Rasy małych psów
Decyzja o przygarnięciu psa to tyko początek drogi. Następnie trzeba zastanowić się, jaki ma to być zwierzak. Towarzysz w sportowym trybie życia czy raczej domowy przyjaciel. Do tej drugiej grupy zdecydowanie należą małe psy rasowe. Należy jednak pamiętać, że ich małe ciałka kryją wiele energii i chęci do zabawy. Warto, więc lepiej poznać nieduże pieski. Szczegółowe informacje na ich temat znajdują się na naszej stronie.
Małe psy rasowe – ogólna charakterystyka
Małe pieski są bardzo popularne, mają oddanych miłośników na całym świecie. Tworzą interesującą grupę, w której skład wchodzi wiele ras. Jakie warunki musi spełniać czworonóg by był zaliczany do małych ras? Przede wszystkim powinien mieścić się w górnej granicy wysokości w kłębie wynoszącej 39 cm. Jeśli zaś chodzi o wagę to nie może przekraczać 12 kg. Trzeba tu dodać, że w wielu wypadkach jest jeszcze niższa. Nieduże psy domowe w kwestii sierści wykazują pełne zróżnicowanie. Występują tu zwierzaki typów długo, średnio i krótkowłosych. U niektórych linienie nie jest intensywnie, ponieważ nie wykształcają podszerstka.
Dlaczego przygarnianie malutkich piesków jest tak popularne? Cóż, każda rasa opisywanego typu jest bez wątpienia urocza. Ponadto zwierzaki nie są drogie w utrzymaniu i nie potrzebują wiele miejsca do życia. Pasują, więc do mieszkań w blokach, można też zabierać je w niemal każdą podróż. Jednakże kupując małego psa trzeba pamiętać o pewnej ważnej kwestii. Pomimo niewielkich gabarytów i przeważnie słodkiego wyglądu nadal są to psy. Tak jak i większe potrzebują sporo ruchu na świeżym powietrzu. Nie mogą przebywać wyłączenie w domu i wychodzić tylko po to by załatwić potrzebę fizjologiczną.
Oczywiście bardzo ważne jest też prawidłowe wychowanie. Wyznaczanie granic, wykształcanie prawidłowych odruchów i eliminowanie tych niepożądanych. Każdego czworonoga trzeba nauczyć pozostawania samemu w domu, oduczyć gryzienia itp. Niestety czasem pojawia się syndrom małego psa. Właściciel pozwala się zdominować przez czworonoga. Przez to pies staje się agresywny wobec innych zwierząt i ludzi. Do tego natarczywie szuka uwagi, często szczeka. Wielu właścicieli jednak nie dostrzega problemu twierdząc, że taki słodki maluch nie zrobi nikomu krzywdy. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Więcej porad na temat wychowania można znaleźć na naszej stronie.
Zdrowie małych ras psów
Jaka jest przeciętna długość życia małego psa? To zależy od wielu czynników. Ważne są predyspozycje konkretnej rasy. Jednakże można podać uśrednione dane. Opisywane maluchy dożywają zazwyczaj około 14 lat. Za szczególnie długowieczne psy uważa się sznaucera miniaturowego i szpica. W kategorii długości życia wyróżniają się również maltańczyki. Wiele osobników żyje nawet 16-18 lat. Pamiętajmy jednak, że nawet pieski pokojowe mogą zapadać na różne choroby. Zarówno genetyczne jak i wirusowe czy bakteryjne. I właśnie tym zagadnieniem teraz się zajmiemy.
Małe psy są powszechnie uważane za okazy zdrowia. Nie dzieje się tak bez powodu. Odznaczają się sporą odpornością i witalnością. Nie oznacza to jednak, że nie dotykają ich choroby. Występują u nich rozmaite schorzenia. Zazwyczaj inne niż te trapiące przedstawicieli większych ras. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych malutkich psów jest hipoglikemia. To duży spadek poziomu cukru we krwi, często wywoływany przez stres. Powszechną dolegliwością jest też zaburzenie homeostazy organizmu. Gwałtowne obniżenie temperatury ciała psa wywołane spadkiem temperatury otoczenia. To, dlatego nieduże psiaki potrzebują ubranek.
Zanim przejdziemy do listy małych ras, opiszemy pokrótce jeszcze inne, częste choroby. U psów ze spłaszczonymi nosami, takich jak mopsy czy pekińczyki, może pojawić się syndrom brachycefaliczny. Jest to zespół problemów związanych z górnymi drogami oddechowymi. Kolejną dolegliwością, na którą cierpi niejedna mała rasa to zapaść tchawicy. Ona również bardzo utrudnia oddychanie. Inną, często występującą przypadłością jest zapalenie trzustki. Oczywiście to tylko kilka przykładów, wiele przecież zależy od konkretnej rasy. Więcej informacji na temat chorób, objawy i sposoby leczenia, opisaliśmy w innych artykułach na naszej stronie.
Rasy małych piesków – nazwy i opisy
Wśród małych piesków jest wiele kudłatych ras. Innymi słowy mających długą sierść lub też włosy. Sporą popularnością cieszą się Shih Tzu, świetne zwierzaki do towarzystwa. Odznaczają się pogodnym usposobieniem, są ufne, czułe i mocno przywiązują się do właściciela. Ich piękne, jedwabiste włosy wymagają codziennej pielęgnacji. Pod względem charakterologicznym bardzo podobne do nich są maltańczyki. Do tego również potrzebują codziennego czesania. Nieco więcej temperamentu okazują yorki, czyli York Shire Terriery. Są samodzielne, często wręcz uparte, mogą, więc sprawiać pewne problemy w wychowaniu.
Po kudłatych czas na kilka ras psów średnio i krótkowłosych. Do średniowłosych można zaliczyć sznaucery miniaturowe. To przyjazne psy domowe, ale odznaczające się jednocześnie twardą osobowością. Są bardzo lojalne wobec swojej rodziny. Cenne jest też to, że dobrze dogadują się i z dziećmi i dorosłymi. Wart uwagi jest, średniowłosy nieliniejący, bichon frise. Jest to niezwykle bystry, wesoły pies. Bardzo lubi zabawę, szybko zaprzyjaźnia się z innymi zwierzętami i ludźmi. Reprezentuje też rasy długowieczne i odporne na choroby. Bichon żyje nawet 16-18 lat, co jest świetnym wynikiem.
Małe psy pokojowe to też rasy krótkowłose. Takie jak chociażby popularne buldogi francuskie lub nieco mniej znane boston teriery. Na świecie jest również wielu miłośników mopsów. Do psów krótkowłosych zalicza się też jamniki i chihuahuały. Oczywiście przybliżyliśmy tylko kilka, najczęściej spotykanych odmian. Małych psiaków rasowych jest znacznie, znacznie więcej. Kompletną listę zawierającą ich nazwy i opisy można znaleźć na naszej stronie. Dzięki niej odnalezienie czworonoga, który stanie się wiernym towarzyszem będzie znacznie łatwiejsze. Zachęcamy, więc do zapoznania się z tymi materiałami.