Mata węchowa dla kota

Co to jest?

Jest to specjalna zabawka wykonana z materiału (najczęściej polaru), która służy do zabawy węchowej. Jej regularne stosowanie pomaga zapobiegać nudzie i związanych z nią problemom behawioralnym (stanowi więc jedną z odpowiedzi na pytanie, jak oduczyć kota niszczenia wszystkiego w domu) oraz pomaga utrzymać mózg zwierzęcia w dobrej kondycji.

Maty węchowe można kupić, można je również zrobić samodzielnie, korzystając z filmików typu DIY. Ważne jest, aby mata była dostosowana do możliwości naszego kota i do budowy anatomicznej jego pyszczka. Zabawa zapachowa z matą dobrze działa, jeśli zabawka nie jest za duża lub zbyt głęboka (dostosowana do długich nosów węszących psów).

W Internecie można znaleźć producentów zapachowych zabawek wyłącznie dla kotów lub szyjących takie zabawki na zamówienie. Możemy wtedy dokładnie opisać, jaki mata powinna mieć kształt i rozmiar. Jeśli chcemy ją zrobić samodzielnie, warto wybierać instrukcje DIY dedykowane w szczególności kotom.

Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli mata węchowa będzie zbyt skomplikowana lub trudna do rozpracowania, kot najprawdopodobniej szybko się znudzi i nie będzie chciał z niej korzystać. Aby zachęcić go do wysiłku, należy zacząć od stosunkowo łatwego poziomu. Pierwsza zabawka zapachowa powinna więc być bardzo prosta.

Stosowanie maty węchowej

Mata węchowa służy do zabawy, ale także wspomagania terapii różnych problemów behawioralnych. Jako zabawka sensoryczna pobudza koci zmysł węchu, który jest niezwykle wrażliwy. Węszenie w poszukiwaniu nagrody (przysmaku) jest męczącym zadaniem, które ma same zalety: pobudza korę mózgową do pracy, zapobiega nudzie i frustracji, pozwala utrzymać mózg w dobrej kondycji, opóźniając proces demencji. (Co to jest demencja? To zespół zaburzeń poznawczych i przystosowawczych, które występują z powodu obumierania komórek konkretnych obszarów mózgu).

Matę węchową (czy inną zabawkę sensoryczną) warto wprowadzać od najwcześniejszych etapów życia kota, jako urozmaicenie otoczenia. Kociak jest niezwykle otwartym i chętnym do eksploracji stworzeniem i jeśli w wieku kilku miesięcy nauczy się zabawy węchowej i ją polubi, będzie chętnie ją wykonywał przez całe życie. Jeśli jednak nie mieliśmy okazji pracować z kotem od pierwszych miesięcy jego życia - nic straconego. Nigdy nie jest za późno by zacząć.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Zabawa sensoryczna (w tym wypadku węchowa) jest wspaniałym sposobem na zapewnienie rozrywki i aktywności w przypadku kotów starszych lub takich, które z jakichś powodów nie mogą się ruszać (na przykład po urazach kończyn, operacjach). Podawanie przysmaków w matach węchowych takim kotom poprawi ich samopoczucie, gdyż w trakcie zabawy koci mózg zacznie wydzielać hormony szczęścia. Mata węchowa jest również nieodzownym narzędziem przy terapii kota lękliwego i niepewnego siebie.

Mata węchowa dla kota - zrób to sam

Wersja podstawowa

Podstawową i najprostszą matę węchową zrobimy przy pomocy gumowej wycieraczki (do kupienia stacjonarnie w sklepach budowlanych lub w Internecie) oraz pasków starego polaru. Polar to łatwa w utrzymaniu, wytrzymała tkanina, dlatego najlepiej nadaje się na zabawkę węchową. Koszt takiej maty wyniesie około 20 zł. Jeśli będziemy chcieli ją kupić, musimy przygotować się na wydatek rzędu minimum 40 zł.

Zrobienie maty węchowej polega na przeciągnięciu pasków polaru przez otwory wycieraczki i zawiązaniu ich w supeł. Jeden pasek przypada na jeden otwór. W ciągu mniej więcej pół godziny nasza mata będzie gotowa do użycia. Wystarczy ukryć między paskami polaru suche przysmaki, które nasz futrzak uwielbia i patrzeć, jak usiłuje je wydostać spomiędzy frędzli.

Na początku nie warto chować przysmaków zbyt głęboko między paski polaru, aby mruczek się nie zniechęcił. Jeśli będzie robił postępy, stopniowo możemy zwiększać trudność zabawy poprzez głębsze ukrywanie nagrody oraz zmianę rodzaju maty na taką, która posiada naszyte zakamarki oraz kieszonki. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć kota korzystać z kuwety.

Wersja dla zaawansowanych

Mata węchowa dla zaawansowanych składa się z kawałka materiału, na którego naszyte są rozmaite schowki, kieszonki i zakamarki. W tym przypadku dostanie się do przysmaków jest naprawdę trudne i wymaga większego skupienia. Jeśli mamy własną maszynę oraz materiał, koszt wykonania takiej maty będzie bardzo niski. Ceny gotowych zabawek zaczynają się na 40 złotych, a kończą nawet na kilkuset.

Wybierając bardziej skomplikowaną zabawkę sensoryczną, warto dostosować poziom jej trudności do zwierzęcia, które ma się nią bawić oraz do jego budowy anatomicznej. Psy mają zazwyczaj dłuższe pyski, niż koty, dlatego łatwiej im wywąchać przysmak nawet z głębokiej “kieszeni” na macie. Oczywiście, kot może pomóc sobie łapką, ale niezależnie od wszystkiego nie warto nadmiernie utrudniać mu zadania, żeby nie zniechęcić go do zabawy (i uniknąć poczucia, że wydaliśmy kupę pieniędzy nadaremno).

W mojej opinii maty węchowe są doskonałą zabawką dla większości kotów i warto je podawać zwierzakom w każdym wieku. Gigantyczną zaletą takiego gadżetu jest przede wszystkim to, że dostarcza on rozrywki bez udziału opiekuna. Wszyscy wiemy, że wygospodarowanie czasu na aktywną zabawę z wędką bywa czasem bardzo trudne, dlatego - choć zabawa węchowa polowania nie zastąpi - warto ją włączyć do codziennej rutyny. Kotu wyjdzie to tylko na zdrowie.


Bibliografia:

  1. https://www.petmd.com/cat/conditions/neurological/c_ct_cognitive_dysfunction_syndrome
ikona podziel się Przekaż dalej