Najczęstsze choroby skóry u psa - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie
Wśród chorób przewodu pokarmowego wymienia się m.in. zapalenie jelita grubego u psa, wrzody żołądka lub przełyk olbrzymi. Duża różnorodność chorób dotyczy także skóry naszych czworonogów. Zmiany w zewnętrznym wyglądzie psa powodować mogą pasożyty, alergie, infekcje grzybicze oraz bakteryjne. Jak je rozpoznać?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach skóry.
Z tego artykułu dowiesz się:
Problemy skórne – skąd biorą się choroby skóry u psa?
Budowa skóry psa
Skóra stanowi największy organ ciała psa. Jest barierą ochronną, reguluje temperaturę i odbiera bodźce z otoczenia. W zależności od rasy oraz wieku może ona stanowić od 12 do 24% masy ciała zwierzęcia. Składa się z 3 głównych warstw: naskórka, skóry właściwej oraz warstwy podskórnej. Inne ważne części tego narządu to tak zwane przydatki skórne, czyli włosy i pazury oraz mięśnie podskórne i tłuszcz.
Zdjęcia mikroskopowe preparatów histologicznych doskonale obrazują warstwy naskórka. Składa się on z wielu typów komórek, w tym keratynocytów, melanocytów, komórek Langerhansa i komórek Merkla. Keratynocyty ułożone są najbardziej zewnętrznie i zapewniają warstwę ochronną. Jest ona ciągle odnawiana w procesie, w którym nowe komórki powstają w pobliżu podstawy naskórka i przesuwają się w górę wraz ze złuszczaniem się martwych komórek z powierzchni skóry. Szybkość ich wymiany jest zależna od:
- odżywiania,
- hormonów,
- genetyki,
- stosowanych leków,
- stanów zapalnych skóry.
Melanocyty to komórki, które znajdują się u podstawy naskórka i wytwarzają pigment skóry oraz włosów. Komórki Langerhansa tymczasem odpowiadają za reakcje skóry na obce substancje, a .komórki Merkela pomagają zwierzętom w dostarczaniu informacji sensorycznych z wąsów i głębokich obszarów skóry.
Przyczyny chorób skóry
W ogólnym ujęciu do najczęstszych chorób skóry psów należą:
- alergie kontaktowe,
- alergie pokarmowe,
- infekcje bakteryjne;
- infekcje grzybicze,
- reakcje alergiczne na pasożyty.
Na szczególną uwagę zasługuje atopowe zapalenie skóry. Jest to reakcja na alergen obecny w środowisku objawiająca się głównie świądem skóry, ale często pojawia się także zapalenie spojówek u psa. Leczenie tego typu alergii środowiskowych jest trudne i wymaga używania szamponów, tabletek lub zastrzyków.
Alergie pokarmowe mogą rozwinąć się na właściwie każdy rodzaj białka spożywanego przez psa. Na liście najczęstszych alergenów znajdują się:
- wołowina,
- jajka,
- kurczak,
- soja,
- nabiał.
Alergenem może być także pszenica, a nawet owoc lub warzywo. Spożywanie alergenów może wywołać m.in. zapalenie okrężnicy u psa. Niezależnie od przyczyny zapalenie jelita grubego u psa powoduje zmniejszenie wchłaniania wody i zmniejszoną zdolność do koncentracji kału. Powoduje to charakterystyczny objaw w postaci częstych, ale niewielkich ilości luźnego kału ze śluzem lub krwią.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Grzybica to wysoce zaraźliwa choroba mogąca przenosić się nie tylko między zwierzętami, ale także na człowieka. Infekcja grzybicza ma najczęściej obraz okrągłych łysych plam, a do predysponowanych lokalizacji zalicza się głowę, łapy i uszy. Choroba przebiega bez świądu, choć często pojawia się on jako konsekwencja wtórnej infekcji bakteryjnej.
Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) wywoływane jest przez ślinę pcheł. Reakcja organizmu to silny świąd skóry, a nadmierne drapanie oraz wygryzanie okolicy ugryzień może doprowadzić do wyłysień, zaczerwienienia skóry lub powstania ran. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wygląda grzybica u psa.
Nużeniec to pasożyt, który powoduje zmiany skórne u młodych psów lub zwierząt ze spadkiem odporności. Zdjęcia chorych psów prezentują często charakterystyczny objaw, jakim są zmiany wokół oczu przypominające okulary.
Choroby skóry u psa - jak rozpoznać zmiany skórne
Swędzenie jest jednym z najbardziej oczywistych objawów, a drapanie często widoczne jest wcześniej niż zmiany na skórze. Jak rozpoznać świąd u czworonogów? Psy mogą:
- ocierać się o przedmioty,
- drapać,
- lizać łapy lub inne obszary ciała,
- dłużej i częściej tarzać się w trawie.
Problemy skórne mają także inne objawy i są nimi:
- owrzodzenia,
- suchość skóry,
- wysypki,
- wyłysienia,
- łupież,
- zaczerwienienie.
Niektóre choroby ujawniają się sezonowo, inne są jednorazowe, a kolejne towarzyszą psom przez całe życie. Obserwuj swojego psa, a zaczniesz zauważać subtelne zmiany. Im więcej informacji podasz lekarzowi weterynarii tym szybciej i trafniej będzie mógł postawić diagnozę. Istnieje bowiem kilka cennych wskazówek sugerujących stan zapalny skóry, APZS, czy alergiczne atopowe zapalenie skóry.
Jak przebiega leczenie choroby skóry u psa?
Diagnostyka chorób skóry
Zanim lekarz weterynarii zdecyduje, jak leczyć psa, musi poznać przyczynę problemu. W tym celu przeprowadza:
- dokładny wywiad z właścicielem,
- podstawowe badanie kliniczne,
- dokładne oględziny skóry,
- zeskrobinę ze zmiany skórnej,
- cytologię,
- biopsję skóry.
Nie zawsze istnieje konieczność wykonywania wszystkich testów. W przypadku alergicznego pchlego zapalenia skóry wystarczy prosty test z bibułką potwierdzający obecność pchlich odchodów, a nużeńca zwykle potwierdza zeskrobina.
Cytologia sprawdza się natomiast, gdy u psa występują zmiany ropne np. krosty, czyraki, strupy, przetoki lub grudki. Podczas badania najczęściej izoluje się Staphylococcus pseudointermedius oraz neutrofile.
Zmiany na skórze – leczenie zależne od przyczyny
Po postawieniu diagnozy można już kompleksowo leczyć czworonoga. Infekcje bakteryjne i pojawiające się ropne zmiany wymagają antybiotyków, a stan zapalny skóry leków przeciwzapalnych z grupy glikokortykosterydów, które działają przeciwświądowo. Lekarze starają się jednak najpierw korzystać ze środków działających miejscowo np. maści lub szamponów.
W przypadku chorób pasożytniczych lekarz podaje zwykle “wylewkę na kark”. Produkty tego typu zawierają zwykle substancje działające przeciwpchelnie, przeciwkleszczoro oraz zabijające nużeńce i świerzbowce. Długość ich działania jest zmienna, dlatego kolejną dawkę należy zastosować według wskazówek lekarza, zgodnie z zaleceniami producenta.
Atopowe zapalenie skóry można kontrolować przy użyciu glikokortykosteroidów lub oklacytynibu. Druga substancja ma mniej działań ubocznych podczas długotrwałego stosowania, ale obecnie jest dużo droższa niż tabletki ze sterydami. Alergicy wymagają także odpowiednich działań profilaktycznych. Ważne jest dobranie bezpiecznej karmy i odpowiednie jej przechowywanie. Nie kupuj dużych opakowań, by nie namnażały się w niej roztocza.
Zauważyłeś zapalenie spojówek u psa? Podejrzewasz zapalenie jelita grubego u psa? Widzisz wyłysienia? Zawsze reaguj na objawy!