Mopsy - charakterystyka, usposobienie, cechy, porady

Każdy kojarzy małe, płowe pieski o przysadzistej budowie i charakterystycznej, ciemnej mordce i dużych, wyłupiastych oczach. Pocieszny wygląd to nie jedyne doskonałe cechy tego psa. Mops ma wesoły, przyjacielski charakter i mocno przywiązuje się do swego opiekuna. Mopsy świetnie nadają się dla początkujących, dla rodzin i dla osób starszych. Zanim zdecydujesz się na tego pociesznego, małego molosa dowiedz się ile kosztuje szczeniak mopsa oraz na czym polega pielęgnacja tej rasy.

Mopsy - charakterystyka rasy i zdjęcia

Mopsy znajdują się w klasyfikacji FCI w grupie 9 psów ozdobnych i do towarzystwa oraz w sekcji 8 małych molosów. Można powiedzieć, że mops to molos miniaturka. Pochodzenie tych psów nie jest znane. Ponieważ wzmianki o rasie małych piesków z krótkimi pyskami znajdują się w pismach Konfucjusza, większość badaczy uznaje, że psy te pochodzą z Chin. Wizerunki tych psów znajdujemy także na chińskiej porcelanie oraz w Cesarskiej księdze psów. Przodkiem mopsów była prawdopodobnie rasa Lo-sze hodowana na dworze cesarskim.

Do Europy psy te zaczęły docierać od około XVI wieku i stały się ulubieńcami koronowanych głów, choć informacje o rasie pojawiają się już w XV wieku. Współczesna rasa mopsów została ukształtowana przez Anglików. Pierwszy klub hodowców tego psa powstał pod koniec XIX wieku. Przez lata pobytu na dworach królewskich i arystokratycznych oraz w bogatych domach mieszczańskich, ukształtowały się cechy tego psa, które czynią go świetnym psem rodzinnym.

Cena szczeniąt z rodowodem wynosi od 4000 do 5000 zł (aktualizacja cen 06/2021). Utrzymanie mopsa kosztuje około 60 - 80 zł miesięcznie. Pamiętaj, aby nie skusiła się niska cena zwierząt bez rodowodu, gdyż kupując psa z pseudohodowli narażasz się na choroby i wady genetyczne, co w przypadku mopsa może skończyć się bardzo źle.

Jak wygląda mops - Rasowe mopsy

Opis mopsa należy zacząć od tego, że wygląda on jak miniaturka molosa. Pies ten wywodzi się od molosów, które zostały wyhodowane na małe pieski dworskie. Najbardziej charakterystyczne cechy mopsa to pomarszczony, ciemny pyszczek, spłaszczona mordka, duże oczy i zakręcony ogonek. Jego sylwetka jest muskularna i krępa.

Sierść mopsa jest gładka, krótka, błyszcząca i miękka. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie srebrne, brzoskwiniowe, płowe lub czarne. Mops ma duże, ciemne oczy.

Waga mopsa waha się od 6 do 8 kg. Pies ten żyje około 12 - 15 lat.

Charakterystyka rasy - pielęgnacja i zdrowie

Mopsy to rasa generalnie zdrowa i wytrzymała. Jednak pies ten wymaga starannej pielęgnacji, aby mógł cieszyć się zdrowiem. Pielęgnacja krótkiej sierści nie jest trudna. Wystarczy od czasu do czasu szczotkować psa i przemywać sierść.

Rasa ta ma płytko osadzone zęby, na których odkłada się kamień nazębny. Dlatego zęby należy systematycznie czyścić. Ponadto fałda nosowa mopsa jest zbiorowiskiem bakterii, co prowadzić może do zakażeń czy zmian skórnych. Co najmniej raz w tygodniu należy czyścić miejsce pod fałdą nosową. Jest to bardzo łatwe, gdyż wystarczy patyczek kosmetyczny namoczony w letniej wodzie.

Mops ma duże oczy, które są podatne na urazy w czasie biegania i zabawy. Płytkie osadzenie gałek ocznych w oczodole może spowodować wypadanie oka, zawijanie się powieki czy też urazy. Mopsy cierpią również na zespół suchego oka.

Hodowla tej rasy spowodowała znaczne skrócenie pyszczka. Wskutek tego dochodzi niekiedy do deformacji kręgosłupa. Wskutek skrócenia pyska psy te cierpią na zespół oddechowy psów krótkoczaszkowych, który objawia się niedrożnością dróg oddechowych i niedotlenieniem. Efektem tego jest wzrost ciśnienia, przerost mięśnia sercowego oraz problemy gastryczne. W niektórych przypadkach konieczne jest nie tylko leczenie bieżących zakażeń, lecz także korekta chirurgiczna.

Mopsy charakter i usposobienie

Mops to pies jednego pana, który mocno przywiązuje się do swego opiekuna. Mimo tego serdecznie odnosi się do innych domowników. Lubi, gdy okazuje mu się zainteresowanie, nie lubi natomiast samotności. Jako szczeniak bywa rozbrykany, lecz uspokaja się z wiekiem. Mops nie ma skłonności do ucieczek i nie jest hałaśliwy. Jeśli przebywa długo w samotności, może niszczyć w mieszkaniu.

Przyjazne i towarzyskie usposobienie mopsa odnosi się także do innych zwierząt. Mops żyje w zgodzie z innymi zwierzętami i nie jest agresywny. Rasa ta nie ma instynktu łowieckiego.

Pies ten nie wymaga dużo ruchu i nie powinien być zmuszany do wysiłku fizycznego. Jednak spacery o wyważonej dawce ruchu są wskazane, gdyż zapobiegają otyłości. Mops wygląda na przysadzistego i ociężałego, jednak jest to pies obdarzony sporym temperamentem. Chętnie chodzi na spacery i bawi się.

Mops to pies bardzo inteligentny. Szybko się uczy, ale tylko wtedy, gdy szkolenie nie jest monotonne i gdy pies czuje silną więź ze swym opiekunem. Szczeniak mopsa powinien zacząć się uczyć wcześnie. Warto jednak wiedzieć, że mops to pies wrażliwy. Szkolenie tego psa powinno być oparte na bodźcach pozytywnych. Kary lub podniesiony ton mogą źle wpłynąć na jego charakter.

Charakterystyka wymagań mopsa

Mopsy to psy dla każdego. Nie wymagają doświadczonego opiekuna. Świetnie sprawdzają się jako psy do małego mieszkania w blokach. Nie wymagają dużo ruchu. O zakupie psa tej ras nie powinna jednak decydować pocieszna mordka czy cena. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o tej rasie, a przede wszystkim o jej wadach.

Warto wiedzieć, że mops źle znosi upały, dlatego warto zaopatrzyć mieszkanie w klimatyzację. Rasa ta jest też wrażliwa na zimno, dlatego należy zakupić dla mopsa zimowy kombinezon. Z tego też powodu, mops nie nadaje się do mieszkania w budzie w ogrodzie. Musi mieć w domu wygodne i miękkie posłanie. Mimo małych rozmiarów mops dość mocno linieje. Do wad mopsa należy zaliczyć także chrapanie.

Bardzo ważny jest opis pielęgnacji mopsów, którego nie można zaniedbać. Pielęgnacja sierści nie jest trudna, jednak nie można zapomnieć o pielęgnacji fałd skórnych, oczu i zębów.