Podstawowe informacje o łajce jakuckiej

Popularne nazwy:
Yakutian Laika (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 5 - Szpice i psy pierwotne > Sekcja 1 - Nordyckie psy zaprzęgowe
53 - 57 cm
18 - 25 kg
55 - 59 cm
18 - 25 kg
10 - 12 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
3500 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 300 zł
Imiona dla łajka jakucka:
Beza, Fuks, Kleks, Pirat, Północ, Zima, Bruno, Dodo, Kajko, Dzikus, Pompon

Łajka jakucka to mało znana w Polsce rasa psów pierwotnych. Jak wskazuje sama nazwa, rasa pochodzi z Jakucji, zlokalizowanej na terenie Rosji. Co ciekawe, kilka lat temu łajka jakucka została rasą wstępnie uznaną przez FCI. Jakie informacje zawiera wzorzec rasy? Jaka jest idealna waga dorosłych psów? Poniżej wskażemy poglądowy opis tych wyjątkowych zwierzaków.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.

Krótka charakterystyka rasy łajka jakucka

Łajka jakucka – wzorzec rasy FCI i standard Rosyjskiej Federacji Kynologicznej

Polska jest jednym z wielu krajów, w których trudno jest odszukać hodowle FCI, posiadające szczeniaki rasy łajka jakucka. Wynika to z prostego faktu. Rasa jest wstępnie uznana przez FCI dopiero od 2019 roku. To wtedy FCI wprowadziło własny wzorzec rasy. Angielska wersja wzorca powstała dokładnie 26.09.2019 roku.

Wzorzec FCI zakwalifikował łajki jakuckie do grupy 5, czyli szpiców i psów pierwotnych. Przedstawiciele omawianej rasy należą także do sekcji 1, obejmującej nordyckie psy zaprzęgowe. Łajka jakucka podlega próbom pracy, a wzorzec FCI odnajdziemy pod numerem 365.

Pochodząca z Rosji łajka jakucka została uznana przez Rosyjską Federację Kynologiczną (w skrócie RFK). Działające w Polsce hodowle tej rasy często korzystają ze wzorca RFK, który opisuje najważniejsze cechy wyglądu, budowy ciała oraz rozmiary. Z dokumentacji RFK dowiadujemy się, że przedstawiciele rasy łajka jakucka to psy dobrze umięśnione, o zwartej budowie i średniej wielkości.

Historia rasy łajka jakucka – opis według wzorca FCI

Łajki należą do psów pierwotnych, co oznacza, że towarzyszyły ludziom od stuleci. Rdzenna rasa była wykorzystywana do ciągnięcia sań i pomocy w polowaniach. Jako pies zaprzęgowy i myśliwski, łajka jakucka była typowym zwierzęciem pracującym. Według opisu ze wzorca, znaleziska archeologiczne potwierdzają, że łajka jakucka towarzyszyła lokalnej ludności już 8000 lat temu. Pierwsza pisemna wzmianka o psach z Jakucji pochodzi z 1633 roku.

Duże znaczenie dla rasy ma pierwszy opis północno-wschodniego psa zaprzęgowego. Ustanowiono go w roku 1958. To właśnie opis z tego dokumentu stał się podstawą do opracowania przez Rosyjską Federację Kynologiczną wzorca rasy. Wspomniany wzorzec rasy został opublikowany w roku 2005.

W Polsce łajka jakucka nadal jest mało znaną rasą. Szczeniaki są dostępne w niewielu hodowlach, a ich cena może okazać się pewnym zaskoczeniem. Warto zauważyć, że rasa towarzyszyła ludom północy przez całe stulecia. Bez wątpienia są to psy o wszechstronnych umiejętnościach, dużej wytrzymałości fizycznej i odporności na działanie niesprzyjających warunków pogodowych. Dziś wstępnie uznana przez FCI łajka jakucka jest znana kynologom na całym świecie, a jej umiejętności są doceniane przez coraz szersze grono miłośników czworonogów.

Jak wygląda łajka jakucka – wzorzec rasy FCI i wzorzec RFK

Pełna charakterystyka rasy łajka jakucka jest dostępna we wzorcu FCI oraz standardzie Rosyjskiej Federacji Kynologicznej RFK. Opis RFK informuje, że łajka jakucka to pies śmiały, kontaktowy, ruchliwy i towarzyski. Jego cechą jest także charakterystyczny dla rasy temperament. W opisie prezentowanym przez wzorzec FCI dowiadujemy się także, że rasa wykazuje się odwagą.

Charakterystyka rasy obejmuje także wrażenie ogólne. Według RFK, łajka jest psem średniej budowy, dobrze umięśnionym i trochę wysokonogim. Cechuje go także gruba, ale nie luźna skóra. Opis informuje także, że okrywa włosowa musi być dobrze rozwinięta i wystarczająca do życia oraz pracy w surowych warunkach arktycznych. Łajka jakucka cechuje się także wyraźnym dymorfizmem płciowym, a samce są wyraźnie silniejsze i mocniejsze niż suczki. Takie same informacje zawiera wzorzec FCI.

Charakterystyka rasy zawiera także informacje o idealnych proporcjach. Według standardu RFK, długość tułowia od stawu barkowego do guza sierdzeniowego przekracza wysokość w kłębie o 10 – 15%. Długość głowy musi być nieco mniejsza niż 40 % wysokości w kłębie. Charakterystyka rasy obejmuje także proporcje kufy. Według opisu, długość kufy stanowi 38 do 40 % długości głowy, a długość przednich kończyn stanowi od 52 do 54 % wysokości w kłębie.

Zarówno szczenięta, jak i dorosłe psy powinny posiadać obfity podszerstek, który stanowi ochronę przed działaniem warunków pogodowych. Szata powinna być prosta, twarda i średniej długości. Sierść na szyi powinna tworzyć grzywę. Na tylnej części łap powinny występować gęste pióra, a na sierść na ogonie powinna być dłuższa i luźniejsza. Szata na głowie oraz przedniej stronie kończyn jest krótsza. Wzorzec FCI oraz RFK dopuszcza umaszczenie białe, dwubarwne i trójbarwne. W standardzie RFK znajduje się także opis dowolnej maści cętkowanej (dwu bądź trzy kolorowej).

Opis rasy nie określa takich informacji jak waga. Należy zatem przyjąć, że waga powinna harmonizować z proporcjami ciała i wysokością psów. Charakterystyka rasy zawiera pełne informacje o idealnej wysokości. Dorosłe, prawidłowo zbudowane psy powinny osiągnąć 55 do 59 cm wysokości w kłębie. Za wysokość optymalną uważa się 56 cm. Warto także pamiętać, że rasie towarzyszy wyraźny dymorfizm płciowy, a suczki są drobniejsze. Żądana wysokość w kłębie suczki wynosi 53 do 57 cm, przy czym za optymalną uważa się wartość 55 cm. Optymalna wysokość została określona w standardzie RFK, wzorzec FCI podaje jedynie możliwe przedziały od do. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat psa rasy łajka zachodniosyberyjska.

Łajka jakucka – charakterystyka zachowania rasy, cena za szczenięta

Jaki charakter posiada łajka jakucka?

Łajki zasłynęły ze swojej wszechstronności i umiejętności dopasowania. Jako psy, które od zawsze towarzyszyły człowiekowi, są nastawione na współprace, a przy tym wyjątkowo pojętne. Przedstawiciele rasy łajka jakucka okazują się świetnymi kandydatami do sportu i różnego rodzaju aktywności. Posiadają silny instynkt łowiecki, a jednocześnie wyróżniają się dużą potrzebą ruchu.

