Labradoodle - opis, historia rasy, cechy, zdjęcia, porady

Labradoodle pojawił się w Polsce całkiem niedawno. Rasa ta stała się niezwykle modna i sprzedaż szczeniaków w wersji dużej czy mini zaczęła się zanim cechy rasy zostały ustabilizowane. Wskutek tego nie wiemy czy dany pies ma więcej z pudla czy z labradora. Dlatego też zarówno rodzaj sierści jak i charakter szczeniaka są nie do przewidzenia. Dowiedz się, czy labradol to pies dla ciebie.

Skąd pochodzi labradoodle, potocznie zwany labradol

Od dawna hodowcy starają się tworzyć wszelkiego rodzaju hybrydy ras psów, aby powstała super rasa, na przykład pies dla alergików, czy też inteligentny pies przewodnik. Przykładem jest goldendoodle, czyli krzyżówka golden retrievera z pudlem. Podobnie powstała rasa labradoodle, czyli labrador australijski, która stanowi hybrydę, krzyżówkę labradora z pudlem. Szczególnie ceniony jest charakter pudla, który uchodzi za jednego z najinteligentniejszych psów na świecie. Właśnie ta rasa wykorzystywana jest do tworzenia hybryd, jak goldendoodle (groodli), spudli czy labradoodle.

Labrador australijski powstał w Australii. Twórca rasy chciał wyhodować psa, który będzie odpowiednim przewodnikiem dla niewidomej kobiety, której mąż ma alergię na psy. Do stworzenia hybrydy wybrał labradora, który świetnie sprawdza się jako pies przewodnik, oraz inteligentnego i nie liniejącego pudla. Rasa ta stała się wkrótce modna, co spowodowało zainteresowanie innych hodowców. Niestety wskutek działań pseudohodowców, którzy nie zachowują standardu rasy i samodzielnie krzyżują labradora z pudlem, niejeden pies tej rasy boryka się z chorobami genetycznymi i niestabilnością emocjonalną. Obecnie hodowcy starają się stworzyć rygorystyczne zasady dotyczące warunków hodowli labradoodli. W Europie działa fundacja Alfa, która ma filię także w Polsce, która kontroluje zasady hodowlane labradoodli.

Labradol budzi wiele kontrowersji. Zdaniem specjalistów nie ma psa, który nie uczula. Rodzaj sierści czy linienie nie ma związku z alergią, gdyż alergeny znajdują się w ślinie i złuszczonym naskórku psa.

Krytycznie na temat tej rasy wypowiadał się także jej twórca Wally Conron, który zakończył hodowlę tej rasy, gdyż wiele psów okazało się mieć trudny i uparty charakter.

Wielu hodowców cały czas pracuje nad tą rasą, aby wyeliminować nadpobudliwy i uparty charakter.

W połączeniu z pudlem mini powstał labrador australijski miniaturka.

Labrador australijski - wygląd i pielęgnacja sierści

Labradol nie ma standardu określonego przez związek kynologiczny, dlatego też wśród psów tej rasy panuje duże zróżnicowanie. Szczeniaki rodzą się bardzo różne. Istnieją psy duże, średnie oraz miniaturka, zależnie od tego czy czy mają domieszkę pudla dużego czy mini. Różna jest także długość sierści oraz umaszczenie. Możliwe są wszystkie kolory umaszczenia. Zaś sierść może być miękka lub szorstka o różnej długości. Najbardziej pożądany jest wygląd przypominający pluszowego misia.

Labradoodle wymagają starannej i systematycznej pielęgnacji sierści. Muszą być szczotkowane co najmniej co drugi dzień. Nie da się przewidzieć, czy dany pies będzie liniał czy nie. Zależy to od tego czy ma więcej genów pudla czy labradora. W zależności od struktury sierści, psy te potrzebują strzyżenia i kąpania lub nie. Do kąpieli należy używać tylko delikatnych szamponów. Niektórym labradolom wystarczy szczotkowanie, które usuwa brud. Labradolom należy regularnie czyścić uszy, gdyż są one porośnięte sierścią.

Labrador australijski - charakter

Charakter labradoodle jest trudny do przewidzenia, gdyż nie wiadomo ile w psie jest z pudla a ile z labradora. Najczęściej są to psy przyjazne i społeczne, które nadają się do życia w rodzinie z dziećmi. Jednak tylko profesjonalne hodowle gwarantują odpowiedni charakter szczeniaka i zrównoważoną osobowość, gdyż rodzice szczeniaków na sprzedaż przechodzą odpowiednie testy osobowości. Zdarza się niestety, że labradole wykazują agresję lub są nadmiernie lękliwe.

Labradory australijskie pochodzą od ras myśliwskich, dlatego też wymagają dużo ruchu, aktywności fizycznej oraz zaangażowania umysłowego. Labradoole lubią pływanie, długie wycieczki, aportowanie i sporty psie. Zanim jednak zaczniesz uprawiać ze swoim psem sporty, zasięgnij opinii weterynarza, gdyż każdy pies tej rasy może mieć różną budowę i nie do każdego sportu się nadaje.

Zalecane jest, aby zapisać szczeniaka labradoodle na szkolenie w profesjonalnej szkole dla psów. Jako potomkowie psów myśliwskich, mogą one mieć kłopoty z nauką przychodzenia na zawołanie. Bez konsekwentnej socjalizacji i szkolenia szczeniaki mogą wyrosnąć na uparte i nieposłuszne psy.

Sprzedaż labradoodle w Polsce

W Polsce labradol pojawił się około 2009 roku, reklamowany jako idealny pies dla alergików i pies terapeuta dla upośledzonych dzieci. Powstała wówczas profesjonalna hodowla, która kontynuuje rasę przywiezioną z Australii. Cena szczeniaków labradora australijskiego jest wysoka. Wynika to z konieczności wykonania testów, badań oraz tego jak szczeniaki są socjalizowane.

W Polsce szczeniaki labradoodle kosztują około 4.5 tysięcy zł. Cena zaczyna się zazwyczaj od 3.5 tysiąca zł. Cena wersji mini jest podobna. W Polsce działa niewiele hodowli tej rasy. Dlatego też czasem trudno jest znaleźć szczeniaki na sprzedaż.

Labrador australijski pasuje do różnych opiekunów, którzy muszą jednak mieć doświadczenie w wychowaniu psów oraz czas na zapewnienie psu odpowiedniej dawki ruchu. Bardzo ważne jest, aby pies był socjalizowany od szczeniaka, szczególnie w celu nauczenia go tolerowania innych psów i kotów. Pamiętaj, że labradol nie może mieszkać w domu, gdzie są gryzonie i małe zwierzęta, jak świnki morskie czy chomiki. Nigdy nie zostawiaj tego psa bez nadzoru z małymi dziećmi.