Jak wygląda łajka syberyjska? Opis, zdjęcia, charakterystyka rasy


Psy rasy łajka zachodniosyberyjska zostały uznane przez światową federację kynologiczną FCI. Opis ich idealnego wyglądu i predyspozycji odnajdziemy we wzorcu rasy, pod numerem 306. Łajka zachodniosyberyjska lub inaczej Zapadno-Sibirskaïa Laïka pochodzi z Rosji i została zakwalifikowana do grupy 5 (szpice i psy ras pierwotnych). Rasa znajduje się także w sekcji 2, obejmującej nordyckie psy myśliwskie i podlega próbom pracy.

Przeglądając zdjęcia rasy, zauważymy kilka charakterystycznych cech. Pełen opis wyglądu łajki zachodniosyberyjskiej znajduje się we wzorcu. Dowiadujemy się z niego, że rasa posiada mocne, dobrze rozwinięte mięśnie oraz kształtną budowę ciała. Łajka syberyjska to pies średniej wielkości o mocnym, ale nie masywnym ani topornym kośćcu.

Wzorzec rasy opisuje także istotne proporcje. Ważne jest, aby współczynnik długości tułowia i wysokości w kłębie mieścił się w przedziale 103-107 w przypadku psów, a także 104-108 w przypadku suczek. Uszy łajki powinny być stojące, wysoko osadzone i szpiczaste (charakterystyczne dla szpiców). Pies powinien także posiadać owalne, nieco skośne i ciemne oczy.

Opisując wygląd psa rasy łajka zachodniosyberyjska, nie sposób pominąć okrywy włosowej. U rasy łajka syberyjska występuje gęsty, dobrze wykształcony podszerstek, który stanowi funkcję izolatora termicznego. Włos okrywowy powinien być prosty i gruby, a dzięki gęstemu podszyciu, lekko odstający. Szata na przedniej stronie kończyn, na uszach i głowie jest nieco krótsza. Dłuższa sierść występuje na kłębie, szyi, tylnej części kończyn oraz na łopatkach. Szata powinna tworzyć charakterystyczny kołnierz na szyi oraz delikatne pióro na tylnej części kończyn.

Łajka syberyjska może posiadać kilka odmian umaszczenia. Opis ze wzorca rasy dopuszcza maść białą, czerwoną, pieprz i sól oraz szarą we wszystkich odcieniach. Dopuszczalna jest także maść czarna oraz łaciata z łatami tego samego koloru.

Oglądając zdjęcia rasy, bez trudu zauważymy, że łajka to pies o średniej wielkości. Wprawdzie wzorzec nie opisuje idealnej wagi psa, jednak wskazuje na jego wysokość w kłębie. Charakterystyczną dla łajek cechą jest widoczny dymorfizm płciowy. Suka jest na ogół mniejsza niż pies, co ma przełożenie we wzorcowej wielkości. Idealna wysokość w kłębie psa to przedział pomiędzy 54, a 60 cm. Suki mogą natomiast osiągać od 52 do 58 cm wysokości w kłębie.

Łajka zachodniosyberyjska – usposobienie, opinie o rasie

Agresja i nadmierna bojaźliwość są wadami, które dyskwalifikują osobniki z dalszej hodowli. Jest to jedna ze wskazówek określających prawidłowe usposobienie łajki zachodniosyberyjskiej. Z pewnością nie jest to rasa o skłonnościach do nieuzasadnionej agresji ani nadmiernej lękliwości. Rasa posiada opinie zrównoważonej i żywiołowej (podobnie jak owczarek angielski). Warto także zauważyć, że łajka zachodniosyberyjska towarzyszy człowiekowi od wielu stuleci. Większość osobników jest nieco nieufna w stosunku do osób obcych, a jednocześnie posiada umiejętności, które umożliwiają obronę terenu. Szczeniaki nawiązują silne więzi z członkami rodziny. Są wobec nich bardzo lojalne i obdarzają zaufaniem. Jednocześnie nie są nadmiernie natarczywe i niedomagają się stałej uwagi. Odpowiednio socjalizowane szczenięta mogą być dobrymi kandydatami na kolejnego pupila dla aktywnej rodziny.

