Napowietrzanie akwarium to nie natlenianie

Napowietrzacz akwariowy nie jest niezbędnie potrzebny. Jako dodatkowy element można go podłączyć prewencyjnie w akwariach bez roślin, natomiast nie ma potrzeby włączać go, jeżeli mamy akwarium roślinne.

Napowietrzenie akwarium nie oznacza natlenienia wody. „Napowietrzenie” jest powietrzem, a „natlenianie” tlenem. Stanowi to zasadniczą różnicę. Napowietrzenie wprawia wodę w ruch i w ten sposób ułatwia natlenianie. Ryby nie są w stanie wykorzystać do oddychania bąbelków tak dużych, że widzimy je gołym okiem.

Te bąbelki jednak doskonale wytrącają z wody dwutlenek węgla. Może to być dla akwarium korzystne lub mniej. W momencie, gdy mamy akwarium roślinne, które potrzebuje dużo azotu, będzie to w spowalniało rozwój roślin. Bez pompki po prostu rosną lepiej. W momencie, gdy roślin jest mało lub mamy duże przerybienie w zbiorniku, lepiej jest napowietrzać. Dwutlenek węgla, który powstaje tam w większych ilościach będzie dzięki napowietrzaniu wypychany.

Napowietrzacz do akwarium, który działa niezawodnie

Napowietrzanie nie musi pochodzić wyłącznie od pompki. Z filtrem możemy mieć wylot, który dodatkowo napowietrza wodę. Należy uważać na ten system, bo będzie podobnie wypychał dwutlenek węgla, jak pompka.

Pompka napowietrzająca może się różnić, w zależności od producenta. Ceny wahają się od 30 do nawet 200 zł za napowietrzacz jedno wyjściowy. Różnica polega na jakości obudowy, membrany, mocy pompki. Każda pompka akwarystyczna napowietrzająca działa na tej samej zasadzie. Powietrze jest sprężane przez membranę i wypychane wężykiem elastycznym który należy podłączyć do kamienia napowietrzającego. Umieszczamy go w akwarium i to dzięki niemu powietrze zmienia się w małe bąbelki pod wodą. Kamień nie jest jedynym rozwiązaniem, jeżeli chcemy natlenić akwarium. Możemy zastosować też kurtyny, dyfuzory ceramiczne, panele i kostkę drewna lipowego. Trzeba jednak uważać, żeby nie zrobić rybom wirówki!

Różnica w cenie pompek bierze się z jakości wykonania, a co za tym idzie, wygodzie w ich użytkowaniu. Droższy napowietrzacz akwariowy jest lepiej wytłumiony i cichszy, niż model w niższej cenie (przy modelach jedno wyjściowych). Należy pilnować, żeby pompka nie została zalana wodą. w tym celu stosujemy zawór przeciw zwrotny, który w razie wyłączenia się pompki, zahamuje wodę wypływającą z akwarium. Innym sposobem jest umieszczenie pompki powyżej tafli wody. Wtedy mamy pewność, że nasza pompka pozostanie sucha. A może zainteresuje cię także ten artykuł o filtrze odwróconej osmozy w akwarium?

Jeśli chodzi o czas, przez który taka pompka działa bezawaryjnie, to modele droższe mogą pracować dłużej, niż pompki tańsze. Często jest to regułą, ale zdarzają się wyjątki. w przypadku pompek nieznanych producentów należy wybrać te o większej mocy, ponieważ mogą być mniej wydajne, niż pompy bardziej renomowanych producentów. Moc, jaką potrzebujemy, kiedy chcemy uruchomić napowietrzanie akwarium, jest uzależniona głównie od głębokości zbiornika.

Napowietrzanie wody w akwarium z karpiami czerwonymi, a także porady, dopasowanie, rodzaje napowietrzaczy i montaż
Napowietrzanie akwarium krok po kroku, urządzenia, rodzaje, opinie, montaż, zastosowanie

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Kiedy napowietrzamy z filtrem, przy spadku przepływu wody ilość bąbelków może znacząco spaść.

Lepiej na nim nie polegać przy leczeniu i kwarantannie ryb. Nie byłoby dobrze, gdyby przestał działać akurat wtedy, gdy jest najbardziej potrzebny.

Napowietrzanie i akwarium roślinne

Napowietrzacz jest bardzo ważnym elementem w reagowaniu na awaryjne sytuacje. Kiedy nie zrobiliśmy podmiany w akwarium przez dłuższy czas i widzimy, że ryby wymagają szybkiej podmiany, możemy podłączyć pompkę. Ona pomoże utrzymać akwarium do momentu podmiany wody. Jest to tylko zastosowanie awaryjne i nie należy tego uznawać za praktykę. Nie robimy tego, aby natlenić ryby, ale żeby zmniejszyć szkodliwość brudnej wody. Nawet gdy mamy akwarium roślinne i przesadzimy z dwutlenkiem węgla, napowietrzanie jest ważne.

Pompki są doskonałe, jeżeli chcemy napowietrzyć akwarium kwarantannowe. Zapewniają rybom odpowiednie natlenienie wody w mało stabilnym zbiorniku i przy braku roślin (dotlenianie). Ich rola w lepszym samopoczuciu ryb jest nie do przecenienia. Także akwarystyka w spektrum hodowlanym nie miałaby racji bytu bez napowietrzania. Tylko dzięki drobnym bąbelkom daje się utrzymać młodziutki narybek niektórych ryb, a nawet larwy krewetek! Bez pompki byłoby trudno je natlenić i utrzymać.

Także podczas leczenia ryb dobrze jest dodatkowo napowietrzyć akwarium, ponieważ przy obumarciu biologii zbiornika, lepszy ruch wody będzie dostarczał więcej tlenu rybom. One i tak ze względu na chorobę są mocno zestresowane i potrzebują go więcej (także dotlenianie). Trzeba wówczas pilnować, żeby nie zrobić za dużego prądu wody.

To, że nie musimy stosować codziennie pompki, nie oznacza, że nie możemy mieć jej na wypadek awaryjnych sytuacji. Długofalowo inwestycja nie jest duża, ale może uratować nasze rybki. Warto więc być mądrym przed szkodą i rozejrzeć się za porządną pompką dla naszych rybek, nawet jeśli napowietrzamy z filtrem. Zawsze dobrze też zrobić sobie bąbelkowy plan awaryjny na wypadek uszkodzenia owego filtra.

ikona podziel się Przekaż dalej