Charakter, zachowanie i żywienie maltańczyka białego

Maltańczyk biały – charakter i zachowanie

Maltańczyk miniaturka charakteryzuje się wyglądem uroczej maskotki, jednak jest to pies o szerokiej osobowości. Zazwyczaj wyróżnia się przyjaznym nastawieniem, jest spokojny z natury i uwielbia, kiedy się go głaszcze. Czasem jednak może pokazać swój temperament i wyciągnąć pazurki, nawet w kierunku swojego pana. Takie sytuacje zdarzają się jednak bardzo rzadko i zazwyczaj wtedy, gdy piesek zostanie czymś sprowokowany.

Psy maltańczyki to zwierzęta o nieprzeciętnej inteligencji, dużej wrażliwości i prawie niewyczerpanej energii. Szczeniak maltańczyka potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej i choć dorosłe maltańczyki są spokojniejsze, to jednak również należy zapewnić im możliwość wybiegania się.

Zachowanie maltańczyka białego spodoba się osobom, które lubią psy, przywiązujące się do właściciela. Maltańczyki miniatury nie darzą zaufaniem osób obcych, zwłaszcza gdy ich pana nie ma w pobliżu. Nie lubią również pobytów w hotelach dla psów, a długa rozłąka z opiekunem jest dla nich stresująca i sprawia im przykrość. Nie zachowują się jednak przy tym agresywnie i samodzielnie radzą sobie z dystansem, wiernie oczekując na powrót pana.

Mały maltańczyk to rasa, którą powinny wybierać osoby, poszukujące nowego członka rodziny, a nie tylko zwierzaka na pokaz. Te pieski, już od szczeniaka są bardzo uczuciowe i wymagają sporej dawki czułości oraz miłości. Spoglądając na opinie o maltańczyku białym, możemy zauważyć, iż nie jest to zwierzak, który sprawdzi się u zapracowanych ludzi, niemających czasu na zabawę i odpowiednie zajęcie się pupilem. Jeśli szukasz więcej porad o psach tej rasy, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o maltańczykach.

Maltańczyk biały – co powinien jeść szczeniak maltańczyka, a co dorosły maltańczyk?

Żywienie małego maltańczyka powinno być oparte na karmach z dużą zawartością mięsa, jeżeli jednak chcemy sami przygotowywać posiłki, należy pamiętać o dodatkowej suplementacji witamin, zwłaszcza wapnia.

Żywienie maltańczyka – o czym należy pamiętać:

 • rasa ta powinna być karmiona wysokiej jakości karmą z dużą zawartością mięsa;
 • białe maltańczyki muszą spożywać duże ilości wapnia, ponieważ mają skłonności do chorób kości i zębów;
 • maltańczyk miniatura należy do ras z dużą skłonnością do alergii, jeżeli wystąpi uczulenie, konieczna będzie specjalna dieta;
 • najlepiej stosować gotowe karmy dla ras małych, zawierające szereg składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju psa;
 • przy samodzielnym przygotowywaniu posiłków, najlepiej podawać chude, drobno pokrojone gotowane mięso; można je mieszać z ryżem i warzywami.

Dobra i zdrowa prezencja maltańczyka krok po kroku

Wygląd i waga małego maltańczyka białego

Psa maltańczyka charakteryzuje:

 • mały rozmiar i waga – pies osiąga ok. 25 cm wysokości i waży zazwyczaj nie więcej niż 5 kg;
 • biała, długa, lśniąca i jedwabista sierść, wymagająca systematycznej pielęgnacji;
 • sierść o każdej porze roku jest długa; pieski nie linieją.

Małe maltańczyki to psy wymagające stałej pielęgnacji, nie tylko sierści, ale również uszu oraz oczu. Różnego rodzaju zabiegi można wykonywać samodzielnie lub przyprowadzać psa do specjalistów z zakresu strzyżenia i zabiegów kosmetycznych psów. Cena maltańczyka sama w sobie jest wysoka, do tego dochodzą jeszcze koszty żywienia i pielęgnacji pupilów, o czym warto pamiętać, zanim zdecydujemy się przyjąć psiaka do siebie.

