Leonberger - opis, charakter, najczęstsze choroby, porady praktyczne

Leonberger to jedna z większych ras, pochodząca z Niemiec, mniej spotykana w Polsce. Wbrew wielkości jest to pies prawie dla każdego - lojalny, łagodny i przywiązany do opiekuna i jego rodziny. Poznaj opinie o tej rasie i dowiedz się, czy jest to pies dla ciebie. Opisujemy wygląd leonbergera, usposobienie i choroby najczęściej występujące u tej rasy.

Leonberger - opi, charakterystyka rasy i zdjęcia

Charakterystyka rasy

Pochodzenie rasy leonberger nie jest pewne. Kynolodzy spierają się co do tego, czy rasa ta pochodzi od mastifa tybetańskiego czy też została wyhodowana przez człowieka. Hodowla mastifa tybetańskiego istniała w Alpach już w starożytności. W Niemczech popularna jest teoria, że hodowla tego psa została zapoczątkowana przez Heinricha Essiga, który chciał rozsławić swoje miasto Leonberg (Lwia Góra) i wyhodować psa przypominającego lwa. Według tej teorii protoplastami leonbergera miał być nowofundland, bernardyn, pirenejski pies pasterski, a nawet kuvasz. H.Essig krzyżował szczenięta różnych ras, dopóki nie otrzymał potężnego, długowłosego psa o lwiej grzywie, czarnej masce i różnym umaszczeniu. Rasa szybko stała się tak popularna, że szczeniaki osiągały niebotyczne ceny.

Niestety rasa ta straciła popularność po śmierci hodowcy, na następnie prawie wyginęła w zawierusze dziejów, a szczególnie w czasie II wojny światowej. Została odtworzona dopiero w drugiej połowie XX wieku. Nowa hodowla, już w XX wieku, wyeliminowała umaszczenie inne niż płowe lub rude z czarną maską. W Polsce rasa ta pojawiła się dopiero pod koniec XX wieku, lecz nie jest zbyt popularna.

Długość życia, choroby i pielęgnacja leonbergera

Długość życia leonbergera wynosi około 9 - 12 lat. Psy te są odporne na warunki atmosferyczne, jednak nie należy narażać go na upał, wilgoć czy zimno. Najczęściej występujące choroby tego psa to skręt żołądka oraz dysplazja stawu biodrowego i łokciowego. Aby uniknąć skrętu żołądka, należy dzielić karmę psa na dwie mniejsze porcje. Warto starannie kontrolować żywienie, gdyż psy te mają duże skłonności do tycia.

Pielęgnacja sierści leonbergera nie nastręcza trudności. Warto jednak pamiętać, że pies ten znacznie linieje i należy liczyć się z ogromną ilością sierści w mieszkaniu. Jednak włos leonbergera jest długi i miękki, nie wbija się w dywany i tapicerkę i łatwo się go usuwa. Leonbergera czeszemy raz w tygodniu i kąpiemy w miarę potrzeby. Należy co tydzień sprawdzać ogon, portki, uszy i pachwiny, czy nie tworzą się tam kołtuny, które należy delikatnie rozdzielać palcami i rozczesywać grzebieniem.

Szczenięta leonbergera - hodowla i cena

Cena szczeniaka z rodowodem wynosi od 2500 do 4000 zł. Wybierając szczeniaki leonbergera zwróć uwagę na renomę hodowli, przodków wybranego psa oraz jego charakter. Pamiętaj, że psy te mają skłonność do dysplazji stawów. W Polsce hodowla nie ma obowiązku prawnego robienia badań w tym zakresie. Pamiętaj jednak, aby nabywać szczenięta z renomowanych hodowli, które wykonują badania odnośnie wad genetycznych. Dzięki czemu masz pewność, że szczeniaki nie będą obciążone wadami genetycznymi. Uważaj, jeśli cena psa jest podejrzanie niska.

Jeśli decydujesz się na szczenięta leonbergera, pamietaj że psy te nie są tanie w utrzymaniu. Jedzą dużo i wymagają karmy bardzo wysokiej jakości.

Jak wygląda rasa psa leonberger - opis i zdjęcia

Opis rasy należy zacząć od tego, że są to bardzo duże psy. Zdjęcia nie oddają w pełni wielkości tego psa, którego waga waha się w granicach 55 - 65 kg. Pies tej rasy dochodzi do 80 cm wzrostu, zaś suka do 75 cm.

Umaszczenie leonbergera musi przypominać lwa, czyli jest płowe, rude, rudo brązowe, lub piaskowe. Wymaganą cechą jest czarna maska. Sierść leonbergera jest średnio miękka do twardej. Może być prosta lub lekko pofalowana, długa. Charakterystyczną cechą tej rasy jest grzywa na szyi i klatce piersiowej, co upodabnia tego psa do lwa.

Leonberger - charakter i usposobienie

Charakter leonbergera

Usposobienie leonbergera to sama łagodność i wierność. Uwielbia stały kontakt z człowiekiem, choć nie jest natarczywy. Należy do psów pojętnych i łatwych do szkolenia. Z uwagi na rozmiary psa, musi on znać podstawowe komendy. Szkolenie należy zacząć wcześnie i prowadzić pozytywnymi metodami, konsekwencją, cierpliwością i poszanowaniem dla psa.

Pies ten ma dość niezależny charakter, jednak jest dość flegmatyczny i spokojny. Dzięki temu łatwo nad nim zapanować. Jednak nie można szczeniakowi na wszystko pozwalać, aby w przyszłości nie sprawiał kłopotów.

Opinie o rasie - czy leonberger to pies dla ciebie

Usposobienie tego psa zbiera dobre opinie. Jest to pies oddany opiekunowi i jego rodzinie, jak również łagodny wobec ludzi, dzieci i zwierząt domowych. Jest inteligentny, zmotywowany i łatwo go wyszkolić.

Leonberger kocha ludzi, jest spokojny i opiekuńczy wobec dzieci. Nadaje się dla rodzin z dziećmi oraz dla osób starszych. Należy jednak pamiętać, że psy te odznaczają się ogromną siłą. Dlatego też osoby starsze powinny ocenić, czy wystarczy im siły do wychodzenia z tak silnym psem. Z uwagi na siłę psa, nie należy zostawiać z nim dzieci bez opieki.

Leonberger toleruje inne zwierzęta i może mieszkać w jednym domu z kotami i innymi psami. Czasami może wykazywać agresję wobec psów tej samej płci. W domu nie ma skłonności do niszczenia, choć jego gabaryty mogą być problemem.

Z uwagi na wielkość, leonberger nie sprawdza się w małym mieszkaniu. Najlepszy będzie dla niego dom z ogrodem, który da mu dużo przestrzeni. Warto wiedzieć, że pies ten potrzebuje kontaktu z człowiekiem, źle znosi samotność i nie nadaje się na psa stróżującego, który cały czas jest sam na dworze. Pies ten nie nadaje się do psich sportów wyczynowych, gdyż szybko się męczy. Jednak wymaga sporo ruchu, spacerów, uwielbia zabawy ruchowe i pływanie.

Do jego wad należy obfite linienie. Warto pamiętać, że pies ten będzie wnosił do domu ogromne ilości brudu i błota na obfitej sierści. Długość życia tego psa nie jest duża, gdyż żyje on przeciętnie 10 lat. Wybierając leonbergera warto nastawić się na wysokie koszty utrzymania psa.