Maltipoo – ogólny opis rasy

Jak wygląda pies rasy maltipoo?

Maltipoo to bardzo młoda rasa, która nie doczekała się jeszcze własnego wzorca. Dorosły osobnik stanowi połączenie cech wyglądu maltańczyka oraz pudla. To od genów zależy, czy jego wygląd będzie bardziej przypominał jedną, czy drugą rasę. Warto także dodać, że owa rasa psa nie została uznana przez FCI. W związku z tym szczeniaki na sprzedaż nie będą znajdowały się w hodowlach, które należą do Związku Kynologicznego w Polsce.

Opisując idealny wygląd rasy maltipoo, należy wyróżnić lekko kręconą szatę. Jest to połączenie intensywnych loków pudla, a także gładkiej okrywy włosowej maltańczyka. Szata nie posiada podszerstka, a zatem nasz piesek nie będzie gubił sierści dwa razy do roku. Co więcej, szczeniaczki maltipoo mogą być dobrym rozwiązaniem dla alergików uczulonych na sierść.

Informacje o wzorcowym wyglądzie rasy maltipoo sugerują, że jest to pies o bogatym umaszczeniu. Maltipoo występują w umaszczeniu czarnym, białym, brązowym, brązowo czarnym i wielu innych. Szczeniaczki bardzo często posiadają białe kosmyki na klatce piersiowej, łapach czy końcówce ogona. Jest to efekt domieszki genów czysto białego maltańczyka.

Dorosły piesek rasy maltipoo osiąga niewielkie rozmiary ciała. Jego waga przeważnie mieści się w granicach 2,5 do 4,0 kg. Rasa przeważnie posiada prostokątną budowę ciała, zwisające uszy, lekki chód, a także bardzo bystre spojrzenie. Z uwagi na długą szatę, maltipoo wymaga regularnej pielęgnacji, którą opiszemy w dalszej części artykułu.

Niektóre osoby szukające informacji o maltipoo, interesują się także różnicami pomiędzy rasą bolończyk a maltańczyk. Najważniejsze różnice dotyczą budowy ciała oraz struktury szaty obydwu ras. Różnice pomiędzy rasami bolończyk a maltańczyk to inna sylwetka (kwadratowa u bolończyka, prostokątna u maltańczyka) oraz szata (falująca u bolończyka i idealnie gładka u maltańczyka). Bolończyk nie jest rasą, którą krzyżuje się z pudlami, dlatego maltipoo nie jest z nim blisko spokrewniony. Sprawdź także ten artykuł na temat hodowli maltipoo w Polsce.

Charakter maltipoo - opis najczęstszych zachowań rasy

Jak wspomnieliśmy na samym początku, maltipoo jest jeszcze mało znany w Polsce. Wielu potencjalnych nabywców interesuje cena zakupu szczeniaka, ale i sam charakter rasy.  Okazuje się, że żyjące w dobrych hodowlach maltipoo są wspaniałymi towarzyszami rodziny i wyjątkowymi pieszczochami.

Informacje zebrane o rasie pozwalają stwierdzić, że maltipoo jest połączeniem łagodności maltańczyka, a także żywiołowości pudla. Psy tej rasy uwielbiają kontakt z człowiekiem, są uległe, a jednocześnie podatne na tresurę. Opisując ich charakter, nie sposób zapomnieć o dużym stopniu przywiązania do wszystkich członków rodziny.

Przedstawiciele rasy maltańczyków, pudli, a także maltipoo nawiązują silną więź emocjonalną z właścicielami. Lubią być w centrum uwagi, uwielbiają pieszczoty i wspólną zabawę. Rasie maltipoo może także towarzyszyć lęk separacyjny, związany z dużym przywiązaniem do rodziny. Dlatego w hodowlach zwraca się uwagę na właściwą socjalizację szczeniąt oraz uczenie ich zostawania samemu bez właściciela.