Maltańczyk biały w legowisku dla psa, czyli szczeniak maltańczyka a dorosły maltańczyk
Maltańczyk biały w domu, a także szczeniak maltańczyka, jego cena i opinie

Pielęgnacja maltańczyka krok po kroku

Na co zwrócić szczególną uwagę, aby pielęgnacja maltańczyka była prawidłowa:

 • włosy:
  • sierść maltańczyka wymaga codziennego wyczesywania i należy rozpocząć te czynności już od szczeniaka, aby przyzwyczaić psiaka do częstych zabiegów;
  • kąpiele – psiaki można kąpać, jednak większość lekarzy weterynarii zaleca, aby robić to nie częściej niż raz w miesiącu; do kąpieli najlepiej wykorzystać specjalne szampony do włosów dla maltańczyków, niezawierające środków wybielających;
 • uszy: odpowiednia pielęgnacja uszu maltańczyka miniatury pozwala uniknąć częstego dla tej rasy schorzenia, jakim jest zapalenie przewodu słuchowego;
  • wyrywanie włosków z uszu pęsetą (nie wolno ich przycinać, gdyż może to doprowadzić do zapalenia i infekcji - zabieg wyrywania można przeprowadzić w domu lub powierzyć weterynarzowi/groomerowi - dla psa jest on bezbolesny)
  • czyszczenie uszu specjalnymi preparatami;
 • oczy – dorosły maltańczyk często cierpi na przebarwienia pod oczami, których przyczyną mogą być: włosy drażniące oko, alergie, zapalenia spojówki oka, zatkane kanaliki łzowe; jako profilaktykę zaleca się systematyczne przecieranie oczu psa jałowym roztworem soli fizjologicznej;
 • zęby i pazury:
  • mycie zębów specjalnymi preparatami dla psów przynajmniej 2-3 razy w tygodniu;
  • kup pupilowi gryzaki, które zredukują tworzenie się kamienia nazębnego;
  • systematycznie przycinaj pazurki;
 • podczas regularnych wizyt u weterynarza, poproś lekarza, aby sprawdzał stan uzębienia i pazurków twojego pupila.

Już szczeniaki maltańczyka wymagają odpowiedniej pielęgnacji pod wieloma względami. Jeżeli zadbamy o pieska od samego początku, dorosłego maltańczyka nie trzeba będzie przekonywać do tego, aby poddał się systematycznym zabiegom.

Podsumowując, maltańczyk biały to rasa, która charakteryzuje się spokojnym zachowaniem oraz przyjaznym nastawieniem do człowieka. Cena maltańczyka białego ze stowarzyszenia to minimum 1500 zł. Ceny psów z rodowodem ZKWP zaczynają się od 3000 zł za pieska i 4000 zł za suczkę. Cena szczeniaka wystawowego będzie natomiast dwukrotnie wyższa. Oczywiście można zakupić też maltańczyka od pseudohodowcy za 1000 zł (często są to psy chore lub z wadami genetycznymi), ale nie polecamy takiego rozwiązania.

Maltańczyki to czujni obserwatorzy, którzy bardzo szybko uczą się określonych wzorców. To właśnie dzięki swojemu usposobieniu, psy te zbierają tak wiele pozytywnych opinii. Pomimo niewielkiej wagi, nie są to psy dla każdego, gdyż wymagają ciągłe uwagi oraz  pielęgnacji. Mały maltańczyk wygląda niczym ukochana maskotka, jednak jest zwierzątkiem ruchliwym, któremu trzeba zapewnić możliwość pełnej aktywności. Pieski uwielbiają się pieścić i nie lubią, gdy zostawia się je same, nie są więc dobrą opcją dla osób ciągle zajętych i zapracowanych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny