Hodowla papug – podstawowe zasady i wymagania

Dlaczego warto hodować papugi?

Na świecie istnieje blisko 400 gatunków papug, spośród których wiele hodowanych jest w domach jako zwierzęta towarzyszące. Utrzymywanie samotnych papużek budzi spore kontrowersje ze względu na wysoce społeczną naturę tych ptaków. Właśnie dlatego najczęściej zaleca się chów papużek w parach lub grupach. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko możliwość obserwowania relacji między ptakami, ale również ich rozmnażania.

Hodowla papug w domu – w odróżnienie od chowu – ma na celu nie tylko utrzymanie ptaków w jak najlepszej kondycji do późnej starości, ale również zapewnienie im optymalnych warunków do rozrodu i odchowu potomstwa. Rozmnażanie ptaków może być prowadzona w celach czysto hobbystycznych, jak i zarobkowych.

Zasadniczo domowa hodowla papug opiera się na podobnych zasadach co utrzymywanie ptaków bez zamiaru ich rozmnażania. Rozród i lęgi stanowią jednak obciążenie dla organizmu ptaków, dlatego bardzo istotne jest, by papugi były w jak najlepszej kondycji. Kluczowe znaczenie ma też zapewnienie ptakom odpowiedniej diety i bezstresowego środowiska do rozrodu.

Domowa hodowla papużek – wymagania prawne

Uwielbiasz ptaki i marzy Ci się hodowla papug z prawdziwego zdarzenia? Aby prowadzić hodowlę ptaków w domu, musisz spełnić kilka warunków. Przygodę z papugami najlepiej rozpocząć od ptaków egzotycznych łatwych w hodowli, które nie mają dużych wymagań, takich jak choćby papużka falista czy nimfa.

Decydujący wpływ na późniejszy sukces hodowlany ma dobór pary lęgowej. Idealnie, gdy ptaki mogą dobrać się same. Sztuczne łącznie papug, zwłaszcza w przypadku dużych papug (np. ary modrej, papugi amazonki), obarczone jest sporym ryzykiem niepowodzenia. Przy doborze ptaków warto brać uwagę kwestie genetyczne – dzięki odpowiedniemu kojarzeniu można osiągnąć pożądane mutacje kolorystyczne.

Kolejnym krokiem do założenia domowej hodowli papug jest rejestracja ptaków. Tylko cztery gatunki papug nie podlegają rejestracji. Z obowiązku rejestracji wyłączone są ptaki egzotyczne łatwe w hodowli:

  • nimfa,
  • papużka falista,
  • nierozłączka czerwonoczelna,
  • aleksandretta obrożna.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Pozostałe ptaki trzeba zarejestrować w starostwie powiatowym. Rozmnażać można wyłącznie papugi, które posiadają zaświadczenie o legalnym pochodzeniu. Gdy na świat przyjdą pisklęta, powinieneś zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii, który wystawi zaświadczenie o urodzeniu ptaków w niewoli niezbędne do ich sprzedaży.

Hodowla papug w domu – warunki, żywienie, pielęgnacja

Jak hodować papugi – o czym warto pamiętać?

Jeśli chcesz utrzymywać papugi w domu, powinieneś zacząć od przygotowania dla ptaków odpowiedniej przestrzeni do życia. Każdy gatunek ma własne wymagania co do wielkości klatki. Popularne ptaki egzotyczne łatwe w hodowli (np. papużki faliste, nimfy, nierozłączki) z reguły dobrze rozmnażają się nawet w stosunkowo niewielkich klatkach. Hodowla papug o większych rozmiarach, takich jak papuga amazonka czy ara modra, wiąże się z koniecznością zbudowania przestronnej woliery pokojowej lub zewnętrznej.

Kolejną kwestią, na jaką musisz zwrócić uwagę przy hodowli papug, jest odpowiednie żywienie pierzastych podopiecznych. Dieta ptaków musi być zbilansowana i odżywcza. Nie należy dopuszczać do otłuszczenia papug, ponieważ może ono prowadzić do niepowodzeń w rozmnażaniu. W czasie przygotowania do lęgów należy wzbogacić jadłospis papug o pokarm jajeczny. Trzeba także zapewnić ptakom dodatkowe źródła wapnia (np. kostkę wapienną, muszlę mątwy). W okresie odchowu piskląt w żywieniu ptaków powinien dominować pokarm obfitujący w białko, witaminy minerały i inne substancje odżywcze (m.in. skiełkowane ziarno, zielenina).

Papugi zwykle bardzo dobrze radzą sobie z własną pielęgnacją. Nie mają też specjalnych wymagań pielęgnacyjnych w czasie rozrodu. W okresie lęgów i inkubacji jaj szczególne znacznie ma jednak zapewnienie ptakom odpowiednich warunków wilgotnościowych. Optymalna wilgotność w pomieszczeniu hodowlanym powinna oscylować wokół 60-65%. Ptakom wysiadującym jaja trzeba też udostępnić basenik z wodą – dzięki temu będą mogły samodzielnie regulować wilgotność w budce lęgowej. Aby stymulować ptaki do lęgów, można pomyśleć o wydłużeniu dnia świetlnego za pomocą sztucznego oświetlania. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat rozmnażania papug falistych?

Rozmnażanie papug – budka lęgowa, warunki

Większość papug w naturze gniazduje w dziuplach. W domowej hodowli można zastąpić je drewnianymi budkami lęgowymi – dostosowanymi wielkością do hodowanego gatunku. Do rozmnażania większych gatunków (takich jak papuga amazonka czy ara modra) mogą służyć pnie drzew z wydrążonymi otworami. Jako wyściółka do budki zwykle najlepiej sprawdzają się trociny. Niektóre papugi są dość wybredne w wyborze miejsc gniazdowania, dlatego najlepiej udostępnić im kilka budek do wyboru.

Okres lęgowy u ptaków często wiąże się z dużą pobudliwością i agresją związaną z hormonami. Z tego względu ptaki przygotowujące się do lęgów i wysiadujące jaja powinny mieć zapewnione bezstresowe warunki. Parę papug trzeba odseparować od pozostałych ptaków zamieszkujących wolierę. Nie należy niepokoić ptaków. W przypadku płochliwych i nerwowych gatunków (np. rozelli) pielęgnacja i sprzątanie woliery powinny być ograniczone do minimum. Lepiej też zrezygnować z kontroli budki – przestraszone ptaki mogą porzucić jaja.

Pamiętaj o tym, że powodzenie Twojej hodowli w dużej mierze zależy od warunków, jakie zapewnisz ptakom. Zanim dopuścisz je do lęgów, upewnij się, że są w dobrej kondycji. Nie pozwalaj także na odbywanie lęgów ptakom częściej niż 2 razy w roku.

Hodowla papug to nie tylko rozrywka, ale również duża odpowiedzialność. Postaraj się więc ułatwić pisklętom start w dorosłość i znaleźć dla nich odpowiednich opiekunów.

ikona podziel się Przekaż dalej