Lampa LED - oświetlenie i akwarystyka

Nowowczesne lampki diodowe

Oświetlenie LED jest używane w akwarystyce jako panele lub pokrywy. Te dwa sposoby oświetlania akwarium stosuje się od dłuższego czasu w akwarystyce. Niegdyś były to żarówki, później świetlówki, a teraz zostały zastąpione diodami. Paski to nowość, która gości w akwariach od niedawna.

Lampa led do akwarium może zawierać wyłącznie diody z białym światłem bądź różnokolorowym. Jedne z wersji są przeznaczone do akwariów morskich. Stosuje się w nich kolor niebieski. Są także opcje diodowe czerwone z zielonymi. To lampy popularnie uznawane jako odpowiednie do akwarium roślinnego. Na początku sami akwaryści roślinni włożyli dużo wysiłków, aby zrobić lampy z odpowiednimi diodami.

Ledy akwarystyczne mogą być w postaci elastycznych pasków z diodami. To przeważnie tańsze rozwiązanie i należy je stosować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Do pokryw jako oświetlenie dodatkowe stosuje się często diody w szklanych rurkach. Dają one dobrej jakości światło dla roślin czerwonych, jak i zielonych. Gotowe lampy oferuje już praktycznie każdy sklep zoologiczny.

Diody ekonomiczne

Tego typu oświetlenie wyparło nie tylko stare metody jakie oferowała akwarystyka roślinna (żarówki, świetlówki, HQI), ale też w biotopowa. Przy mniejszej ilości światła rynek podbijają paski ledowe, które są montowane przez akwarystów w pokrywach. Musimy zwrócić uwagę na to, czy owe paski są hermetyczne. Jeżeli może się do nich dostać woda, w szczególności na połączeniu między paskiem, a kablem, należy je albo zaizolować, albo zwrócić do sprzedawcy.

Jeżeli sami chcemy zrobić lampę, stosujmy tylko takie oświetlenie diodowe, które wymaga mniejszego napięcia elektrycznego, niż to z gniazdka. Wiąże się to z zastosowaniem zasilacza i odpowiednie połączenie go z paskiem. Podobnie jak w przypadku każdego innego sprzętu, który ma kontakt z wodą, musi on być hermetyczny lub na 12 woltowym zasilaczu.

Lampa LED do akwarium oferuje szerokie zastosowanie ze względu na dowolność użytych diod. Może mieć moc większą lub mniejszą i różne kolory. Dzięki tej uniwersalności sprawdza się w zbiorniku każdego rodzaju. Kluczem tu jest dobranie odpowiedniego oświetlenia do zapotrzebowania ryb i roślin. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oświetleniu akwariowym.

Jak zrobić światło samemu

Paski ledowe przeważnie przykleja się do pokrywy akwariowej. Można też zastosować uchwyty metalowe lub plastikowe, które niekiedy są załączane do takich systemów doświetlenia.  Producent zawsze sugeruje jaki jest odpowiedni system montażu. Ledy akwarystyczne przypominające świetlówki – w postaci rurek - należy umieścić w zaczepach do świetlówek, a te przymocować do porywy.

Jak założyć akwarium, w którym zastosujemy technikę LED, czy są jakieś różnice między nim, a zwykłym światłem? Lampa LED do akwarium ma łatwy sposób montażu, ponieważ wystarczy rozkręcić na odpowiednią szerokość śrubki dopasowujące panel do grubości szyby. Często tego typu lampki diodowe mają prowadnice którymi można wyregulować panel do odpowiedniej długości. Niekiedy panele wiesza się na metalowym stelażu. Takie rozwiązanie wprowadziła firma ADA. Lampę można też podczepić na metalowych linkach, mocowanych do sufitu nad akwarium.

Pokrywę akwariową nakłada się po prostu na akwarium. Można ją też dokleić na stałe. Pokrywy ledowe są najczęściej ciężkie i aluminiowe. To modele o dużej mocy. Sklep zoologiczny, a nawet akwarystyczny najczęściej nie ma na miejscu takich systemów. Pokrywy z paskami ledowymi mogą też być plastikowe i lekkiej budowy. Jednak wtedy ich moc jest o wiele mniejsza.

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Działanie lampki LED w akwarium

Oświetlenie LED do akwarium działa w inny sposób niż świetlówki lub żarówki. Biała dioda składa się z źródła światła, diody niebieskiej i luminoforu. To właśnie skład luminoforu decyduje o przydatności diody do celów, jakie ma akwarystyka. Światło, które uzyskamy dla zbiornika roślinnego, nie musi być kolorowe.