W hodowlach zwraca się uwagę na charakter rasy. Zarówno agresja, jak i lękliwość zostały uznane za wady dyskwalifikujące. Szczeniaki, a także dorosłe łajki to psy pewne siebie, przyjaźnie nastawione do człowieka i nawiązujące z nim silną więź. Jednocześnie nie są to psy nadmiernie nachalne, dobrze znoszą rozłąkę z właścicielem, o ile ten po powrocie zapewni im uwagę i odpowiednią dawkę ruchu.

Rasie towarzyszy także silny, nieugięty charakter. Łajki bywają uparte, a szkolenie rasy wymaga przynajmniej podstawowego doświadczenia i cierpliwości. Na forum internetowym możemy odszukać innych miłośników rasy, którzy podzielą się tajnikami szkolenia oraz odpowiedniego podejścia. W hodowlach należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednią socjalizacji. Zadbane i prawidłowo socjalizowane z otoczeniem szczeniaki wyrastają na zrównoważone, dobrze radzące sobie z otoczeniem psy.

Na uwagę zasługuje także stosunek łajki jakuckiej do obcych. Jak już wiemy, w hodowlach nie dopuszcza się do rozrodu osobników agresywnych. Szczenięta są dość ufne i z radością nawiązują relacje z nieznanymi sobie ludźmi. Przy odpowiedniej socjalizacji łajka jakucka może być przyjazna w stosunku do obcych. Charakteryzuje ją także umiejętność obrony własnego terenu, dzięki temu rasa dobrze sprawdza się w roli psa stróżującego. Na forum tematycznym znajdziemy również informacje sugerujące, że łajki dobrze odnajdują się w kontaktach ze znanymi sobie zwierzętami. Łajka jakucka może być dobrym kandydatem na kolejnego pupila dla aktywnej rodziny. Należy przy tym zwrócić uwagę na instynkt myśliwski, który może ujawnić się podczas spacerów.

Polska hodowla - cena za szczenięta i idealny właściciel dla łajki jakuckiej

Polska jest krajem, w którym łajka jakucka nadal należy do rzadkości. W związku z niewielką dostępnością miejsc hodowlanych niekiedy możemy spotkać trudności w nabyciu szczeniaka. Na forum tematycznym odnajdziemy innych pasjonatów rasy, którzy będą w stanie wskazać godne zaufania hodowle. Przed zakupem należy spodziewać się wydatku rzędu kilku tysięcy złotych.

Średnia cena za szczenięta rasy łajka jakucka to około 4 000 – 5 000 zł. Jest to orientacyjna stawka za psy z metryką Związku Kynologicznego w Polsce (największa Polska organizacja kynologiczna, która należy do FCI). Najbardziej rozpoznawalne, krajowe hodowle mogą sprzedawać szczenięta po jeszcze wyższych cenach.

Warto tutaj zauważyć, że Polska nie jest jedynym krajem, w którym możemy dokonać zakupu. Niektórzy pasjonaci rasy decydują się na zakup szczeniąt w hodowlach rosyjskich. Cena nabycia szczeniaka może okazać się wtedy nieco atrakcyjniejsza, choć nie zawsze jest to regułą. Warto także pamiętać, że sama cena nie powinna być jedynym kryterium, którzy bierzemy pod uwagę przy wyborze miejsc hodowlanych. Znacznie istotniejsza będzie renoma hodowli, zdrowie oraz predyspozycje psów hodowlanych.

