Leonberger – ogólna charakterystyka wyglądu i charakteru

Jak wygląda leonbergher? Wzorcowy opis, zdjęcia


Rasa leonberger została uznana przez FCI, a opis jej wyglądu odnajdziemy we wzorcu rasy numer 145. Z dokumentacji dowiadujemy się, że rasa jest dobrze umięśniona, potężna, a przy tym elegancka. Jej budowa jest harmonijna, a ogólny wygląd imponujący.

Dorosły, prawidłowo zbudowany pies osiąga wysokość w kłębie pomiędzy 72, a 80 cm. Pożądana w hodowlach wysokość to około 76 cm. U rasy występuje widoczny dymorfizm płciowy. Suczki leonobergher są dużo drobniejsze, a ich wzorcowa wysokość w kłębie została określona na przedział 65 do 75 cm (pożądane 60 cm). Waga nie została ujednolicona we wzorcu rasy. Opis leonbergerów sugeruje nam, że dorosły, prawidłowo zbudowany pies osiąga masę około 55 – 65 kg, z kolei idealna waga suczki to około 45 do 55 kg.

Oglądając zdjęcia leonbergherów, zauważymy nie tylko imponujące rozmiary, ale i ciekawą szatę. Wzorcowy opis sierści wskazuje na obecność trochę miękkiej lub twardej okrywy włosowej. Powinna być ona długa i przylegająca do ciała pomimo obfitego podszerstka. Pies powinien posiadać charakterystyczną kryzę na szyi i klatce piersiowej, z kolei sierść na grzebiecie nie powinna posiadać przedziałka.

Rasa występuje w kilku odmianach umaszczenia. Leonberger może posiadać umaszczenie lwie, czerwone, brązowo czerwone oraz piaskowe, czyli jasno żółte i kremowe. Wzorzec rasy dopuszcza także wszystkie odcienie pośrednie. Każdy pies rasy leonberger powinien posiadać czarną maskę. Wzorzec dopuszcza także czarne końce włosów, jednak owa barwa nie powinna przeważać w umaszczeniu.

Oglądając zdjęcia rasy, możemy zauważyć, że leonberger nieco przypomina bernardyna. Posiada podobne rozmiary ciała, opadające płasko po bokach uszy oraz wyraziste oczy. Czaszka leonberghera jest delikatnie węższa niż u bernardyna, pies posiada także inne umaszczenie. Mimo wszystko przyjmuje się, iż to właśnie rasa leonberger zapoczątkowała popularną obecnie rasę bernardynów.

Usposobienie leonbergera

Leonbergher to rasa psa stróżującego i do towarzystwa dla rodziny. W hodowlach zwraca się dużą uwagę nie tylko na wzorcowy wygląd piesków, ale i na ich charakter. Opis idealnego charakteru odnajdziemy nawet we wzorcu rasy.

Pies leonberger powinien być bardzo łagodny wobec dzieci. Jego charakter nie może być nadmiernie lękliwy ani agresywny. Rasa powinna być układna, posłuszna, a przez to podatna na szkolenie. Wzorcowy opis psa sugeruje, że leonberger idealnie sprawdza się we współczesnych warunkach mieszkaniowych. Nadaje się na psa mieszkającego w bloku, jak i w dużym domu jednorodzinnym. Można go ze sobą zabierać na wyprawy, leonberger jest pupilem stabilnym psychicznie i odważnym, dzięki czemu sprawdzi się w roli towarzysza dla całej rodziny.

Usposobienie psa rasy leonberger powinno być pewne siebie i opanowane. Nie jest to rasa ekspresyjna, którą łatwo sprowokować. Dobrze socjalizowany pies nie będzie stwarzał problemów na spacerach ani prowokował konfliktów z innymi zwierzętami. Jego uwaga zostanie skoncentrowana na przyjemności wynikającej ze spaceru.

Wzorcowe usposobienie psa leonberghera jest też podporządkowane człowiekowi. Zarówno szczenięta, jak i dorosły pies tej rasy nie ma tendencji do dominacji. Pupil z reguły jest posłuszny właścicielowi, a jego szkolenie nie sprawia zbyt wielu kłopotów. Przyjacielski, a jednocześnie nieustraszony charakter psa, czyni z niego dobrego obrońcę rodziny. Leonbergher nie prowokuje konfliktów, jednak nie zawaha się w obronie swojego właściciela.