Opisując charakter maltipoo, warto także wyszczególnić ich stosunek do innych zwierząt. Jest to rasa psa bez tendencji do dominacji czy silnego instynktu terytorialnego. Opis zachowań sugeruje, iż maltipoo świetnie dogaduje się z innymi psami, a także z kotami. Co ciekaw, dobrze socjalizowany, dorosły pies nie sprawia problemów na spacerach, nie prowokuje konfliktów ani nie okazuje się nadmiernie uciążliwy. Rasie towarzyszy ciekawość świata oraz chęć do nawiązywania nowych relacji.

Wymagania psa rasy maltipoo i cena zakupu szczeniaka

Pielęgnacja maltipoo – praktyczne informacje

W hodowlach maltipoo dokłada się starań do utrzymania odpowiedniej kondycji szaty. Maltipoo pochodzi od dwóch ras z grupy ozdobnych i do towarzystwa, a to oznacza, że jego pielęgnacja nie będzie należała do najłatwiejszych.

Podstawą pielęgnacji okazuje się systematyczne czesanie pupila, które wykonujemy niemal każdego dnia. Do czesania szaty najlepiej sprawdzi się metalowy grzebień oraz miękka szczotka z gładkimi pinami. Czesanie wykonujemy dokładnie na całym ciele, zwracając szczególną uwagę na łapy i pachy. Czynność nie jest szczególnie skomplikowana, jednak wymaga regularności. Zaniedbana, nieczesana szata maltipoo może zacząć się kołtunić i filcować.

W hodowlach maltipoo preferuje się także regularne kąpiele młodych pupili. Warto dobrać odpowiedniej jakości szampon oraz odżywkę wzmacniającą. Możemy zastosować preparaty przeznaczone dla ras długowłosych, ich cena nie powinna być nadmiernie wygórowana. Dodatkowa odżywka ochronna ułatwi rozczesywanie i zapewni szacie gładkość oraz piękny blask. Kąpiele wykonujemy zawsze w razie doraźnej potrzeby.

Wśród podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy też wymienić kontrolę stanu oczu. Maltipoo może dziedziczyć po maltańczykach skłonność do pojawiania się rudych przebarwień. Dlatego oczy powinny być regularnie czyszczone i zadbane. Co pewien czas warto także skontrolować stan uszu, zębów i pazurów. Dobra hodowla będzie także rekomendowała czyszczenie zębów, co zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego.

Szkolenie i potrzeba aktywności fizycznej rasy maltipoo

Każda hodowla maltańczyka, hodowla maltipoo czy hodowla hawańczyka powinna dokładać starań do właściwej socjalizacji szczeniąt. Tak zwane okno socjalizacyjne trwa przez kilka pierwszych miesięcy życia szczeniaka. Wszystkie poznane dźwięki, nowe osoby, sytuacje i zapachy mogą wpłynąć na zachowania psa w wieku dorosłym.

Socjalizacja trwa także przez pierwsze tygodnia przybycia szczeniaka do nowego domu. W tym czasie warto kontaktować pupila ze światem zewnętrznym. Po zakończeniu kwarantanny poszczepiennej można zapoznawać pupila z innymi, nieznanymi pieskami. Będzie to dla pupila cenna lekcja, która nauczy go prawidłowych zachowań oraz reakcji.

Pies rasy maltipoo na tle zieleni, a także hodowla maltipoo i cena za szczeniaki
Szczeniaki maltipoo z rodowodem, czyli hodowla maltipoo w Polsce

Szkolenie rasy maltipoo nie jest szczególnie skomplikowane, ale wymaga konsekwencji. Rasa jest inteligentna i podatna na szkolenie. Możemy ją uczyć metodami wzmocnień pozytywnych, co daje najlepsze rezultaty. Szkolenie komend posłuszeństwa można połączyć z zabawą i nagradzać ulubionymi smakołykami. W ten sposób piesek bardzo szybko opanuje większość komend oraz poleceń.