Kolejną wartą poruszenia kwestią są wymagania dotyczące właściciela. Łajka jakucka nie jest typem psa, który dobrze odnajdzie się w roli towarzysza na kanapę. Rasie towarzyszy duża energia i radość z życia. Podstawowym wymaganiem właściciela będzie zatem zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu. Przeglądając forum miłośników rasy czy forum poświęcone psom pracującym zauważymy, że łajka jakucka świetnie dogaduje się z osobami aktywnymi. Duża odwaga, inteligencja oraz towarzysząca rasie chęć do współpracy z człowiekiem sprawiają, że łajka świetnie sprawdza się w roli psa pracującego. Rasie towarzyszy także duża otwartość i zawziętość, którą można wykorzystać przy sportach kynologicznych. Właściciel powinien być osobą z przynajmniej podstawowym doświadczeniem. Szczeniaki wymagają wczesnej socjalizacji, a ich odwaga połączona z twardym charakterem wymagają odpowiedniego podejścia. W Polsce znajdziemy także fascynatów rasy (np. na forum tematycznym), którzy wskażą praktyczne informacje o rasie i podpowiedzą o praktycznych aspektach szkolenia.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o zwierzętach w Polsce, poznać różne rasy psów i kotów lub dowiedzieć się, czego potrzebują szczeniaki, sprawdź inne artykuły w naszym serwisie. Podpowiemy w nich również, jaka jest cena szopa pracza.

Zalety i wady łajka jakucka

Zalety
  • łatwa pielęgnacja
  • można uprawiać z nim sporty
Łajka jakucka to doskonały pies do wspólnego uprawiania sportu. Rasa jest łatwa w pielęgnacji.
Wady
  • instynkt łowiecki
  • niezależność
  • dominujący charakter
Łajka jakucka jest samodzienym i niezależnym psem, który wymaga ciągłego szkolenia. Instynkt łowiecki może sprawiać, że pies będzie uciekać.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • mocne i zdrowe uzębienie,
  • oczy w kształcie migdała,
  • wysoko osadzony ogon,
  • duży nos,
  • szeroka klatka piersiowa,
  • trójkątne uszy,
  • szeroki zad,
  • krótkie lędźwie
Pies średniej wielkości o zwarrtej i mocnej budowie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • dopuszczalne białe o odcieniu kości słoniowej,
  • łaciate,
  • trójkolorowe
Kolor oczu:
  • brązowe,
  • niebieskie

Galeria zdjęć - Łajka jakucka

Charakter łajka jakucka

Charakter:
  • odważny,
  • żywy,
  • towarzyski
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
umiarkowany
Łajka jakucka to pies, który może nie dogadywać się z innymi zwierzętami.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Łajka jakucka ma silny instynkt łowiecki, któremu może dać się ponieść w czasie spacerów bez smyczy.
Użytkowanie:
Łajka jakucka to pies aktywny. Rasa była użytkowana jako myśliwska oraz zaprzęgowa.
Poddawany próbom pracy:
tak

Łajka jakucka - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Łajka jakucka to pies z charakterem. Może spawiać kłopoty podczas szkolenia, datego jest to rasa raczej dla doświadczonych opiekunów.
Dla kogo się nadaje:
Łajka jakucka to pies dla aktywnych. Lepiej sprawdzi się w domu z ogrodem niż w mieszkaniu.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Łajka jakucka zwykle dobrze dogaduje się z dziećmi, ale jest psem pełnym temperamentu i instynktu łowieckiego. Nie jest zatem najlepszym psem dla rodzin z małymi dziećmi.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Łajka jakucka zwykle nie ma problemów z zostawaniem bez opiekuna. Pies nie powinien być jednak izolowany od rodziny.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Praca z łajką jakucką trwa całe życie. Psy tej rasy są skłonne do samodzielnych decyzji i nie zawsze są łatwe w czasie treningów.

Pielęgnacja łajka jakucka

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Łajka jakucka to rasa łatwa w pielęgnacji.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Łajka jakucka może być żywiona karmami gotowymi (mokrymi lub suchymi), a także dietą domową lub surową (BARF). W dwóch ostatnich przypadkach konieczne jest włączenie do diety suplementów i odpowiednie bilansowanie posiłków. Przysmaki w diecie psa nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii. Dietę należy dobrać do wieku, poziomu aktywności oraz stanu zdrowia psa.
Podatność na choroby:
Łajka jakucka uważana jest za zdrową i odporną rasę. Zawsze warto jednak reguarnie wykonywać badania profilaktyczne pupila.
ikona podziel się Przekaż dalej