Co ciekawe, leonberghery to także psy niewrażliwe na hałas. Oznacza to łatwość dopasowania do życia miejskiego. Rasa nie wystraszy się przez głośne odgłosy, będzie je ignorować. Co równie istotne, łagodne usposobienie nieodłącznie wiąże się z inteligencją i łatwością zapamiętywania. Rasa świetnie radzi sobie podczas zapamiętywania podstawowych komend posłuszeństwa, a jej idealna pamięć jest kolejnym ułatwieniem szkoleniowym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psie rasy hovawart?

Polecane karmy i akcesoria dla psów - sprawdź ceny!

Szczenięta leonbergher są pełne energii i stale gotowe do zabawy. Dorosły pies posiada już bardziej stateczne usposobienie, będzie chętny do wspólnej aktywności z człowiekiem, jednak intensywne zabawy nie zawsze okazują się dla niego atrakcyjne. Jedną z największych pasji psa jest pływanie. Rasa słynie z dobrych umiejętności pływackich i chęci do zabawy w wodzie. Można to wykorzystać podczas dłuższych spacerów oraz wycieczek.

Opisując usposobienie leonbergera, warto wspomnieć także o pewnej niezależności. Pies nie zawsze bezwzględnie słucha komend swojego właściciela. Potrafi mieć własne zdanie, jednak z uwagi na dużą lojalność, jego zachowania nie powinny okazywać się zbyt problematyczne. Pies będzie też zdystansowany w stosunku do obcych. Nie wchodzi w zażyłe relacje z nieznanymi osobami, jednak będzie respektował ich obecność, jeśli właściciel okaże wobec nich pozytywne nastawienie. Rasa psa nie ma też silnego instynktu łowieckiego ani tendencji do ucieczek. Jest przywiązana do swojej rodziny, lubi spędzać czas u jej boku i spokojnie kontrolować otoczenie.

Opinie, najważniejsze wymagania i problemy związane z rasą

Jakie opinie zdobywa rasa leonberger?

Już pierwsze zdjęcia psa informują nas o jego olbrzymich rozmiarach. Rasa zdobywa dobre opinie, jednak ze względu na swoje proporcje, nie nadaje się dla każdego. Duży leonberger może okazać się drogi w utrzymaniu, a regularna pielęgnacja psa nie należy do najłatwiejszych.

Charakterystyka zachowań sugeruje, że leonbergher świetnie odnajduje się w roli psa rodzinnego. Podobnie jak chow chow miniaturka, cairn terier, canaan dog czy saarlooswolfhond odznacza się dużą wiernością i lojalnością. Pozytywne opinie o rasie dotyczą także odważnego charakteru i dość cichego usposobienia. Dorosły pies leonberger z pewnością okaże się cichszym towarzyszem niż wspomniany wcześniej saarlooswolfhond, cairn terier canaan dog czy chow chow miniaturka.

Mniej przychylne opinie dotyczą głównie krótkiej egzystencji. Niestety średnia długość życia ras molosowatych jest mocno ograniczona. Długość życia psa rasy leonberger to około 8 – 9 lat. Dla porównania, większość psów ras miniaturowych dożywa przynajmniej 10-12 lat.

Warunki prawidłowej pielęgnacji

Jak każdy pies długowłosy, leonberger nie jest najłatwiejszy w pielęgnacji. Jego gęsta szata wymaga regularnego szczotkowania. Możemy wykonywać je raz w tygodniu, zwracając szczególną uwagę na kończyny i pachwiny. Włos może gromadzić zabrudzenia podczas spacerów, dlatego warto regularnie kontrolować jego stan. W razie konieczności wyjmujemy z sierści drobne nasiona, listki czy inne nieczystości, które przyczepiły się do sierści podczas spacerów.

Pies rasy leonberger na trawie, czyli charakter, jego hodowla w Polsce
Jakie charakter ma pies rasy leonberger oraz jego hodowla w Polsce i cena

Pies linieje dwa razy do roku. Na wiosnę i jesienią zaleca się zwiększenie częstotliwości czesania. Niekiedy psa trzeba czesać nawet każdego dnia. W przeciwnym wypadku gęsty podszerstek będzie pokrywał całe otoczenie naszego pupila. Raz na pewien czas zwierzak wymaga się też kąpieli. Psa warto kąpać w dobrej jakości szamponach, przeznaczonych dla ras długowłosych. Po kąpieli możemy wysuszyć psa suszarką. Nasz leonberger ma na tyle gęste futro, że samoistne suszenie zajęłoby bardzo dużo czasu. Proces suszenia możemy połączyć z czesaniem szaty.