Pies łajka syberyjska o ciekawej urodzie, a także jego opis, usposobienie i hodowla
Pies rasy łajka syberyjska o ciekawej urodzie i łagodnym usposobieniu, którego hodowla nie należy do najtrudniejszych

Podobnie jak owczarek angielski, łajka syberyjska wymaga przemyślanej socjalizacji, którą należy obejmować już młode szczeniaki. Rasa posiada jednocześnie opinie psa o dużej pewności siebie i pewnej upartości. Są to cechy, które wymagają od przewodnika doświadczenia oraz cierpliwości. Z pewnością nie jest to idealna rasa dla osób, które wymagają od psa bezwzględnego posłuszeństwa. Łajka jest bardziej niezależna niż owczarek angielski, może pokazywać własne zdanie, jednak przy odpowiednim szkoleniu, zdobywa opinie wspaniałego, inteligentnego towarzysza. Rasa okazuje się też wytrzymałym towarzyszem na długie wyprawy, posiada doskonały węch, chęć do pracy oraz predyspozycje do ćwiczeń w niesprzyjających warunkach pogodowych. Co ważne, łajka zachodniosyberyjska posiada także opinie skutecznego pomocnika w polowaniach. Już młode szczeniaki są obdarzone silnym instynktem łowieckim. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat psa rasy łajka zachodniosyberyjska.

Czy łajka zachodniosyberyjska często choruje? Jaka jest cena za szczenięta?

Jednym z kluczowych atutów rasy łajka zachodniosyberyjska jest jej odporność na choroby. Szczenięta zazwyczaj wyrastają na w pełni zdrowe, dorosłe psy, którym nie towarzyszą alergie, przeziębienia czy dysplazja. Odpowiednio zadbany pies potrafi przeżyć kilkanaście lat w dobrym zdrowiu. Przeciętna długość życia rasy to około 15 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem dla psów o średniej masie ciała.

Zdrowie rasy nie oznacza, że możemy zaniedbać jej naturalne potrzeby. Zarówno szczenięta, jak i dorosłe psy wymagają dobrej jakości karmy, dopasowanej do poziomu aktywności oraz wieku. Zarówno owczarek angielski, jak i łajka zachodniosyberyjska wymagają też większej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Najlepiej połączyć ją z zabawą i szkoleniem, co przynosi najlepsze efekty w budowaniu relacji z właścicielem. Szczeniaki powinny być też objęte przemyślaną socjalizacją, a na każdym etapie życia, odpowiednią opieką weterynaryjną.

Kolejną wartą poruszenia kwestią jest cena za szczenięta. Zarówno owczarek angielski, jak i łajka syberyjska są mało znane w naszym kraju. Dlatego chcąc nabyć szczeniaki, trzeba niekiedy odszukać hodowle w większej odległości od swojego miejsca zamieszkania. Niewielka liczba hodowli łączy się także z umiarkowanymi cenami za szczenięta. Średnia cena psów z pochodzeniem FCI waha się pomiędzy 5 000 – 6 000 zł. Niekiedy cena szczeniaka może być znacznie wyższa. Dotyczy to głównie piesków z przeznaczeniem wystawowym, wywodzących się ze znanych linii hodowlanych. Cena niektórych szczeniąt może znacząco przekraczać wartość 7 000 zł. W podobnych cenach możemy nabyć szczenięta rasy owczarek angielski. Psy owej rasy nie znajdują się w ofertach należących do ZKwP, bowiem owczarek angielski nie został uznany przez międzynarodową federację kynologiczną FCI.

Cena nie powinna być głównym czynnikiem, który warunkuje wybór hodowli. Znacznie ważniejsze okazują się warunki hodowlane, zdrowie matki szczeniąt i psa reproduktora. Pochodząca ze sprawdzonej hodowli łajka zachodniosyberyjska będzie także posiadała wszystkie niezbędne badania, odrobaczenia i szczepienia. Jeśli pies reproduktor nie znajduje się w danej hodowli, dobrą praktyką będzie zaprezentowanie jego zdjęcia. Niektóre hodowle prezentują także zdjęcia szczeniąt z poprzednich miotów.

Jeśli chcesz poznać charakterystykę innych ras psów, skorzystaj z pozostałych artykułów w naszym portalu. Dowiesz się z nich, jak wyglądają dane rasy psów i kotów, zobaczysz ciekawe zdjęcia i opinie o zwierzakach. Podpowiemy także, jaka jest cena szopa pracza oraz innych nietypowych zwierzaków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny