Nagie psy - lista ras, opis i zdjęcia psów bez sierści i włosów

Nagie psy zdobywają popularność, choć w Polsce rasy te są rzadkie. Przedstawimy rasy nagich psów i wyjaśnimy czy występują odmiany miniaturowe. Sprawdzamy czy opinie, że psy te nie uczulają są słuszne? Doradzimy dla kogo najlepiej sprawdzą się rasy psów bez sierści i czy nadają się dla dzieci.

Psy bez sierści - lista ras

W Polsce nagie psy nie są zbyt popularne, głównie ze względu na klimat. Łyse psy nie wymagają czesania, za to o ich skórę trzeba dbać. Psy bezwłose należy kąpać co najmniej raz na 2 tygodnie, a następnie nasmarować skórę olejkiem nawilżającym. Psy bezwłose są wrażliwe na zimno, dlatego też w chłodne dni muszą nosić odpowiednie ubranko. Pamiętaj, że małe dzieci mogą w zabawie zrobić krzywdę psu bez włosów, dlatego też rasy te nie nadają się dla małych dzieci.

Skąd się wzięły nagie psy. Istnieje przypuszczenie, że miały wspólnego przodka, który stracił sierść w wyniku mutacji.

Istnieją opinie, że nagie psy są odpowiednie dla alergików. Nie jest to do końca prawdą. Alergeny znajdują się w białkach, które występują w ślinie i skórze psów. Łyse psy nie linieją i nie gubią sierści, dlatego też rozsypują mniej alergenów w mieszkaniu. Ponadto ich skóra pokryta jest naturalnym łojem, dzięki czemu sypie się mniej suchego, martwego naskórka.

Obecnie na świecie istnieje tylko kilka ras psów bez sierści:

  • Amerykański Nagi Terrier,
  • Khala,
  • Nagi pies peruwiański,
  • Nagi pies meksykański,
  • Grzywacz chiński odmiana bezwłosa.

Najpopularniejszy goły pies - opis grzywacza chińskiego

Grzywacz chiński to najpopularniejsza w Polsce rasa psów bez włosów. Opis tego psa należy zacząć od faktu, że nie jest on całkiem goły. Grzywacz ma bujne włosy na głowie, ogonie i końcach łap. Niektóre szczeniaki rodzą się tylko z niewielką szczeciną w tych miejscach, niektóre zaś są całkiem owłosione. W każdym miocie pojawiają się szczeniaki z włosami, czyli odmiana puff, i dzięki nim rasa może się rozmnażać, gdyż osobniki bezwłose nie rozmnażają się.

Grzywacz chiński to wesoły i żywiołowy pies, który lubi zabawę i kontakt z człowiekiem. Ten inteligentny i przyjazny pies jest łatwy do szkolenia i mocno przywiązuje się do opiekuna. Pies ten nie odstępuje swojego opiekuna i nie ma skłonności do ucieczek. Rasa ta ma jednak swoje wady. Grzywacz jest nieufny wobec obcych i dość hałaśliwy. Nie znosi samotności i zostawiony sam w domu może niszczyć.

Odmiany bez włosów są dość odporne na zimno, jednak zimą muszą mieć ubranko. Latem zaś należy chronić je od słońca. Cena szczeniaków grzywacza zależy od pochodzenia i zaczyna się już od 1200 zł. Za szczeniaki z rodowodem FCI zapłacimy około 5000 zł, natomiast najlepsze szczeniaki mogą kosztować nawet 7 tysięcy zł.

Psy bez włosów - opis ras

Amerykański terier bezwłosy pojawił się w XIX wieku, kiedy to urodziły się szczeniaki bez włosów, które użyto do rozwoju rasy. Hodowla tej rasy nie istnieje w Polsce, dlatego też szczeniaki trzeba sprowadzać z zagranicy, zaś ich cena wynosi około 3200 zł. Ten goły pies ma gładką skórę, na której pojawiają się kropki w kolorze czarnym, rudym lub szarym. Terier bezwłosy jest bardzo wrażliwy na słońce.

Nagi pies meksykański był kiedyś psem Azteków. Pies ten ma wysoką temperaturę ciała, dlatego też ogrzewały swych właścicieli w chłodne noce. Wierzono, że psy te przeprowadzają dusze zmarłych w zaświaty.

Łyse psy meksykańskie mają elegancką sylwetkę. Ich umaszczenie jest najczęściej ciemne. Najbardziej cenione są psy czarne, szare lub brązowe. Istnieje nagi pies meksykański duży, średni i miniaturowy. Pies ten idealnie sprawdza się jako pies rodzinny, jednak jest to pies jednego pana. Szczeniaki tej rasy kosztują około 3500 zł. W Polsce istnieje hodowla tych psów, lecz szczeniaki trzeba zamawiać.

Nagi pies peruwiański występuje w trzech wielkościach, istnieje także miniaturowy, i różnych umaszczeniach skóry. Psy te mogą być jednolite lub nakrapiane. Peruwiańskie psy bez sierści były hodowane jeszcze w czasach Inków, dla których były to święte psy. Ponieważ rasa ta jest bardzo wrażliwa na słońce, trzymano je w chłodnych i zacienionych pomieszczeniach i wypuszczano tylko nocą. Hodowla tych psów oferuje niewiele szczeniaków i trzeba je zamawiać. Cena szczeniaka wynosi około 4000 zł.