Jak każda rasa zwisłoucha, leonberger wymaga także regularnej kontroli stanu małżowin usznych. W przypadku wystąpienia silnego świądu, konieczna jest niezwłoczna wizyta u weterynarza.

Wymagania szkoleniowe i aktywność fizyczna

Leonberger sprawia wrażenie flegmatycznego, jednak w rzeczywistości okazuje się dość żwawym i radosnym psem. Jest to rasa molosowata, a zatem nie posłuży jej aktywność fizyczna o bardzo dużej intensywności. Leonberger najlepiej poradzi sobie z długim spacerem połączonym z zabawą. Z uwagi na dużą inteligencję, wymaga bodźców fizycznych, ale i intelektualnych.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, rasa słynie z zamiłowania do wody. Wystarczy obejrzeć zdjęcia psów, aby zauważyć, jak chętnie oddają się pływaniu. Na zdjęciach widzimy zarówno dorosłe leonbergery, jak i małe szczeniaki. Dlatego spacery w pobliżu akwenów wodnych mogą być dla psa nie lada atrakcją.

Regularna aktywność fizyczna powinna być połączona z odpowiednim szkoleniem. Młode szczeniaki wymagają socjalizacji, a w późniejszym wieku nauczenia podstawowych komend posłuszeństwa. Szkolenie należy przeprowadzać metodami wzmocnień pozytywnych. Na szczęście leonbergery to psy podatne na szkolenie i współprace z człowiekiem. Nauczenie ich podstawowych komend posłuszeństwa nie powinno być szczególnie skomplikowane.

Możliwe problemy zdrowotne leonbergerów

Rasy takie jak leonberger czy cairn terier są powszechnie uznawane za dość zdrowe. Jednak jak w przypadku każdej innej rasy, istnieje możliwość zwiększenia ryzyka zachorowania na pewne dolegliwości zdrowotne.

Najczęstsze choroby leonbergera to dysplazja stawu biodrowego i dysplazja stawu łokciowego. Są to problemy o podłożu genetycznym, dlatego dobra hodowla leonbergera powinna dopuszczać do rozrodu jedynie przebadane pod kątem owych chorób osobniki. Rasie przydarza się także skręt żołądka, do którego jest predysponowana z uwagi na duże rozmiary ciała.

Do możliwych problemów zdrowotnych rasy zalicza się także postępujący zanik siatkówki oraz polineuropatię. Na szczęście są to choroby, które nie zdarzają się zbyt często. Mogą występować także u takich ras jak cairn terier.

Cena za szczenięta z rodowodem

Przedmiotem zainteresowania wielu miłośników danej rasy jest cena zakupu szczeniaka z udokumentowanym pochodzeniem. Leonberger nie jest najpopularniejszą rasą, dlatego niekiedy możemy natrafić na problemy z dostępnością szczeniąt na sprzedaż. Cena w hodowlach leonbergera zależy od wielu czynników. Jedną z nich jest przynależność do danej organizacji kynologicznej. W naszym kraju największym zaufaniem cieszy się ZKwP, będące jedynym polskim reprezentantem międzynarodowej federacji FCI. Dlatego poniżej przyjrzymy się cenom za szczenięta z dokumentacją owego związku.

Cena za psa z dobrym pochodzeniem przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3000 zł. Młody pies ze znanej hodowli i bardzo dobrego skojarzenia może okazać się nieco droższy w zakupie. Sprawdzona hodowla leonbergera może sprzedawać szczenięta w cenach 3000 – 5000 zł. Stawka za szczeniaki w hodowlach zachodniej Europy okazuje się znacznie wyższa.

Wybierając hodowlę, nie należy sugerować się jedynie ceną zakupu. Warto sprawdzić opinie na temat danego miejsca, ocenić warunki w jakich żyją szczeniaki i upewnić się, że ich rodzice są psami wolnymi od dysplazji. Dobry hodowca przekaże zdjęcia szczeniąt, zdjęcia ich rodziców i poinformuje o predyspozycjach danej linii hodowlanej. W momencie zakupu szczeniaka otrzymujemy wszystkie dokumenty oraz podpisujemy stosowną umowę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny