Lorysa górska – pochodzenie, tryb życia, wygląd, zachowanie

Papuga lorysa tęczowa – opis, występowanie, cechy szczególne

Lorysa górska (Trichoglossus haematodus) to średniej wielkości papuga (ok. 28-32 cm, dla porównania nielotna papuga z Nowej Zelandii: 60 cm) zaliczana do podrodziny lor i plemienia Loriini. W naturze występuje w:

  • Indonezji,
  • Nowej Gwinei,
  • południowej Australii,
  • Tasmanii,
  • Nowej Zelandii.

Lorysa tęczowa nie ma specjalnych wymagań siedliskowych. Zamieszkuje niziny, lasy deszczowe, namorzyny, sawanny, zalesione wzgórza. Nie stroni także od bliskości ludzi – chętnie odwiedza ogrody, plantacje i tereny uprawne. Papuga lorysa górska w swoich ojczystych krajach nie cieszy się sympatią rolników – uznawana jest za uciążliwego szkodnika niszczącego uprawy.

Lorysy górskie to zapaleni ptasi podróżnicy. Każdego dnia mogą pokonywać wiele kilometrów w poszukiwaniu owocujących i kwitnących roślin. Lorysy tęczowe są z natury towarzyskie. Choć na co dzień żyją w parach lub małych grupach, podczas podróży i noclegu mogą łączyć się w ogromne stada. W trakcie lotu ptaki często głośno wokalizują.

Lorysa tęczowa zajmuje jedno z czołowych miejsc w rankingach najpiękniejszych gatunków papug. Sekret jej urody tkwi w wielobarwnym upierzeniu. Przy tak kolorowym ptaku gołębie pocztowe czy nielotna papuga z Nowej Zelandii mogą jawić się jako typowe szaraki. Jak sama nazwa wskazuje, papuga ta może poszczycić się tęczowym ubarwieniem – ma ciemnoniebieską (przechodząca w brązową) głowę, żółtą lub zieloną obrożę na szyi, czerwoną pierś z niebieskoczarnymi pręgami, zielony brzuch z żółtymi pręgami, zielono-żółte nogawice i ogon. Uwagę przykuwa także intensywnie zabarwiony pomarańczowoczerwony dziób. Lorysa tęczowa ma smukłą sylwetkę z długim spiczastym ogonem. Pod względem budowy przypomina nieco ptaki aleksandretty.

U lorysy górskiej praktycznie nie występuje dymorfizm płciowy. Samiec i samica różnią się nieznacznie kolorem tęczówki – u samca jest ona jasnoczerwona, u samicy jasnopomarańczowa.

Lorysa górska – zachowanie, charakter, szkolenie

Lorysa górska (Trichoglossus haematodus) to papuga, której z pewnością nie można odmówić uroku osobistego. Tęczowo upierzona pierzasta podopieczna ma żywiołowy charakter. Jest niezwykle inteligentna, przebojowa, dociekliwa, ciekawska, czujna i sprytna. Nie znosi się nudzić. Wciąż potrzebuje nowych bodźców i sporej dawki stymulacji intelektualnej. Drzemią w niej niespożyte pokłady energii. Lubi być w centrum uwagi.

Papuga lorysa tęczowa jest zawsze chętna do zabawy i często sama ją inicjuje. Łatwo nawiązuje kontakty z człowiekiem i uwielbia spędzać z nim czas na radosnych harcach. Niezwykle aktywna papuga jest poza tym bardzo zwinna i ma silne stopy, co czyni z niej wyborną ptasią akrobatkę. Z lorysą górską praktycznie nie sposób się nudzić – ma wspaniałe zdolności komiczne i potrafi rozbawić niemal każdego. Osobliwym zachowaniem tej papugi jest choćby przewracanie się na plecy. Ze względu na wrodzoną inteligencję i zdolności ruchowe lorysa łatwo uczy się sztuczek.

Lorysy tęczowe to prawdziwe ptasie gaduły. Ptaki te są bardzo wrażliwe na dźwięki i chętnie wokalizują. Niestety mają bardzo donośny głos i często posługują się skrzeczącymi, ostrymi i wysokimi tonami, które mogą być postrzegane jako nieprzyjemne. Z pewnością papugi te nie nadają się dla osób, które tuż za ścianą mają sąsiadów. Gadulstwo lorys tęczowych można jednak wykorzystać – ptaki chętnie uczą się powtarzania słów i często mogą rozwinąć szeroki słownik.

Polecane pokarmy dla papug - sprawdź promocje!

Choć papugi lorysy tęczowe na co dzień są raczej przyjazne i nie przejawiają silnej tendencji do problemów behawioralnych, zdarzają się im incydenty związane z agresją i terytorializmem. Niestety dziobnięcia tych ptaków bywają bardzo bolesne i dotkliwe. Czasami papugi tęczowe są nieco zaborcze. Pozbawione stymulacji mentalnej łatwo popadają w depresję. Lorysy górskie z reguły nie najlepiej dogadują się z innymi ptakami i mogą wchodzić z nimi w konflikty, a nawet zadawać im śmiertelne rany. Z tego względu nie powinno się ich utrzymywać w wolierach wielogatunkowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat latających papug?

Lorysy tęczowe w domu – warunki utrzymania, wymagania, hodowla

Papuga lorysa górska – klatka, żywienie, pielęgnacja

Choć papuga Trichoglossus haematodus to wspaniała kandydatka na ptasiego kompana, należy ona do dosyć wymagających podopiecznych. Papuga ta potrzebuje dużej klatki lub woliery o wymiarach minimum: 120 cm x 60 cm x 100 cm. Mieszkanko dla lorysy musi być solidne, wykonane z metalu – papuga ta szybko zniszczy drewniane elementy. Ze względu na wodnistą konsystencję jej odchodów, które mogą być wystrzelane na dalekie odległości, warto dobrze przemyśleć lokalizację klatki. Najlepiej umieścić ją w pomieszczeniu z odsłoniętą podłogą (np. z płytek) i ścianami pozbawionymi tapety, które w razie potrzeby można łatwo wyczyścić. Dobrym pomysłem może być też zabezpieczanie podłogi i ścian folią.

Dwie papugi lorysa górska oraz opis gatunku, a także hodowla, wymagania oraz rozmnażanie w warunkach domowych
Lorysa górska - piękny ptakt o wspaniałych kolorach i jej wymagania hodowlana oraz opis gatunku

W klatce lorysy górskiej nie może zabraknąć różnych zabawek i akcesoriów do ćwiczeń. Szczególne zainteresowanie tej papugi wzbudzą zabawki wydające dźwięki (np. dzwonki, grzechotki) oraz puzzle i inne zabawki do manipulowania stopami. Warto zaoferować jej również akcesoria do ćwiczeń fizycznych (drabinki, huśtawki) oraz elementy do obdziobywania. Bardzo ważna jest regularna wymiana zabawek – lorysy szybko się nudzą. Lorysy tęczowe są miłośniczkami kąpieli, dlatego koniecznie trzeba zapewnić im basenik z wodą.

Lorysa tęczowa to papuga o specyficznych wymaganiach żywieniowych. W naturze żywi się nektarem i pyłkiem kwiatów, które pobiera za pomocą wyspecjalizowanego języka. Spożywa także pączki kwiatów, owoce czy owady. W warunkach domowych papugę najlepiej karmić specjalnym pokarmem dedykowanym lorom i lorysom (na bazie nektarów) lub karmą dla miękkojadów. W jej diecie powinny znaleźć się również:

  • świeże owoce,
  • jadalne kwiaty,
  • zielenina,
  • soki owocowe,
  • owady karmowe.

W roli dodatku można podawać niewielką porcję ziarna (zwłaszcza w formie kiełków). Wilgotny pokarm lorys łatwo się psuje. Aby uniknąć infekcji u ptaków, należy na bieżąco usuwać niezjedzone resztki pożywienia.

Lorysa górska – rozmnażanie, cena, długość życia

Lorysy górskie to monogamiczne ptaki, które dosyć dobrze rozmnażają się w niewoli. Na wolności gniazdują głównie w dziuplach drzew eukaliptusowych. Hodowla ptasich par powinna odbywać się w dużych klatkach wyposażonych w budki lęgowe o wymiarach dna 50 x 35 cm. Ptaki chętnie wykorzystują budki także po sezonie lęgowym do snu i wypoczynku. Samica składa 2-3 jaja, które wysiaduje przez 23-25 dni. Młode papugi usamodzielniają się po 8-9 tygodniach.

Ile kosztuje lorysa górska? Cena tęczowej papugi waha się od około 500 zł do 1500 zł. To, ile będzie kosztować papuga, zależy w dużej mierze od miejsca zakupu. Zwykle w niższej cenie papugę można zakupić bezpośrednio w hodowli niż w sklepie zoologicznym. Zakup lorysy kosztuje jednak dość dużo w porównaniu do zakupu innych ptaków ozdobnych o podobnych rozmiarach. Tańsze od lorysy są niektóre średnie papugi (np. modrolotka czerwonoczelna, nimfa) oraz gołębie pocztowe.

Lorysa górska może być towarzyszką na długie lata. Żyje 20-30 lat, czyli znacznie dłużej od gołębi pocztowych (ok. 10 lat), ale sporo krócej od nielotnej papugi z Nowej Zelandii (nawet 100 lat). Jeśli jesteś w stanie sprostać jej wymaganiom, z pewnością zyskasz wyjątkową pierzastą towarzyszkę, która zapewni Ci mnóstwo rozrywki.

ikona podziel się Przekaż dalej