Kuwetowy zapach w domu – 7 tipów na nauczenie kota korzystania z kuwety
Starannie dobrana kuweta, ustawiona w zaakceptowanym przez kota miejscu, oraz nie mniej starannie dobrany żwirek to pierwsze kroki to sukcesu, kiedy chcemy nauczyć kota korzystania z toalety. Bez względu na to, czy uczysz kuwetowych nawyków kociaka, dorosłego kota czy kota seniora, potrzebne Ci będą cierpliwość i zestaw akcesoriów, pozwalający na utrzymanie kuwety w idealnej czystości. Pamiętaj też, że kiedy kot zacznie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą, przerwanie tego stanu rzeczy zależy od Twojej szybkiej reakcji: to na pewno nie jest kocia złośliwość, to symptom problemów, z którymi kot sam sobie nie poradzi.
Oto 7 tipów na nauczenie kota korzystania z kuwety.
1. Wybierz kuwetę, którą kot zaakceptuje
Choć na rynku dostępnych jest wiele modeli kuwet, w tym kuwety zautomatyzowane, koty preferują rozwiązania najprostsze: otwarte toalety o długości co najmniej półtora raza większej od kota (nie licząc ogona).
Dlaczego koty nie gustują w wymyślnych kuwetach z czujnikami ruchu i elektronicznymi gadżetami? W naturze zwierzęta te zawsze wypróżniają się w miejscach, w których mają doskonałą widoczność na okolicę oraz możliwość szybkiej i skutecznej ucieczki w razie ataku napastnika. Im bardziej skomplikowana kuweta, tym większy opór kota może wzbudzać. Są też zwierzaki, które za nic nie wejdą do kuwety, której nie można obejść dookoła (np. stoi przysunięta do ściany), bo uznają jej lokalizację za potencjalnie niebezpieczną.
Jeśli chcesz, żeby kot szybko zaakceptował swoją kuwetę, postaw na najprostszy model, dopasowany rozmiarami do gabarytów zwierzęcia oraz uwzględniający jego sprawność fizyczną. Kocięta i koty seniorzy mogą mieć bowiem problem z wejściem i wyjściem z kuwety o zbyt wysokim rancie. Miej też na uwadze fakt, że kot może cierpieć na klaustrofobię, a zamknięta kuweta z uchylnymi drzwiczkami to bardzo klaustrofobiczne miejsce.
2. Kup żwirek dla kota o konsystencji, strukturze i zapachu, które mu odpowiadają
Tak jak wiele jest modeli kuwet, tak i wybór żwirków potrafi przyprawić o zawrót głowy. Różnią się one nie tylko materiałem, z którego są wykonane, ale także rozmiarem, strukturą i zapachem granulatu. Czasem zdarza się, że kot natychmiast akceptuje wybrany przez Ciebie żwirek i nie ma tematu. Ale bywa i tak, że poszukiwanie idealnego podłoża do kuwety odbywa się metodą prób i błędów.
Opiekunowie kotów najczęściej sięgają po żwirek bentonitowy średniego kalibru – bezwonny lub o zapachu sosny czy lawendy. Ma on jednak ten minus, że choć dobrze chłonie wilgoć, często tworzy na dnie kuwety trudną do usunięcia skorupę. Równie popularny jest brykiet drewniany, który pod wpływem kociego moczu rozpada się na wióry. Coraz większą rzeszę zwolenników zyskuje także żwirek zeolitowy, bo nie dość, że jest bardzo chłonny i neutralizuje uciążliwe zapachy, to ma też właściwości antybakteryjne, chroni kuwetę przed pleśnią, jest niepylący i nie przyczepia się do kociej sierści. Są koty, które preferują w kuwecie warstwę żwirku silikatowego, wiążącego mocz wewnątrz granulek, twardego i wydającego charakterystyczny dźwięk pod łapami. Do grupy żwirków ekologicznych, poza wspomnianym już brykietem drewnianym, należy także brykiet słomiany i granulat kukurydziany.
Należy pamiętać, że każdy zużyty żwirek (mineralny, silikonowy czy roślinny) powinien trafić do kosza z odpadami zmieszanymi.
3. Zadbaj o akcesoria do kociej kuwety
Czystość kuwety to sprawa bezdyskusyjna. Nawet najlepiej chłonący zapachy, zbrylający żwirek należy codziennie potraktować specjalną łopatką-sitkiem, żeby wybrać odchody i bryłki z moczem.
Łopatka do kuwety to nie jedyne przydatne
akcesorium. Warto kupić także wycieraczkę przed kocią toaletę, żeby zwierzę
mogło otrzepać łapki (ziarenka żwirku między palcami bardzo kota irytują) i nie
rozniosło resztek z kuwety po całym mieszkaniu. Jeśli Twój kot korzysta z
zamkniętej kuwety, pamiętaj o wymianie filtra węglowego – powinno się to robić
co 30 dni. Filtr taki bardzo dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy. Podobnie
zadziałają świece
antyodorowe, ratujące sytuację, kiedy Twój kot przez przypadek nie trafił do
kuwety (albo np. wracasz ze spaceru z mokrym psem). Świece neutralizujące
zapachy przydadzą się w każdym domu, w którym mieszkają zwierzaki.
Dowiedz się więcej o produktach niwelujących zapachy zwierząt – sprawdź animalisland.eu.
4. Postaw kuwetę dla kota w miejscu, które „wskaże” Ci Twój futrzasty przyjaciel
Zanim przyuczy się kociaka do korzystania z kuwety, nie raz i nie dwa zwierzę załatwi się w różnych miejscach w mieszkaniu. Podążanie za kotem, obserwowanie jego zachowania to najlepszy sposób na podjęcie decyzji w kwestii ostatecznej lokalizacji kuwety. Należy jednocześnie pamiętać, że nie powinna się ona znajdować w bliskim sąsiedztwie misek z jedzeniem i piciem. Te dwa rejony – kocia stołówka i kocia toaleta – powinny zostać rozdzielone.
Im większy dom, tym bardziej prawdopodobne, że nawet dla jednego kota potrzebne będzie kilka kuwet. Kot musi mieć poczucie toaletowego bezpieczeństwa i gwarancję, że zdąży do kuwety na czas. Oczywiście w przypadku opieki nad większą liczbą kotów należy przestrzegać zasady, zgodnie z którą na jednego kota przypada jedna kuweta (kwestii liczby kuwet zapasowych ustala się w toku obserwacji zwyczajów domowego stada).
5. Bądź cierpliwy, bez względu na to, czy uczysz korzystania z kuwety kociaka, dorosłego kota czy kota seniora
Jedne koty uczą się korzystania z kuwety szybciej, inne wolniej. Bez względu na pojętność zwierzęcia oraz jego wiek, musimy wykazać się dużą cierpliwością. Behawioryści podpowiadają, że kiedy uczysz korzystania z kuwety małego kociaka, warto zmieszać trochę żwirku pochodzącego z kuwety jego mamy z tym świeżym, który wsypujesz do nowej. Znajomy zapach przyciągnie malucha i da mu poczucie bezpieczeństwa.
W przypadku kota dorosłego sprawdzi się nagradzanie smakołykiem za każdą efektywną wizytę w toalecie, ale należy pamiętać, żeby nagroda trafiła do kociego pyszczka już po wyjściu z kuwety. Unikniemy w ten sposób skojarzenia tego miejsca z „kocią stołówką”.
Jeśli, z kolei, zależy nam na przyuczeniu do korzystania z kuwety kota starszego, koniecznie trzeba zadbać o to, żeby jej rant był niski, bo kot senior może mieć trudności z poruszaniem się. Dobrze też, żeby miał do dyspozycji więcej niż jedną kuwetę (problemy z utrzymaniem moczu, częste problemy z jelitami), zwłaszcza jeśli mamy duży dom.
6. Regularnie sprzątaj kocią toaletę
Jeśli zapuścimy kocią kuwetę, kot będzie ją omijał z daleka. Nie bez powodu kot zanim wejdzie do swojej toalety przegrzebuje żwirek łapką. Jeśli natrafi na zbitą materię zawilgoconego żwirku, uzna, że nie ma warunków na spokojne załatwienie swoich potrzeb i oddali się, żeby nasikać nam do butów albo na kanapę. Jeżeli używamy bentonitowego żwirku zbrylającego z niższej półki cenowej i nie sprzątamy kuwety codziennie, zachodzi ryzyko, że na dnie powstanie warstwa trudna do usunięcia bez użycia siły. Z kolei użycie siły może doprowadzić do zniszczenia kuwety.
Co tydzień należy wymienić cały żwirek i kuwetę starannie umyć delikatnym środkiem dezynfekującym. Na spód można położyć specjalne worki do wykładnia dna kuwety, które znacznie przyspieszają wymianę całej jej zawartości.
7. Szybko reaguj, kiedy kot zacznie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą
Nie tylko brud może być powodem załatwiania się kota poza kuwetą. Jeśli kot, mimo tego, że utrzymujesz jego toaletę w idealnej czystości, wciąż jej unika, w grę mogą wchodzić problemy zdrowotne. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić diagnostykę pęcherza i nerek. Zakażenie dróg moczowych czy śródmiąższowe zapalenie pęcherza mogą powodować bolesność przy oddawaniu moczu i zniechęcać kota do korzystania z kuwety, wywołując utrwalające się skojarzenia z bólem. To prosta droga do powstania zaburzeń behawioralnych.
Załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą może być także sposobem na oznaczanie terenu w przypadku kotów niewysterylizowanych czy niewykastrowanych.
Masz więcej pytań na tematy kuwetowe? Zajrzyj do sprawdzonego kompendium na tematy kuwetowe na animalisland.eu.
Artykuł sponsorowany