Kluczową sprawą jest taki rodzaj światła, który umożliwi roślinom przeprowadzenie fotosyntezy. Rośliny czerwone potrzebują większej ilości światła, ale ich sposób wykorzystania odpowiedniego spektrum jest dokładnie taki sam jak u roślin zielonych. Światło jest kluczową kwestią w prowadzeniu akwarium roślinnego, ponieważ to właśnie ono stymuluje wzrost rośliny.

W kwestii jakości lampki LED kluczowe znaczenie ma to, jakie diody są w niej wykorzystane. Różnica może polegać na ich mocy, jasności i spektrum. Jednostką mocy takiego oświetlenia są waty, jasności lumeny, a spektrum określa się na odpowiednim wykresie.

Idealne oświetlenie akwarystyczne

Ocena to nie zawsze cena

Światło w akwarystyce należy zawsze stosować odpowiednio do potrzeb. Moc oświetlenia jest tego dobrym przykładem. Im większa moc, tym większe zużycie energii elektrycznej. Duża lampa ma ogromny potencjał w zużywaniu energii. Jeżeli nie wykorzystamy go odpowiednio (przez uprawę wymagających roślin), warto zastanowić się nad bardziej oszczędnym rozwiązaniem.

Jasność światła jest ogromnie ważna dla roślin. Bez tego nic nie urośnie, a akwarium nie będzie miało za dużo walorów estetycznych. Gdy chcemy mieć w środku zbiornika kamienie, korzenie i piasek, to nie musimy się przejmować światłem. W innym przypadku im go więcej, tym lepiej.

Lampy LED do akwarium różnego rodzaju, a także rodzaje, wykorzystanie, zastosowanie oraz montaż lamp
Lampy LED do akwarium krok po kroku, czyli rodzaje, zastosowanie w różnych akwariach oraz montaż

Spektrum światła to jeden z niezbędnych elementów przystosowania diody na potrzeby jakie ma akwarystyka. Bez emisji światła na falach, które umożliwiają roślinom przeprowadzenie fotosyntezy duża jasność i moc mogą wyłącznie sprowokować glony do wzrostu, a nie rośliny. Tak jak w przypadku świetlówek, światło diody musi stymulować roślinę do wzrostu. Bez tego żadne nawozy nie pomogą.

Bezpieczeństwo ważniejsze od światła

Zawsze pilnujmy bezpieczeństwa przy oświetleniu akwarystycznym. Podczas manipulacji w akwarium najlepiej je zdjąć lub odłączyć od zasilania. Nigdy nie podłączajmy do prądu zestawu, kiedy:

  • ma w szklanej rurce wodę
  • widzimy kropelki na połączeniach kabla
  • jest para wewnątrz paska

Wielu producentów deklaruje, że ich oświetlenie jest hermetyczne, ale gdy wpadnie nam lampa do wody, zawsze najpierw odłączmy ją z prądu, nawet ciągnąc za kabel. Odruch podpowiada, żeby ją szybko ratować, ale jeśli jest hermetyczna, to jej się nic nie stanie. Gdyby faktycznie trzeba było ją ratować, może nas porazić.

Lampa LED do akwarium w akwarystyce umożliwia zastosowanie lamp praktycznie w każdym aspekcie prowadzenia akwarium. Czy to jako oświetlenie dodatkowe, czy podstawowe. Przy wyborze lampki zwróćmy uwagę na kwestię mocy światła, jego tłumienia, jasności i spektrum. To są skomplikowane pojęcia, ale przy bliższym zapoznaniu się z tematem, na pewno łatwo się połapiemy o co w tym chodzi i jak założyć akwarium na ledach bez większych problemów.

Wymagania wobec lampy LED do akwarium

Producenci renomowanych zestawów akwariowych, których cena jest wysoka, dają nam mnóstwo podpowiedzi, co dobre, a co złe. Przy samodzielnym wyborze lub zleceniu wykonania lampy nie bójmy się zapytać o parametry zastosowanych materiałów.

Zorientujmy się w istotnych kwestiach:

  • Do jakiej temperatury lampa lub pokrywa się nagrzewa
  • Czy wymaga zasilacza
  • Czy jest hermetyczna
  • Czy posiada atesty bezpieczeństwa CE

Wszystko to wydaje się sprawą błahą, bo w końcu oświetlenie nie ma być w wodzie i jakoś to się wszystko połączy samemu... Cena to nie jedyny parametr, jakim należy się kierować przy wybraniu oświetlenia. Uzyskanie certyfikatów i spełnienie wymaganych norm nie tylko nas chroni. Daje informację, że producent dołożył starań, aby urządzenie było wykonane solidnie i rzetelnie. Za produkt odpowiada zarówno sklep jak i producent.

ikona podziel się Przekaż dalej