Maltipoo - opis, charakter, pochodzenie, opinie, porady właścicieli

Przez wieki psy wykonywały różne prace. Pilnowały stad krów i owiec, zwalczały szkodniki, brały udział w polowaniach. Hodowano je tak by jak najlepiej się do nich nadawały. To właśnie, dlatego obecnie do wyboru jest tak wiele ras. Współcześnie nadal, choć rzadziej, pojawiają się nowe. Jedną z młodszych odmian jest maltipoo. Jak wygląda ten pies i jakie ma usposobienie? Na to pytanie i kilka innych odpowiadamy w poniższym artykule.

Hybrydowa rasa psa

Maltipoo reprezentuje młode i interesujące rasy psów do towarzystwa. Fascynuje, dlatego, że jest hybrydą. Narodził się na skutek skrzyżowania pudla toy z maltańczykiem. Takie połączenie przyczyniło się do powstania niewielkiego, przyjacielskiego i żywiołowego czworonoga. To, którego z rodziców bardziej przypomina zależy głównie od genów. Pieski, o których piszemy nie zostały uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Nie mają także opracowanego oficjalnego wzorca. Dlatego też kupowane szczeniaczki nie mają rodowodu. Zatem zawsze trzeba sprawdzać, jakie opinie wśród klientów ma wybrana hodowla.

Jak wygląda typowy pies maltipoo? Nieco dokładniejszy opis należy rozpocząć od jego budowy. Dorosły osobnik nie jest dużym czworonogiem. Przeważnie dorasta do 20 cm wysokości w kłębie. Natomiast prawidłowa waga utrzymuje się w granicach 2,5-5 kg. Widać, więc, że jest to miniaturka. Sylwetkę pieska można określić, jako kwadratową. Do tego ma krótkie kończyny i charakterystyczny, krótki ogon. Odznacza się także zwisającymi uszami oraz bystrym, przyjacielskim spojrzeniem. To rzecz jasna nie wszystko, co trzeba napisać o wyglądzie tego psiaka. Nie można, bowiem zapominać o jego pięknej sierści.

Maltipoo to rasa, która nie wykształca podszerstka. W związku z tym u każdego psa występuje tylko włos okrywowy. Rośnie przez całe jego życie i potrzebuje regularnego podcinania. Co ważne sierść praktycznie nie wypada i jest przyjaźniejsza dla alergików. Tu jednak trzeba pamiętać, że uczulenia i tak mogą wystąpić. Jeśli chodzi o umaszczenie to czworonogi przybierają różne warianty kolorystyczne. Mogą być białe, srebrne, czarne, brązowe itp. Często też ciemniejsze szczeniaki mają białe kosmyki na klatce piersiowej, łapach i ogonie. Więcej informacji o wyglądzie i sierści maltipoo można dowiedzieć się na naszej stronie.

Usposobienie niewielkiego pupila

W Polsce funkcjonuje niejedna hodowla rasy maltipoo. Pieski można dość łatwo znaleźć, zatem warto wiedzieć, jaki mają charakter. Przede wszystkim bardzo mocno przywiązują się do opiekunów. Chętnie towarzyszą im przy każdej możliwej okazji. Bardzo nie lubią zostawać same w domu. Jeśli nie zostaną przyzwyczajone do tego od najmłodszych lat będzie to problem. Tak czy inaczej, nie należy ich na długo zostawiać bez opieki. W związku z tym nie są to psy dla każdego. Przed zakupem należy rozważyć czy faktycznie mamy czas na dbanie o tego zwierzaka. Ponadto maltipoo oczekują zainteresowania od rodziny. Ignorowane będą się domagać uwagi.

Opisywana rasa, podobnie jak maltańczyk, jest bardzo przyjacielska. Pieski miło przywitają obce sobie osoby przychodzące do domu. W żadnym wypadku nie są to czworonogi stróżujące. Zbierają dobre opinie, dlatego, że świetnie dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Nie wykazują instynktu terytorialnego i nie lubią dominować. Będą, więc żyć w zgodzie z psami i kotami. Łagodne usposobienie ma jeszcze jedną zaletę. Otóż maltipoo nie mają skłonności do wszczynania bójek z większymi czworonogami. To z uwagi na ich niewielkie gabaryty bardzo ważna cecha. Co jeszcze trzeba wiedzieć o ich charakterze?

Dorosły psiak jest zazwyczaj żywiołowy i potrzebuje sporo ruchu jak na takiego malucha. Można też śmiało stwierdzić, że jest to pieszczoch. Lubi zabawę i bycie w centrum uwagi. Nadaje się na towarzysza trochę starszych dzieci. Na tyle dużych by wiedzieć jak się zachowywać by nie zrobić psu krzywdy. Nie można zapominać, że maltipoo odziedziczył po przodkach inteligencję. Szybko uczy się poleceń i sztuczek. W szkoleniu przeważnie nie sprawia żadnych problemów. Może mieszkać i w bloku i w domu jednorodzinnym. Szybko przystosowuje się do nowych warunków. Po rozszerzenie powyższych tematów zapraszamy na nasza stronę.

Maltipoo – wymagania, sprzedaż, cena

Pieski rasy maltipoo dożywają nawet 15 lat. Przy odpowiedniej pielęgnacji i żywieniu cieszą się dobrym zdrowiem. Będąc już przy tym zagadnieniu trzeba odpowiedzieć na ważne pytanie. Jak należy dbać o tę miniaturkę? Podstawową czynnością jest wyczesywanie. Jeśli zwierzak ma dłuższą sierść, robi się to codziennie. Pieski ostrzyżone krócej można szczotkować, co 2-3 dni. Zaniedbanie sierści doprowadzi do jej filcowania i kołtunienia się. To z kolei może być niebezpieczne dla zdrowia. Istotne są też regularne kąpiele. Pupila myje się raz na trzy tygodnie. Chyba, że wcześniej mocno się wybrudzi. Inne zabiegi pielęgnacyjne to czyszczenie uszu i kącików oczu.

W opiece nad maltipoo nie można zapominać o strzyżeniu. Opiekunowie mogą to robić samodzielnie, jeśli mają doświadczenie. W innych przypadkach tę czynność lepiej pozostawić fryzjerowi. Interesująca nas rasa jest raczej wrażliwa na zimno. Trzeba, więc zadbać o odpowiednie ubranka na mroźne zimy. W skład pielęgnacji wchodzi także czyszczenie zębów. U niektórych osobników może odkładać się kamień nazębny. To tyle, jeśli chodzi o wymagania kosmetyczne. Teraz możemy przejść do żywienia sympatycznej rasy hybrydowej. Na początek warto wiedzieć, że pupile do niej należące nie są wybredne i mają spory apetyt.

Maltipoo są psami, u których mogą występować alergie pokarmowe. Dziedziczone po maltańczykach. Jednym z częstych alergenów jest mięso kurczaka. By uniknąć problemów należy podawać karmę wysokiej jakości. Dobrze sprawdzają się zarówno wersje mokre jak i suche. Opiekunowie mogą także samodzielnie przygotowywać posiłki. Na koniec cena czworonoga. W Polsce sprzedaż maltipoo jest prowadzona przez klika hodowli. Za szczeniaczki trzeba zapłacić 3000-4000 zł. Kwotę można uznać za wysoką, ale na pewno warto ponieść te koszty. Dokładniejszy opis tej interesującej rasy opublikowaliśmy na naszej stronie.