Podczas szkolenia można także wykorzystać potrzebę aktywności. Maltipoo to pies łatwy w prowadzeniu, wymagający jedynie odpowiedniej dawki ruchu. Zarówno szczeniaczki, jak i dorosłe psy potrzebują kilku spacerów w ciągu dnia. Najlepiej byłoby, gdyby spacer został połączony z aktywną zabawą. Dzięki zapewnieniu odpowiedniej dawki aktywności, maltipoo nie będzie sprawiał problemów w domu, niszczył przedmiotów czy wykazywał zbyt nachalnego zachowania.

Prawidłowe żywienie maltipoo

Pieski rasy maltipoo nie są nadmiernie wybredne, a większość pupili cieszy się dobrym apetytem. Niestety niektóre osobniki mogą być predysponowane do alergii pokarmowych, które dziedziczą po maltańczykach. Nieprawidłowe żywienie może zwiększać łzawienie z oczu, co z kolei wywołuje rdzawe przebarwienia. Niewłaściwa dieta może być też przyczyną częstego drapania i świądu skóry pupila.

Prawidłowe żywienie bazuje na dobrej jakości składnikach pokarmowych. Do wyboru mamy karmy gotowe w postaci suchej i mokrej. Możemy też zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla naszego pupila. Wybierając karmy suche lub mokre, warto zwrócić szczególną uwagę na skład. Podstawą karmy musi być mięso, a nie popularne zapychacze w postaci zbóż. Częstym alergenem pokarmowym okazuje się kurczak. Dlatego dobrym pomysłem będzie podawanie pupilowi karm, które bazują na mięsie innego pochodzenia.

Ciekawostką jest także samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa. W tej kategorii największą popularnością cieszy się dieta BARF. Jest to współczesny model żywienia, który najlepiej odwzorowuje naturalne żywienie wilków. Dieta BARF bazuje na surowym mięsie, podrobach oraz dodatkach warzywno-owocowych. Jedynym jej mankamentem okazuje się czasochłonność przygotowywania posiłków, konieczność posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu żywienia psa oraz wymagana suplementacja, którą dobiera się adekwatnie do stanu zdrowia i wieku pupila.

Cena za szczeniaczki - ile kosztuje maltipoo w hodowlach?

W Polsce nie znajdziemy zbyt wielu hodowli rasy maltipoo. Mimo ograniczonej dostępności, przeważnie nie będzie problemu ze znalezieniem szczeniąt na sprzedaż. Hodowla może znajdować się z dala od naszego miejsca zamieszkania, jednak jest to typowa sytuacja przy zakupie mniej znanych ras.

Cena za szczeniaki w hodowlach będzie zależała od renomy, a także pochodzenia zwierząt. Hodowla maltipoo nie będzie zarejestrowana w ZKwP, co nie oznacza, że cena za szczeniaki okaże się wyjątkowo atrakcyjna. Niekiedy hodowla hawańczyka o wybitnym pochodzeniu sprzedaje szczeniaki w podobnych przedziałach cenowych, co hodowla maltipoo z mało znanego związku czy stowarzyszenia.

Cena za szczenięta z dobrej hodowli przeważnie przekracza kwotę 3000 zł. Górna cena jest trudna do ustalenia, jednak stawki często oscylują wokół 4000 zł. Dla porównania, cena ogara polskiego z pochodzeniem FCI często rozpoczyna się od kwoty 2500 zł.

Przed zakupem szczeniaka warto upewnić się, czy hodowla jest warta naszego zaufania. Cena za szczeniaki maltipoo czy cena ogara polskiego odgrywa drugorzędną rolę. Znacznie istotniejsze są warunki panujące w hodowlach. Dobrym pomysłem okazuje się rozmowa z hodowcą i wstępny wywiad. Podczas rozmowy możemy dowiedzieć się o badaniach psów hodowlanych i poprosić o ich zdjęcia. Dobra hodowla maltipoo zaprosi do domu potencjalnego nabywcę szczeniąt, udostępni pełną dokumentację hodowlaną i pokaże na żywo warunki w hodowli. Podczas dokonania zakupu należy także podpisać umowę, co stanowi zabezpieczenie zarówno dla hodowcy, jak i dla nowego właściciela szczeniaczka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny