Myszy w domu - przyczyny, zwalczanie, zapobieganie, porady

Myszy to miłe i ładne zwierzątka, które latem mogą pojawić się w domu i w ogrodzie. Można by je było nawet polubić. Niestety czynią w domu spore szkody. Mało kto chce znaleźć dziurę w ulubionym swetrze czy dywanie czy też martwą mysz pływającą w zupie. Jak się zatem ich pozbyć, najlepiej w sposób humanitarny? Podajemy sposoby na odstraszanie i wypłoszenie myszy i doradzamy jak pozbyć się ich w sposób ekologiczny.

Myszy w domu - co robić?

Myszy w domu stanowią niemały problem. Przede wszystkim niszczą i zanieczyszczają jedzenie, które trzeba wyrzucić. Myszy podgryzają żywność, rozrywają opakowania i zostawiają odchody w szafkach, w jedzeniu. Obecność myszy oznacza również przykry zapach w domu. Do tego niektórzy boją się myszy lub odczuwają wstręt. Najczęściej myszy bytują w piwnicy lub na strychu, gdzie mogą niszczyć zapasy i brudzić. Dlatego też próbujemy znaleźć sposób jak pozbyć się nieproszonych gości.

Sposobów, aby skutecznie pozbyć się myszy z mieszkania jest wiele, bardziej lub mniej humanitarne. Niestety środki humanitarne są mniej skuteczne. Z kolei sposoby uśmiercające gryzonie mają wady jak: niebezpieczeństwo zatrucia, martwe myszy w zakamarkach domu powodujące fetor.

Jak odstraszyć myszy

Jak skutecznie zapobiegać pojawianiu się myszy

Jeśli problem z myszami w domu, na strychu czy w piwnicy się powtarza, warto zabezpieczyć ściany, tak aby gryzonie nie dostały się do środka. Wszelkie szpary zaklejamy gipsem. Myszy wspinają się po murze, dlatego też należy sprawdzić całą ścianę.

Warto wiedzieć, że myszy z łatwością przegryzają styropian lub wełnę mineralną, a nawet budują w nich gniazda. W czasie budowy domu lub ocieplania warto tworzyć co kilka metrów przegrody z siatki drucianej, które skutecznie uniemożliwiają myszom poruszanie się wewnątrz ścian.

Zabezpieczenie domu przed myszami:

  • usunięcie dziur i szpar,
  • okna szczelne lub zabezpieczone siatką,
  • śmiecie w szczelnym pojemniku,
  • porządek i brak odpadków jedzenia,
  • zapasy jedzenia w zamkniętych pojemnikach.

Odstraszanie myszy

Myszy odstrasza zapach następujących ziół:

  • dzika mięta,
  • dziewanna,
  • dziki rumianek,
  • oleander,
  • kwiaty wrotyczu.

Latem można zebrać te zioła na łące i ususzyć. Gniazdo myszy w domu znajdziemy po dużej ilości odchodów w pobliżu. W tym miejscu możemy wyłożyć ususzone zioła. Można obsadzić dom dookoła miętą. W ogrodzie możemy posadzić rośliny, które mają zapach odstraszający, jak mięta czy dziewanna. Zapach odstraszający myszy mają również świeże zielone liście pomidorów, spleśniała cytryna i lakier do włosów.

Myszy boją się folii aluminiowej. Arkusze folii rozłożone w pobliżu gniazd czy miejsc bytowania myszy mogą skutecznie odstraszyć gryzonie.

Tradycyjnie myszy boją się kotów. Jest to chyba najbardziej skuteczny sposób, aby wypłoszyć myszy. Kot, nawet dobrze nakarmiony, z natury jest łowny. Nawet jeśli kot jest zasiedziałym kanapowcem, odstrasza on myszy swoim zapachem.

Mało kto wie, że również pies może skutecznie wypłoszyć myszy. Najlepsze są tu rasy tradycyjnie wyhodowane do tępienia gryzoni jak teriery, spaniele czy jamniki. Ale również kundelki małe czy duże nie dają myszy szans.

Jak wypłoszyć lub pozbyć się myszy z mieszkania w sposób humanitarny

Jeśli nie decydujemy się na obecność kota, dobry sposób na odstraszanie myszy to elektryczny odstraszacz, który odstrasza myszy emitując drażniące dźwięki niesłyszalne dla człowieka. Taki odstraszacz możemy ustawić w piwnicy lub na strychu, gdzie najczęściej pojawiają się myszy w domu. Opinie o skuteczności tych odstraszaczy są różne.

Dobry sposób, aby humanitarnie pozbyć się myszy z mieszkania, strychu czy piwnicy to żywołapki czy różnego rodzaju łapki ekologiczne. Taką pułapkę ustawiamy umieszczając w środku jakiś smakołyk. Kiedy mysz się złapie, wywozimy ją do lasu i tam wypuszczamy. Mamy czyste sumienie, że nie uśmiercamy zwierzęcia. Wadą jest konieczność dojechania do lasu. Z drugiej strony można to połączyć z wycieczką i odpoczynkiem.

Kontrowersyjne są łapki z klejem, które nie uśmiercają myszy. Gryzoń może jednak uciec razem z pułapką i skończyć życie w jakimś zakamarku nie mogąc się wyswobodzić. Skutkiem jest bardzo nieprzyjemny zapach, który trudno znaleźć i usunąć.

Niehumanitarne sposoby jak pozbyć się myszy z mieszkania

Środki uśmiercające zwierzę są najbardziej skuteczne ale też mają skutki uboczne. Trutka jest niebezpieczna także dla ludzi i zwierząt domowych. Dlatego też nie powinna być stosowana jeśli w domu są dzieci czy zwierzęta domowe. Ponadto martwe myszy pod meblami, czy w zakamarkach domu powodują nieprzyjemny zapach.

Tradycyjna łapka łamie zwierzęciu kręgosłup powodując natychmiastową śmierć. Widok jest nieprzyjemny, szczególnie dla dzieci, które taki widok może przestraszyć.

Jeśli problem jest duży, lub domownicy bardzo boją się myszy, najlepszy sposób to skorzystanie z usług profesjonalnej firmy deratyzacyjnej.