakochanymi w swoich właścicielach. French bulldog bardzo szybko przyzwyczaja się do swojego właściciela i chętnie spędza z nim każdą możliwą chwilę. Dlatego warto uczyć małe buldożki zostawania w domu, aby uniknąć problemów w wieku dorosłym.

Szczeniaki błękitne i płowe potrafią świetnie wykorzystać swój urok, a także słabe strony właściciela. Dlatego mogą próbować przekraczać pewne zasady panujące w domu i wypracowywać sobie nowe przywileje (spanie na łóżku, dodatkowe smakołyki). Z uwagi na powyższe warto od razu ustalić pewne zasady i trzymać się ich od samego początku. Raz złamana zasada z reguły skutkuje tym, że psiak ponownie dopomina się o zwiększenie swoich przywilejów. Warto przy tym pamiętać, że dog francuski (podobnie jak bokser) potrafi być zwierzęciem silnie upartym.

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Buldożki francuskie posiadają charakterystyczną, krępą budowę ciała i brachycefaliczną czaszkę. Dlatego nie sprawdzą się w sportach sprawnościowych. Nasza miniaturka nie będzie lubiła długich biegów, które okażą się dla niej nazbyt obciążające. Zdecydowanie lepiej podpasują mu regularne spacery w umiarkowanym tempie. Nasz mały kompan chętnie podąży za nami na każdy spacer i z radością odkryje nowe strony świata. Buldożki francuskie z reguły nie są bojaźliwe, a dodatkowo dobrze znoszą podróże. Jeśli planujesz zakup psa, sprawdź także ten artykuł o rasach psów dla dzieci.

Czy dog francuski jest chorowity?

Czarny, szary, brązowy czy biały dog francuski z rodowodem często jest zdrowym przedstawicielem swojej rasy. Największe problemy dotyczą psów w kolorze blue. Szczeniaki błękitne powstają w wyniku celowego błędu genetycznego, a niebieskie oczy lub błękitny korpus mogą wiązać się z pewnymi problemami zdrowotnymi. Niebieskie oczy często przysparzają wielu problemów, a w niektórych przypadkach prowadzą nawet do ślepoty. Z pokolenia na pokolenie, niebieskie oczy stają się coraz jaśniejsze, a szczeniaki błękitne bardziej chorowite.

Każdy pies buldog posiada krępą budowę ciała. Dlatego hodowla powinna poinformować przyszłego nabywcę o możliwości pojawienia się pewnych chorób. Zarówno dorosły, jak i mały przedstawiciel tej rasy może cierpieć na problemy z sercem. Nasz szary towarzysz może też posiadać problemy skórne, alergie bądź nietolerancję pokarmową.

Buldożek francuski blue podczas spaceru, a także jego usposobienie i jego cena
Niebieski buldog francuski oraz jego usposobienie, cena i wychowanie

French bulldog (podobnie jak bokser) posiada brachycefaliczną budowę czaszki. Oznacza to znaczące skrócenie kufy, co z reguły wiąże się z mniejszą wydolnością organizmu, a czasem również powoduje problemy z oddychaniem. Dlatego nasz dog francuski może niekiedy charczeć i sapać. Charakterystyczną cechą tej rasy jest też głośne chrapanie.

Cena buldoga francuskiego, opinie, idealny właściciel

Jakie opinie posiada buldożek francuski?

Dog francuski to pies, który bardzo szybko zjednuje sobie zwolenników. Jego nietypowy, bardzo charakterystyczny wygląd i bardzo radosne usposobienie sprawiają, że trudno jest przejść obok niego obojętnie.

French bulldog posiada bardzo dobre opinie wśród właścicieli. Zazwyczaj jest to ukochany pupil wszystkich domowników. Nie jest to wyłącznie pies jednego pana, dlatego świetnie sprawdzi się w większej rodzinie. Co ciekawe, małe buldogi są dość cierpliwe i łagodne, a dzięki temu mogą być pomocne podczas pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Nasza miniaturka jest popularną rasą dla dogoterapii.

Sprawdzona hodowla zadba o socjalizację w wieku szczenięcym. Dlatego buldożek francuski nie będzie bał się dźwięków ulicy ani reagował nerwowo na inne zwierzęta. Jest to kolejny atut, dzięki któremu rasa zdobywa przychylne opinie w świecie kynologii.

Negatywne opinie nie dotyczą samego usposobienia, lecz stanu zdrowia. French bulldog to miniaturka molosów, borykająca się z problemami krótkiej kufy. Dorosły pies nie będzie tak sprawny jak większy bokser, a dodatkowo może posiadać problemy z oddychaniem. Nieprzychylne opinie o owej rasie generuje także sama cena zakupu szczeniaka z rodowodem.

Ile kosztuje pies buldog francuski? Cena psów z ZKWP

Cena buldoga francuskiego wzrosła wraz ze zwiększeniem popularności na ową rasę. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje buldog francuski miniaturka, musimy określić jego pochodzenie. Najpewniejszym rozwiązaniem okaże się hodowla ZKWP. Znajdzie się w niej mały, szary, czarny, brązowy, a nawet biały szczeniak buldożka francuskiego. Szczeniaki błękitne z pewnością nie będą dostępne.

Niebieski buldog francuski siedzący na niebieskiej podłodze, czyli buldożek francuski blue i jego cena
Buldożek francuski blue i jego cena, a także cechy charakteru i porady

Nasza miniaturka z metryką ZKWP (np. buldog francuski marengo) będzie kosztować od 4500 do 7000 zł. Jest to standardowa cena za psy tej rasy. Pamiętajmy też, że renomowana hodowla to wyższa cena zakupu szczeniaka, a także największą pewność, że piesek będzie w pełni zdrowy i zgodny ze wzorcem rasy.

Niebieski buldog francuski znajduje się w ofertach sprzedaży innych związków i stowarzyszeń. Pamiętajmy jednak, że umaszczenie blue i niebieskie oczy dają duże ryzyko chorób genetycznych. Dlatego nie jest to dobre rozwiązanie.  Średnia cena za psa w kolorze blue zazwyczaj wynosi około 3000 zł. Cena za szczeniaki błękitne u niektórych hodowców może czasem przekraczać 4 000 zł. Dotyczy to przypadku, gdy miniaturka posiada niebieskie oczy.

Wybieramy szelki dla buldoga francuskiego

Dog francuski posiada dość nietypowe wymagania dotyczące akcesoriów spacerowych. Z pewnością nie jest to rasa, której poleca się noszenie obroży mogącej nasilić problemy z oddychaniem. Znacznie lepiej sprawdzają się szelki dla buldoga francuskiego.

Jak wybrać szelki dla buldoga francuskiego? Pewnych odpowiedzi powinna udzielić nam już hodowla, z której pochodzi nasz french bulldog. Niektóre hodowle dodają szelki dla buldoga francuskiego w wyprawce, co jest dobrym sposobem na umożliwienie spacerów z naszym młodym pupilem.

Nasz mini towarzysz nie może nosić na sobie produktów, które nadmiernie uciskają klatkę piersiową. Jego krępa budowa ciała sprawia, że bardzo dużą popularnością cieszą się norweskie szelki dla buldoga francuskiego. Przed zakupem zwróćmy uwagę na możliwości regulacji, a także stabilne zapięcie do smyczy. Cena produktów norweskich okaże się dość zróżnicowana i uzależniona od konkretnego producenta.

Dużą popularnością cieszą się też bezuciskowe szelki dla buldoga francuskiego. Rozpoznamy je po charakterystycznych zabudowaniach na klatce piersiowej i części podbrzusza. Produkty bezuciskowe świetnie sprawdzają się dla większości psów w rozmiarach mini i sprawią, że nasz buldog francuski marengo będzie miał możliwość swobodnego oddychania. W ofertach sprzedaży znajdziemy wersje na lato i na zimę. Szelki zimowe są podszyte ciepłym materiałem, co stanowi dodatkową izolację przed zimnem. Z kolei produkty dedykowane na lato posiadają wypełnienie z oddychającej siateczki, która zapewnia mikrowentylację.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny